dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar shira3
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    578
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    A czy przy wypływającej ze źródla wody w ilości 35m3 na godzinę, w temperaturze stałej 9st.C jest sens zawracać sobie głowę? Źródło zasila stawo pojemności około 1000m3. Jest praktyczna możliwość pobierać jej w okolicy źródła. Czyli w temperaturze 9st. C?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał shira3
    A czy przy wypływającej ze źródla wody w ilości 35m3 na godzinę, w temperaturze stałej 9st.C jest sens zawracać sobie głowę? Źródło zasila stawo pojemności około 1000m3. Jest praktyczna możliwość pobierać jej w okolicy źródła. Czyli w temperaturze 9st. C?
    Witam. Teraz piszę pod zmieniony nickiem.
    Jeżeli masz pewność, że woda nie zamarza i płynie ze źródła z taką prędkością jaką piszesz to nie musisz martwić się o zamarzanie. Jednak ciągle obstawałbym przy użyciu rury zamiast pobierania wody bezpośrednio gdyż nie będzie problemu z filtrami itd.
    Marcin

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał shira3
    A czy przy wypływającej ze źródla wody w ilości 35m3 na godzinę, w temperaturze stałej 9st.C jest sens zawracać sobie głowę? Źródło zasila stawo pojemności około 1000m3. Jest praktyczna możliwość pobierać jej w okolicy źródła. Czyli w temperaturze 9st. C?
    Witam. Teraz piszę pod zmieniony nickiem.
    Jeżeli masz pewność, że woda nie zamarza i płynie ze źródła z taką prędkością jaką piszesz to nie musisz martwić się o zamarzanie. Jednak ciągle obstawałbym przy użyciu rury zamiast pobierania wody bezpośrednio gdyż nie będzie problemu z filtrami itd.
    Można to różnie wykonać. Na forum Elektrody jest opisana instalacja z wymiennikiem zrobionym z ... zamrażarek sklepowych. Całość pracyje grawitacyjnie :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/top...0.html#2239027
    Z tak wydajnego źródła można spokojnie "wyciągnąć" kilkanaście kW mocy chłodniczej.
    Napisz coś więcej na temat potrzebnej mocy grzewczej pompy ciepła.

  4. #24

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    Co do instalacji pompy z zamkniętym źródłem w wodzie, czyli rurami kolektora w stawie to na pewno dobry pomysł. Sam instalowałem 2000m w rzece o powolnym nurcie tego lata. Zainstalowana pompa ma moc grzewczą 46kW. Na pewno warto. Jest troche zabawy ale jak się ma małą i zgrabną łudkę to powinno być łatwo Należy pamiętać o tym że jest to ingerencja w środowisko naturalne więc dobrze by było rozawarzyć użycie odpowiedniego antyfreez'u który jak nastąpi wyciek nie skazi środowiska i nie narazi Cię na związane z tym koszty.
    Także polecane jest stosowanie rur kolektora o większym przekroju ścian (3.7mm) czyli raczej nie polecał bym PN8 a co najmniej PN12.5.

    Co do systemu otwartego - użycie wody bezpośrednio ze stawu. To może się to okazać jeszcze lepszym rozwiązaniem niż nawet system zamknięty, należy jednak pamiętać o :
    - Na 1 kW mocy pompy w przybliżeniu 220 L (Delta t =4C) a wzór kolega już napisał powyżej
    - Należy zastosować oczywiście wymiennik żeby nie pompować zanieczyszczonej wody ze stawu przez pompę ciepła
    - zastosować 2 pompy w połączeniu równoległym pomiędzy stawem a wymiennikiem, w razie awarii jednej z nich
    - zastosowanie odpowiednich filtrów w zależności od jakości wody, filtyr najlepiej jak by były samoczyszczące, najlepiej kaskada kilku fitrów filtrujących coraz to mniejszcze cząsteczki
    - nie wiem jak jest w Polsce i czy nie musisz zdobyć pozwolenia od lokalnych władz na ingerencję w środowisko, sszczegówlnie jak masz zamknięty system i mały staw to możesz zchłodzić wodę do temperatury, która będzie miała wpływ na lokalne wodne organizmy

    Co do mnie to ja obecnie pracuje w firmie w UK która instaluje, produkuję i sprzedaję PC

    Pozdrawiam,

  5. #25

    Domyślnie

    W UK- izolowanie domów? Nigdy nie spotkałem. Bo nie wiem czy kolega słyszał jako instalator, że skuteczną izolacją termiczną , wentylacją z odzyskiem ciepła i instalacją kranów na sensor też można obniżyć koszty eksploatacji 4 czy wiecej razy.
    A w dyskusji chodzi o to, co jest tańsze, lepsze , zdrowsze, mniej awaryjne, bardziej komfortowe,--- dobra izolacja , wentylacja z odzyskiem, i termy tam gdzie krany, czy centralna pompa z cyrkulacją i namiastka izolacji.
    automatyka górą

  6. #26

    Domyślnie

    Zgodze się w zupełności, Lepiej bardziej izolować niż mocniej grzać.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony