dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Jak obl ilośc betonu na fundament?

    Witam! Mam pytanko czy ktoś mi może podpowiedzieć jak najdokładniej obliczyć ile wejdzie kubików betonu na fundament? Czy jest jakiś wzór...?
    To dopiero początek..wszystko jeszcze przed nami..

  2. #2

    Domyślnie

    długość x szerokość x głębokość = ilość m3

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    jest:
    ∑ a*b*c
    albo
    ∑ b*h*l
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    niby łatwe, ale jak fundament to będzie beton wlany w taki rów:


  5. #5

    Domyślnie

    Matematyka ( kl. 4 lub 5 podstawówki)

    Zgodnie z planem graficznym fundamentu, "pociąć" fundament na prostokąty
    i policzyć w/g wzoru ,
    a następnie wszystko dodać V= v1 +v2 +v3 + v4 + ....+ v22
    ( żeby się nie pogubić wszystko pisać w metrach ,
    np; 0,5 x 7,0x 0,4 = 1,4 m3 )

    wzór na objętość V = a x b x h

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    niestety coś się rysunek nie ładuje więc poglądu na rzut fundamentów nie mam.

    Ale jak ktoś ma problemy z dodawaniem, można pokusić się na metodę z odejmowaniem. Czyli obliczamy objętość całego obrysu fundamentu i od niego odejmujemy objętości poszczególnych części, które nie będą zalane. W ten sposób również dojdziemy do ilości betonu do zamówienia.

    ps.s. jak dobrze że za rok matematyka będzie obowiazkowa na maturze.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Matematyka ( kl. 4 lub 5 podstawówki)

    Zgodnie z planem graficznym fundamentu, "pociąć" fundament na prostokąty
    i policzyć w/g wzoru ,
    a następnie wszystko dodać V= v1 +v2 +v3 + v4 + ....+ v22
    ( żeby się nie pogubić wszystko pisać w metrach ,
    np; 0,5 x 7,0x 0,4 = 1,4 m3 )

    wzór na objętość V = a x b x h

    A to w podstawówce nie uczą, że to powinny być prostopadłościany, a nie prostokąty do obliczenia objętości?
    Też się cieszę, że matematyka wraca na matury

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    A to w podstawówce nie uczą, że to powinny być prostopadłościany, a nie prostokąty do obliczenia objętości?
    Też się cieszę, że matematyka wraca na matury
    Chyba że założenie w zadaniu jest takie, że fundamenty mają taką samą głębokość, wtedy można stosować widok z góry na te fundmanety i operować tylko na polu powierzchni później mnożąc go przez znaną zadeklarowaną wysokość.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Dla uproszczenia można np. posumować długości osi fundamentów w rzucie poziomym, a całość przemnożyć przez pole powierzchni przekroju
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Cytat Napisał zbigmor
    A to w podstawówce nie uczą, że to powinny być prostopadłościany, a nie prostokąty do obliczenia objętości?
    Też się cieszę, że matematyka wraca na matury
    Chyba że założenie w zadaniu jest takie, że fundamenty mają taką samą głębokość, wtedy można stosować widok z góry na te fundmanety i operować tylko na polu powierzchni później mnożąc go przez znaną zadeklarowaną wysokość.

    Oczywiście, że można, ale jak ktoś zadaje takie pytania na forum to chyba można podejrzewać, że to takie oczywiste nie jest.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał Trociu
    Chyba że założenie w zadaniu jest takie, że fundamenty mają taką samą głębokość, wtedy można stosować widok z góry na te fundamenty i operować tylko na polu powierzchni później mnożąc go przez znaną zadeklarowaną wysokość.
    Oczywiście, że można, ale jak ktoś zadaje takie pytania na forum to chyba można podejrzewać, że to takie oczywiste nie jest.
    No w takich przypadkach, to do obliczonej teoretycznej objętości dodaje się jakieś 10% - lepiej, jak zostanie, niż ma braknąć ze 2m3 Za dowózkę takiej ilości betoniarnie z reguły sobie życzą dopłatę za niedoładowany wóz...
    Pozostaje wtedy kręcić w betoniarce betonik, ale wtedy już się nie uzyska jednorodnego materiału, co przy fundamentach jest IMO szczególnie ważne...
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  12. #12

    Domyślnie

    Policzyć jest łatwo jeżeli jest w miarę jednakowa głębokość - tak jakkolega pisałpodzielić na prostopadłościany , zsumować i dodać jakieś 0,2 m3 na nierówności a jak fundament jest pod skosem wraz ze spadkiem terenu to można ze wzoru o obj. trójkąta lub również podzielić na prostopadłóśćiany . pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Jeszcze lepiej to wejść do wykopu pod fundamenty i pomierzyć te prostokąty wraz z ich głębokościami rzeczywistymi( od dna wykopu do górnej krawędzi deski)
    Jak majstry szalowali fundament to lepiej praktycznie a nie z planu/ projektu brać dane do obliczeń.

    Dodatkowo na ubytki , to co się przez deski wyleje itp. lepiej dodać 5 - 10%.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    No i przyda się dokumentacja zdjęciowa z przyłożoną miarą, aby się nie okazało, że wg betoniarni weszło 2 razy więcej betonu niż wg pomiarów.

  15. #15

    Domyślnie

    ja dla siebie zrobiłem rzut fundamentu (zresztą całego domu) w autocadzie i tylko sobie "wyciągam" poszczególne elementy na odpowiednią-wymaganą, czytaj rzeczywistą wysokość - stopa zgadzała mi się idealnie, fundament gorzej, bo z moich obliczeń powinno wejść 24,8m3, a wlali wg nich 27m3- pojechałam do nich później przygotowany z obliczeniami i rzeczywistymi wymiarami... i zapłaciłem za 26m2 (te1,2m3 kosztowało mnie 200PLN)- fakt co jest ważne, wymiary rzeczywiste jakie są po szalowaniu i zmierzyć głębokość w kilku miejscach, bo różnica może być znaczna, acha, ważne też jest czy gdzieś beton nie rozpiera szalunków, bo wystarczy 1cm na szerokości i już sie robi kilka litrów więcej betonu
    Pozdrawiamy Iw i Mar
    BUDUJEMY CODZIENNY C117aL!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony