dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Odbiór budynku

    Witam, chce zeby gmina odebrala budynek. Mam wykonane potrzebne instalacje. Jak jest z ich odbiorem. Kto odbiera instalacje wodna, CO, elektryczna i co w ogole musze miec zeby budynek odebrac?

  2. #2

    Domyślnie

    W tej chwili do końca tego roku nie nazywa sie to jeszcze odbiór, tylko zgłoszenie budynku do użytkowania. Robii się to już nie w gminie tylko w nadzorze buwlanym w starostwie powiatowym ( przynajmniej u mnie ).
    Właśnie wczoraj to zrobiłam więc jestem świeżo w temacie .
    Co musiałam złożyć:
    1. Dziennik budowy wraz ze wszystkimi wpisami.
    2. Oświadczenie kierownika budowy że budynek pobudowany zgodnie z projektem itp
    3. Inwentaryzację powykonawczą - to robi uprawniony geodeta
    4. Protokół odbioru kominiarskiego
    5. Protokół odbioru instalacji elektrycznej - wykonany przez uprawnionego elektryka ( u nas elektryk wypełnił go w dziennku )
    6. Protokół odbioru instalacji gazowej - też ktoś tam uprawniony
    7. Jeśli były jakieś istotne zmiany w stosunku do projektu to coś tam jeszcze - dokładnie nie wiem, skonsultuj z kierownikiem budowy.

    I to wszystko. Teraz nadzór budowlany ma 3 tygodnie na to żeby nas skontrolować i ewentualnie zgłosic swoje zastrzeżenia.
    Po nowym roku ta kontrola będzie obowiązkowa i prawdopodobnie płatna, więc radziłabym sie pospieszyć.
    Pozdrawiam. B.

  3. #3
    Paweł N
    Guest
    Paweł N

    Domyślnie

    Mam Pytanko.
    Jeśli złożę "papiery" do nadzoru budowlanego w tym roku (tj. do Świąt) też będę załatwiony wg starych zasad (jako pozwolenie na użytkowanie)?
    Pozdrowiwonka,

    Paweł

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jarpol
    Zarejestrowany
    May 2002
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Dzielnica
    Dolnoleżajska 14
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł N
    Mam Pytanko.
    Jeśli złożę "papiery" do nadzoru budowlanego w tym roku (tj. do Świąt) też będę załatwiony wg starych zasad (jako pozwolenie na użytkowanie)?
    Pozdrowiwonka,

    Paweł
    jesli uda ci sie zlozyc dokumenty i zostana przyjete w starostwie do 7 grudnia br. to zalatwisz sprawe wg. starych zasad bez kontroli inspektora PPNB.

  5. #5

    Domyślnie

    Niekoniecznie bez kontroli. W moim powiecie kontrole są praktykowane, tylko nie są jeszcze obowiązkowe. Oznacza to że jeśli nadzór budowlany jest zawalony robotą - to może nie mieć czasu mnie skontrolować - czyli loteria.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy nadzór budowlany wydaje swoją decyzję w formie pisemnej?
    I jak to się ma do tzw. "nadania numeru".

  7. #7

    Domyślnie

    Nie wiem dokłanie, u mnie 3-tygodniowe odliczanie dopiero co się zaczęło. Ale wydaje mi się że działa to na zasadzie zgłoszenia - jeśli w ciągu tego czasu urząd nie zgłosi zastrzeżeń - dom należy traktować jako odebrany, niezależnie czy urząd spreparował jakąś decyzję czy nie.
    A nadanie numeru nic nie ma tu do rzeczy. Zgłasza się wniosek w gmine, wystarczy być właścicielem nieruchomości. My zrobilkiśmy to juz ze 3 miesiące temu - i numer już mamy. Podobno nawet mozna się zameldować nie mając odbioru - wystarczy właśnie ten numer .
    Pozdr. B.

  8. #8

    Domyślnie

    Becik - w jakim wydziale gminy załatwia się "numer"

  9. #9

    Domyślnie

    Jaka data jest dla US graniczna dla zakończenia budowy:
    zgłoszenie + 21 dni
    data nadania numeru domu w gminie ?

  10. #10

    Domyślnie

    u mnie było tak, że jeszcze w trakcie budowy gmina nadała mi numer TYMCZASOWY (wydaje go wydz. geodezji, jednak na dokumencie jasno napisano, że niniejszy kwit NIE może być podstawa do zameldowania się). Prawidłowy nr nadano mi dopiero po odbiorze budynku (geodezja żądała, bym przyniosła kwit z Pow.Ins.Nadz.Bud, że dom odebrany, inaczej nr nie nadadzą!).
    U mnie to jest tak, że składam wniosek o zakończeniu budowy do Pow.Ins.Nadz.Bud i albo w ciągu 21 dni mam kontrolę, albo po 21 dniach (jak kontroli nie było) idę do nich po kwit, że pozwalają na użytkowanie
    PS
    Dom odebrany częściowo, bo piętro nie wykończone

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jarpol
    Zarejestrowany
    May 2002
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Dzielnica
    Dolnoleżajska 14
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Becik
    . Podobno nawet mozna się zameldować nie mając odbioru - wystarczy właśnie ten numer .
    Pozdr. B.

    Jesli sie zameldujesz predzej niz odbior koncowy to inspektorat wystapi z wnioskiem o ukaranie a bedzie to kwota 10.000 pln od nowego roku. wiec czy warto?.

  12. #12

    Domyślnie

    W jakim wydziale?? Szczesze mówiąc nie wiem , u nas w urzędzie wszelkie wnioski składa się i odbiera w kancelarii, które jest wspólna dla wszystkich wydziałów.
    Co do US - to jest jedna z niesprecyzowanych do końca kwestii i prawdopodobnie zależy od interpretacji urzędnika. Mi się wydaje że nadanie numeru nie ma nic do zakończenia budowy. raczej przyjęłabym datę zgłoszenia ( już bez tych 21 dni ) i do tego dnia starałam się skompletować wszelkie faktury.
    Pozdr. B.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarpol
    Jesli sie zameldujesz predzej niz odbior koncowy to inspektorat wystapi z wnioskiem o ukaranie a bedzie to kwota 10.000 pln od nowego roku. wiec czy warto?.
    Pewnie że nie warto i dlatego się jeszcze nie meldowałam ( od kilku miesięcy żyję bez meldunku ). Napisałam tylko że jest to możliwe.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    A ja dostałem nadanie numeru i mam napisane czarno na bialym, ze moge sie meldowac. NIe ma nic o koniecznosci wczesniejszego odbioru budynku - wiec dlaczego mandat?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    wiec dlaczego mandat? - gdyż zamieszkujesz obiekt nie posiadający uprawnień do zasiedlenia. By móc jeździc samochodem tez musisz wykazać, że jest on homologowany.
    Jarpol pośpieszył się z tą sankcją 10 000 zł. Taką kare przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Kiedy wejdzie ta nowelizacja w życie (i czy wejdzie? ) nie wiadomo.

  16. #16

    Domyślnie

    No właśnie - pociągnijmy ten temat. Załózmy że ten projekt "przejdzie". Czy więc fakt zameldowania jest już wystarczającym dowodem na użytkowanie obiektu? Można się zameldować w szczerym polu. Wydaje mi się że może to co najwyżej wzbudzić podejrzenia w inspektoracie i sprowokować do przeprowadzenia kontroli, która dopiero wykaże czy obiekt jest użytkowany czy nie.

  17. #17

    Domyślnie

    A ja wlasnie dzwoniłam do UMiG i powiedzieli mi w referacie gospodarki nieruchomościami, że "numer" dostanę jak przyniosę im pisemko z nadzoru budowlanego.

  18. #18

    Domyślnie

    hmmm... czyli co gmina to obyczaj....

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbo
    A ja wlasnie dzwoniłam do UMiG i powiedzieli mi w referacie gospodarki nieruchomościami, że "numer" dostanę jak przyniosę im pisemko z nadzoru budowlanego.
    I tak moim zdaniem być powinno. Zameldować można tylko w lokalu mieszkalnym a nie w polu czy też w wężle ciepłowniczym pod chodnikiem.

    Becik to nie obyczaj gminny To jest tylko rzetelne lub niedbałe wykonywanie obowiązków.

    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Dyskusja o tym jak naszym zdaniem powinno być - to już jest inna para kaloszy....Wowka - moja opinia na ten temat jest podobna.
    Tylko teraz pytanie: która gmina postępuje zgodnie z obowiązującym prawem? I czy w ogóle ta kwestia została sprecyzowana w jakimś paragrafie?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony