dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie kominek Spartherm, Sparke czy arysto

    Skoro już zdecydowałem się na kominek stalowy z wkładem szamotowym to do wybrou zostały te 3 firmy ze względu na doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu ( z tego co mówia sprzedawcy ).
    Spartherma widzielismy ale co dziwne na internecie wkład Ambiente Bravo ma wkład szamotowy w całosci pionowe kawałki. A u sprzedawcy były takie małe kawałki poziome które nieładnie wyglądały. Czy to jakas kombinacja?
    A do tego na stronie producenta wogóle nie ma takiego modelu.
    Sparke wydaja sie tanśze. Może niewrto przepłacać?
    A Arysto bardzo podobne i jescze tańsze.
    Czy ktoś widział wszystkie trzy i może mi doradzić?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ja też jestem na etapie wyboru wkładu i u mnie na placu boju zostały:
    - spartherm
    - mcz

    Oglądałam oba, i uważam że nie ma porównania, spartherm jest naprawdę starannie wykonany - tylko ta cena....

  3. #3

    Domyślnie

    Hajduk to jest tańszym odpowiednik spartherma.
    Poczytajcie.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    http://www.komi.pl/pl/product/188

    Hajduk Volcano D 9.650,-

    czyli różnica w stosunku do sparthermu Varia BH - ok 1000zł

    Pytanie jeszcze jak jest wykonany.

  5. #5

    Domyślnie

    no to nie jestem na bieżąco
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  6. #6

    Domyślnie

    Ja na początku też brałem pod uwagę Sparke Varm, Spartherma odrzuciłem ze względu na cenę, hajduki malutkie strasznie, ostatecznie mam Arysto z pionową szybą i bardzo jestem z niego zadowolony. Powietrze od dołu można doprowadzać, wlot jest, ja nie wyprowadzałem na zewnątrz żadnej rury i pali się ładnie, ciąg jest odpowiedni.

  7. #7

    Domyślnie

    Sigurd a jak często w nim palisz?. My planujemy DGP czy li prawdopodobnie częste palenie .
    Też myślałam o Arysto (ładnie wykonany) ale nie wiem jak się sprawuje przy częstym paleniu.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja palę okazjonalnie więc w kwestii ciągłego palenia nie podpowiem nic

    Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sigurd
    Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.
    Czyli wkładasz pionowo polana?

    Mozna tez szeroki-poziomy
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał Sigurd
    Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.
    Czyli wkładasz pionowo polana?

    Mozna tez szeroki-poziomy
    Ja mam Arysto, do tego DGP i palę okazjonalnie bo mi isę nie bardzo chce. Co do wkładu to ponegocjowałbym i dopłacił za szybę piezocośtam i zrobiłbym dwa podejścia powietrzne. Jedno bezpośrednio na wkłąd a drugie zaopatrzone w przepustnicę w okolicę wkładu. Dzieki temu nie dymiło by się tak mocno na pokój przy otwieraniu drzwiczek.
    Ogólnie jestem zadowolony i wybrałbym go ponownie.

  11. #11

    Domyślnie

    a ja dzisiaj dzwonie po firmach i każda mówi co innego.
    Na zdjęciach w internecie i katalogach wszystkie wkłady maja szamot który wygląda ładnie, jest z całych pionowych kawałków. I tak mi wszyscy mówia. A w firmie jednej na żywo widziaem że ten szamot jest podzielony tzn 3 poziome kawałki co mi sie nie podaoba. Tylko jedna firma potwierdziła mi że tak akurat w Ambiente jest i koniec. To co mam zamówic w tej firmie co mówi że szamot jest z całości a potem nie odebrać jak będzie inny?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    a ja dzisiaj dzwonie po firmach i każda mówi co innego.
    Na zdjęciach w internecie i katalogach wszystkie wkłady maja szamot który wygląda ładnie, jest z całych pionowych kawałków. I tak mi wszyscy mówia. A w firmie jednej na żywo widziaem że ten szamot jest podzielony tzn 3 poziome kawałki co mi sie nie podaoba. Tylko jedna firma potwierdziła mi że tak akurat w Ambiente jest i koniec. To co mam zamówic w tej firmie co mówi że szamot jest z całości a potem nie odebrać jak będzie inny?
    Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
    Naprawdę ważniejsze jest rozwiązaie dopływu powietrza, czystości szyby i obudowy.

  13. #13

    Domyślnie

    no to wracając do szyby to który wybrac?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    no to wracając do szyby to który wybrac?
    Ja zainwestowałbym w pirolityczną czyli taką która wypala przynajmniej częsciowo zabrudzenia.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
    No nie masz racji.
    Jeżeli szamot nie czyści Ci się we wkładzie to znak że nie potrafisz osiągnąć w nim odpowiedniej temperatury. Czyli masz albo zbyt mokre drewno albo palisz ze zbyt małą ilością powietrza. Popatrz jak powinien wyglądać szamot we wkładzie - w dziale Wnętrza i wątku Kominki nasze, w trzech ostatnich realizacjach zamieściłem też zdjęcia ognia w palących się wkładach. Tak jak powinno się palić we wkładach z wyłożeniami szamotowymi. Czysta szyba jest we wkładach takich rzeczą wtórną i wynika między innymi właśnie z nagrzania szamotu (wnętrza paleniska) do odpowiedniej temperatury, przy której zaczyna się spalać sadza (ok. 600 - 640 stopni). Wtedy temperatura ta odbijając się od szamotowego lub wermikulitowego deflektora powoduje również spalanie się sadzy na szybie.
    Oczywiście odpowiednio ukształtowany dopływ powietrza i jego ilość też ma znaczenie.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  16. #16

    Domyślnie

    Witam

    Posiadam Spartherma i ogrzewam się dgp narazie jest super, ale zauważyłam że z tą czystością szyby różnie bywa - to chyba zależy od drewna jak długo jest sezonowane. Szamot przeważnie mam czysty czyli jasny ale na noc pakuję na full a rano mam żar i jest cieplutko w domu. Moje obawy w przypadku Spartherma, nocnego wstawania i dokładania drewna nie sprawdziły się z czego jestem bardzo zadowolona. Gość u którego kupowałam Sparherma przekonał mnie, że ten wkład jest mniej więcej na takim poziomie co mercedes wśród samochodów.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
    No nie masz racji.
    Jeżeli szamot nie czyści Ci się we wkładzie to znak że nie potrafisz osiągnąć w nim odpowiedniej temperatury. Czyli masz albo zbyt mokre drewno albo palisz ze zbyt małą ilością powietrza. Popatrz jak powinien wyglądać szamot we wkładzie - w dziale Wnętrza i wątku Kominki nasze, w trzech ostatnich realizacjach zamieściłem też zdjęcia ognia w palących się wkładach. Tak jak powinno się palić we wkładach z wyłożeniami szamotowymi. Czysta szyba jest we wkładach takich rzeczą wtórną i wynika między innymi właśnie z nagrzania szamotu (wnętrza paleniska) do odpowiedniej temperatury, przy której zaczyna się spalać sadza (ok. 600 - 640 stopni). Wtedy temperatura ta odbijając się od szamotowego lub wermikulitowego deflektora powoduje również spalanie się sadzy na szybie.
    Oczywiście odpowiednio ukształtowany dopływ powietrza i jego ilość też ma znaczenie.
    Pozdrawiam.
    Z cała pewnością masz rację że do wypalenia sadzy potrzeba zdecydowanie większej temperatury niż ja osiągam w palenisku. Aby osiągnąć taką temperaturę musiałbym palić na pełnym otwarciu powietrza co skutkuje takim przepałem że chyba taczkę drewna na wieczór bym zurzył. Dlatego też dopływ powietrza mam przeważnie otwarty w połowie, natomiast syber otwarty na maxa aby nie mieć dymu w palenisku. Być może jest to błąd i powiniemen palić z zamkniętym szybrem ale przeraża mnie ilość dymu w palenisku.
    Dodatkowo moje palenisko jest wysokie i powiedzmy, że sadzę mam mniejwięcej od połowy wysokości, jednak nie jest to jakaś półpłynna maziaja a raczej suchy sypki nalot. Natomiast na dole gdzie leży żar lub popiół nie ma sadzy lub jest jej zdecydowanie mniej a niewyobrażam sobie załadować paleniska do pełna bo musiałbym wszadzić tam z >25 kg. drewna.
    Palę 2,5 sezonowym dębem przechowywanym w przewiwnej drewutni.
    Mam jeszcze jeden czynnik który poowstzymuje mnie od tak mocnego rozpalania a mianowicie turbina powietrzna umieszczona na strychu sterowana jest przez taki układ elektroniczny mierzący temperaturę na dystrybutorze GP. Im większa temp. tym szybciej sie turbina kręci, po osiągnięciu 100 st.C. jedzie na maxa. Jak dalej mocno chajcuje to faktycznie sadza sie wypala ale czujka zaczyna piszczeć i wskazuje uszkodzenie a pisk jest tak uciążliwy że nie idzie wyrobić.

    Powiem że nie wyobrażam sobie przy moim wkładzie aby go załadowac do pełna, palić na mxa otwartym powietrzem i wypalać sadze na całych cegłach. Dlatego napisałem że ten szamot nigdy nie będzie taki czyściutki. Ja mam taki powiedzmy do półowy potem już robi się czarny. Dlatego też twierdzę że jest to element conajmniej drugorzędny. Być może mam za duży wkład do moich potrzeb ale to był majmniejszy jaki robi Arysto. czyli 10.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Duży wpływ na to co piszesz może mieć ukształtowanie samej komory spalania i sposobu dopływu powietrza. Firmy "bogate" (czytaj: niemieckie, austriackie i szwajcarskie) łożą bardzo duże nakłady na przeprowadzanie wszelkiej maści badań i symulacji zanim wypuszczą konkretny model wkładu na rynek. Posiadają też własne laboratoria badawcze (miałem przyjemność być w kilku z nich) gdzie są testowane wkłady. I tu właśnie może być "pies pogrzebany".
    Ale spróbuj zrobić tak: naszykuj sobie 4 mniejsze porcje drewna i zamiast pakować wszystko na raz "odpal" je na maxa bezpośrednio po sobie. Zajmie Ci to około 2 godzin. Przy trzeciej porcji palenisko będzie nagrzane już porządnie i porcja czwarta będzie już tą właściwą, przy której będzie można przymknąć dopływ powietrza na połowę. Potem wystarczy dokładać już po 2-3 małe szczapki drewna.
    Przy wysokich paleniskach jest to o wiele łatwiejsze do osiągnięcia bo odwzorowują one swą budową, bardzo dobrze faktyczny rozkład temperatur w płomieniu, gdzie najwyższą temperaturę osiągają dopiero gazy dopalane nad jego widoczną częścią. Być może w wkładach firmy której właśnie wkład posiadasz mają marnie rozwiązany dopływ powietrza w górną część paleniska i tam nie dopala się sadza.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Foreście,
    Co myslisz o czeskich wkładach Dynamic?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Forest dobrze gada Mój szamot ( pionowe 3 klocki) na poczatku palenia potrafi sie osmalić ( tylko przy drewnie - nie przy brykiecie) ale potem jest jasny. Co mnie nie cieszty, bo wolę czarny Chyba sobie kupię mokre drewno Spartherm ma kurtynę powietrza - co nie oznacza , że szyba będize całe życie czysta. Ale mam w biurze kominek bez tej kurtyny i różnica jest diametralna.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony