dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dandi3
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5.944
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    229

    Domyślnie kto się zna na fotografii?

    Nikon D80 - to aparat nad którym się zastanawiam. Potrzebuję go do robienia zdjęć amatroskich - żadnych wygłupów z pszczołami w ruchu. W związku z tym moje pytania:

    1) jaki obiektyw wybrać

    2) czy macie inne typy mniej więcej w tej cenie (2500), które polecilibyście chętniej niż Nikona

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wiolasz
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    460

    Domyślnie

    Hej
    cosik mi sie zdaje, że ten D80 to nie dla amatora za bardzo. Instrukcja obsługi jest jak Pan Tadeusz, możliwości ma tylyyyyle, że matko drogaśna. Ma go moja siostra i mój dobry znajomy. On ma stronę już swoją i robi w większości zdjęcia studyjne choć inne też, obiektywów do tego ma co niemiara. WIęc zależy jakie dokładnie zdjęcia chcesz robić.
    tu jest jego adres, jak chcesz napisz do niego i zapytaj o obiektyw, myślę ze sporo może podpowiedzieć.
    http://www.robert.mosso.prv.pl/

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dandi3
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5.944
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    229

    Domyślnie

    to nie dla mnie wiedza tylko dla kolegi ale jako, że podczytuje sobie muratora i święcie wierzy w moc forumowiczów, poprosił o wątek w którym mu doradzicie. Tak więc Sławek, pisz do kolegi Wioli.

    A jeśli nie Nikon to jaki?

    Dla siebie myślałem o Sony Alfa 350... ale ja mam budowę i nie mam kasy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wiolasz
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    460

    Domyślnie

    NIe podpowiem, ja mam Fuji sprzed 5 lat prawie i działa w porządku

  5. #5

    Domyślnie Re: kto się zna na fotografii?

    Cytat Napisał dandi3
    1) jaki obiektyw wybrać

    a do jakich zdjęć będzie zazwyczaj wykorzystywany ? Czego oczekujesz po zdjęciach?

    2) czy macie inne typy mniej więcej w tej cenie (2500), które polecilibyście chętniej niż Nikona

    Możesz zerknąć na konkurenta - Canon.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dandi3
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    5.944
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    229

    Domyślnie Re: kto się zna na fotografii?

    Cytat Napisał Taleja
    do jakich zdjęć będzie zazwyczaj wykorzystywany ? Czego oczekujesz po zdjęciach
    Do jakich zdjęć? Imieniny cioci Halinki w maju, komunia kuzyna z Pułtuska, Festyn w Rabce z udziałem ze społu Łzy i odpust u babci na Zielone Świątki więc czysto amatorsko. Zdjęcia chciałbym uzyskac przyzwoitej jakości - nie zalezy mi na profesjonalnych fotkach - przyzwoita jakość a gdyby mnie naszło to trochę po artystuję ale trochę tylko

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli więc planujesz wykonywanie zdjęć w większości plenerowych, przestrzennych to na Twoim miejscu myślałabym o obiektywie, którego ogniskowa wynosi ok 18- 50 (może 70) mm. Jeśli zdjęcia będą czysto amatorskie i dla początkującego (bo może się spodoba i będziesz szalał dalej ) to możesz wziąć pod uwagę obiektyw kitowy - właśnie 18-55 mm. Zwykle cena jest przystępna, cudów nie dokona ale z tego co piszesz nie potrzebujesz na tym etapie obiektywu, który zachwyca zapaleńców Ewentualnie możesz również pomyśleć nad 18-70 lub 18-105 mm , który będzie miał nieco większe możliwości niż kitowy. W wymienionych obiektywach światło niestety nie jest zadowalające - zwykle f.3.5-5.6 ale na początek myślę, że nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia.

    Niestety nie pomogę co do jakości i opinii w tych konkretnych przypadkach bo jestem użytkowniczką marki Canon ale na pewno w necie znajdziesz opinie użytkowników, które pomogą w podjęciu decyzji. Polecam uwadze serwis optyczne.pl .

    Pozdrawiam
    Taleja

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie Re: kto się zna na fotografii?

    Cytat Napisał dandi3
    Nikon D80 - to aparat nad którym się zastanawiam. Potrzebuję go do robienia zdjęć amatroskich - żadnych wygłupów z pszczołami w ruchu. W związku z tym moje pytania:

    1) jaki obiektyw wybrać

    2) czy macie inne typy mniej więcej w tej cenie (2500), które polecilibyście chętniej niż Nikona
    Jeśli jeszcze nie kupiłeś D80, to bierz go w ciemno. Nawet jeżeli jak niektórzy twierdzą, że ma nadmiar opcji, to z czasem zaczną być wykorzystywane. Przy kupnie używanego D80 w cenie 2,5tys. można postarać się o tamrona 17-50 ze światłem 2.8. Gwarantuje że zestaw się spodoba! Ewentualnie kita 18-55 i do tego stałoogniskową 50'tkę 1.8.

    ps. kita 18-55VR mogę odsprzedać z 40% taniej niż w sklepie, leży od wielu miesięcy nie używany.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar MonikaC
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    7.704
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    367

    Domyślnie

    Polecam D80 jest super
    Z idiotą się nie dyskutuje - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem wygra doświadczeniem
    DZIENNIK
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Najpierw odpowiedz sobie na jedno pytanie - czy na pewno potrzebujesz lustrzanki?

    Jedna cecha tego typu aparatu, która rzadko jest brana pod uwagę - a wcale nie mało istotna - to jego waga. To trzeba ze sobą tachać i jeżeli nie jesteś pasjonatem fotografii, to podejrzewam, że niekoniecznie się to spodoba.

    Obecnie można kupić bardzo zacne aparaty o niewielkich gabarytach, lekkie i wygodne, proste w obsłudze - i które mimo wszystko posiadają całkiem spory potencjał do robienia zdjęć ładnych.

    Jak dla mnie podstawowe zalety lustrzanki to:
    1. Wymienne obiektywy - i jeżeli chcesz się nimi bawić, to też musisz je ze sobą tachać
    2. Szybkość robienia zdjęć i uruchamiania aparatu.
    3. Pełna kontrola nad procesem robienia zdjęcia - ustawianie czasu otwarcia migawki, przesłony itp (albo pełny automat, jeśli nie chcesz się bawić)

    Patrząc po tym do czego miałby być używany taki aparat - uważam, że lustrzanka jest zupełnie zbyteczna. Można kupić coś tańszego, co da równie wiele radochy i będzie robić równie ładne zdjęcia.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Heimnar - pytanie podstawowe jest inne - czy fotografia to zdjęcia "u cioci na imieninach" lub na wakacjach czy nie?

    Dla kogoś chcącego świadomie robić zdjęcia, a nie jak sobie wymyślił producent, gabaryty lustrzanki są sprawą drugorzędną. Szybkość robienia zdjęć jest w lustrze większa, jednak olympusy czy inne z włączonym LV nie są o wiele szybsze od dobrego kompaktu. "Pełna kontrola" także występuje w wielu kompaktach czy tzw hybrydach.

    Tu nie o to chodzi, od strony technicznej masz o wiele ważniejsze zalety lustrzanki, jak choćby:
    • - ergonomię korpusu
      - kreatywne używanie głębi ostrości (w małpkach praktycznie nie ma tj jest z definicji bardzo duża)
      - obiektywy szerokokątne i ultraszerokokątne
      - obiektywy portretowe (mała GO i piękny bokeh )
      - obiektywy do makrofotografii ze skalą odwzorowania 1:1 i większą (i nie ma to nic wspólnego z małpkowym makro od "1cm"!)
      - duże stabilizowane, jasne teleobiektywy na np ptaszki
      - jakość zdjęć wynikającą ze znacznie (fizycznie) większej matrycy APS-C czy FF
      - dużo wyższe używalne czułości ISO
      - zewnętrzne lampy błyskowe, ba wręcz całe systemy oświetleniowe

    itd.

    Na imieniny małpka, w każdym innym przypadku można zastanowić się czy stać nas na lustrzankę (średnio rozbudowany komplet to nadal 3-5tys.zł) i małpkę w kieszeń na dokładkę Czasami jako druga przydaje się, jednak wierzcie mi lub nie, ale kto ma "lustro" nie będzie już zadowolony z jakości zdjęć kompaktu - żadnego... Miałem ricohy, canony, fuji i zawsze czegoś brakowało do szczęścia

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie Re: kto się zna na fotografii?

    Cytat Napisał TMK
    Jeśli jeszcze nie kupiłeś D80, to bierz go w ciemno. .....
    dobrze mówi!!! ....posłuchałem go i ....nie żałuje
    ja mam na razie kita VR 18-105, później pomyśle o jakimś tele.
    Opcji faktycznie sporo, ale chyba od nadmiaru głowa nie boli.

  13. #13

    Domyślnie

    Do jakich zdjęć? Imieniny cioci Halinki w maju, komunia kuzyna z Pułtuska, Festyn w Rabce z udziałem ze społu Łzy i odpust u babci na Zielone Świątki więc czysto amatorsko. Zdjęcia chciałbym uzyskac przyzwoitej jakości - nie zalezy mi na profesjonalnych fotkach - przyzwoita jakość a gdyby mnie naszło to trochę po artystuję ale trochę tylko
    No nie wiem - jakoś taki opis tego, do czego ma być używany aparat totalnie mi nie pasuje do lustrzanki.

    Sam mam Canona 400D i uważam, że jak na moje umiejętności i oczekiwania jest to aparat bardzo dobry - zdjęć robię dużo i pasjonuję się tym "sportem". Dużo pejzaży, zdjęć przyrodniczych, ale również portrety, zabawa światłem, ruchem itp. Tak więc - jak dla mnie, do tego typu zastosowań, hybryda nie wystarczyłaby, dlatego kupiłem, co kupiłem. Natomiast taki aparat do zdjęć czysto imieninowo - komunijnych...szkoda pieniędzy i dźwigania.

    To trochę tak jakby kupić sobie gitarę za 2000 zł i używać jej do okazyjnego brzdąkania przy ognisku. Można - tylko po co?
    www.myspace.com/hellforgehammer <==Nasza heavy-metalowa kuźnia

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heimnar
    Do jakich zdjęć? Imieniny cioci Halinki w maju, komunia kuzyna z Pułtuska, Festyn w Rabce z udziałem ze społu Łzy i odpust u babci na Zielone Świątki więc czysto amatorsko. Zdjęcia chciałbym uzyskac przyzwoitej jakości - nie zalezy mi na profesjonalnych fotkach - przyzwoita jakość a gdyby mnie naszło to trochę po artystuję ale trochę tylko
    No nie wiem - jakoś taki opis tego, do czego ma być używany aparat totalnie mi nie pasuje do lustrzanki.
    aleś uparty Jak komuś kompletnie nie zależy na jakości lub wystarczy mu przeciętna, to kupi kompakta. Są bardzo dobre i drogie kompakty typu Canon G10 czy Nikon P6000
    http://www.fotomaniak.pl/2297/canon-g10-vs-nikon-p6000/

    Przy okazji - "imieniny u cioci" pstryknięte aparatem z zewnętrzną lampą (najlepiej od sufitu) nie mają nic wspólnego z jakością zdjęć z prostej małpki.

  15. #15

    Domyślnie

    ja zawsze korzystam ze strony

    www.recenzje.net.pl

    na jej podstawie kupiłem swój Lumix FZ-30 (chyba bo stary już )
    znaczy typ aparatu miałem wybrany wtedy,tam tylko potwierdziłem wg opinii innych
    jak ktoś mnie pyta jaki kupić to ga tam zawsze kieruje

    a osobiście tez myślałem o jakimś Nikonie - bo ta moja "hybyda" Lumix już mi sie znudziła, ale nic z tego bo fundamenty w drodze
    wybudować syna, posadzić dom, spłodzić drzewo .....
    czy jakoś tak .............

  16. #16
    wybudować syna, posadzić dom, spłodzić drzewo .....
    czy jakoś tak .............

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    jak już linkujemy - jeden z najlepszych serwisów:
    http://www.optyczne.pl/

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał TMK
    jak już linkujemy - jeden z najlepszych serwisów:
    http://www.optyczne.pl/
    Jako testy - tak.
    Jako opinie użytkowników : www.cyberfoto.pl
    D80 nie ma co brać, przepala na matrycowym ...

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar TMK
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    3.143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    137

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem ,ale cyberfoto to największy bajzel jaki znam... Jak już chcesz poczytać opinię użytkowników, to raczej archiwum grupy pl.rec.foto.cyfrowe

    nt przepalania D80 wiele już napisano, poczytaj np na http://forum.nikon.org.pl/ generalnie Urban Legend lub jak to woli "byle jakiej baletnicy...." albo mam zepsuty egzemplarz

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Nie wiem czy bajzel ... zaglądam raczej regularnie i śledzę sobie co się dzieje ...
    Moim zdaniem, oczywiście po odfiltrowaniu co niepotrzebne, sporo człowiek się może dowiedzieć.
    Na forum nikona wiem co piszą
    Dlatego w zdaniu o przepalaniu D80 dodałem emotikony ... Choć ...
    A swoją drogą, zdjęcia z Twojej strony głównie robione są S5600 ... nie spotkałem D80-tki, nie umieszczałeś nic ostatnio ?

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony