dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie wykonanie instalacji pompy ciepla

    Witam

    Zastanawiam sie nad zainstalowaniem pompy ciepla i kolektorow slonecznych w domku. jednak ceny wykonania takiej instalacji sa dosc wysokie.

    Czy ktos z uzytkownikow wie czy moglbym sam poskladac taka instalacje-kupuje tylko kolektory, pompe ciepla i caly osprzet i sam wykonuje instalacje, no oczywiscie wkopanie dolnego zrodla w pompie zlece jakiejs firmie (kolektor pionowy). Znam sie na instalacjach wodnych, obiegach technlogicznych i schematach technologicznych wiec nie bedzie problemu, tylko zastanawia mnie czy nie strace gwarancji na te poszczegolne urzadzenia skladowe jak bede robil to sam a nie osoba z uprawnieniami, czy jakas wykwalifikowana firma.
    Czytalem tutaj artykul o czlowieku co sam sobie wykonal taka instalacje i wyszlo mu polowe taniej niz to co oferowaly firmy (nic o gwarancjach tam nie napisano).

    Drugie pytanie to-czy male firmy co wykonuja zabudowe pomp ciepla podzlecaja jakims innym firmom robienie odwiertow? Skad te firmy wiedza jaka jest klasa gruntu i czy sie nadaje do konkretnego typu pompy? Czy nie trzeba zlecic badan gruntu przed przystapieniem do doboru pompy?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    czy nikt nie jest w stanie mi pomoc???

  3. #3

    Domyślnie

    A stać cie na wydanie 50 tys zł, to działaj . Badanie gruntu potrzebne, kolektor pionowy to koszt 75-120zł/mb.
    Pompe kupujesz z montażem i po sprawie, a gwarancja i tak tylko na 2 lata

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    channel8

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    1.191
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pompy NIBE i IVT maja gwarancję producenta na 5 lat!
    Mieszkanie zamiast domu - inspiracje, projekty i... realizacje - zapraszam
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ast-domu/page6

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    norak7

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    U siebie montuję pompę ciepła w domu energooszczędnym Murator EM04b.
    Mam jedną ofertę firmy z pomorza:
    Kotłownia:
    - pompa Viessmann 7,7kW -23712
    - bufor 200l - 2500
    - pompa obiegowa c.o- 340
    - pompa cyrkulacyjna c.w.u - 566
    - naczynie przeponowe z.w - 132
    - naczynie przeponowe c.o - 170
    - rura - 850
    - reszta to mat. instalacyjne; cała kotłownia wraz z montażem i uruchomieniem to 34800 PLN

    Odwierty to 2 x 60 metrów = 13200 PLN
    + oba projekty 2500 PLN
    Łącznie to jest jak widać jakieś 50000 PLN

    Jeżeli chodzi o badanie gruntu to szukam teraz jakiegoś hydrogeologa z okolicy, który zrobi projekt odwiertów, ale ciężko o dobrego fachowca.
    Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam

    Dziekuje za odpowiedz i przy okzaji mam jeszcze jedno pytanie.
    Pan zleca wykoanie projektu odwiertow czy ta firma co zaklada kolektory?
    Co okresla gleboksc odwiertow? Czy jest to uwarunkowane wymaganaimi technicznymi danego modelu pompy ciepla czy rodzajem gruntu, czy przeprowadzane byly jakies badaniagruntu?
    Kiedys czytalem (mozliwe ze na stronach muratora) o czlowieku co sam zakladal taka instalacje i bylo napisane,ze odiwerty byly plytsze (nie pamietam dokladnie ale chyba ponad 20m), mozliwe, ze bylo ich wiecej.

    Dziekuje i pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    norak7

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam

    Dziekuje za odpowiedz i przy okzaji mam jeszcze jedno pytanie.
    Pan zleca wykoanie projektu odwiertow czy ta firma co zaklada kolektory?
    Co okresla gleboksc odwiertow? Czy jest to uwarunkowane wymaganaimi technicznymi danego modelu pompy ciepla czy rodzajem gruntu, czy przeprowadzane byly jakies badaniagruntu?
    Kiedys czytalem (mozliwe ze na stronach muratora) o czlowieku co sam zakladal taka instalacje i bylo napisane,ze odiwerty byly plytsze (nie pamietam dokladnie ale chyba ponad 20m), mozliwe, ze bylo ich wiecej.

    Dziekuje i pozdrawiam
    Prawdę mówiąc to firma zajmuje się tymi projektami, tak więc oni szukają fachowca. Niestety nie znają zbyt dobrze rynku usług w ok. Poznania więc "dali mi szansę" na znalezienie dobrego hydrogeologa. Jeżeli mi się nie powedzie to oni go znajdą. Co prawda koszt się nie zmienia, ale warto znaleźć kogoś, kogo się zna lub ktoś polecił, niż kogoś na chybił - trafił znalezionego w PF lub internecie.
    Głębokość odwiertów określa zapotrzebowanie budynku na ciepło (firma to obliczy), a co za tym idzie moc pompy (firma dobierze), a następnie do mocy pompy wyliczy długość wymiennika (czyli głębokość odwiertów). Tutaj znaczenie ma również rodzaj gruntu. U mnie, wstępnie oparli się na przeprowadzonych badaniach geotechnicznych, no ale do pełni sukcesu potrzebna jest geologia.
    Co do tego muratora to myślę, że tych odwiertów było nieco więcej.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: wykonanie instalacji pompy ciepla

    Cytat Napisał unblack
    Czy ktos z uzytkownikow wie czy moglbym sam poskladac taka instalacje-kupuje tylko kolektory, pompe ciepla i caly osprzet i sam wykonuje instalacje, no oczywiscie wkopanie dolnego zrodla w pompie zlece jakiejs firmie (kolektor pionowy). Znam sie na instalacjach wodnych, obiegach technlogicznych i schematach technologicznych wiec nie bedzie problemu, tylko zastanawia mnie czy nie strace gwarancji na te poszczegolne urzadzenia skladowe jak bede robil to sam a nie osoba z uprawnieniami, czy jakas wykwalifikowana firma.
    To wszystko zależy od tego, jaka jest ta Twoja wiedza.
    Oprócz teorii ważna jest też praktyka. Montowałeś już jakąkolwiek instalację?
    Na same urządzenia pewnie nie stracisz gwarancji. Jednak czy ta poskładana przez Ciebie instalacja będzie prawidłowo działać nikt Ci gwarancji nie da .

  9. #9

    Domyślnie

    Pompy ciepła tak, ale nie w Polsce. Za duży koszt a za mała efektywność.
    Tu była reklama

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eko-Systemy
    Pompy ciepła tak, ale nie w Polsce. Za duży koszt a za mała efektywność.
    To znaczy według Ciebie, że jesteśmy za biedni, żeby oszczędzać ?
    To gdzie w takim razie pmpy ciepła się opłacają ?

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,
    Trochę mnie dziwi dobrana moc pompy - rozumiem, że dom jest baaardzo dobrze ocieplony, albo ma niewielką powierzchnię?! Mi do domu 200m2 wychodzi 12KW, przy zastosowaniu wszystkich możliwych rozwiazań energooszczędnych i ocieplenia o grubości 20cm...




    Cytat Napisał norak7
    Witam,
    U siebie montuję pompę ciepła w domu energooszczędnym Murator EM04b.
    Mam jedną ofertę firmy z pomorza:
    Kotłownia:
    - pompa Viessmann 7,7kW -23712
    - bufor 200l - 2500
    - pompa obiegowa c.o- 340
    - pompa cyrkulacyjna c.w.u - 566
    - naczynie przeponowe z.w - 132
    - naczynie przeponowe c.o - 170
    - rura - 850
    - reszta to mat. instalacyjne; cała kotłownia wraz z montażem i uruchomieniem to 34800 PLN

    Odwierty to 2 x 60 metrów = 13200 PLN
    + oba projekty 2500 PLN
    Łącznie to jest jak widać jakieś 50000 PLN

    Jeżeli chodzi o badanie gruntu to szukam teraz jakiegoś hydrogeologa z okolicy, który zrobi projekt odwiertów, ale ciężko o dobrego fachowca.
    Pozdrawiam.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam

    Jeśłi chodzi o instalacje PC to polecam firme Junkers, maja w swojej ofercie rowniez szeroki wybor zarowno kolektorow slonecznych.
    Najlepiej bedzie napisac maila na adres :junkers-infolinia @pl.bosch.com
    i przygotuje tam oferte.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Miejscem właściwym na reklamy jest dział : Ogłoszenia drobne

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazka007
    Witam,
    Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.
    Przepraszam że odświeżam wątek, ale zgadzam się z powyższą opinią.
    Mimo to mam kolejnego klienta na pompę ciepła który uparł się na dodatkowy kolektor do wody użytkowej, może dlatego że płaci za sam panel bo obiecałem mu kiedyś podłączyć solar gratis
    Pozdrawiam.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał hot-cold
    Cytat Napisał kazka007
    Witam,
    Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.
    Przepraszam że odświeżam wątek, ale zgadzam się z powyższą opinią.
    Mimo to mam kolejnego klienta na pompę ciepła który uparł się na dodatkowy kolektor do wody użytkowej, może dlatego że płaci za sam panel bo obiecałem mu kiedyś podłączyć solar gratis
    Pozdrawiam.
    Licząc koszty instalacji rzeczywiście tak jest. Czasami jednak nie jest to takie proste. Problemu ciepłej wody nie miałem dotychczas porządnie rozwiązanego. Zainstalowany miałem podgrzewacza własnego pomysłu : zasobnik z tworzywa sztucznego (paletopojemnik), w którym była wężownica z rurek pexalupex.
    Moja gmina oferuje dotację do instalacji kolektorów słonecznych. Wysokość dotacji to 50% (nie więcej jak 5000zł). Jeżeli wykonam instalację solarną, to będę miał docelowo rozwiązany problem ciepłej wody. Tak czy inaczej musiałbym w końcu zakupić podgrzewacz ciepłej wody efektywniej współpracujący z pompą ciepła. Mogę więc powiedzieć, że instalację solarną będę miał za darmo.
    Jeżeli będzie ona za darmo, to nawet 200zł oszczędności rocznej na podgrzewaniu ciepłej wody (takie mniej więcej będą oszczędności przy podgrzewaniu ciepłej wody latem), nie jest do pogardzenia. Faktyczne oszczędności mogą być większe, bo odciążona instalacja pompy ciepła, to wyższe temperatury dolnego źródła, a tym samym wyższe COP.

  17. #17

    Domyślnie

    HenoK - mam rozumieć że Twoja pompa nie podgrzewa wody użytkowej czy podgrzewa w niedostateczny sposób?
    Nie sądziłem że z pompy ciepła może brakować wody użytkowej...
    Pozdrawiam

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał hot-cold
    HenoK - mam rozumieć że Twoja pompa nie podgrzewa wody użytkowej czy podgrzewa w niedostateczny sposób?
    Nie sądziłem że z pompy ciepła może brakować wody użytkowej...
    Pozdrawiam
    Pompa ciepła jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość ciepłej wody. Jednak podgrzanie ciepłej wody za pomocą pompy ciepła kosztuje mnie ok. 400zł w ciągu roku. Przy kolektorach słonecznych ponad połowę ciepłej wody mogę podgrzać przy koszcie ok. 40zł. Oszczędzam więc w ciągu roku prawie 200zł.
    Koszt kompletnej instalacji solarnej : kolektory, podgrzewacz, grupa pompowa, naczynie wzbiorcze, rurociągi i montaż to ok. 10 tys. zł. Koszt ten jak widać zwracałby się długo (min. 5 lat bez uwzględnienia np. odsetek od kredytu).
    Jednak w sytuacji, podgrzewacz tak czy inaczej musiałbym kupić (koszt. ok. 5 tys.zł), a na całość dostanę 5 tys. dotacji, to mogę powiedzieć, że kolektory słoneczne mam za darmo .
    Jest jeszcze jeden aspekt - zużycie energii nieodnawialnej. W tym wypadku jest to energia elektryczna. Zastosowanie kolektorów słonecznych powoduje spadek zużycie energii nieodnawialnej o ok. 12kWh/m2 rocznie. W ten sposób mój dom zbliża się do standardu domu pasywnego.

  19. #19

    Domyślnie

    Jestem instalatorem i montuję również pompy ciepła.
    Jeżeli faktycznie sam chcesz zamontować pompę ciepła to z moich doświadczeń wynika że dla ciebie najlepsza była by pompa firmy NATEO model SMART+ dlatego że w tym modelu masz zainstalowane wszystkie elementy potrzebne w instalacji hydraulicznej,nie musisz nic dodawać ,wystarczy że podepniesz zasił i powrót glikolu,rurę z zimną wodą rurę z ciepłą wodą jak masz to cyrkulacje .No i rury zasił i powrót do rozdzielacza CO.Po prostu nie masz gdzie popełnić błędu.Jest tak skonstuowana by instalator czy to z niewiedzy czy z przeoczenia nie mógł popełnić gafy ,z resztą dlatego w tym modelu producent pokusił się o 5 letnią gwarancj.

    Jak byś chciał konsultacji przy montażu to śmiało
    Regulamin !!!

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał starn
    dla ciebie najlepsza była by pompa firmy NATEO model SMART+
    Czy to ta sama firma, co opisywana tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3237948.htm#3237948
    i tu : http://forum.muratordom.pl/post3245173.htm#3245173

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony