dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 184
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła altherma krok po kroku

    witam wszystkich
    Z racji tego że po przeszukaniu forum nie idzie się dowiedzieć wiele na temat pompy altherma a sam postanowiłem zainstalować tę pompę.myślę ze to co będę tu opisywał pomoże innym w podjęciu decyzji za lub przeciw.nie oczekuje rad od osób które nie mają takiego sprzętu .chętnie za to poczytam doświadczenia użytkowników.postaram sie prowadzić ten temat do dwóch sezonów grzewczych aby uzyskać pełny obraz tego urządzenia.
    na pytania chętnie odpowiem w granicach mojej wiedzy.
    teraz o domku.
    buduje Tośka GL 231 136m2 +piwnica(na razie nie zdecydowałem czy będzie ogrzewana)w tej chwili jestem na etapie wybierania przedstawiciela firmy Daikin która mi sprzeda i zrobi projekt montażowy na korzystnych warunkach.(jeżeli czyta to jakiś pan z firmy to proszę na priva)forum będę prowadził w miarę postępów na polu bitwy.pana który wykona co i cwu wg projektu już wybrałem.
    termin montażu planuje na maj.na dzisiaj tyle.cdn
    pozdrawiam wszystkich

  2. #2

    Domyślnie Re: pompa ciepła altherma krok po kroku

    Cytat Napisał mundi73
    witam wszystkich
    Z racji tego że po przeszukaniu forum nie idzie się dowiedzieć wiele na temat pompy altherma a sam postanowiłem zainstalować tę pompę.myślę ze to co będę tu opisywał pomoże innym w podjęciu decyzji za lub przeciw.nie oczekuje rad od osób które nie mają takiego sprzętu .chętnie za to poczytam doświadczenia użytkowników.postaram sie prowadzić ten temat do dwóch sezonów grzewczych aby uzyskać pełny obraz tego urządzenia.
    na pytania chętnie odpowiem w granicach mojej wiedzy.
    teraz o domku.
    buduje Tośka GL 231 136m2 +piwnica(na razie nie zdecydowałem czy będzie ogrzewana)w tej chwili jestem na etapie wybierania przedstawiciela firmy Daikin która mi sprzeda i zrobi projekt montażowy na korzystnych warunkach.(jeżeli czyta to jakiś pan z firmy to proszę na priva)forum będę prowadził w miarę postępów na polu bitwy.pana który wykona co i cwu wg projektu już wybrałem.
    termin montażu planuje na maj.na dzisiaj tyle.cdn
    pozdrawiam wszystkich
    Pozdrawiam i kibicuję !!!!!!!!!!!............sam jestem żywo zainteresowany

  3. #3

    Domyślnie altherma

    witam ponownie.
    jestem po rozmowach wstępnych z 2 firmami.koszt jednostki do co i cwu to około 30tys zł.wysoki koszt w tej chwili uzależniony jest wysokim kursem euro.zastanawiam sie czy nie poczekać na spadek kursu.firma daikin też podnosi ceny co daje efekt końcowy.
    zdecydowałem że pompę będzie wspomagać kominek poniżej zakładanej temp którą ustlilmy na etapie projektowania.podniesie to koszt o bufor ciepła ale to myśle że sie zwróci.sama pompa raczej się nie zwróci ale koszty eksploatacyjne będą nie większe jak ekogroszku.okaże się w zimie.w tej chwili czekam na szczegółową wycenę.może jeszcze dzisiaj dostane.pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie altherma

    witam ponownie
    decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.co do zasobnika to się zastanowię czy wezmę orginalny czy kupie inny tańszy.jeszcze to przemyśle.z kominka zrezygnowałem bo droga impreza a jeżeli będę musiał często palić w mrozach to jakoś nie bardzo mi się uśmiecha w salonie tyle palić.w planach jest kocioł na wszystko + bufor ciepła jako sprzęgło hydrauliczne.altherme będę monitorował z podlicznikiem żeby
    mieć obraz zużycia prądu.wybrana firma jest z jeleniej góry(nazwy nie będę podawał żeby nie było że reklama)człowiek wydaje się że posiada wiedzę i doświadczenie w tych sprawach ponieważ zamontował sporo tych urządzeń i też jest ważne że w dwóch swoich domach użytkuje.oczywiście jak zawsze okaże sie na końcu. sumując za tą firmą przeważyło
    1) wiedza i doświadczenie
    2)dogodne warunki płatności
    3)odległość(ważne przy serwisowaniu)
    4)podejście do sprawy(pomimo swojej wiedzy w tym temacie cierpliwie słucha co miałem do powiedzenia oraz jest otwarty na sugestie)

    Jutro jesteśmy umówieni na rozmowe w sprawie tego zasobnika wody oraz samego montażu
    pozdrawiam
    ps zapomniałem dodać że euro po kursie dnia zamówienia a to dosyć ciekawe bo można czekać na spadek kursu
    miłej niedzieli dla wszystkich

  5. #5

    Domyślnie

    To ile zapłacisz za wsio ? Robisz odwierty??? Ups nie doczytałem wiercić powietrze hehe dobre. Ciekawe bardzo.
    Tak czytam sobie czytam i stwierdziłem, że miesięczne koszty ogrzewania są drogie przy PC powietrze powietrze.
    Munidi pisz pisz jakie koszty przewidujesz np w przeliczeniu na m2 użytkowej itd wsio co wiesz bo firma mało pisze konkretów.
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  6. #6

    Domyślnie altherma

    Cytat Napisał tacim
    To ile zapłacisz za wsio ? Robisz odwierty??? Ups nie doczytałem wiercić powietrze hehe dobre. Ciekawe bardzo.
    Tak czytam sobie czytam i stwierdziłem, że miesięczne koszty ogrzewania są drogie przy PC powietrze powietrze.
    Munidi pisz pisz jakie koszty przewidujesz np w przeliczeniu na m2 użytkowej itd wsio co wiesz bo firma mało pisze konkretów.
    hej.altherma jest to pompa powietrze woda
    wiesz nie myślałem żeby to przeliczać w ten sposób ale na pewno napisze ile kosztuje jak będę użytkował.wtedy już łatwo sobie podzielisz przez 136m użytkowej a netto 155m 400m3
    ja poprostu załozyłem sobie że jeżeli zużyje mniej pradu jak równowartość 1tony ekogroszku kwalifikowanego w miesiącach mroźnych to będę zadowolony.trzeba czekać na efekty dlatego założyłem ten temat żeby wszyscy chętni mieli obraz na przyszłość i raczej wole podawać fakty.
    (co do ceny to ten kurs jest ustalany przez daikin raz w miesiącu i narazie jest nie ciekawy ale od 1 kwietnia będzie nowy mam nadzieje że niższy)
    wstępny termin montażu na 5-10 maj
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Co konkretnie zaproponowali jakie modele dokładnie . Jaki koszt instalacji Ci dali. te 7000 Euro to wsio, ile montaż.
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
    nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik
    Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
    nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.
    A jak się sprawdza chłodzenie i czym chcesz to realizować?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  10. #10

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, instalacja nastąpiła przed sezonem grzewczym, zatem jeszcze nie miałem okazji chłodzić. Są 2 metody chłodzenia althermą:
    1. poprzez tzw. fancoile
    2. poprzez podłogówkę
    Czytałem też o możliwości zastosowania wymiennika w kanale wentylacyjnym przy wentylacji mechanicznej.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik
    Czytałem też o możliwości zastosowania wymiennika w kanale wentylacyjnym przy wentylacji mechanicznej.
    Masz tu na myśli chłodnicę kanałową?

    Może dopiszę jeszcze że tego co wiem to chłodzenie przez podłogówkę jest mało wydajne i ograniczone punktem rosy.

    No a fancoile fajne tylko ta cena.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Ryska

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie Re: altherma

    Cytat Napisał mundi73
    decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.
    Cytat Napisał mundi73
    136m użytkowej a netto 155m 400m3
    Witam.
    A skąd masz te wyliczenia odnośnie doboru PC (11kW) ? Sam czy firma ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tacim
    Co konkretnie zaproponowali jakie modele dokładnie . Jaki koszt instalacji Ci dali. te 7000 Euro to wsio, ile montaż.


    witam cytuje oferte:
    Wartość powyższej pompy ciepła przedstawiałaby się następująco: ERHQ011AY1/EKHBH016AB6WN – 5852 Euro; zbiornik c.w.u. EKHWS300B3V3 – 1110 Euro. Do tych cen doliczyć trzeba VAT w wysokości 7% i robociznę wraz z pozostałymi materiałami max 3000zł.

    Oczywiście powyższe ceny nie obejmują wykonania instalacji odbiorczej (podłogówka, grzejniki, rozdzielacze i inne) – my tego nie robimy. Cena dotyczy kompletnego zestawu pompy ciepła ze zbiornikiem c.w.u. ze stali nierdzewnej, izolowanego pianką poliuretanową o pojemności 300l, podłączenia wszystkiego w kompletną całość, uruchomienia, regulacji, pomocy już po uruchomieniu w zoptymalizowaniu pracy urządzenia itp. Nie doliczam nigdy klientom żadnych dodatkowych opłat za dojazdy, wizyty związane z wyjaśnieniem specyfiki pracy urządzenia, zmiany programowania itp.

    dodam że biore opcje z chłodzenim więc będzie dopłata jakieś 250eur.
    pozdrwiam

  14. #14

    Domyślnie Re: altherma

    Cytat Napisał Ryska
    Cytat Napisał mundi73
    decyzje podjęte.pompa 11kw wraz zasobnikiem 300l c.w.u. cena pompy to 5852eur + zasobnik 1110eur.
    Cytat Napisał mundi73
    136m użytkowej a netto 155m 400m3
    Witam.
    A skąd masz te wyliczenia odnośnie doboru PC (11kW) ? Sam czy firma ?
    witam.
    firma dobiera ja sie w to nie mieszam.dodam że liczyli wszystko i brali pod uwage 14kw ale zostało 11kw i ma wystarczyć w tej konfiguracji do mojego domu.brane pod uwage wszystko wraz z miejscem budowy domu.
    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik
    Ja mam althermę 8,43kW (grzanie+chłodzenie). Kupiłem ją jakieś 1,5 roku temu korzystając z promocji. Instalacja nastąpiła przed aktualnym okresem grzewczym. Ponieważ dom mam jeszcze w trakcie budowy, więc nie mogę wnioskować na temat docelowego zużycia (ostatnio rachunek za 2 miesiące wyniósł ponad 1 tys. zł - nie mam opomiarowania ile z tego zużyła PC - ustawiona temp. 17 st.C). Głównym mankamentem jaki do tej pory zauważyłem, to załączanie się grzałki w sytuacjach, które tego nie wymagają (np. podczas odszraniania, podczas grzania, mimo iż PC daje radę). Na razie
    nie mam czasu na eksperymenty w ustawieniach. Po prostu odłączyłem zasilanie grzałki. Altherma przez całą zimę działała poprawnie bez tego zasilania.
    hej podaj jak możesz troche danych o swoim domku.tzn jaki rejon polski,powierzchnie ogrzewana, czy cała instalacja w podłogówce czy mieszana.czy domek już jest całkowicie ocieplony czy częściowoi itd.pozwoli to na odniesienie co do kosztów. a jak z chałasem podczas pracy.pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    A może zainteresuje Was pompa Waterstage od Fuji

    http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/dom/waterstage/

    Mają gotowy produkt i podobno jest cenowo konkurencyjny do innych powietrznych pomp ciepła.

    Niestety nie udało mi się zdobyć cennika jak ktoś będzie miał to jestem zainteresowany.

    No i jest jeszcze Zubadan od Mitsubishi Electric ale to najwyższa półka cenowa
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mundi73
    hej podaj jak możesz troche danych o swoim domku.tzn jaki rejon polski,powierzchnie ogrzewana, czy cała instalacja w podłogówce czy mieszana.czy domek już jest całkowicie ocieplony czy częściowoi itd.pozwoli to na odniesienie co do kosztów. a jak z chałasem podczas pracy.pozdrawiam
    Ponieważ nie mam jeszcze drzwi, ani obudowanego poddasza, więc ogrzewana była cała kubatura brutto czyli 640m3. Ocieplenie częściowe: ściany i podłoga 20 cm styropianu. Między krokwiami na razie jedna warstwa waty 15 cm. W garażu na razie brak posadzki i ocieplenia podłogi. Największe ubytki ciepła zaobserwowałem przez garaż oraz przez prowizowyczne drzwi zewnętrzne. Również jedna warstwa waty na dachu nie ociepla idealnie, czego dowodem było mocne skraplanie podczas odwilży.
    Ogrzewanie w całości podłogowo - ścienne, w garażu tylko ścienne.
    Region: kujawsko-pomorskie

  18. #18

    Domyślnie altherma

    witam.
    dziękuje 7tonik za info.wg mnie to optymistyczne że 500zł wyszło przy takim stanie rzeczy.
    pisałeś że pompę montowałes po długim czasie od zakupu.ile cię kosztował montaż.mnie tak jak pisałem powyżej.
    pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Zakres: instalacja+ uruchomienie Altherma + zasobnik cwu z podłączeniem do 2 szafek rozdzielaczowych(parter+piętro). Instalacja oparta na rurach miedzianych.
    Robocizna 1100 zł
    Materiały dodatkowe (rury miedziane, kształtki, zawory, zawór trójdrożny z napędem, ...) - razem z materiałem do połaczenia z szafkami rozdzielaczowymi - 3150 zł

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marlena&Marcin
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Witam. Podłączam się do tematu, jako że również planuję Althermę u siebie w domu. Buduję dom w Rododendronach 6 (pow uzytkowa 120m2, kubatura 665 m3). Dom będzie dobrze docieplony i mieszkamy w I strefie klimatycznej więc będzie pompa 8,4kW. Całość podłogówka (dół i góra) + po jednym grzejniku drabinkowym w łazienkach + 2 panelowe w garażu. Na chwilę obecną mam wycenę tylko ze Szczecina, bo tylko u nich te pompy znalazłem. Nie orientujecie się może czy jest jakaś firma bliżej Gdańska montująca te pompy?

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony