dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: pompa ciepła do cwu a solary

    Cytat Napisał ProStaś
    Ja PC zamówiłem. Stawiam ją w pralni. Powietrze będzie pobierać z garażu (jest obok) i wyrzucać poza budynek. Do garażu będzie wydmuch z reku (reku z GWC). W garażu będzie nadto wentylacja grawitacyjna i okno, które zawsze można uchylić (otworzyć) w lecie, by naleciało do garażu dużo ciepłego powietrza potrzebnego PC.
    Reku z GWC powinno mi, w połączeniu z brakiem styro w podłodze garażu, zapewnić w miarę dodatnią temp. w garażu (garaż w 2/3 w bryle budynku, ocieplony i odizolowany od pozostałej części domu) przy nawet dużych mrozach.
    Jeśli temp. trochę <braknie> w PC jest grzałka do wspomagania podgrzewania wody.
    I jeszcze jedno. Cena tego urządzenia. Ja płacę 5026 zł. brutto, część Vatu do zwrotu. Realny koszt to ok. 4400 zł. A więc prawie połowa tego co solary. A uniwersalność urządzenia zdecydowanie większa.
    Pisałem już, że nie będę się powtarzał, ale ten pomysł powraca jak bumerang .
    Poczytaj sobie ten wątek :
    http://forum.muratordom.pl/post1935866.htm#1935866 :
    Puściłem ,fajnie leci sobie lekko ciepłe powietrze z rury.Pojechałem do domu .Wracam następnego dnia patrzę na termometr temp. w garażu podniosła się o kilka stopni.Myślę fajnie bedzie garaż gratisowo ogrzany.Po kolejnych dwóch dniach patrzę ,a na ścianie woda.Myślę sobie wilgoć czy co ,chodzę zaglądam ,
    patrzę na dechy ,a tam nie ma żadnej szczelinki.Postawiłem drabinę i dopiero z góry zobaczyłem ,że od poziomu wylotu ,na deskach i na więżbie widać wyrażną linię oddzielającą suche dechy od mokrych.
    Wody było tyle jakby kto szlauchem polał po więżbie i deskach,aż z nich kapało.
    Przełaczyłem wyrzut na zew i na drugi dzień przestało byc mokro ,a pozniej regularnie wysychało.
    Co Ty na to ?

  2. #22

    Domyślnie

    Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje.

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #23

    Domyślnie

    HenoK-zgadza się jednak wyciąłeś
    Jeszcze nie mieszkam w swoim domu
    co sugeruje że chatka świeża i wody było od groma. Ja reku wyłączyłem bo wilgotność w okolicach 40-45% a jak odpalę kominek to 30%. Sito z chaty jak nic!!! A w pierwszym sezonie to non stop 3 osuszacze chodziły.
    ProStaś-działaj i pisz jak jest-też dąże do podobnego rozwiązania

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje.
    Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trafisz na takie warunki, że ściany i dach będą chłodniejsze niż powietrze wychodzące z rekuperatora. W takiej sytuacji na bank na chłodniejszych elementach skondensuje się para wodna. Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody nie będzie działała w sposób ciągły, więc osuszanie też będzie mało skuteczne.
    Spodziewaj się kłopotów .

  5. #25

    Domyślnie Re: pompa ciepła do cwu a solary

    Cytat Napisał ProStaś

    Ja PC zamówiłem.
    A możesz zdradzić jakiej firmy?

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mery26
    HenoK-zgadza się jednak wyciąłeś
    Jeszcze nie mieszkam w swoim domu
    Jak myslisz, po co dodatkowo podałem linka do tego posta ? .
    W domu z mieszkańcami także nie brakuje wilgoci .

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał ProStaś
    Ano sytuacja trochę inna. Nieocieplone poddasze. No i ja chcę to powietrze wprowadzane przez reku zabrać przez powietrzną PC. Ono tam będzie krążyć. Z jednej strony wlot, z drugiej pobór, PC odbierze też wilgoć. Tak mi się wydaje.
    Jeżeli garaż jest nieogrzewany, to trafisz na takie warunki, że ściany i dach będą chłodniejsze niż powietrze wychodzące z rekuperatora. W takiej sytuacji na bank na chłodniejszych elementach skondensuje się para wodna. Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody nie będzie działała w sposób ciągły, więc osuszanie też będzie mało skuteczne.
    Spodziewaj się kłopotów .
    Jakaś podpowiedź ?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Jakaś podpowiedź ?
    Wiem co chciałeś osiągnąć - garaż miał być akumulatorem ciepła . Tylko, że to ciepło w wywiewanym powietrzu w dużej mierze jest ciepłem utajonym (występuje w postaci pary wodnej).
    Może jako akumulator ciepłą wykorzystaj posadzkę w garażu - takie GWC pod posadzką - nie musi być głęboko. Nie musi być nawet super szczelne.
    Powietrze z rekuperatora trafiałoby do tego GWC w garażu i byłoby usuwane na zewnątrz. Pompa ciepła pobierałaby ciepło z garażu (w tym z tej ogrzanej przez GWC posadzki) a ochłodzone powietrze usuwałaby na zewnątrz (mogłoby też wrócić do garażu - dodatkowo osuszone).

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał ProStaś
    Jakaś podpowiedź ?
    Wiem co chciałeś osiągnąć - garaż miał być akumulatorem ciepła . Tylko, że to ciepło w wywiewanym powietrzu w dużej mierze jest ciepłem utajonym (występuje w postaci pary wodnej).
    Może jako akumulator ciepłą wykorzystaj posadzkę w garażu - takie GWC pod posadzką - nie musi być głęboko. Nie musi być nawet super szczelne.
    Powietrze z rekuperatora trafiałoby do tego GWC w garażu i byłoby usuwane na zewnątrz. Pompa ciepła pobierałaby ciepło z garażu (w tym z tej ogrzanej przez GWC posadzki) a ochłodzone powietrze usuwałaby na zewnątrz (mogłoby też wrócić do garażu - dodatkowo osuszone).
    Drogi Henryku mów dalej.

    Mam już pierwszą wylewkę, więc....
    Tylko tak łopatologicznie, proszę...

    ravic..
    pompa to Dimplex

    Pozdrawiam.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś
    Mam już pierwszą wylewkę, więc....
    Tylko tak łopatologicznie, proszę...
    To tylko koncecja. Nie znam Twojego garażu. Wilgoć nie przeszkadza, jeżeli znajdzie się w w miejscu dla niej przeznaczonym (np. w rekuperatorze to ona zapewnia większą sprawność, ale trzeba pomyśleć o skroplinach).
    Jak masz pierwszą wylewkę to daj w tej zasadniczej wylewce płaskie kanały (np. takie jak do wentylacji 20x5cm i zalej to betonem. Jak mała grubość to wylewkę nad tym zazbrój dodatkowo siatką. Połącz to z wywiewem reku i gotowe.
    Przedtem jednak policz jakie będą tego opory (czy wentylator od reku wydoli).

  11. #31

    Domyślnie

    w rekuperatorze to ona zapewnia większą sprawność, ale trzeba pomyśleć o skroplinach
    może zastosować wymiennik obrotowy i po kłopocie

  12. #32

    Domyślnie

    witam wszystkich
    o co chodzi z tym poborem powietrza przez PC z reku i GWC :
    el_hogar napisał:
    A w przypadku wentylacji mechanicznej z REKU?
    Ma sens wpięcie zasilania do tej pompy cieplnej z wydmuchu z rekuperatora?
    Będzie miało sens gdy z rekuperatorem współpracuje GWC, w innych przypadkach tego ciepła z wentylacji może być zbyt mało.
    ???

    czy z reku za mało jest wywiewane powietrza, czy jest zbyt niska temp. ??? czy założyć należy że prócz wykorzystania powietrza wyrzucanego z reku PC będzie jeszcze pobierała z GWC ? ale skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ? i czy GWC ( najprostszy rurowy ) trzeba zrobić odpowiednio większy/ dodatkowe kanały pod PC ???
    z góry dziękuję za łopatologiczne objaśnienie dla laika
    Pozdrawiam

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kibito
    czy z reku za mało jest wywiewane powietrza, czy jest zbyt niska temp. ??? czy założyć należy że prócz wykorzystania powietrza wyrzucanego z reku PC będzie jeszcze pobierała z GWC ? ale skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ? i czy GWC ( najprostszy rurowy ) trzeba zrobić odpowiednio większy/ dodatkowe kanały pod PC ???
    z góry dziękuję za łopatologiczne objaśnienie dla laika
    To o ile schłodzi się powietrze zależy od sprawności odzysku ciepła. Im wyższa sprawność, tym niższa temperatura usuwanego powietrza.
    Jeżeli przed rekuperatorem jest GWC, to temperatura usuwanego powietrza po przejściu przez wymiennik będzie o kilka stopni wyższa, niż za GWC. To jest dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że w zimie nie ma powodu, żeby intensywnie wentylować pomieszczenia. Zazwyczaj wymiana połowy objętości powietrza z budynku w ciągu godziny wystarcza do tego, żeby jego wilgotność była na odpowiednim poziomie (ok. 50%). Taka ilość usuwanego z domu powietrza niesie zbyt mało ciepła do efektywnego wykorzystania przez pompę ciepła.
    Można to oczywiście policzyć dla konkretnego budynku i zakładanej mocy pompy ciepła.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał kibito
    skoro z mieszkania wywiewane jest powietrze o temp. 21 stopni to czy schładza się aż tak bardzo w wymienniki reku ?
    dokładnie o to chodzi, w konsekwencji przy silnych mrozach wywiew z reku da chłodniejszy strumień niż temp. np. w garażu
    i co b. ważne napisał Henok - za mało będzie tego powietrza z reku.

    Ostatnio dałem wyrzut PCi od cuw przez ścianę z kotłowni do garażu i już widać wyższą temp. w kotłowni. Drugi etap do wyrzutnia reku do kotłowni - na razie jest prowizorka fi 100 - docelowo fi 200

  15. #35

    Domyślnie

    a jest jakaś dolna granica temperatury powietrza przy którym PC będzie działała w "miarę" wydajnie -> w miarę mam na myśli potwierdzając i usprawiedliwiając słuszność jej zakupu i zastosowania w takim układzie ?

    czyli dodatkowa rura do GWC pod potrzeby PC byłaby wskazana ???
    albo z innej beczki - skoro zimą jest wymiana mniejsza potrzebna by zachować na zadowalającym poziomie wilgotność( jak wyżej napisane) to wystarczy nie trzeba dawać dodatkowej rury pod PC ??? (bo latem i tak z zewnątrz pobieram ciepłe powietrze)

    i tak za jednym razem załatwiał ciepłą wodę latem i oszczędność na podgrzewaniu cwu zimą i w okresach przejściowych --- czy może jest to zbyt piękne by było możliwe ?

  16. #36

    Domyślnie

    ot i ciekawostka-sprawdziłem zużycie kWh na PCi cwu w okresie lis-08 - kwie-09
    od 90 do 95 kWh/m-c
    Czyli, czy zima czy lato (a to jeszcze sprawdze dokładnie) jakiejś szaleńczej różnicy nie ma. Nie wiem czy warto kruszyć kopie o 2-3kWh montując super instalacje

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony