dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Wysychanie stawu - sprawa okresowa ?

    Szukałem dużej działki z możliwością wykopania stawu. Znalazłem , zbudowałem dom (stan surowy zamknięty) i przyszła pora na staw. Załatwianie formalności trwało ok. 0,5 roku ,mapka działki , projekt inwestycji i wreszcie jest upragnione
    zezwolenie na wykopanie stawu. Z podziwem podglądałem staw sąsiada ,( mój zaplanowałem w tej samej linii) , staw latem wykorzystywany nawet do kąpieli - marzyłem o podobnym
    Dzisiaj zaobserwowałem, ku swojemu zdumieniu ,że w stawie sąsiada prawie nie ma wody

    Czy jest sens kopać staw? Czy to tylko chwilowy brak wody?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Trochę oczekujesz wróżenia ze szklanej kuli. Czy staw sąsiada jest jakoś zasilany? czy tylko woda gruntowa+opady? W tej chwili to raczej powinno być sporo wody, a czemu nie ma? Więcej danych albo wróżka.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Moze budowa twojego domu zaburzyla stosunki wodne w okolicy?
    O tej porze woda powinna sie przelewac a nie wysychac. Chyba ze sasiad wypompowal, bo na wiosne chce zrobic remont stawu (np. odmulic dno)

  4. #4

    Domyślnie

    Staw sąsiada obserwuję od 2006r - wtedy kupiłem działkę,wcześniej nie było takiej sytuacji.Działka ma 55 arów a staw sąsiada oddalony jest od mojego domu o ok.150 m. Wiele osób, mających stawy w tej okolicy, przyczyn ich wysychania upatruje w wyjątkowo suchym poprzednim roku.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Miniony rok wybitnie suchy? Na wiosnę była susza, potem, raczej w normie, ale mniejsza o to. Nawet zakładając że susza była nieprzeciętna, to wody powinno ubywać w różnych momentach roku, ale nie teraz, w trakcie czy tuż po roztopach kiedy powinno być jej najwięcej. Jak rozumiem woda w stawach pochodzi po prostu z wód gruntowych i ich poziom się obniżył. Żadnej rzeczki strumienia itd. nie ma?
    Coś musiało się zmienić, jeśli to dotyczy kilku stawów w okolicy to nie może chodzić o wykopy pod budowę, domu.
    Nie powstał w okolicy nowy, kamieniołom, odkrywka, coś z tych rzeczy? To może być dosyć daleko.

  6. #6

    Domyślnie

    Odkrywka jest i była od dziesięcioleci w odl. ok. 7km ,ale widziałem pełne stawy kilkadziesiąt metrów od krateru kopalni.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Poziom wód gruntowych ulega znacznym wahaniom w zależności od temperatury, ilości opadów etc. Jeśli się obawiasz o brak wody, wyłóż staw folią.

  8. #8

    Domyślnie

    A folia nie działa w dwie strony? Uszczelnia staw ale i izoluje od wód gruntowych ?

    Mój staw nie będzie miał możliwości zasilania z zewnątrz (oczywiście oprócz deszczówki)

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    a może by tak rozmowa z sąsiadem??
    To jego staw więc pewnie wie lub podejrzewa, dlaczego nie ma w nim wody.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Jasne, że folia izoluje w obydwie strony.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus
    Jasne, że folia izoluje w obydwie strony.
    I przy folii żaby się nie lęgną. Nie wiem co z rybkami.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Żaby się lęgną. Ryby też mogą, oczywiście jeśli stworzy im się warunki zbliżone do naturalnych.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Folia fajnie, nie ma problemu mulistego dna, łatwiej utrzymać czystą wodę, ale widzę kilka problemów. Staw ma być kąpielowy, czyli dosyć spory, solidna folia + podkład, robią się z tego całkiem konkretne koszty. A drugie jak to zasilać skoro strumienia brak. Deszczówka z dachu? może być mało, a z kranu, czy to studnia czy wodociąg znowu spore koszty.
    BTW utrzymanie jakie takiej wody w stawie który nie ma przepływu wody to też będzie problem. Zwykle robi się buro zielona zupa o niezbyt miłym zapachu.
    Jak wyglądała woda u sąsiadów pod koniec lata? dało się do niej wejść?
    Jaki duży miał by być ten staw?

  14. #14

    Domyślnie

    Rozmawiałem z synem sąsiadów ,taka sytuacja wystąpiła po raz pierwszy.Nie znają przyczyny.
    Staw ma mieć 5 arów o kształcie "nerki"
    Latem często widziałem sąsiada kąpiącego się w swoim stawie

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Spory. Folia nawet licząc stosunkowo tanią to jest ponad 5000 zł chyba że chcesz eksperymentować z budowlaną, ale to też ze 2500 zł albo więcej wyjdzie. Do tego podkład 2000-3000 zł. No i pozostaje kwestia jak dostarczyć wodę. Z dachu na taka powierzchnię to za mało. Co do wód gruntowych to wyczytałem że w ostatnich latach w Wielkopolsce poziom wód gruntowych obniżył się średnio o 4 metry Nawet jakaś interpelacja poselska do ministra środowiska
    w sprawie gwałtownego obniżania się wód gruntowych i stepowienia terenów Wielkopolski
    była.
    Ogólnie marnie to widzę

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Jeśli się nie spieszysz, zrób odkrywkę i obserwuj. Ja tak zrobiłem przed instalacją oczyszczalni ścieków. A staw mam bez folii, ale trzeba było wywieźć dużo ziemi. Dno jest około 3,5 m poniżej rzędnej terenu, staw 40 x 10 .

  17. #17

    Domyślnie

    Chyba sobie odpuszczę (na razie).Zrobiłem wywiad środowiskowy i najbardziej prawdopodobną przyczyną opadania wód jest nowa odkrywka węgla brunatnego.
    Szkoda, poniesionych kosztów i niezrealizowanych marzeń

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Bentonit na dno i będzie ok.
    Cieplutko - hanka

  19. #19

    Domyślnie

    Masz jakieś doświadczenia z tym materiałem ?
    Jak by to mogło wyglądać?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony