dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar asmagus
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Brzeszczot - czy ty wogóle przeczytałeś ten temat. Przeciesz jest wszytsko wypisane powyżej.

    Niestety nie jest bo zmieniło się prawo:

    Było:
    Art.*47b.*1.*Właściciele nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego są obowiązani umieścić na nieruchomości, w widocznym miejscu, tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości oraz utrzymywać ją w należytym stanie.

    A obecnie jest:
    Art.*47b.*1.*Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.


    Zatem sytuacja jest zupełnie inna.
    Ja mam prozaiczny problem, dom w budowie i chcę uruchomić kotłownię, ale by rozpocząć odbiór gazu muszę podać w Gazowni numer budynku. Tego zaś nie mam bo nie mam odbioru technicznego budynku i nie będę miał jeśli go nie skończę, a nie mogę skończyć robót bez gazu. I koło się zamyka.

    Jakieś rady?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież obowiązek oznakowania posesji nie ma nic wspólnego z nadaniem numeru - zupełnie inne przepisy.

  3. #23

    Domyślnie

    Przepisy trochę sie zmieniły ale nie na tyle skomplikowały byś nie mógł miec gazu. Skoro ma być to jest wpisany w projekt i musi być jego odbiór do zgłoszenia odbioru budynku. Kółko by się zamknęło bez nr nie ma gazu bez gazu nie ma odbioru. U mnie w gminie wypełniałem wniosek o nadanie nr ewidencyjnego (specajalnie wymyslone pojęcie dla domów w budowie bez odbioru) http://www.michalowice.malopolska.pl...rodzaj=0&id=13
    W 3 dni nadali mi numer. Z tym kwitem poleciałem do gazowni i mam gaz. Do odbioru składam ten sam kwit co do gazowni. Jak otrzymam odbiór dopiero wtedy składam drugi oficjalny wniosek do gminy o nadanie numeru. Pani powiedziała że tylko przepiszą ze starego wniosku, numer zostanie ten sam.

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Minie do numerku posesji w gminie wymagali tylko aktu własności. Nie sprawdzali czy zabudowana czy nie.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    Musisz zadzwonić do swojej gminy i zapytać jak oni postępują. U mnie tylko dolne ściany stały i był strop i na wniosek dostałam numer domu ( nawet nie numer ewidencyjny). Wszystko trwało dwa dni.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brzeszczot_33 Zobacz post
    Czyli działce na której jeszcze nie rozpoczęto budowy można nadać numer (adres)?
    Aby numer uzyskać to muszę iść do urzędu gminy czy powiatu?
    Działce na której jeszcze nie rozpoczęto budowy można nadać numer (adres).
    Ustalanie numerów porządkowych oraz założenie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów należy do zadań gminy
    Podstawa prawna.
    1) art. 47a ustawy z dnia 17 marca 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287, z późn. zm.),
    2) Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz.U. z 2012 r. poz. 125),

    W tym rozporządzeniu jest załącznik nr 1 czyli wzór wniosku o ustalenie numeru porządkowego i tam zaznacza się status budynku:
    - budynek istniejący
    - budynek w trakcie budowy
    - budynek prognozowany
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyIwan Zobacz post
    Przepisy trochę sie zmieniły ale nie na tyle skomplikowały byś nie mógł miec gazu. Skoro ma być to jest wpisany w projekt i musi być jego odbiór do zgłoszenia odbioru budynku. Kółko by się zamknęło bez nr nie ma gazu bez gazu nie ma odbioru. U mnie w gminie wypełniałem wniosek o nadanie nr ewidencyjnego (specajalnie wymyslone pojęcie dla domów w budowie bez odbioru) http://www.michalowice.malopolska.pl/zalatw_sprawe.php?rodzaj=0&id=13
    W 3 dni nadali mi numer. Z tym kwitem poleciałem do gazowni i mam gaz. Do odbioru składam ten sam kwit co do gazowni. Jak otrzymam odbiór dopiero wtedy składam drugi oficjalny wniosek do gminy o nadanie numeru. Pani powiedziała że tylko przepiszą ze starego wniosku, numer zostanie ten sam.
    Michałowice mają nieaktualny wniosek i nieaktualną podstawę prawną.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Michałowice mają nieaktualny wniosek i nieaktualną podstawę prawną.
    Lata mi to i powiewa. Numer mam, gaz płynie.

    Pow użyt 184m2, pow zabudowy 210m2. Elew 20cm styro, dach 30cm wełny, ogrz podłogowe na 15cm styro.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Numer porządkowy budynku może być nadany pomimo braku formalnego zakończenia budowy, co jest umocowane w Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012r. w sprawie numeracji nieruchomości, oraz w Prawie Geodezyjnym i Kartograficznym. Co więcej, organ właściwy w sprawie nadania numeru budynku nie jest władny analizować kwestii legalności wybudowania budynku.

    Właśnie czekam na nadanie numeru, który potrzebny jest właśnie do odbierania gazu...
    we wniosku były do wybrania pola:
    1. budynek istniejący
    2. budynek w trakcie budowy
    3. budynek prognozowany


    Uzasadnienie

    Sprawy dotyczące numeracji porządkowej nieruchomości reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne – dalej p.g.k. Zgodnie z brzmieniem art. 47a ust. 1 p.g.k., do zadań gminy należy ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, a także umieszczanie i utrzymywanie w należytym stanie tabliczek z nazwami ulic i placów w miastach oraz innych miejscowościach na obszarze gminy. Ewidencję miejscowości, ulic i adresów zakłada się m.in. na podstawie ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości oraz ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów geodezyjnych i kartograficznych (art. 47a ust. 3 p.g.k.). Ewidencja miejscowości, ulic i adresów zawiera m.in. dane adresowe określające numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania (art. 47a ust. 4 pkt 5 lit. a) p.g.k.). Jak wynika z powyższego przepisu, numery porządkowe określa się nie tylko dla budynków wybudowanych, lecz także dla tych, które są dopiero w trakcie budowy lub prognozowane do wybudowania. Podkreśla to też art. 47a ust. 9 p.g.k., który stanowi, że numery porządkowe nowo budowanych budynków, niewykazanych w ewidencji, ustala się przed rozpoczęciem ich użytkowania. Tak więc nie ma prawnych przeciwwskazań do nadania numeru porządkowego budynku jeszcze nie odebranego.

    Organ właściwy w sprawie nadania numeru budynku nie jest też uprawniony do badania w ramach tego postępowania kwestii legalności budowy. Wniosek taki wynika z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2008 r., I OSK 6/07. W wyroku tym podkreślono, że nadanie numeru porządkowego dokonywane jest w formie czynności z zakresu administracji publicznej i jest to czynność o charakterze technicznym, dlatego też postępowanie w tym przedmiocie jest uproszczone i ma w założeniu jedynie sprowadzać się do odpowiedniego oznaczenia nieruchomości w oparciu m.in. o aktualny stan faktyczny i prawny nieruchomości, wynikający z odrębnych dokumentów. Dlatego też organ administracji nie może w ramach postępowania dotyczącego nadania numeru porządkowego budynku wkraczać w kompetencje innych organów, przykładowo w zakresie ustalania legalności wybudowania budynku. Tego typu wątpliwości nie mogą stanowić podstawy do odmowy nadania numeru porządkowego budynku, bowiem organ prowadzący uproszczone postępowanie dotyczące nadania numeru porządkowego nie jest uprawniony do zastępowania organu nadzoru budowlanego w zakresie legalizacji lub dopuszczenia do użytkowania budynku, co do którego został złożony wniosek o nadanie numeru porządkowego. Zaznaczyć jednak należy, że skoro organ właściwy w sprawie nadania numeru budynku ma uzasadnione wątpliwości odnośnie legalności jego wybudowania, powinien zawiadomić o tym organ architektoniczno-budowlany właściwy w sprawie samowoli budowlanej celem wszczęcia właściwego postępowania.


    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar asmagus
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    49

    Domyślnie

    Zastosowałem się do wskazanych rad i rzeczywiście można nadać numer dla budynku w budowie co znacznie upraszcza moją sytuację. Dzięki

  11. #31

    Domyślnie

    Witam,
    Dostałem ponad 2 tygodnie temu pismo o nadaniu numeru domu Trochę się ucieszyliśmy bo nowy domek i mamy w końcu numer. W tym piśmie jest jasno napisane, że mamy 30 dni aby sobie ładnie oznaczyć numerkiem dom itp bo inaczej grozi kara.
    Urząd jak ustalał numerki to od razu robił sobie "porządek" i zmienił numery innym istniejącym budynkom.
    Oczywiście po za kupnem numerków na dom, płot itp trzeba jeszcze załatwić wszystkie formalności - zmiana adresów w dowodach, bankach , mapkach itp itp itp
    Wyczytałem w internecie i gdzieś tam jeszcze, że do tego dokumentu nie przysługuje prawo odwołania
    Jakieś było moje dzisiejsze zaskoczenie o tym , że jednak ktoś nie zgodził się na nadanie nowego numeru i otrzymałem informację, że jednak mam nowy numer
    Co z moimi numerkami, kosztem zmian dokumentów itp?
    Ile razu urząd w ciągu roku czy lat może zmieniać numery?
    Domek ok 150m2, ściany keramzyt + grafit 20cm, podłoga - grafit 15cm, strop - wełna 10cm, poddasze pianka 28cm. Podłogówka 100%, ogrzewanie pompa - Panasonic 9kW + 300L , reku Brink

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał pancio11 Zobacz post
    Witam,
    Dostałem ponad 2 tygodnie temu pismo o nadaniu numeru domu Trochę się ucieszyliśmy bo nowy domek i mamy w końcu numer. W tym piśmie jest jasno napisane, że mamy 30 dni aby sobie ładnie oznaczyć numerkiem dom itp bo inaczej grozi kara.
    Urząd jak ustalał numerki to od razu robił sobie "porządek" i zmienił numery innym istniejącym budynkom.
    Oczywiście po za kupnem numerków na dom, płot itp trzeba jeszcze załatwić wszystkie formalności - zmiana adresów w dowodach, bankach , mapkach itp itp itp
    Wyczytałem w internecie i gdzieś tam jeszcze, że do tego dokumentu nie przysługuje prawo odwołania
    Jakieś było moje dzisiejsze zaskoczenie o tym , że jednak ktoś nie zgodził się na nadanie nowego numeru i otrzymałem informację, że jednak mam nowy numer
    Co z moimi numerkami, kosztem zmian dokumentów itp?
    Ile razu urząd w ciągu roku czy lat może zmieniać numery?
    kiedys chyba czytalem (sprawdz to), ze jezeli zmiana adresu jest przez gmine/miasto (np. zmiana nazwy ulicy) to dokumenty sa wyrabiane za darmo na koszt panstwa.
    w takim przypadku gmina/miasto nie bedzie za czesto zmieniala numerow/nazw to bedzie musiala zaplacic

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony