dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie umowa o dzieło czy o roboty budowlane

    Mam nadzieję, że to dobre miejsce na takie pytanie...

    Mam jednego wykonawcę na budowę domu "pod klucz" - choć umowa ma być na poszczególne etapy. Od początku zakładałam, że będzie to umowa o roboty budowlane. Dziś dostałam jednak projekt umowy o dzieło... Nie bardzo mi się to podoba, bo w razie wpadki i np. nie zapłacenia podwykonawcom ja jestem solidarnie zobowiązana do zapłaty (niestety inne zapisy w umowie są nieważne z mocy prawa...) W tym roku ma być sso z dachem - co radzicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    czy to nie tak ?

    "Rozróżnienie umowy o roboty budowlane i umowy o dzieło.

    Przy rozróżnieniu umowy o roboty budowlane od innych umów prawa cywilnego (przede wszystkim od umowy o dzieło) najważniejsze znaczenie ma ustalenie, czy proces inwestycyjny był wykonywany według rygorów i procedur przewidzianych przepisami prawa budowlanego."

    I jesli tak - to tylko umowa o roboty budowlane. A tu raczej tak jest.

    http://www.millercanfield.pl/pub/946...7c0be06f0c.pdf

    i tu warto poczytać :
    http://prawo.money.pl/aktualnosci/ok...,0,338480.html
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Umowa o dzielo mialaby byc podpisana pomiedzy osobami fizycznymi? Tak w ogole mozna?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne Nefer - pierwszy artykuł posiadałam w swoich zasobach - ale drugi jest nie mniej interesujący.

    Umowa będzie między osobą fizyczną a firmą remontowo - budowlaną. Jestem jeszcze na etapie sprawdzania ich referencji (oglądania zakończonych budów) ale poza tym nigdzie nic o nich nie ma - i to mnie martwi

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Cos tu jest pokickane. To firma moze zatrudnic osobe fizyczna na umowe o dzielo, a nie odwrotnie. Na nosa... Firma to nie legalnie dzialajaca firma, a grupa panow, ktorzy usiluja jak firma wygladac... Normalnie dzialajaca firma podpisuje umowe o roboty i wystawia na koncu fakture i odprowadza VAT. Ciekawa jestem, jak wyglada projekt tej umowy, bo cos tu wyraznie jest nie tak.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    A oto i umowa - mam trochę uwag i zastrzeżeń, ale bede wdzięczna za kolejne W końcu co dwie (albo więcej) głowy to nie jedna.


    UMOWA O DZIEŁO NR ………………

    zawarta w dniu ……………………….., pomiędzy
    …………………………………….., zamieszkałym w ………………., przy ul. …………...,
    ………………………………………………………………………………………………...,
    zwanym dalej Zamawiającym,
    a
    Firmą Remontowo Budowlaną………………………………………………………………..
    ………………………………………………………………………………………………...,
    reprezentowaną przez ………………………………………….. zwanego dalej Wykonawcą;

    o następującej treści:

    & 1

    1. Zamawiający powierza a Wykonawca przyjmuje do realizacji wykonanie prac
    budowlanych w budynku, mieszczącym się w ……………………. przy ulicy
    ……………. na podstawie przekazanego Wykonawcy projektu budowlanego.

    2. Wartość prac strony ustalają na kwotę: …………. zł, zgodnie z wartościami podanymi
    w Kosztorysie nr…………………….
    Kwota ta nie obejmuje podatku VAT.

    3. Zakres prac objętych wykonaniem, oraz ich koszt podano w Kosztorysie nr……………, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy. Zakres obejmuje całość prac według projektu arch. ……………………………………………….
    4. Wszystkie dodatkowe koszty mogą wynikać wyłącznie ze zmian wprowadzonych w
    trakcie budowy przez Zamawiającego . Prace będące wynikiem takich zmian będą
    dodatkowo wyceniane i przedstawiane do akceptacji Zamawiającego.


    & 2

    1. Roboty objęte niniejsza umową Wykonawca zobowiązuje się rozpocząć w dniu
    ……………………………………………………….
    2. Zakończenie robót nastąpi do dnia …………………………………………….
    3. Czas wykonania poszczególnych prac jest określony w Harmonogramie stanowiącym
    Załącznik nr 2 do niniejszej Umowy.
    4. Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia wynikające z winy
    Zamawiającego ( np. wprowadzenia zmian w projekcie).
    5. Zamawiający może na dowolnym etapie zawiesić wykonywanie prac o czym
    poinformuje Wykonawcę z 14 dniowym wyprzedzeniem. W takim wypadku Zamawiający obowiązany jest zapłacić całość wynagrodzenia należnego za prace wykonane do chwili zawieszenia.

    & 3

    Budowa będzie realizowana z materiałów Zamawiającego,

    & 4

    Wykonawca potwierdza otrzymanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wykonania
    Umowy.

    & 5

    1. Odbiór wykonywanych etapów prac nastąpi w terminie trzech dni po zawiadomieniu
    Zamawiającego przez Wykonawcę o zakończeniu robót. Podstawą do odbioru robót będzie Kosztorys powykonawczy przedstawiony przez Wykonawcę.
    2. Stwierdzone usterki w wykonywanych robotach Wykonawca zobowiązuje się usunąć w terminie czternastu dni od daty ich stwierdzenia. W przypadku niedotrzymania tego
    terminu Wykonawca zostanie obciążony karami umownymi w wysokości ustawowej wartości zakwestionowanego elementu za każdy dzień zwłoki. Koszty materiałów
    związane z wykonaniem poprawek powstałych z winy Wykonawcy zostaną w całości
    poniesione przez Wykonawcę.
    3. Zamawiający ma prawo delegować reprezentanta do odbioru robót. Reprezentant
    Zamawiającego będzie miał prawo wstępu na budowę i sprawdzenia jakość wykonawstwa, oraz materiałów podczas całego okresu trwania budowy.

    & 6


    1. Wykonawcy przysługuje prawo do wystawiania faktur cząstkowych za zamknięte etapy prac, płatnych w terminie siedmiu dni od daty wystawienia faktury.
    2. Faktury będą wystawiane na podstawie pisemnego potwierdzenia przyjęcia odbieranego etapu robót przez Zamawiającego.
    3. W przypadku nieuregulowania faktur przez zamawiającego w terminie umownym Zamawiający zobowiązuje się do zapłacenia Wykonawcy odsetek zgodnie z obowiązującymi przepisami
    4. Zwłoka przekraczająca umowny termin płatności- siedem dni, spowoduje przerwanie
    robót z winy Zamawiającego, oraz przesunięcie terminu zakończenia inwestycji
    nie powodując zerwania umowy.
    5. W wypadku zawinionego przez Wykonawcę niedotrzymania terminu wykonania prac,
    Zamawiający może ustalić nowy termin zachowując prawo do kar umownych w wysokości ustawowej wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki.

    & 7

    Wykonawca udziela gwarancji na wykonane roboty na okres 60 miesięcy licząc od dnia ich odbioru. Gwarancja Wykonawcy nie obejmuje usterek powstałych w wyniku : - wad materiałów użytych do budowy
    - kataklizmów (wichury, powodzie)
    - nieprawidłowej eksploatacji przez Zamawiającego lub osoby trzecie
    Gwarancja Wykonawcy nie obejmuje także urządzeń i materiałów, które posiadają
    gwarancję producenta krótszą niż 60 miesięcy.

    & 8
    Za bezpieczeństwo na budowie, oraz za prowadzenie prac zgodnie z obowiązującymi przepisami B.H.P. odpowiada Wykonawca.

    & 9
    Wszyscy pracownicy i podwykonawcy zatrudniani są przez Wykonawcę, a prawa i
    obowiązki z tego tytułu spoczywają na Wykonawcy.

    & 10
    W sprawach nie unormowanych niniejszą umową będą miały zastosowanie przepisy
    Kodeksu Cywilnego.

    & 11

    Umowa niniejsza sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach , po jednej dla każdej ze stron.


    & 12


    Integralną częścią niniejszej Umowy są Kosztorysy oraz Harmonogram podpisany przez obydwie strony.




    WYKONAWCA ZAMAWIAJĄCY

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Masz zapis: Wszyscy pracownicy i podwykonawcy zatrudniani są przez Wykonawcę, a prawa i obowiązki z tego tytułu spoczywają na Wykonawcy.

    Wiec jednak nie Ty odpowiadasz za niedoplaconych podwykonawcow. Ale dalej mi sie to nie podoba, po co taka dziwna forma? A kto niby odprowadza podatek dochodowy?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    co mi się nie podoba...

    1. umowa o dzieło zamiast umowy o roboty budowlane (w dzienniku budowy podałam powody)
    2. prace nie będą prowadzone w budynku - bo przecież jeszcze go nie ma
    3. poszerzenie odpowiedzialności wykonawcy za to co się dzieje na budowie
    4. materiały ma zapewnić wykonawca - ale ja również mam mieć możliwość zamawiania jeśli nie będzie mi odpowiadać cena, jakość itp (w części przypadków chodzi o gwarancję na dany towar oczywiście np. okna)
    5. brak informacji ze wykonawca zapewnia geodetę
    6. brak oświadczenia że wykonawca jest VAT-owcem
    7. wysokości kar - za ogólne określenie w wysokości ustawowej - a kto bedzie się tego doszukiwał??
    8. ich gwarancja nie obejmuje wad materiałów użytych na budowie - a kto ma pilnować żeby materiały nie miały wad??? no chyba nie ja

    z załaczników będe potrzebować dodatkowo
    ubezpieczenia OC firmy - podobno jest - tak na wszelki wypadek

    uffffffff to chyba tyle moich uwag tytułem wstępu - jakiej inne uwagi?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    W linku, ktory Ci wkleilam pisza: W uproszczeniu można wskazać, iż umowa o dzieło ma zastosowanie w przypadku drobniejszych przedsięwzięć budowlanych, takich jak realizacja prac o charakterze uzdatniającym, wyposażeniowym i konserwacyjnym. Natomiast umowa o roboty budowlane służy głównie inwestycjom na większą skalę, o zindywidualizowanych właściwościach, zarówno fizycznych jak i użytkowych, z reguły powiązanych z wymogiem projektowania i zinstytucjonalizowanym nadzorem.

    Mialam wlasnie zapytac o ubezpieczenie. Nie tylko OC, ale tez np. wypadkowe. Kary umowne powinny byc scisle okreslone. Jesli masz tyle zastrzezen - uciekaj! Zaproponuj swoje warunki, albo podziekuj panom. Nie sa jedyni na tym swiecie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    Cytat Napisał malgos2
    Masz zapis: Wszyscy pracownicy i podwykonawcy zatrudniani są przez Wykonawcę, a prawa i obowiązki z tego tytułu spoczywają na Wykonawcy.

    Wiec jednak nie Ty odpowiadasz za niedoplaconych podwykonawcow. Ale dalej mi sie to nie podoba, po co taka dziwna forma? A kto niby odprowadza podatek dochodowy?
    Niby zapis jest - ale umowa o dzieło podlega troche innym przepisom i ten zapis jest nieważny - pierwszy link podany przez Nefer

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilus18
    Cytat Napisał malgos2
    Masz zapis: Wszyscy pracownicy i podwykonawcy zatrudniani są przez Wykonawcę, a prawa i obowiązki z tego tytułu spoczywają na Wykonawcy.

    Wiec jednak nie Ty odpowiadasz za niedoplaconych podwykonawcow. Ale dalej mi sie to nie podoba, po co taka dziwna forma? A kto niby odprowadza podatek dochodowy?
    Niby zapis jest - ale umowa o dzieło podlega troche innym przepisom i ten zapis jest nieważny - pierwszy link podany przez Nefer
    Aaaa, no to wrozy klopoty na przyszlosc... Do umow o dzielo przy wiekszych przedsiewzieciach jestem nieco zrazona przykrymi doswiadczeniami, wiec jestem przeciw... Moge sie mylic w tym wypadku oczywiscie. Ja bym nie szla w umowe, ktorej zapisy sa sprzeczne z prawem. Jak sie w razie czego w sadzie wybronisz?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    no to pięknie... live is brutal

    umowę o dzieło moge dać na wykończeniówkę - ale nie na postawienie budynku. Jeszcze dziś prześlę wstępne uwagi, ciekawe co odpisze... mam nadzieję że się zgodzi - bo podobno zależy (?) mu na współpracy.

    Racja nie są jedyni... Tylko jak ja teraz znajde ekipę w dwa tygodnie?? Chyba zacznę wierzyć w cuda...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Nie takie cuda tu sie zdarzaly. Poszperaj tu dobrze.

    Co do bycia lub nie Vatowcem to akurat da sie sprawdzic w Urzedzie Skarbowym, gdzies byl na to formularz, ale nie moge teraz znalezc.

    Mam tu, ze nie trzeba formularza, wystarczy podanie do Naczelnika Urzedu: http://www.przegladpodatkowy.pl/ppo-...talog=20081210

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    don't worry, kwestie podatkowe to moja specjalność - jestem księgową tyle że nie mam nic wspólnego z budowami - a szkoda

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Poszukaj dobrze, nie ma sensu pakowac sie w cos, co od poczatku Ci sie nie podoba. Z Twoich okolic jest chyba forumka suzis. Mam nadzieje, ze nie z jej "wykonawcami" masz do czynienia?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    OK, suzis byla z Lodzi. Ale i tak uwazaj...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    dzięki wielkie,

    zacznę szperać pewnie jutro, jak będę coś więcej wiedziała...

    Co do gościa - jak na razie był właściwie jedynym, z którym byłam się s stanie dogadać - nawet przez telefon - choć na budowach się jeszcze nie znam. Inni zaczynali kręcić od początku... Wstępny kosztorys też był dość dokładny i zawsze poprawiany wg moich potrzeb - ale ostateczny miałam już dawno dostać...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) SPECBETON LADY Avatar malgos2
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Skąd
    KRK
    Posty
    39.718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Poszukaj na grupach budujacych. Na pewno znajdziesz jakies ciekawe namiary i porownasz.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    dzięki za słowa otuchy tego się będe trzymać

    właśnie wysmarowałam maila do wykonawcy - ciekawe czy jutro rano zadzwoni...

    Nareszcie mogę iść spać - rano znów praca czeka

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar emilus18
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.177
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    232

    Domyślnie

    dogadałam się z panem budowlanym że będzie tak, jak mi odpowiada

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony