dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Do kiedy kasa z kasy mieszkaniowej?

    Do kiedy należy wydać pieniądze z Kasy Mieszkaniowej? Chodzi mi o środki wpłacone (nie przyznany kredyt) - podobno do końca roku, podobno do 30 kwietnia roku następnego, podobno...? Jest jakiś przepis, orzeczenie NSA (pewnie US, jak zwykle, interpretują to różnie)?
    Grzegorz

  2. #2

    Domyślnie

    Można się spierać co dokładnie oznacza taki zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych:

    13. Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
    4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
    - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

    Tak więc:
    - jeżeli wydasz oszczędności do 31 grudnia to się niczym nie przejmujesz - nie mają haka;
    - jeśli wydasz do 30 kwietnia następnego roku to mogą się czepiać, ale raczej nie mają podstaw - powinieneś wygrać sprawę w NSA;
    - jeśli wydasz później ... to ja bym złożył do 30 kwietnia zeznanie z powiększonym dochodem a po wydaniu pieniędzy próbował złożyć korektę zeznania za ten rok - z dochodem odpowiednio pomniejszonym o te wydatki. Ustawa nie ogranicza terminu wydania pieniędzy, ale rozliczenie podatku ma się odbywać za ten rok w którym wycofałeś oszczędności z kasy. Czyli dokąd będziesz mógł złożyć korektę zeznania to jeszczed masz jakąś szansę... Z tym, że może to wymagać trochę walki...
    Slaw

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. Do 30 kwietnia zdążę na pewno. Jeszcze braknie...
    pozdrawiam
    Grzegorz

  4. #4

    Domyślnie

    Dlaczego do 30 kwietnia, przecież rozliczany rok kończy się 31 grudnia? Wydatki po tej dacie rozliczane są już w następnym roku podatkowym a nie w tym.

  5. #5

    Domyślnie

    Dlatego, że rozliczyć masz nie wydatki tylko przychód - wycofany z kasy wkład. Jednak od tej kwoty możesz odjąć późniejsze wydatki.
    Slaw

  6. #6

    Domyślnie

    Pieniądze wycofane z kasy są przychodem, bo nie został od nich zapłacony podatek

  7. #7

    Domyślnie

    To pytanie czy twierdzenie ? bo nie jestem pewien...

    Jeśli twierdzenie - to ja się z nim nie zgadzam. Zapłaciłem podatek dochodowy kiedy zarobiłem te pieniądze. Później je wpłaciłem na własne konto w kasie mieszkaniowej i wypłaciłem z niego. Ale to nie zmienia faktu, że te pieniądze już były raz opodatkowane.

    Pieniądze wycofane z kasy są przychodem
    To nie tak. One nie są przychodem. Ściśle - to nie one są przychodem. Przychodem w 100% doliczanym do należnego podatku jest kwota uprzednich odliczeń od tej kwoty. Porąbane to - prawda ?
    Slaw

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony