dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Pompa ciepła to prąd, prąd to 2 taryfy - wtedy jest tanio. W nocy jest zimno i 2 taryfy mogą się nie sprawdzić przy pompie powietrznej. Może się okazać że oszczędności w stosunku do ogrzewania akumulacyjnego prądem nie będą zbyt duże. Co o tym sądzicie?
    Masz rację, to też trzeba wziąć pod uwagę.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    ja zgłaszam zdanie odrębne Wysoka Izbo!

    Jeśli ogzrewanie elektryczne to tylko niecentralne! Centralne jest trochę bez sensu gdyż pozbywamy się podstawowych zalet:
    - sprawności 100%
    - precyzyjnej regulacji dokładnie w tylu miejscach ile jest grzejników
    - niskich kosztów inwestycyjnych.

    Oczywiście cały czas mówimy o domach energooszczędnych (3 litrowy) W moim ilość energii potzrebnej do ogrzania to 4000 kWh/rok i to jest około 1200zł. (prąd po 0,30 zł/kWh) Przy tej kwocie nie sensu kombinować.
    Jedynie jeśli by rozpatrywać dołożenie klimatyzacji to wtedy warto kupić taki klimatyzator z funkcją grzania.. Bo do samego grzania - bez sensu.

    Trąci trochę Brzęczkowszczyzną - no nie??
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    W moim ilość energii potzrebnej do ogrzania to 4000 kWh/rok i to jest około 1200zł. (prąd po 0,30 zł/kWh) Przy tej kwocie nie sensu kombinować.
    Jedynie jeśli by rozpatrywać dołożenie klimatyzacji to wtedy warto kupić taki klimatyzator z funkcją grzania.. Bo do samego grzania - bez sensu.

    Trąci trochę Brzęczkowszczyzną - no nie??
    Jak to zauważył kiedyś Wgregor piszemy w wątku "Wymiana doświadczeń". Dlatego proponuje wrócić do tego wątku za 2-3 lata, jak już będziesz miał doświadczenia. Wtedy zobaczymy, czy udało Ci się osiągnąć te 4000kWh/rok.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    ja zgłaszam zdanie odrębne Wysoka Izbo!

    Oczywiście cały czas mówimy o domach energooszczędnych (3 litrowy) W moim ilość energii potzrebnej do ogrzania to 4000 kWh/rok i to jest około 1200zł. (prąd po 0,30 zł/kWh) Przy tej kwocie nie sensu kombinować.
    Trąci trochę Brzęczkowszczyzną - no nie??
    Ale jest jeszcze CWU i jeśli nie zużywasz 15l/dobę/1osobę, tylko tak blizej "normy", a osób jest więcej niz 2, to rachunek ten bedzie wygladał troszeczkę inaczej.
    Miomo wad centralne ogrzewanie (wodne) ma niezaprzeczalną zaletę - bardzo łatwo można zmienić rodzaj "paliwa".
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Ja się kiedyś nad zastosowanie powietrznej zastanawiałem ale do tylko cwu.
    Nadal uważam że byłaby lepsza niz solar bo w np. obecnym grudniu to solar o kant dupy rozbic tyle słońca było (i zazwyczaj jest) ale temp. byly nie rzadko powyzej zera oC ( i nie rzadko są takie grudniu) a nawet powyżej 5oC a to oznaczałoby nie najgorsze działanie PC do cwu.
    I jak napisano wyżej- są dwie taryfy. jesli miałbym wybierać PC powietrza do cwu czy solar to wybrałbym PC, byleby cena była porónywalna i oplacalna a na razie nie jest .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    wiesz Henryku ale z czegoś trzeba wyjść. Ja wyszedłem z obliczeń OZC + te obliczenia dostarczone od Lipińskich- inaczej cięzko jest podjąć decyzję "racjonalną"
    Co do CWU - tu też nie wygląda to tragicznie bo zakładając zużycie dzienne 0,2m3 wody o temp 55 stC (lubię się pluskać więc na wyrost zakładam 50l/os)
    i wychodzi mi około 3800 kWh. Przy założeniu grzania w nocnej taryfie kwota wynosi 953 zł. Ten szacunek jest bardzo na wyrost - zużycie jest mniejsze - na poziomie 35 l/os.
    Tak czy inaczej woda u mnie bedzie dogrzewana kominkiem. I chałupka też.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    wiesz Henryku ale z czegoś trzeba wyjść. Ja wyszedłem z obliczeń OZC + te obliczenia dostarczone od Lipińskich- inaczej cięzko jest podjąć decyzję "racjonalną"
    Co do CWU - tu też nie wygląda to tragicznie bo zakładając zużycie dzienne 0,2m3 wody o temp 55 stC (lubię się pluskać więc na wyrost zakładam 50l/os)
    i wychodzi mi około 3800 kWh. Przy założeniu grzania w nocnej taryfie kwota wynosi 953 zł. Ten szacunek jest bardzo na wyrost - zużycie jest mniejsze - na poziomie 35 l/os.
    Tak czy inaczej woda u mnie bedzie dogrzewana kominkiem. I chałupka też.
    Wróćmy do tematu. Czyli 4000kWh - ogrzewanie, 3800kWh - ciepłą woda, ok. 2000 kWh - pozostałe odbiorniki (wentylacja, oświetlenie, pranie, gotowanie, prasowanie).
    Razem ok. 9.800kWh energii rocznie.
    Na dzień dzisiejszy przy takim zuzyciu za energię elektryczną zapłaciłbyś ok. 3000 zł (zakładając znaczą część tego zużycia w II taryfie).
    Proponuję wrócić do tej ilości i kosztów za dwa lata - wtedy już chyba będziesz mieszkał i będziesz mógł się pochwalić jakie masz roczne zużycie energii elektrycznej . Zanotuj też ile w tym czasie zużyłeś drewna do kominka.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mój dom ma niestety kilka lat więc pod względem izolacyjnym nie jest najnowocześniejszy. Ale kilka obserwacji jest. Mam niecentralne ogrzewanie prądem.
    1. Obliczenia OZC okazały się prawdziwe. Jeśli średnia temperatura porównywanego miesiąca była taka jak tego z programu to wielkości energii praktycznie były takie same.
    2. Poza jedną wszystkie zimy były sporo cieplejsze od średniej wieloletniej. I rachunki za energię były mniejsze od obliczonych. Z OZC wychodziło 7000 kWh rocznie na ogrzewanie moich 140 m2. A w najcieplejszym 2007 r. poszło tylko 4618 kWh.
    Co innego cena prądu.
    W 2008 r. średnio za 1 kWh płaciłem 42 gr czyli tylko 3 grosze mniej niż cena taryfy g11.
    W 2009 prąd podrożał o kolejne kilkanaście procent.
    g11 - 11,62%
    g12 (drogi) - 12,02%
    g12 (tani) - 13,71%

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał coulignon
    wiesz Henryku ale z czegoś trzeba wyjść. Ja wyszedłem z obliczeń OZC + te obliczenia dostarczone od Lipińskich- inaczej cięzko jest podjąć decyzję "racjonalną"
    Co do CWU - tu też nie wygląda to tragicznie bo zakładając zużycie dzienne 0,2m3 wody o temp 55 stC (lubię się pluskać więc na wyrost zakładam 50l/os)
    i wychodzi mi około 3800 kWh. Przy założeniu grzania w nocnej taryfie kwota wynosi 953 zł. Ten szacunek jest bardzo na wyrost - zużycie jest mniejsze - na poziomie 35 l/os.
    Tak czy inaczej woda u mnie bedzie dogrzewana kominkiem. I chałupka też.
    Wróćmy do tematu. Czyli 4000kWh - ogrzewanie, 3800kWh - ciepłą woda, ok. 2000 kWh - pozostałe odbiorniki (wentylacja, oświetlenie, pranie, gotowanie, prasowanie).
    Razem ok. 9.800kWh energii rocznie.
    Na dzień dzisiejszy przy takim zuzyciu za energię elektryczną zapłaciłbyś ok. 3000 zł (zakładając znaczą część tego zużycia w II taryfie).
    Proponuję wrócić do tej ilości i kosztów za dwa lata - wtedy już chyba będziesz mieszkał i będziesz mógł się pochwalić jakie masz roczne zużycie energii elektrycznej . Zanotuj też ile w tym czasie zużyłeś drewna do kominka.
    dokładnie tak zrobie i mam jeszcze zamiar zamontować podlicznik na ogrzewanie. Sam jestem ciekaw
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Razem ok. 9.800kWh energii rocznie.
    Na dzień dzisiejszy przy takim zuzyciu za energię elektryczną zapłaciłbyś ok. 3000 zł (zakładając znaczą część tego zużycia w II taryfie).
    Nawet 100% w II taryfie nie dałoby takiego niskiego rachunku. Minimum przy takim zużyciu to 3370 zł. Ale wg mnie nie ma szans na zejście poniżej 4000 zł.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał HenoK
    Razem ok. 9.800kWh energii rocznie.
    Na dzień dzisiejszy przy takim zuzyciu za energię elektryczną zapłaciłbyś ok. 3000 zł (zakładając znaczą część tego zużycia w II taryfie).
    Nawet 100% w II taryfie nie dałoby takiego niskiego rachunku. Minimum przy takim zużyciu to 3370 zł. Ale wg mnie nie ma szans na zejście poniżej 4000 zł.
    Ja ogrzewam dom i podgrzewam ciepłą wodę wyłącznie w II taryfie. Dodatkowo w II taryfie przeważnie chodzi pralka i zmywarka. Za ostatni okres 90% zużycia energii elektrycznej miałem w II taryfie. U mnie cena 1kWh w II taryfie wynosi ok. 26gr, w I taryfie ok. 52gr. Do tego dochodzą opłaty abonamentowe. Dlatego napisałem ok. 3000 zł .

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    A u nas na wsi pod stolicą zdzierają znacznie bardziej. Od tego roku 33 i 56 gr plus jakieś 180 zł abonamentu rocznie.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    A u nas na wsi pod stolicą zdzierają znacznie bardziej. Od tego roku 33 i 56 gr plus jakieś 180 zł abonamentu rocznie.
    O k.... nieźle ździerają!! U mnie 24gr i 55 gr. + opłaty stale.
    Ach jak szkoda że baterie słoneczne sa tak drogie ...

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    i jescze jest gorzej, nawet zmiana dostawcy nic nie pomoże poniewaz w ZEWT prąd jest relatywnie tani, natomiast bardzo wysoka jest opłata przesyłowa - którą płacisz niezależnie od kogo kupujesz prąd. Więc dupa blada
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Odnalazłem wykres jak wyglądało zużycie prądu na ogrzewanie w odniesieniu do obliczeń z OZC.

    Nie mam danych za 2008 bo nie prowadziłem już tak dokładnie zużycia prądu w poszczególnych miesiącach.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Wytrwały jesteś Jezier .
    Rozumiem że OZC dla zimy standardowej a odczyty dla rzeczywistych.
    Wygląda nawet nieźle.
    Ale najbardziej miarodajne porównanie byloby przy zimie najbliższej standardowej albo OZC liczone dla każdej zimy osobno (tzn. chociaż dla różnych temp. zewn., olał nasłonecznienie)

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony