dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie [Hydraulika] Na jakich wysokościach punkty poboru?

    Robię własnie hydraulikę i dwa problemy mi się pojawiły:

    1) Kible będą wiszące, na stelażach. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, jakie to będą stelaże (Geberit albo Koło najprawdopodobniej). Pytanie: na jakiej wysokości od ziemi, oraz w jakiej odległości od "osi kibla" zrobić podejście do wody?
    Na szybko wygóglany PDF ze zwymiarowanym stelażem geberita sugeruje, że podejście do wody jest w nim z boku, tymczasem ja pamiętam, że czytałem niegdyś o tym, że można i od dołu. Gdzie to podejście zrobić, żeby było dobrze i uniwersalnie?

    2) pytanie w zasadzie j.w., ale dotyczące natrysku. Też na obecną chwilę wiadomo jedynie, gdzie ten natrysk będzie i na której ścianie będzie miał armaturę.
    Pierwsza opcja: zwykła bateria natryskowa, tu wszystko jasne, choć zalecanych wysokości zainstalowania baterii widziałem w necie mnóstwo i szczerze mówiąc sam nie wiem, jaka będzie optymalna.
    Druga opcja - panel prysznicowy. Czy tu trzeba się zdecydować na konkretną opcję i pod nią zrobić podprowadzenia, czy można liczyć na jakieś znormalizowane zasady wg których możnaby teraz podprowadzić rurki?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja też debiutowałem w roli hydraulika, zrobiłem wszystkie podejścia w sumie na oko i bez żadnej wiedzy!
    Przyszedł płytkarz i poprawił tylko to od stelarza WC, reszta była ok.
    Akurat podejście zrobił z tyłu, stelaż Grohe !

    Z prysznicem było tak że jak chciałem kupic panel to się okazało że standardowa szerokośc ( odległośc miedzy zimną a ciepłą) była za duża i musiałbym przerabiac, kupiłem więc baterię i natrysk !

    Tak więc różnie to bywa z brakiem wiedzy, nie zawsze opłaca się kombinowac samemu !

    Powodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    Stelaz wc . Zimna wode doprowadz na wysokosc ok 1m i zakoncz korkiem . Jak ustawisz na sucho stelaz , to dogrzejesz brakujaca koncowke i bedzie to 1/2" z gwintem wewnetrznym . Do stelaza woda moze wchodzic z boku , z gory lub z tylu .
    Pod prysznic - 110 do 120cm wysokosc . Rozstaw : bateria - 15cm (tolerancja wynosi od 14,5 do 15,5cm).Uzyj plytki montazowej . Panel - 8 do 10cm ale to zalezy od konkretnego modelu .

  4. #4

    Domyślnie

    Po swoich przebojach z łazienkami wiem tyle że nie ma coś takiego jak uniwersalnie.

    Każdy producent ma swoje filozofie, rozstawy i kierunki podejść. Rysunki w PDF swoje a rzeczywistość swoje... (np. Cersanit).

    Do tego dochodzą jeszcze niuanse z rozstawieniem sprzętów. Jak już je wstawisz to się może okazać, że to pięć centymetrów w tę a tamto dziesięć w drugą itp.

    Aby nie przerabiać można:
    - mieć wszystkie urządzenia "na placu boju" z możliwością przymierzenia,
    - wstrzymać się z instalacją docelową do czasu zakupu - wprowadzić rurki do łazienki i poczekać na wykończeniówkę z finalnym rozprowadzeniem wewnątrz pomieszczenia.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    No cóż, przejrzawszy w najbliższym kibelmarkecie dostępne stelaże stwierdziłem, że generalnie obowiązują dwie szkoły:
    - Szkoła faleni... TFU! Geberitowa: króciec na górze zbiornika, mniej więcej pośrodku, skierowany do tyłu, na wysokości 110cm od poziomu podłogi (nie wylewki!)
    - szkoła Cersanitowo-Kołowo-Chińska: króciec tak jak w klasycznych spłuczkach, na boku zbiornika na wysokości metra.

    Tak więc ja chyba będę robił wyloty na boku stelaża, na wysokości 110cm nad podłogą, z tego miejsca będzie wygodnie zarówno wrócić się w dół do króćca położonego na boku, jak i pójść poziomo do tego Geberitowego.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Odświeżam stary wątek

    Jestem właśnie na etapie projektowania, a następnie wykonania instalacji CWU. Nasuwa mi się kilka pytań odnośnie wysokości punktów poboru wody i odprowadzenia ścieków. Napiszcie na jakiej wysokości macie:
    - woda w kuchni do zlewozmywaka (pod szafką),
    - kanaliza od zlewozmywaka,
    - woda do zmywarki,
    - kanaliza od zmywarki,
    - woda i kanaliza do umywalki w łazience (zakładam, że będzie szafka lub postument),
    - woda do kabiny prysznicowej (ile do baterii, a ile do panela)
    - woda do wanny,
    - woda na zewnątrz budynku.

    Jak na razie to wątpliwości nie mam tylko co do Geberita, z resztą mam problem.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    U mnie nagłowiłem sie bardzo nad sensownym rozmieszczeniem wody/kanalizy do zmywarki i baterii kuchennej. I tak w międzyczasie zmieniły sie koncepcje... i wiem już że przy sprzętach montowanych pod blatem w zasadzie na jedno wychodzi... Ważne aby podejścia nie kolidowały z górną listwą korpusów szafek.
    Przy podłączaniu stelaży oby komuś nie przyszło do głowy łączenie spłuczki stelaża z podejściem za pomocą "wężyków w oplocie". Ja montując stelaże Koła po prostu wprowadziłem rurę pex do środka spłuczki i tam ją podłączyłem do zaworu napełniania.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Sam sobie odpowiadam ale proszę o uwagi jeżeli uważacie inaczej:
    - woda w kuchni do zlewozmywaka (pod szafką): 55-60 cm,
    - kanaliza od zlewozmywaka: 40-50 cm,
    - woda do zmywarki: 55-60 cm
    - kanaliza od zmywarki: 40-50 cm
    - woda do umywalki w łazience (zakładam, że będzie szafka lub postument): 60-70 cm,
    - kanaliza od umywalki: 50-60 cm,
    - woda do pralki: 60-70 cm,
    - kanaliza od pralki: 60-70 cm,
    - woda do kabiny prysznicowej: 100-110 cm,
    - woda do wanny: 15 cm nad wanną,
    - woda do Geberita: 100-105 cm
    - woda na zewnątrz budynku: ??? chyba lepiej nisko - 50 cm ?
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    solid-prof

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Strzelce Opolskie
    Kod pocztowy
    47-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981 Zobacz post
    Sam sobie odpowiadam ale proszę o uwagi jeżeli uważacie inaczej:
    - woda w kuchni do zlewozmywaka (pod szafką): 55-60 cm,
    - kanaliza od zlewozmywaka: 40-50 cm,
    - woda do zmywarki: 55-60 cm
    - kanaliza od zmywarki: 40-50 cm
    - woda do umywalki w łazience (zakładam, że będzie szafka lub postument): 60-70 cm,
    - kanaliza od umywalki: 50-60 cm,
    - woda do pralki: 60-70 cm,
    - kanaliza od pralki: 60-70 cm,
    - woda do kabiny prysznicowej: 100-110 cm,
    - woda do wanny: 15 cm nad wanną,
    - woda do Geberita: 100-105 cm
    - woda na zewnątrz budynku: ??? chyba lepiej nisko - 50 cm ?
    No tu jest chyba git, ale pragnąłbym dorzucić pewniaka na umywalkę łazienkową- 55 kanaliza i 65 woda jest idealnie oczywiście od poziomu płytek czyli 0. Pozdrawiam!

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adamoos
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Korwinów pod Częstochową
    Posty
    204
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    A teraz doprecyzowanie. Wszystkie podejścia pod kanalizę pewnie rurami 50, więc ww odległości od posadzki to od góry rury, od dołu, czy od jej osi? Pozdrawiam.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Do osi.

    I nie rób wszystkich podejść fi50, tą średnicą to tylko kuchnia, wanna i natrysk. Cała reszta lepiej fi40 - większość syfonów umywalkowych, zwłaszcza tych "ładnych" z taką średnicą współpracuje, możesz wtedy ładnie i czysto wyprowadzić kanalizę ze ściany wprost do syfonu - w przypadku umywalek z otwartym dołem estetyka jest dość istotna, nie ma jej co paskudzić redukcjami.

    Oczywiście w małej średnicy robisz samo ostatnie proste pionowe podejście do przyboru, dalej jedziesz już fi50
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  12. #12

    Domyślnie

    Tylko czy czasem do syfonów umywalkowych nie chodziło Ci o 32mm ? Bo wydaje mi się, że to jest właśnie ta odpowiednia szerokość dla tych syfonów. Przy czym "brzydkie" syfony plastikowe mają często w zestawie rurę łączącą syfon z podejściem kanalizacyjnym (tą co idzie w poziomie) z pogrubieniem na końcu do 50mm, co ułatwia trochę pracę a spód umywalki i tak jest najczęściej zabudowany... Średnicę 40mm miał kupiony w 2004 roku u mnie syfon od zlewozmywaka do babci ale na szczęście miał również w zestawie redukcję 40/50. Często jeśli połączenia podejścia z syfonem nie da się ustawić idealnie w poziomie - można zastosować dwa kolanka 15 stopni 32 - w kolorze białym nie wyglądają tak tragicznie a widziałem już nawet takie kształtki tej średnicy niklowane.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zgadza się, te niklowane mają na ogół 32. Ale szczerze mówiąc, chować w ścianie tak małej średnicy już bym się bał, stąd kompromis. Redukcja 40/32 już wejdzie w pod każdą, nawet płaską rozetę.

    A co do ustawiania podejścia - moim zdaniem, na etapie rozprowadzania kanalizy można zrobić to jakkolwiek, byle w dobrym (mniej więcej) miejscu), a potem, na etapie wykańczania łazienki, jak już będzie kupiona (bądź dokładnie znana) umywalka, warto nawet kosztem rozkucia kawałka ściany i przerobienia wylotu kanalizy wyjście do syfonu ustawić dokładnie na prosto, skoro tak czy tak to pod płytki trafi, niż potem rzeźbić kolankami pod umywalką.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony