dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaki mur lub ogrodzenie - jak odgrodzić się od hałasu drogi

    Otóż problem mam następujący (właściwie to mam same problemy ).
    Mój dom stoi w niedużej odległości od drogi - 8m która okazuje się być okresowo dość głośna.
    Chciałbym się od tego hałsu możliwie ściśle oddzielić. Sąsiad wpadł na pomysł, że podwójne drewniane ogrodzenia (deska w deską na zakładkę) jest wystaczająca - co mnie się nie bardzo wydaje (albo jest wystarczająca dla niego) - wolałbym lite ogrodzenia + brama wjazdowa wykonana również ściśle z desek.
    Teraz jaka opcja jest najlepsza:

    1) Mur a cegieł (na fundamencie litym)

    2) Mur z cegieł (na płytkiej podmurówce) + słupki żelbetowe z fundamentem

    2) Mur z pustaków (na płytkiej podmurówce) + słupki żelbetowe z fundamentem

    3) Mur z pustaków (na fundamncie litym)

    No i pytanie, czy zamiast pustaków lub cegieł nie lepiej użyć bloczków betonowych - jao prawdopodobnie bardziej dźwiękochłonnych.
    Otwarta internetowa galeria zdjęć - Portal fotografia cyfrowa

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Najlepszym rozwiązaniem było by, obsadzenie roślinnością. Docelowo wysokim żywopłotem, a doraźnie jakąś szybko rosnącą rośliną – np. gęsto posadzoną fasolą tyczkową.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    Najwięcej dźwięków pochłonie najcięższe ogrodzenie.
    Czyli w Twoim przypadku mur z cegieł.
    Plus roślinność.
    Ale niskich dźwięków i tak to nie zatrzyma

  4. #4

    Domyślnie

    a czy na takie ciężkie i jak rozumiem wysokie ogrodzenie nie trzeba przypadkiem pozwolenia? i czy Ci je wydadzą?

  5. #5

    Domyślnie

    W przypadku ogrodzenia od frontu, zawsze trzeba złożyć zawiadomienie do urzędu miasta w moim przypadku, odczekać miesiąc i można budować. Nie powinno być problemu.

    A jak pozbyć się niskich dźwięków - może lepiej i taniej byłoby zbudować zwykle ogrodzenie ażurowe obsadzić je roślinnością a od zewnątrz wstawić panel dźwiękochłonny?
    Otwarta internetowa galeria zdjęć - Portal fotografia cyfrowa

  6. #6

    Domyślnie

    mi się kiedyś obiło o uszy że ogrodzenie zwykłe takie na zgłoszenie może być do określonej wysokości (2m?) i ażurowe nie pełne, ale nie wiem sam ile w tym prawdy

  7. #7

    Domyślnie

    lite ogrodzenie od drogi 2,20 od sąsiada 2,50. Do tego możesz dać wyższe jakieś ażurowe wstawki np drewniane i nikt się już nie doczepi aby tylko lity mur nie był wyżej. Od drogi musisz złosić. Z cegieł to lepiej nie stawiać, betonity najpewniejsze.

  8. #8

    Domyślnie

    Zobacz co na ten temat jest zapisane w PZP.
    U mnie np. ogrodzenie musi być ażurowe z otworami dla zwierzyny

    MCB

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MCB
    Zobacz co na ten temat jest zapisane w PZP.
    U mnie np. ogrodzenie musi być ażurowe z otworami dla zwierzyny

    MCB
    Chodzi o Katowice - zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie i w dalszej okolicy jest kilkanaście murów litych na wysokość 180 bez góry ażurowej. A jeden taki fajny widziałem - metalowa konstrukcja jakby z drutu nierdzewnego w kształcie ... no muru 180 wysokości - grubość to nie wiem, szerokosć kilka metrów - wypełniona otoczakami średnicy kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów. Wyszło super.
    Otwarta internetowa galeria zdjęć - Portal fotografia cyfrowa

  10. #10

    Domyślnie

    witam.....również jestem zainteresowana skuteczną osłoną przed hałasem...
    czy murek na wysokości 180 plus roślinki wystarczy? jaka grubośc muru winna byc ? szukam koncepcji... może jakieś zdjęcia? dopiero zaczynam się rozglądac w tej materii...

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    moim zdaniem roślinność wysoka(thuje gęste lub inne) bo wysoki płot owszem część fali odbije w stronę ulicy, za to część która przejdzie (bo przejdzie nie ma siły) będzie miała idealne warunki do rezonansu między płotem a ścianą domu...podobne efekty dzieją się w przypadku stawiania wszechobecnych ekranów..ludzie na parterze mają cicho, ale już od 2 piętra jest 5x gorzej niż bez ekranu...

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar wingerman
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    W-wa / Piaseczno
    Posty
    734

    Domyślnie

    W Łodzi na ul. Rzgowskiej zdaje sie ze 211 jest statoil i jak dobrze pamietam maja tam takie cosik takiego ale naturalnego.
    Jest to konstrukcja z siatka o oczkach okolo 2-3 com (jesli dobrze pamietam) u podstawy szersza na gorze wezsza np.05m i w to wsypana jest ziemia a w niej rosna sobie roslinki. Ukorzenienie i siatka trzymaja ziemie w ryzach a jakby zastosowac jakies roslinki niskopienne czy niepienne wcale ( nie znam sie na nich) np. cos co dobrze rosnie na skalniakach to zalatwiloby sorawe na amen. Nie dosc ze dzwiekochlonne to jeszcze ladnie wygladajace.
    Moze ktos z Łodzi moglby podjechac tam i pstryknac kilka fotek
    Zajmuję się wykończeniami wnętrz z naciskiem na układaniem kamienia, glazury oraz prac powiązanych. Więcej o mnie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Mam podobny problem w starym domu. Blisko tory kolejowe.

    Nie napisałeś też co znaczy "okresowo" - miesiąc rok, pięć lat, 50 lat ?
    Ile masz miejsca ?

    Dotychczas posadziłem wierzby, rosną bardzo szybko ( jak na drzewa ) i znakomicie swoją gęstą koroną tłumią dźwięki. Wada - raz na dwa-trzy lata trzeba solidnie przyciąć gałęzie, a co roku te witki nożycami elektrycznymi ( 15-20 minut pracy ).
    Bliżej domu świerki i inne ( niższe ) iglaki.
    Pomiędzy świerkami i wierzbami planuje mur z cegły wysoki na ok. 2 m.
    ( obecnie siatka ). Ponadto siatkę ( w przyszłości mur ) obrasta winnalatorośl, rośnie bardzo szybko i zarasta aż za nadto, dając sobie radę w cieniu wierzb i świerków. Ponadto przednie wino powstaje przy okazji

    Po ok. 5 latach ( niestety nic natychmiast nie urośnie ), różnica jest niesamowita. Owszem siedząc w ogrodzie nie da się niezauważyć jadącego pociągu, ale zimą przy zamkniętych oknach owszem.

    Bardziej słychać jak nadjeżdza z daleka niż jak jest naprzeciw domu, namawiam sąsiadów, aby u siebie sadzili drzewka jak ja. Jeden posadził, ale drugiemu nie bardzo chyba zależy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony