dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 175
  1. #121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Start z zimnego zbiornika jest zawsze optymistyczny bo sprawność wymiany jest duża i bufor pusty.

    Kolejnego słonecznego dnia już nie będzie tak miło, bo bufor będzie częściowo gorący i wymiana słabsza.

    Jak nie odbierzesz gorącej wody w odpowiedniej ilości to zaczną się kłopoty, a to dopiero koniec zimy i słońca nadal niewiele.
    Czy te 200L bufora to nie za mało jak na powierzchnię kolektorów?

    Pozdr
    GREGOR
    No tak,następnego dnia temperatura wzrosła juz tylko o 15st. do 72st.

    Czy nie za mały wymiennik w stosunku do powierzchni kolektorów to się dopiero okarze-rodzina jest 4 osobowa.

    Jakie kłopoty masz na myśli? Zakładając że instalacja jest prawidłowo wykonana.....
    Ostatnio edytowane przez manix76 ; 07-03-2013 o 10:08

  2. #122
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Pierwsze problemy już masz, temperatura 72C na CWU, chyba że masz jakiś termostat na wyjściu.

    Kolejny problem to co zrobić z nadmiarem ciepła w dzień jak świeci słońce i bufor jest pełny.

    Ja mam 300L, też 4 osoby i w lato są nadmiary ciepła w trakcie dnia.

    Rozwiązaniem jest umieszczenie kolektorów pionowo, ale nie zawsze jest to wykonalne.

    PS. Co do 2 wężownic i odpowiedniej różnicy temp. to potrzebne jest info o ich rozmieszczeniu w pionie i kierunku przepływu glikolu

    Pozdr
    GREGOR

  3. #123
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Termostatu nie mam,natomiast na sterowniku można ustawić max.temp.do której ma być nagrzewany wymiennik.

    Co do nadmiaru ciepła ,to owszem,nie będę miał gdzie go wykorzystać

    Odnośnie wężownic to nie znalazłem nic konkretnego na temat ich rozmieszczenia a posiadam taki http://www.hewalex.pl/oferta/podgrze...z-vf200-2.html

  4. #124
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Zainstaluj sobie zawór termostatyczny na wyjściu ze zbiornika, bo ktoś się poparzy.
    Ustaw na nim 40 czy 45C.

    Możesz wtedy grzać bufor nawet do 80C, bo zatrzymanie wymiany w trakcie dnia będzie niewskazane (przegrzanie czynnika).

    Ten bufor ma 2 wężownice, górną typowo kotłową i dolną typowo solarną.
    Spięcie ich to chyba nie był dobry pomysł.
    Jak dla mnie to spowoduje pracę solarów na dużo wyższych temperaturach (szybsza degradacja absorbera),
    bo odniesieniem będzie temperatura na samej górze bufora (tam jest wpięty czujnik odniesienia?).


    Pozdrawiam
    GREGOR
    Ostatnio edytowane przez xmsg ; 07-03-2013 o 11:33

  5. #125
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Tak,tam jest wpięty czujnik.

    Tak się zastanawiam,wziąłem dla porównania pierwszy lepszy wymiennik do instalacji solarnej z jedną wężownicą i patrząc na przekrój,to tam jest podobna sytuacja jak u mnie,gdzie mam połączone 2 wężownice do kupy.Porównywalna odległość wysokości czujnika T2 do wężownicy oraz rozmieszczenie samej wężownicy.Jest jej coś około 1,2m2 powierzchni,u mnie natomiast po połączeniu 1,65m2.

  6. #126

    Domyślnie

    Czujnik T2 z którego wyliczana jest róznica właczająca pompę wpięty jest na dole zbiornika, więc spięcie dwóch wężownic nie będzie miało wpływu. Na górze zbiornika jest czujnik T4.

  7. #127
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Czujnik T2 z którego wyliczana jest róznica właczająca pompę wpięty jest na dole zbiornika, więc spięcie dwóch wężownic nie będzie miało wpływu. Na górze zbiornika jest czujnik T4.
    No właśnie nie.Zamieniłem czujniki i T2 jest na górze a T4 na dole.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał manix76 Zobacz post
    No właśnie nie.Zamieniłem czujniki i T2 jest na górze a T4 na dole.
    Po co?

  9. #129
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    na czujniku T4 miałem wyższą temp.niż na T2

  10. #130
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    pewnie się zdziwisz, ale dobrze mialeś

  11. #131
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Wcześniej,jak T2 był na dole wskazywał temperaturę jakieś 10 stopni niższą niż była na T4. Wstępnie ustawiłem max.temp.na wymienniku 80st.(byłem ciekawy do ilu może nagrzać) więc jeżeli sterownik wyłącza pompę biorąc wartość z T2 to tak naprawdę pompa została by wyłączona przy temp.90 st.
    Druga sprawa,dopływ zimnej wody jest na dole (bliżej T2) więc jeżeli bym pobierał wodę z wymiennika to bardzo szybko ta różnica zmieni się z 10 st.na wyższą.

    Myślę że teraz mam tak podłączone, jak bym miał wymiennik z jedną wężownicą,który de facto taki teraz jest.
    Ostatnio edytowane przez manix76 ; 08-03-2013 o 06:16

  12. #132

    Domyślnie

    Wg mnie niepotrzebnie zmniejszasz wydajność instalacji. No chyba że o to ci chodzi.
    Nastaw fabryczny max. temp. T2 to 65'. My ustawiamy często 80' i nic się złego nie dzieje. Woda w zbiorniku się nie ugotuje.
    W ten sposób który zrobiłeś pompa załącza się licząc róznicę temp. między solarem a górą zbiornika i np na solarze może być 60', na górze zbiornika 70', na dole 55, i wtedy pompa się załączy ale glikol będzie wychładzał dół zbiornika, więc to bez sensu. Na tym to polega żeby zimna woda wchodziła od dołu i wtedy była ogrzewana z solara.

  13. #133
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    ...na solarze może być 60', na górze zbiornika 70', na dole 55, i wtedy pompa się załączy ale glikol będzie wychładzał dół zbiornika...
    Oj porąbało ci się coś. Raczej będzie wychładzało górę, bo ciężko jest temperaturą 60 wychłodzić 55

  14. #134
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Wg mnie niepotrzebnie zmniejszasz wydajność instalacji. No chyba że o to ci chodzi.
    Nastaw fabryczny max. temp. T2 to 65'. My ustawiamy często 80' i nic się złego nie dzieje. Woda w zbiorniku się nie ugotuje.
    W ten sposób który zrobiłeś pompa załącza się licząc róznicę temp. między solarem a górą zbiornika i np na solarze może być 60', na górze zbiornika 70', na dole 55, i wtedy pompa się załączy ale glikol będzie wychładzał dół zbiornika, więc to bez sensu. Na tym to polega żeby zimna woda wchodziła od dołu i wtedy była ogrzewana z solara.
    Napiszę jak to mniej więcej wyglądało przez cały dzień pracy instalacji.Powiedzmy mamy godz.12

    Na kolektorach T1-60st., w górnej części zasobnika T2-50st., dolna część zasobnika T4-40st.,powrót glikolu(czujnik w grupie pompowej) T3-43st

    Dalej twierdzę,że jeżeli chodzi o sprawność oddawania ciepła z wężownicy,zbytnio się nie różni od standardowego z jedną wężownicą
    Ostatnio edytowane przez manix76 ; 08-03-2013 o 11:36

  15. #135
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Wg mnie niepotrzebnie zmniejszasz wydajność instalacji. No chyba że o to ci chodzi.
    Nastaw fabryczny max. temp. T2 to 65'. My ustawiamy często 80' i nic się złego nie dzieje. Woda w zbiorniku się nie ugotuje.
    W ten sposób który zrobiłeś pompa załącza się licząc róznicę temp. między solarem a górą zbiornika i np na solarze może być 60', na górze zbiornika 70', na dole 55, i wtedy pompa się załączy ale glikol będzie wychładzał dół zbiornika, więc to bez sensu. Na tym to polega żeby zimna woda wchodziła od dołu i wtedy była ogrzewana z solara.

    Owszem, prawdę piszesz,ale dokładnie tak miałem przed podmianą czujników

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Wg mnie niepotrzebnie zmniejszasz wydajność instalacji. No chyba że o to ci chodzi.
    Nastaw fabryczny max. temp. T2 to 65'. My ustawiamy często 80' i nic się złego nie dzieje. Woda w zbiorniku się nie ugotuje.
    W ten sposób który zrobiłeś pompa załącza się licząc róznicę temp. między solarem a górą zbiornika i np na solarze może być 60', na górze zbiornika 70', na dole 55, i wtedy pompa się załączy ale glikol będzie wychładzał dół zbiornika, więc to bez sensu. Na tym to polega żeby zimna woda wchodziła od dołu i wtedy była ogrzewana z solara.
    Dobra nie było tematu. Śpieszyło mi się i wszystko pokręciłem, Ale generalnie uważam, że zamiana czujników to kiepski pomysł. Później zaczynasz grzać zbiornik bo róznica jest zliczana między górą zbiornika, która zawsze jest cieplejsza niż dół.
    W sytuacji o której piszesz powyżej glikol na powrocie ma 43'C a góra zbiornika 50'C. Resztę sam sobie dopowiedz.
    Jak się boisz za dużej temp na zbiorniku to ustaw niższą max. temp i tyle.
    Sprawność spiętych dwóch wężownic jest nawet większa niż zbiornika z jedną wężownicą.

  17. #137
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manix76

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Polska centralna
    Posty
    147

    Domyślnie

    Czyli co sugerujesz? Puścić obieg tylko przez dolną wężownicę i pozostać przy jednej czy przełożyć czujniki na swoje miejsca i pozostać przy dwóch?
    Chociaż o tej drugiej konfiguracji pisałem już wyżej
    Ostatnio edytowane przez manix76 ; 08-03-2013 o 20:16

  18. #138

    Domyślnie

    Wg mnie mogą zostać spięte a czujniki z powrotem na swoje miejsca. Mamy taką instalacje i pracuje doskonale.

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ostatnie dni są bardzo słoneczne co bardzo cieszy.

    Wykres promieniowania z www.meteo.waw.pl; kolektor próż.-rur. CPC 9m^2 pow. czynnej, zb. buforowy 1000l, zb. c.w.u. 300l.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16marca2013_9m1000_300.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	18,7 KB
ID:	177131   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16marca2013prom.png
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	177132  
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #140

    Domyślnie

    ja mam solary od dwóch tygodni - wczoraj miałem 300 litrów ciepłej wody w zasobniku o temperaturze 65 stopni. I tak teraz mam wątpliwości - co będzie latem z ciepłą wodą? Pójdziemy wszyscy do pracy, szkoły, nikogo nie będzie w domu, temp. na zewnątrz 30 stopni w cieniu, 300 litrów nagrzeje się bardzo szybko (w ustawieniach mam, że nagrzeje się do 85 stopni), czy czynnik nie będzie się gotował?

    co zrobic w tej sytuacji?

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony