dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 427

Temat: POMPA CIEP?A

  1. #1

    Domyślnie POMPA CIEPŁA

    Poszukuję informacji na temat doboru elementów do budowy pompy ciepła. Przede wszystkim chodzi o sprężarkę.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Olsen
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Skąd
    Konstancin Jeziorna
    Kod pocztowy
    05-510
    Posty
    632

    Domyślnie

    Mnie to tez interesuje moze ktos ma juz zainstalowane i jakie sa tego koszty budowy i exploatacj?

  3. #3

    Domyślnie


    No dobra widzę że nie będzie łatwo.

    Uważam że ceny tych urządzeń są mocno przewymiarowane i ograniczają znacznie rozpowszechnienie tego sposobu ogrzewania.
    Z drugiej strony już słyszę kontrę producentów ,że duże koszty bo produkcja jednostkowa itp...
    Można to sprawdzić robiąc wstępny kosztorys głównych elementów.
    Ogólna idea i schemat jest znany i dostępny na wielu stronach. Problem z wytypowaniem odpowiedniej sprężarki , zaworów,wymienników itp

    APEL do Forumowiczów , użytkowników pomp ciepła.
    Pomocne będą wszelkie informacje dotyczące konstrukcji.
    Np: z tabliczek znamionowych sprężarki,zaworu ..., średnice przewodów, rodzaje wymienników , instrukcje, zdjęcia ....

    POMOŻECIE ..................

  4. #4

    Domyślnie

    Ale jeśli juz wykonasz sam pompę ciepła, co wydaje mi się, że naprawde nie wyjdzie ci taniej niż zakup takiego urządzenia gotowego, nie mówiąc juz o uruchomieniu tego urządzenia, to kto wykona ci kolektor w gruncie, co stanowi większą część kosztów takiej inwestycji, jakiego czynnika chłodniczego użyjesz, i jaką masz pewność, że ci to zadziała. A jeśli kupiłeś działkę nieuzbrojoną, to różnica w cenie za m2 działki uzbrojonej w stosunku do ceny za m2 nieuzbrojonej, już niemalże zwraca ci koszt zakupu pompy ciepła, która zamortyzuje ci sie w przeciągu ok. 5-10 lat, później już tylko przynosząc zysk.
    Poza tym można z BOŚ wziąć preferencyjny kredyt, z tym, że w takim przypadku konieczna i wiele ułatwiająca będzie współpraca z instalatorem
    Np. pompy NIBE mają produkcję seryjną w dużym zakresie mocy, a w pompie zabudowane są elementy takie jak podgrzewacz wody, pompy obiegowe, czujniki temp., automatyka itd i wcale w przystępnej cenie.
    Jeszcze nie jestem użytkownikiem pompy ciepła ale napewno będę. Jeśli chcesz znać dokładne elementy użyte w pompie ciepła to nic prostszego tylko odwiedź stronę nibe.com i wejdź w link spare parts

  5. #5

    Domyślnie

    według opini które spotykałem pompy ciepła są nieopłacalne przy małych domach i drogie w naprawach
    widziałem pompy na schładzaniu wody ciepłej w wytwórni rur pcv i na pawierni ... tam się opłacało ale to był odzysk ciepła odpadowego i schładzanie wody przed zrzutem do ścieków

    kiedyś chciałem zacząć montować takie systemy ale moim zdaniem to jest mniej opłacalne przy przeciętnym domku 160m2 niż solary

    w ramach oszczędnych systemów łączymy kotły kondensacyjne z kominkami z płaszczem wodnym
    pozdrawiam
    Tomasz W.
    [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    czy kolektory słoneczne mają szansę kiedykolwiek się zwrócić?
    a co powiesz na pompy ciepła na powietrze wywiewane, bez żadego kolektora w gruncie?
    zajrzyj na www.biawar.com.pl

  7. #7

    Domyślnie

    sluza
    Nie sądze żeby wyszło taniej kupno urzadzenia (instalacji) gotowego.
    Koszt kompletnego systemu ( z informacji na forum i rozmów na targach) wacha się od 40 do 60 tyś PLN. Wczoraj właśnie rozmawiałem z przedstawicielem Begom - optymistycznie 35 TYŚ ( 120 M p.u. domu).
    Koszt samej pompy to od 16 tyś ( sprężarka tłokowa) do 30 tyś

    Głównym i najdroższym elementem pompy ciepła jest spręzarka chłodnicza . Cena najnowszego modelu światowego producenta ( spiralna) to ok 4,5 tyś. Konkurencja ma tańsze a można się zastanowić nad wersję tłokową.
    Do tego potrzebujemy:
    2 wymienniki płytowe - 800 pln/szt
    Zawór rozpręzny lub nawet kapilarę z cienkiej rurki.
    Elektrozawór -500
    Filtr , odwadniacz, rurka miedziana , czujniki ciśnienia, zbiorniczek ...
    wszystko do kupienia u polskich producentów elementów chłodniczych
    Sterowniki - są gotowe nawet dedykowane do pomp ciepła
    W tej chwili jestem na etapie sprawdzania cen poszczególnych elementów ale już widać że wyjdzie znacznie taniej.

    Czynnik chłodniczy : R134 lub mieszanka R407C ( dla amerykańskich sprężarek ) po 400 PLN butla.

    Jeśli chodzi o wymiennik dolnego żródła to rzecz wygłada jeszcze prościej
    400m rury PE - 1200PLN
    Praca koparki : w mojej okolicy maks 1000 pln
    lub
    dwie studnie wiercone po 10-20 m głębokości z małą pomką 200W
    ( 40 L/MIN) do sprawdzenia - 2 tyś zł ( podaję za wydawnictwem BD nr 4/2004)
    No i jeszcze pompy obiegowe.
    Na razie tyle danych . ŚLEDZTWO W TOKU

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erbek2004

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    ZAC
    też jestem bardzo pochłonięty pracami nad samodzielnym skonstruowaniem pompy ciepła. Faktycznie, najdroższa jest sprężarka, ale nie to mnie martwi. Sam proces kontrolowania pracy pompy to dość złożony proces z wieloma parametrami. Ale to wszystko jest do przejścia i ogarnięcia.
    Teraz też jestem na etapie kompletowania komponentów pompy i jak tylko dokończę to postaram się przedstawić wyniki do ogólnego wglądu - może coś przeoczyłem i Ty to zauważysz.
    Dodatkowo, cały "projekt" (jeśli można to tak nazwać), to nie tylko pompa, ale i też instalacja ogrzewania podłogowego.
    Czy masz jakieś nowe informacje w sprawie śledztwa

  9. #9

    Domyślnie

    Erbek2004 Witaj w klubie
    Jeśli chodzi o instalację ogrzewania podłogowego to raczej zostawię to dostawcy systemu. I tak zamierzam kupić ( lub dostać gratis w zamian za kupno kompletu elementów ) projekt podłogówki z rozmieszczeniem rur ,rozdzielaczy , regulacji ,doboru pompy obiegowej itp.
    Wracając do PC to chyba nadszedł czas całą rzecz trochę usystematyzować. c.d.n

  10. #10

    Domyślnie

    Buduję dom o pow 120 m kw tak wiec przymierzę się do PC o mocy grzewczej 8-9 KW przy użyciu wymiennika gruntowego. Przy ewent. układzie woda/woda moc sie zwiększy z powodu wyższej temperatury dolnego żródła.
    Zacznijmy od głównego i najdroższego elementu.
    Korzystając z programu doboru producenta sprężarek wybrałem sprężarkę spiralną 26 o parametrach : Wydajność skokowa 9,95 m3/h Maks . ciśnienie tłoczenia 26,3bar. Przepływ czynnika 54,2 g/s
    Dla parametrów 0/50 stop C- Moc grzewcza 10,75KW, pobór 2,88KW, Wsp COP 3,75 , Czynnik R407C -dostępny w Polsce. Cena z oficjalnego cennika:927EURO choć z doświadczenia wiem ,że od ceny oficjalnie publikowanej sporo można jeszcze urwac.
    Jest to nowy model sprężarki dedykowany specjalnie do pomp ciepła. Na podstawie w/w parametrów można popytać o ceny innych producentów lub zastanowić się nad sprężarką tłokową ( ciekawe jak duża jest różnica w cenie)
    W drogich PC wydajność sprężarki sterowana jest przy pomocy przetwornicy częstotliwości czyli falownika . Jest to bardzo korzystne ze względu na sprawnoć układu. Odpada też wtedy dodatkowy układ rozruchowy " soft start".Najtańsze falowniki w necie kosztują ok 1 tyś zł .Czy by się nadawały - nie wiem - nie moja branża. Ale warto rozważyć tę opcję.
    Następnym istotnym elementem jest zawór rozprężny. Powszechnie używany termostatyczny zawór rozprężny kosztuje 200-300 zł ale zastanawiam się nad wersją elektroniczną . Podobnie jak falownik jest to korzystniejsze ze względu na sprawność a także daje możliwość kontroli z ukł. PLC. Koszt ok 2 tyś ale znalazłem chyba jakąś wersję pośrednią termostatyczny zawór rozprężny sterowany sygnałem PWM.(100 euro)- znowu nie moja branża. Jeśli ktoś może mnie doszkolić w temacie sterowań elek. to z góry dzięki. Jeśli nie to w dalszych rozważaniach będę się trzymał klasycznych , nie-elektronicznych rozwiązań.
    Na razie tyle C.D.N.

  11. #11

    Domyślnie

    Proponuję wskoczyć - Wymiana doswiadczeń - ANKIETA
    -Czy kupisz PC
    Sam jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu
    i PC wchodziłaby w grę. Lektura ankiety daje nieco szerszy obraz
    Pozdrawiam

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZAC
    Do tego potrzebujemy:
    2 wymienniki płytowe - 800 pln/szt
    .......
    z małą pomką 200W
    ( 40 L/MIN) do sprawdzenia - 2 tyś zł ( podaję za wydawnictwem BD nr 4/2004)
    No i jeszcze pompy obiegowe.
    .......
    Czy ktoś zastanawiał się nad układem z bezpośrednim odparowaniem.
    W takim układzie zbędne są pompy obiegowe po stronie dolnego i górnego żródła ciepła i dodatkowo eliminuje się wymienniki płytowe.
    W ten sposób znacznie wzrasta sprawność układu.
    W układzie takim parownik jest zakopany bezpośrednio w gruncie, zaś skraplacz jest umieszczony w posadzce (ogrzewanie podłogowe).
    Wadą jest konieczność stosowania droższych rurek (miedziane w powłoce z tworzywa).
    Dodatkowa zaleta to uproszczone do granic możliwości sterowanie (do sterowania pozostaje jedynie sprężarka i zawór rozprężny).

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    erbek2004

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    7

    Domyślnie

    ZAC,

    Sterowanie PLC nie jest problemem. Mogę pomóc wytłumaczyć co trzeba.
    Jeśli chodzi o sterowanie PWM to jest to dość powtrzechnie stosowany sposób sterownia za pomocą mikrosterowników. Wiele firm produkuje elementy wykonawcze sterowane włąśnie przebiegiem PWM. Można wykorzystać do sterownia fabryczny sterownik np, SIMATIC, lub podobny. Można też samemu skonstruować sterownik, napisać program do obsługi pompy i już. Tutaj mogę służyć pomocą, bo sterowniki to moje małe hobby.
    Tak więc wal śmiało z typaniami - postaram się odpowiedzieć i pomóc w kwesti sterownika.

    pozdr,

  14. #14

    Domyślnie

    Trochę wiadomości praktycznych dla wzbogacenia wątku. Są też zdjęcia po zalogowaniu. http://www.elektroda.pl/rtvforum/top...-0-asc-90.html

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar andrea_l
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    95
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ZAC, czy zbudowałeś już pompę, jeśli tak , to się pochwal jaką, bo wątek jest z 2004 r.
    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    niestety, najdroższe są wymienniki płytowe - dla pc w/w o mocy 10kW jest to wydatek rzędu nawet 3500zł,

    sprężarkę można kupić za ok. 2500zł (copeland ZR34K3E-TFD)

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZAC
    Buduję dom o pow 120 m kw tak wiec przymierzę się do PC o mocy grzewczej 8-9 KW przy użyciu wymiennika gruntowego.
    ZAC, też mam 120m2 i wyliczono mi moc pompy 6kW - dla domu (średnio) dobrze ocieplonego
    - 15cm styropianu ściany, 20cm wełny dach.
    Skąd u Ciebie te 8-9kW?

    Pozdrawiam Paweł

  18. #18

    Domyślnie

    ja mam 200m2 i wyliczyłem ok. 10kW z czego ok. 4kW na wentylację

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_puchatek
    ja mam 200m2 i wyliczyłem ok. 10kW z czego ok. 4kW na wentylację
    Te 4kW wentylacji dla 200m2 to z rekuperatorem (i GWC)?

    Pozdrawiam Paweł

  20. #20

    Domyślnie

    4kW to obliczeniowe straty na wentylację (ok. 4 nie pamiętam dokładnie ale mogę sprawdzić)

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony