dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Brak nawiewu świeżego powietrza

    Jołki!

    Opis:
    Deweloper w mieszkaniu o powierzchni ok. 50m2 i wysokości 4,7m (stare budownictwo, na części powierzchni antresola) założył sobie sumaryczny wydatek wentylacji wymuszonej na poziomie 300m3/h. Są to dwa niezależne układy wentylacyjne (domyślam się, że z niezależnym wymuszeniem) plus wyciąg kuchenny niewymuszony (trzeci układ). W projekcie nie widzę klapek zwrotnych na żadnym z kanałów, są natomiast przepustnice regulowane ręcznie.

    Brak kanału nawiewowego, więc na logikę te 300m3/h powinno wpływać do mieszkania przez mikrorozszczelnienia i inne nieszczelności.

    Jedyne dwa okna w pomieszczeniu (już zamontowane i nie do ruszenia ze względu na zabytkowy charakter budynku) mają wymiary ok. 3x1,5m, przy podziale każdego okna na 4 skrzydła. Z mikrorozszczelnieniem. Plus drzwi wejściowe 100x200cm. Szacunkowo wychodzi mi długość szczelin (suma obwodów otworów okien + drzwi) rzędu 46m.

    Pytanie:
    Jaki jest rzeczywisty wydatek powietrza z mikrorozszczelnienia dla 1m obwodu okna?
    Z powyższych wyliczeń wynika, że powinien on być minimum rzędu 6-7m3/h.
    Jak to się ma do wydatków faktycznych?


    Pozdrawiam
    Gregor

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a jakie są współczynniki infiltracji stolarki?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    Dżizas, nie mam zielonego pojęcia.
    Stolarka jest klasyczna, plastikowa (tak mniemam, bo z bliska jej jeszcze nie macałem). Mogę spróbować wydobyć jakieś dane od dewelopera.

  4. #4

    Domyślnie

    A, jako ciekawostkę dodam, że okna mają być docelowo wyposażone w rolety zewnętrzne montowane od wewnątrz (zaciemnienie).
    Fakt ten na pewno jakoś-tam wpłynie na wentylację.

    Jakie mogą być negatywne konsekwencje takiego pomysłu?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Wentylacja wymuszona - niewymuszona tzn mechaniczna z wentylatorem i grawitacyjna?

    Ilość powietrza które będzie się dostawać przez okna i drzwi zależy nie tylko od wielkości szpar ale też różnicy ciśnień.

    Klasyczne okna plastikowe - fajnie to brzmi Coś jak styropian z epoki
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #6

    Domyślnie

    Wentylacja wymuszona = wentylator na końcu kanału (na dachu).
    Wentylacja niewymuszona = bez wentylatora, ale niekoniecznie grawitacyjna; ponieważ do tego kanału zbiorczego wedle projektu podłączone są tylko wyloty z wyciągów kuchennych poszczególnych mieszkań, na projekcie nie ma też przy nich określonych wydatków zakładam, że należy do niej podłączać tylko i wyłącznie mechanicznie wspomagane wyciągi kuchenne (z wentylatorem).

    Różnica ciśnień - i owszem, ale tego parametru deweloper nie podaje. Nie znam się na projektowaniu wentylacji, ale czy można wydedukować ją z wydatku?

    PS. Sorki za ten pseudotechniczny bełkot - nie jestem z tej branży, wykształcenie mam może i techniczne ale niezupełnie budowlane.

  7. #7

    Domyślnie

    Choroba, chodzi mi to po głowie i spać nie daje.
    Z tą infiltracją stolarki - nie znałem tego terminu, ale najwyraźniej wcześniej nie było mi to do niczego potrzebne. Domyślam się, że nie chodzi tu o odsetek agentów wywiadu przenikających do pomieszczenia, tylko o współczynnik określający właśnie stopień... eee... nieszczelności okien? Sorki, próbuję dojść do tego na chłopski rozum, bo nie udało mi się wygooglać sensownej definicji. Z jednostek znalezionych w jakimś SIWZie wynika, że jest to wydatek zależny m.in. od różnicy ciśnień, i gdybym go znał, to pewnie byłbym w stanie sam sobie na zadane pytanie odpowiedzieć.

    A teraz na serio: o jakie jeszcze parametry należy wypytać developa (oprócz owego współczynnika infiltracji stolarki)?
    Bom, jak widzicie, zielony zupełnie.

    Pozdrawiam
    Gregor

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony