dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie Test - ile kosztuje nas wentylacja grawitacyjna

    We wszystkich branżowych pismach znajdziemy zapisy i wyliczenia , że od 40-50% ciepła ucieka nam przez wentylacje . Zastanawiam się nad potwierdzeniem tych wyników przez zrobienie testu u siebie w domu . Pytanie czy można do jego wyników podejść wiarygodnie.

    Chciałbym wybrać dwa dni jak najbardziej porównywalne pod względem temperatury powietrza na zewnątrz oraz warunków atmosferycznych .

    Sprawdzić zużycie gazu dobowe przy stałych nastawach które mam . Dla porównania następnego dnia zamknąć w miarę możliwości cała wentylacje , czyli wszystkie kratki wywiewne i odczytać wynik w tych 24 h . Myślę że powinienem to powtórzyć ze trzy razy i wyciągnąć jakąś średnią .

    Wg tego co po dają źródła powinienem zużyć około 50% mniej energii na dogrzanie domu .

    W miedzy czasie chciałbym również sprawdzić jaka będzie wilgotność pomiędzy tymi poszczególnymi dniami .

    Moim celem nie jest pozbycie się wentylacji bozdaje sobie sprawę jak to ważny element dla zdrowia mojego i rodziny oraz dla domu .
    Chciałbym się tylko przekonać ze moje testy potwierdzą fakty które są podawane.

    W zależności od uzyskanych wyników może zdecyduje się w tedy na bardziej zaawansowane technologie wentylacji w moim domu , w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania a poprawiając przy tym wentylacje w domu .

    Czy ktoś już coś podobnego robił i czy sądzicie że to ma w ogóle sens ?
    Może pominąłem jakieś kluczowe założenia które zdyskwalifikują mój pomysł .

  2. #2

    Domyślnie

    Pomysł dobry ale grożący utratą zdrowia lub życia [/list]

  3. #3

    Domyślnie Re: Test - ile kosztuje nas wentylacja grawitacyjna

    Cytat Napisał jacekot
    We wszystkich branżowych pismach znajdziemy zapisy i wyliczenia , że od 40-50% ciepła ucieka nam przez wentylacje . Zastanawiam się nad potwierdzeniem tych wyników przez zrobienie testu u siebie w domu . Pytanie czy można do jego wyników podejść wiarygodnie.

    Chciałbym wybrać dwa dni jak najbardziej porównywalne pod względem temperatury powietrza na zewnątrz oraz warunków atmosferycznych .

    Sprawdzić zużycie gazu dobowe przy stałych nastawach które mam . Dla porównania następnego dnia zamknąć w miarę możliwości cała wentylacje , czyli wszystkie kratki wywiewne i odczytać wynik w tych 24 h . Myślę że powinienem to powtórzyć ze trzy razy i wyciągnąć jakąś średnią .

    Wg tego co po dają źródła powinienem zużyć około 50% mniej energii na dogrzanie domu .

    W miedzy czasie chciałbym również sprawdzić jaka będzie wilgotność pomiędzy tymi poszczególnymi dniami .

    Moim celem nie jest pozbycie się wentylacji bozdaje sobie sprawę jak to ważny element dla zdrowia mojego i rodziny oraz dla domu .
    Chciałbym się tylko przekonać ze moje testy potwierdzą fakty które są podawane.

    W zależności od uzyskanych wyników może zdecyduje się w tedy na bardziej zaawansowane technologie wentylacji w moim domu , w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania a poprawiając przy tym wentylacje w domu .

    Czy ktoś już coś podobnego robił i czy sądzicie że to ma w ogóle sens ?
    Może pominąłem jakieś kluczowe założenia które zdyskwalifikują mój pomysł .
    Dopinguję cię. Taki test się przyda. Czekam na wyniki. U mnie niestety taki test nie jest możliwy do przeprowadzenia (brak wiarygodnych wyników) ze względu na ogrzewanie węglem. Przy gazie jest to zrobienia w miarę wiarygodny sposób. Musisz rzeczywiście zrobić kilka, kilkanaście testów. Nie mogą trwać długo bo się "udusisz" albo wilgoci sobie narobisz. Radzę uprzedzić rodzinę o całej akcji. Można nawet spróbować robić kilkugodzinne pomiary zuzycia. W zimę w ciągu dnia temperatury nie wahają się dużo i jak jest czas można stać przy liczniku i analizować.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Możemy robić zakłady jaką różnicę uzyskasz. Wg mnie jak to będzie 10% to będzie dobrze.
    Dlaczego?
    Wszystkim budowlańcom i dostawcą zależy, aby zawyżać ten wskaźnik bo mogą więcej sprzedać (mocniejsze kotły, większa instalacja grzewcza, wentylacja mechaniczna, rekuperacja).
    Straty podaje się wg norm wymiany powietrza, które to rzadko są zachowane.
    Do badań musiałbyś nie uchylać ani otwierać drzwi i okien i mieć szczelny budynek.
    Z chęcią poczytam o twoich wnioskach po teście.

  5. #5

    Domyślnie

    Trzymam kciuki za ten eksperyment.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Z założenia wyniki będą do bani ...

    Jedyny miarodajny test to po pomiarach wentylacji garwitacyjnej w danym budynku założyć w nim went mech z reku i ponownie zmierzyć ...
    --
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Oj wez bez takich bo sie przestraszymy i bedziemy zalowac ze nie mamy mechanicznej z reku.

  8. #8

    Domyślnie

    pomysl dobry - realizacja juz nie
    24 h to za krotko
    przez pierwsza dobe dopiero dom troche sie wychodzi
    tydzien czasu przy zblizonych temperaturach - dopiero da w mare pewne wyniki
    zreszta podobny test mial przypadkowo miejsce u mnie
    dom w budowie - brak uzyskow ciepła od mieszkancow
    na poczatku grudnia nie miałem kratek wentylacyjnych w ogole - tylko dziury 14 x 28 cm w przewodach kominowych, utrzymujac temp. ok 15 stopni miałem zuzycie na poziomie 6-7 m3/dzien
    teraz przy temp. wewnatrz 13 stopni zuzycie spadło do 4-5 m3/dzien, ale:
    pojawił sie prog w drzwiach ktorego wczesniej nie było oraz parapety wewnetrzne ktorych tez wczesniej nie było
    reasumujac rożnica miedzy zamknietymi kratkami (5 sztuk 14 cm x 28 cm) a brakiem kratem (wykute otwory) to ok 10% u mnie lub nawet mniej

  9. #9

    Domyślnie Re: Test - ile kosztuje nas wentylacja grawitacyjna

    Cytat Napisał jacekot
    We wszystkich branżowych pismach znajdziemy zapisy i wyliczenia , że od 40-50% ciepła ucieka nam przez wentylacje .
    Ale to chyba w domu pasywnym w którym zapomniano o rekuperatorze. W zwykłym to chyba 10%.

    Zwróć uwagę na to, że w tych samych pismach, kilka akapitów niżej znajdziemy zapisy że bez wentylacji mechanicznej jest wilgoć i grzyb gdyż wentylacja grawitacyjna jest za słaba.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Z założenia wyniki będą do bani ...

    Jedyny miarodajny test to po pomiarach wentylacji garwitacyjnej w danym budynku założyć w nim went mech z reku i ponownie zmierzyć ...
    A czemu do bani ? Zakładamy, że znajdą się dwa identyczne prawie lub bardzo zbliżone dni (lub większy zakres czasu) pod względem temperatury, wiatru i wilgotności.

    Jeśli w prasie branżowej trąbią, że przez wentylację grawitacyjną ucieka 40% ciepła to zatykając ją można sprawdzić czy rzeczywiście różnica widoczna na liczniku gazo będzie znacząca.

    To nie będzie test w oszczędnościach energetycznych pomiędzy went. grawitacyją a mechaniczną ale test czy przez wentylację grawitacyjną rzeczywiście ucieka tak wiele ciepła, że trzeba zużyć 10-20-30% np gazu więcej.
    pozdrawiam,
    M

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    Oj wez bez takich bo bedziemy zalowac ze nie mamy mechanicznej z reku.
    czyli co..?
    kto nie ma wentylacji mechanicznej z reku, ten przegrał zycie..?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    To są błędne założenia , jeśli w gazetach piszą że przez wentylacje ucieka 50 % ciepła to odnosi sie do całości strat. Załóżmy teraz, że mamy budynek źle ocieplny. 100% to są wszystkie straty ciepła bez względu na to czy zapotrzebowanie jest na poziomie 150kW czy też 300 kW. W przypadku budynku źle ocieplonego straty przez ściany to będzie np 20%, straty przez dach 25 % , straty przez okna np 20 % a wentylacja to 30%. W przypadku budynku po termomodernizacji nadal musimy miec 100% ale proporcje się rozłożą inaczej i wtedy wyjdzie wam że starty na wentylacji są na poziomie 80%. Tak naprawdę zmaleje zapotrzebowanie na ciepło.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Test - ile kosztuje nas wentylacja grawitacyjna

    Cytat Napisał am76
    Zwróć uwagę na to, że w tych samych pismach, kilka akapitów niżej znajdziemy zapisy że bez wentylacji mechanicznej jest wilgoć i grzyb gdyż wentylacja grawitacyjna jest za słaba.
    Można zrobić sprawnie działającą (przynajmniej w sezonie grzewczym ) wentylację grawitacyjną. Tylko większość, tę sprawnie działającą wentylacje popsuje patrząc ile może na tym zaoszczędzić .

    Jeśli chodzi o test, to najłatwiej mogą go zrobić właściciele ... wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeden warunek - centrala wyposażona w bypass lub wymiennik letni. Wystarczy na kilka dni włączyć ten bypass (ominięcie wymiennika ciepła, normalnie używane latem) lub założyć zamiast wymiennika ciepła kasetę letnią i możemy robić pomiary.
    Ja niestety nie mam bypassu w swojej centrali .
    Tylko, kto za to zapłaci .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Nie wiem jak bardzo wydajna jest moja wentylacja grawitacyjna , ale wydaje mi jednak całkiem nieżle wywyiewa przez te wszystkie kratki . W sumie w całym domu mam 6 kanałów wentylacyjnych .

    Myśle ze jak nawet pozamykam kratki na 24h nie nikt się nie udusi ( cztery osoby plus kot i babcia za dnia do pilnowania) , ani specjalnie nie odczyje różnicy ( może się myle). Na pewno dojdzie do jakieś wymiany powietrza , chociażby przez wejście i wyjście domowników z domu więc coś tam swierzego wpadnie .

    Wg założeń AGLIG powinienem mieć znaczną różnice , bo uważam że dom jest w miare przyzwoicie ocieplony.

    ZBIGMOR - kwestia otwierania drzwi i okien zachodzi tak samo przy tym czy jest wentylacja grawitacyjna , mechaniczna czy w cale jej nie ma , więc nie ma znaczenia dla moich pomiarów . Mogę co najwyżej mieć niższy wynik .

    Pabitoo - nie zgadzam sie z Tobą , ale każdy ma prawo do swojej opinii i oceny . MOgę się zgodzić ze wyniki będą nieprecyzyjne ze względu na krótki czas testu .

    Am76 - na pewno wentylacja mechaniczna jest lepsza bo pozwala prezycyjnie zarzadzac wymiana powietrza . Jest tylko jeden moment kiedy przegrywa z grawitacyjna , kiedy braknie prądu . Mnie też straszyli ze jak ocieple dom styropianem to będę miał zimno , wilgotno i się uduszę bo w termosie się nie da mieszkać . A ja mam ciepło , wilgoci to nie widziałem jeszcze odkąd się wprowadziłem bardziej bym powiedział ze mam za sucho , ale to tylko domysły bo nie mam higrometru.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekot
    Am76 - na pewno wentylacja mechaniczna jest lepsza bo pozwala prezycyjnie zarzadzac wymiana powietrza . Jest tylko jeden moment kiedy przegrywa z grawitacyjna , kiedy braknie prądu . Mnie też straszyli ze jak ocieple dom styropianem to będę miał zimno , wilgotno i się uduszę bo w termosie się nie da mieszkać . A ja mam ciepło , wilgoci to nie widziałem jeszcze odkąd się wprowadziłem bardziej bym powiedział ze mam za sucho , ale to tylko domysły bo nie mam higrometru.
    Mnie tylko chodziło o to, że te wszystkie sponsorowane szmatławce budowlane powinny się zdecydować raz na zawsze czy wentylacja grawitacyjna jest zła bo jest za intensywana czy dla tego że jest za słaba. Na chwilę obecną stanowisko jest takie, że jest zła bo jest i za słaba i za silna

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Mnie tylko chodziło o to, że te wszystkie sponsorowane szmatławce budowlane powinny się zdecydować raz na zawsze czy wentylacja grawitacyjna jest zła bo jest za intensywana czy dla tego że jest za słaba. Na chwilę obecną stanowisko jest takie, że jest zła bo jest i za słaba i za silna
    I dokładnie tak jest. Za słaba w lecie (a w zasdzie jej nie ma) i za silna w zimie.
    Czyli nieobliczalna. Czyli bez sensu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Cytat Napisał am76
    Mnie tylko chodziło o to, że te wszystkie sponsorowane szmatławce budowlane powinny się zdecydować raz na zawsze czy wentylacja grawitacyjna jest zła bo jest za intensywana czy dla tego że jest za słaba. Na chwilę obecną stanowisko jest takie, że jest zła bo jest i za słaba i za silna
    I dokładnie tak jest. Za słaba w lecie (a w zasdzie jej nie ma) i za silna w zimie.
    Czyli nieobliczalna. Czyli bez sensu.
    Słaba w lecie - nic nie poradzisz
    Za silna w zimie - hmm można powalczyć .

    Ale nie chodzi tu o to czy wentylacja grawitacyjna jest zła czy dobra , ale ile może nas faktycznie kosztować .

  18. #18

    Domyślnie

    A umnie jest wentylacja grawitacyjna i latem jest chłodno a zima cieplo , wilgotność w normie 55%, grzyba nie ma / co juz niedawno widziałem czarme plamy przy oknach w domu super nowoczesnym, zdusiłem smiech aby nie obrazić gospodarzy /, zadne wentylatory nie hucza, odpada czyszczenie rur,bo inaczej czuć kurz w całym domu.Prosto wygodnie i pieniążki w pieszeni a nie u cwanych firm.
    Pozdrawiam

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wito2008

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    najlepiej byłoby nie otwierać drzwi wejściowych bo każde otwarcie to wymiana kilkunastu m3 powietrz, trzeba też pamiętać żeby nie wnosić i wynosić powietrza w płucach, jeśli masz garaż w bryle domu to też nie otwieraj bramy garażowej, no i kwestia jeszcze wiatrów, co z nimi?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekot
    Ale nie chodzi tu o to czy wentylacja grawitacyjna jest zła czy dobra , ale ile może nas faktycznie kosztować .
    Średnio, około 6Wh/1m3 wymienianego powietrza w okresie grzewczym w ciagu 1 godziny.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony