dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pomoc specjalisty od ociepleń-przeliczenie

    Pytanie swoje kieruję do kogoś kto potrafi przeliczyc "czy warto" ocieplic budynek w moim konkretnym przypadku 5cm lub 10cm warstwa steropianu.

    Dane:
    ściana wew:tynk mineralny_/_24cm kratówki(nie sitówki)_/_6cm wełny_/_2cm keramzyt Kleyer zdaje sie_/_tynk mineralny:zew

    Okna: Sokółka zdaje się (ale z okresu końca lat 90tych:'97-'99; podwójna szyba-niezespolona (takie dwa skrzydla sciagniete razem) z jakims tam system mikrowentylacji (nie parują tak) i firmowa jakąś gumową uszczelką dookoła

    Powierzchnia ogrzewana ponad 300mkwadr (nie doliczam jednego poddasza i garazu poniewaz nie ma tam grzejnikow-dach "zaizolowany dosc konkretna warstwa welny-ale mowie zasadniczo sa ogrzeweane dwa poziomy,poddasze bedace swego rodzaju 3poziomem nie)
    Podpiwniczenie(tzn ok 70km kw to garaz pozostale-dogrzewane minimalnie grzejnikami poomieszczenbia gospodarcze)

    Kociol z zasobnikiem 120l Vaillant+pogodowka-instalacja wodna-grzejniki konwektorowe purmo czy jakos tak nie wszedzie zawory termostatyczne... [dziennie okolo 3m szczesc gazu idzie na wode uzytkowa-nalezy to chyba odliczyc]
    Zeszly sezon grzewczy(tj 7m-cy od pazdiernika do konca maja) 3350m szesc gazu na ogrzewanie i cwuzytk(uwaga jak wyzej)

    Wazna informacja: dom jest skrajny w zabudowie szeregowej-sciana polnocna jest wiec najwieksza sciana szczytowa(nie ma w niej zadnych okien itp)- w dodatku jest kiepsko oslonieta od wiatru pole blisko z kilkoma tylko drzewkami.(na szczescie wiatry na pomorzu sa glownie zachodnie

    Na parterze czasami "chodzil kominek otwarty"-bez zadnych rozprowadzen itp



    1) Czy ktos jest w stanie policzyc o ile zmieni sie U scian (bryly domu jako calosci?) jezeli poloze 5 lub 10 cm steropianu?

    2) Gdzie wypadnie punkt rosy- bo chyba tak to sie nazywa i jakie moga byc tego konsekwencje?

    3) Z racji szalenstw zwiazanych z koncem roku- moze ktos takze potrafilby mi doradzic|: jesli mialby m wybierac czy ocieplic dwie sciany gdzie mam okna drzwi itd lub sciane polnocna szczytowa bez otworow-TYLKO jjedna z tych dwu mozliwoasci to zrobienie czego byloby bardziej sensowne i efektyuwne?

    4) Przy obecnej cenie gazu (1,06zl) i kosztach wykonania ocieplenia-zdaje sie cos ok 50zl za m kw z materialami- jaki bylby zwrot z inwestycji-w sensie np o ile spalalbym gazu mniej i za ile lat by mi sie to ocieplenie zwrocilo?

    Z GORY WSZYSTKIM DZIEKUJE (CZASAMI CIEZKO PRZEKONAC KOGOS ZE COS WARTO ZROBIC A COS NIE - PROSZE POMOZCIE WYBRAC SLUSZNIE)
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  2. #2

    Domyślnie poednosze watek....

    ->

  3. #3

    Domyślnie

    W sumie to możesz sobie sam wyliczyc. Polecam program OZC, do pobrania tutaj
    Program umożliwia "modelowanie energetyczne" budynku. Co prawda jest troche roboty z wprowadzeniem danych dla wszystkich przegród, ale to zajęcie akurat na dłuuugie jesienne wieczory.
    Powodzenia

  4. #4

    Domyślnie

    ktory OZC???
    (btw dzieki)
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam wersję Oventrop 3.0, ale chyba wszystkie działają tak samo (tzn każdą wersją można obliczyć współczynniki przenikania ciepła, zapotrzebowanie energetyczne budynku), różnią się tylko dołączonymi katalogami firmowymi np. grzejników

  6. #6

    Domyślnie podnosze watek

    >
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    polecam program OZC, czy też oventrop - to to samo.

    Trochę trzeba popracować nad własną konfiguracją domu, ale można fajnie policzyć. Sam korzystałem, chociaż więcej liczę w exelu, którym poruszam się bardzo sprawnie.
    W OZC masz mnóstwo danych co do materiałów, łatwo sprawdzisz lambdę i R.
    Jak pójdziesz w obliczeniach nieco dalej np. GWC+reku, to jednak trzeba cuś więcej ...
    Na początek w zupełności wystarczy.

    Cz.

  8. #8

    Domyślnie

    zadnych gwc ani rekuperatorow
    any ideas?
    Fili_P
    GG 1440049
    TX&Peace4AllMur@torów/-ek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony