dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 70
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Test - ile kosztuje nas wentylacja grawitacyjna

    Cytat Napisał HenoK
    Jeśli chodzi o test, to najłatwiej mogą go zrobić właściciele ... wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeden warunek - centrala wyposażona w bypass lub wymiennik letni. Wystarczy na kilka dni włączyć ten bypass (ominięcie wymiennika ciepła, normalnie używane latem) lub założyć zamiast wymiennika ciepła kasetę letnią i możemy robić pomiary.
    Taki test przeprowadził Lookita i opisał go w wątku :
    http://forum.muratordom.pl/post3053962.htm#3053962
    Zapraszam do dyskusji .

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tylko jeszcze jedna rzecz - wentylacje mechaniczną ustawiasz sobie dośc precyzyjnie. Grawitacyjna jest małosterowalna. U mnie w bloku przy rozszczelnieniu okien, przez kratke w kuchni wypada mi w tej chwili około 250m3 powietrza. Przez kratke w łazience pewnie drugie tyle. Razem 500m3/h. i tyle musimy dogrzać.
    Przy wentylacji mechanicznej nikt przy zdrowych zmysłach tyle nie pusci. I juz tutaj jest oszczędność. Nawet bez rekuperacji.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Czyli w went. grawitacyjnej należy zadbać aby kontrolować ilość m3 powietrza jakie dostarcza się do domu i tym samym wypuszcza z domu. Tylko jak najlepiej to zrobić? Nawiewniki ciśnieniowe w oknach pełniące f. nawiewu powietrza do domu. A co w kratkach wywiewnych (kratki wywiewne higrosterowalne?). W łazience dodatkowo wentylatorek lub na kominie nasada wspomagająca ciąg kominowy? W kratkach wywiewnych zastosować klapki zwrotne? Czy ktoś robił projekt wentylacji mechanicznej tylko wywiewnej do swojego domu?
    Z tego co przeczytałem to od 1.01.2009(Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 123 w przypadku went. grawitacyjnej w oknach muszą być urządzenia nawiewne powietrza (czyli rozszczelnienie okna odpada)? Czy ktoś to weryfikował?

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    coulington, ja też właśnie pomierzyłem ilość uciekającego powietrza (oprócz tego co opisałem wyżej w moim budowanym domu), 15 min temu u teściów i:

    1. Okna pozamykane niby szczelne
    Kratka- kuchnia- ok. 30 m3/h
    Kratka- łązienka- ok. 0 m3/h
    razem ok. 30 m3/h

    2. jedno okno rozszczelnione (1,3 mx1,3,m)
    Kratka- kuchnia- ok. 50 m3/h
    Kratka- łazienka- ok. 10 m3/h
    razem ok. 60 m3/h

    3. jedno okno uchylone (1,3 mx1,3,m)
    Kratka- kuchnia- ok. 100 m3/h
    Kratka- łazienka- ok. 10 m3/h
    tu dodatkowo pojawił sie wywiew górą okna- ok. 110m3/h
    razem daje to ok. 220m3/h
    Pomierzyłem też naiwew bokami okien i wyszło ok 250m3/h.

    Z tego co widzę mieszkając u tesciów to okna mają rzadko porozszzcelniane, raczej zamknięte szczelnie.
    Częściej raczej tak na ok 1,0 h (sumując wszystko) uchylają.

    Średnio może zużywają wg powyższego ok.:
    220m3/h*1h+30m3/h*18h+60m3/h*5h=44,0 m3/h przez cały dzień.

    Nie umierają na brak powietrza i jest wg nich niby OK jeśli chodzi o samopoczucie (ale nie wiedzą jak mogloby być z mechaniczną ), pomijając wychodzące grzyby (poważnie).

    W każdym razie z taką wymianą to reku sie nigdy nie zwróci , a % strat ciepla będzie raczej mizerny aniżeli wynoszący 50% tak więc wszystko zależy od nas samych.


    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    Z tego co przeczytałem to od 1.01.2009(Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 123 w przypadku went. grawitacyjnej w oknach muszą być urządzenia nawiewne powietrza (czyli rozszczelnienie okna odpada)? Czy ktoś to weryfikował?
    Przepis ten brzmi :
    W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
    Nie ma w nim żadnych konkretów .

  6. #46
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    welkas

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    toruń
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wietrzny dzień może bardzo zafałszować wyniki, nasz dom jest ocieplony, nie jest niestety wyposażony grawitacyjne czy rekuperator i przy ogrzewaniu gazowym temperatura jest łatwa do zmierzenia i na piecu i w pomieszczeniach, w wietrzny dzień temperatura potrafi spaść nawet o 5 stopni. Dlatego teraz mierzymy temp. realną i czujnik wysyła sygnał do pieca ale widać od razu różnice w rachunkach przy zastosowaniu tego rozwiązania. Chce przez to powiedzieć ze o 5 stopni może się pomiar zmienić, w zależności od wiatru.
    pozdrawiam

  7. #47

    Domyślnie

    Napisz coś więcej o swojej wentylacji i domu (liczba mieszkańców) bo z opisu wnioskuję, że twoja wentylacja jest źle wykonana.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Bo ?

    A co byś chciał wiedzieć ?
    Jak rozplanowano wentylacje, gdzie nawiewy, wywiewy.
    Ile osób mieszka w domu. Z ilu łazienek korzystacie.
    Jaką masz wydajność wentylacji.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    - przesuszone powietrze
    To jest główny wyznacznik źle zaprojektowanej/wykonanej wentylacji.
    Odpowiedz, na moje 4 pytania to ci powiem co jest wykonane nieprawidłowo.

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    rufus111 jaką masz w zimie średnią wigotność w domu?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Niestety mam podobny problem. Reku Zehnder 550, jest to nasz piereszy rok zamieszkania. W ciągu tygodnia od rana do późnego popołudnia nikogo nie ma w domu. Gotujemy tylko w weekendy. Reku kręci na 1/3 mocy. Mniejszej mocy ustawić nie mogę
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    rufus111 a Brinka 180 wtedy nie było ?


    Nie spotkalem się u siebie z żadną niedogodnością, jaką opisujesz. W tym roku raz wilgotność spadła do 39%, w łazience mam zawsze odczuwalnie cieplej, niż w pozostałych pomieszczeniach. O 1-1.5C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #53

    Domyślnie

    Ja przy wentylacji grawitacyjnej przy dużych mrozach miałem podobną wilgotność - w okolicy 30 % a nawet i mniej więc to nie jest wina samej rekuperacji tylko po prostu zbyt dużej wentylacji i niskiej zawartości wilgoci w powietrzu z zewnątrz. Centrale można ustawić na minimum ale przecież można jeszcze sprawdzić rozpływy powietrza w poszczególnych pomieszczeniach być może są źle dobrane i łazienka ma zbyt dużą krotność wymiany. Czy w takiej centrali można wyłączyć jeden z wentylatorów ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    - przesuszone powietrze pomimo że rekuperator chodzi na najwolniejszym biegu ( i kupiłem najmniejszą jednostkę tej firmy jaka była dostępna ),
    Tu zasada jest prosta - ogrzane powietrze zewnętrzne ma drastycznie niższą wilgotność (100% wilgotności względnej przy 0* = 25%@22*).
    Nie zależy to od rodzaju wentylacji, a od faktycznej wymiany powietrza. Pozostaje wyłączyć rekuperator/zatkać kratki/nawiewniki albo nawilżać.
    A tak razem z innymi objawami - to nie masz za mocnego rekuperatora?

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    No ja osobiście mam zamkniętą kratkę na zimę.
    To co Ci zabrania wyłączyć rekuperator i cieszyć się wilgotnym, nieświeżym powietrzem?

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    A latem, po co mi wentylacja jak prawie cały czas można mieć otwarte okna.
    Żeby nie wpuszczać smrodów, komarów, upału. Do tego jak nie ma wiatru, to otwarte okna nie pomogą. W lecie chcę mieć dużą wymianę późna nocą, gdy jest chłodno a minimalną w upały. A w mrozy chcę minimalną. Chyba, że akurat robię imprezę albo gotuję dania na Wigilię.

    Chcę, żeby wentylacja działała tak jak ja chcę, a nie jak ona chce. Do tego wystarczy mechaniczna.
    A dlaczego chcę rekuperator? Nawet nie dla oszczędności - głównie po to, żeby zimne powietrze w mrozy mnie po plecach nie smerało.

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Napisz coś więcej o swojej wentylacji i domu (liczba mieszkańców) bo z opisu wnioskuję, że twoja wentylacja jest źle wykonana.
    Możesz powiedzieć gdzie szukać przyczyny niskiej wilgotności w domach z WM.
    Błąd instalacyjny, błedny projekt, zbyt mocne reku, czy może jeszcze inny czynnik?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Możesz powiedzieć gdzie szukać przyczyny niskiej wilgotności w domach z WM.
    Błąd instalacyjny, błedny projekt, zbyt mocne reku, czy może jeszcze inny czynnik?
    Najczęściej błędny projekt, założenie - ludzie chcą wentylować każdy zakamarek domu, bez zastanowienia że to ma pracować prawidłowo cały rok i przy okazji zapewnić komfortowy byt mieszkańcom.
    Zbyt mocne reku to tak jakby pochodna błędnego projektu i równie często chciwości instalatora.

    Wentylacja ma usunąć nadmiar wilgoci z domu, a nie przesuszać go na wiór.

    Nie ma sensu pisać co można popsuć.
    Mnogość rozpoczętych tematów w tym dziale świadczy o tym, że spieprzyć można wszystko.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.629
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli masz 80m3/h i taka małą wilgotność przy tej ilości mieszkańców, to oznacza, że masz jakąś "lewą" wymianę powietrza - nieszczelność w domu.
    Ja mam jakies 90-100 m3/h dla trzech osób i psa i aktualnie mam 46%.

    Od ilu sezonów masz zainstalowaną rekuperację ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 02-02-2017 o 20:42
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Ale zaraz zaraz, przecież wszyscy na forach zachwalacie rekuperacje że jest tak wspaniała i że można sobie wyregulować przepływy, dzięki temu opanujecie wilgotność, smrodki itp.
    Możesz zacytować, że rekuperacją (czy jakąkolwiek inną wentylacją) można przy mrozach podnieść wilgotność?

    Jak nie masz możliwości regulacji przepływu - zmień sterownik a w razie potrzeby również wentylatory.

    A powiedz mi jeszcze, jak uruchomiłeś rekuperację, to wymieniłeś okna? Czy tylko nawiewniki taśmą zakleiłeś i masz mostki cieplne?
    A kominy wentylacyjne jak zaślepiłeś? Zasypałeś jakimś izolatorem, czy też są mostkiem?

  19. #59

    Domyślnie

    I masz 80 m3/h i to jest za dużo ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    I wiem że jak wychodziłem z wanny gdy jeszcze nie miałem wentylacji mechanicznej było bardzo fajnie ciepło ( nigdy nie mierzyłem ale czułem dużą różnicę pomiędzy łazienką i korytarzem ).
    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Tak jak już wcześniej pisałem, mieszkamy w 3 osoby + 2 psy.
    Jednostkę mam Nikola 320. Teraz mam ustawione na 25% mocy tj. jakieś 80m3/h
    Nawiewniki mam w 3 pokojach plus salonie. Wywiewniki w pralni, łazience, wc i kuchni.
    Wygląda na to, że to Ty masz inne preferencje komfortu niż pozostali.
    Fajnie ciepło jest również, gdy mamy wysoką wilgotność.
    Inni nazywają to "duszno"
    Jeśli dla ciebie przyjemna jest duża wilgotność powietrza, to jedynym ratunkiem jest montaż recyrkulacji i dalsze zmniejszenie udziału powietrza świeżego.
    Trzeba było powiedzieć o tym instalatorowi, to by ci nie montował rekuperatora o tak dużej wydajności.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony