dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 57
  1. #21

    Domyślnie STEROWANIE PODŁOGÓWKĄ I GRZEJNIKAMI-CZY MOŻNA OSZCZEDNIEJ???

    Witam!
    Koledzy mam domek z ogrzewaniem mieszanym (podłogówka+grzejniki). Podłogówka to układ z mieszaczem wpiety w c.o. Sterowanie tego wszystkiego jest obecnie bardzo wygodne i proste chociaż chyba mało ekonomiczne. Zmiana gazu na GZ-50(cena!!!) sprawiła, ze chciałbym trochę zaoszczedzić jeżeli bedzie można.
    Obecnie piec mam podpiety "na krótko (zworka)" i założone termostaty na grzejnikach. W salonie tam gdzie podłogówka jest sterownik, który załącza pompę od podłogówki i grzeje salon do zadanej temperatury. Myslę, ze podłączenie sterownika do pieca byłoby bardziej ekonomiczne tylko nie wiem jak to wszystko pogodzić. Jeżeli sterownik bedzie w miejscu gdzie podłogówka to zanim właczy sie ponownie w pozostałych pomieszczeniach bedzie zimno. Jezeli natomiast bedzie w pomieszczeniu z grzejnikami to w koncu dojdzie do sytuacji, że nagrzeje pokój a nie dogrzeje podłogówki bo zdąży sie wyłączyć. Można zastosowac dwa sterowniki ale jak wtedy sterowac pompą od podłogówki? Skąd bedzie wiedziała, kiedy się włączyć. Jeżeli będzie włączona na stałe to również podczas załączenia sterownika od grzejników bedzie chodziła podłogówka. Czy jestem skazany na obecny system (wkurza mnie jak piec cały czas pracuje nawet jak jestem w pracy)? Może ktoś juz sie borykał z takim problemem? Każda uwaga bedzie dla mnie cenna? Pozdrawiam.

  2. #22

    Domyślnie Re: STEROWANIE PODŁOGÓWKĄ I GRZEJNIKAMI-CZY MOŻNA OSZCZEDNIE

    Cytat Napisał mariusz_2050
    Witam!
    Koledzy mam domek z ogrzewaniem mieszanym (podłogówka+grzejniki). Podłogówka to układ z mieszaczem wpiety w c.o. Sterowanie tego wszystkiego jest obecnie bardzo wygodne i proste chociaż chyba mało ekonomiczne. Zmiana gazu na GZ-50(cena!!!) sprawiła, ze chciałbym trochę zaoszczedzić jeżeli bedzie można.
    Obecnie piec mam podpiety "na krótko (zworka)" i założone termostaty na grzejnikach. W salonie tam gdzie podłogówka jest sterownik, który załącza pompę od podłogówki i grzeje salon do zadanej temperatury. Myslę, ze podłączenie sterownika do pieca byłoby bardziej ekonomiczne tylko nie wiem jak to wszystko pogodzić. Jeżeli sterownik bedzie w miejscu gdzie podłogówka to zanim właczy sie ponownie w pozostałych pomieszczeniach bedzie zimno. Jezeli natomiast bedzie w pomieszczeniu z grzejnikami to w koncu dojdzie do sytuacji, że nagrzeje pokój a nie dogrzeje podłogówki bo zdąży sie wyłączyć. Można zastosowac dwa sterowniki ale jak wtedy sterowac pompą od podłogówki? Skąd bedzie wiedziała, kiedy się włączyć. Jeżeli będzie włączona na stałe to również podczas załączenia sterownika od grzejników bedzie chodziła podłogówka. Czy jestem skazany na obecny system (wkurza mnie jak piec cały czas pracuje nawet jak jestem w pracy)? Może ktoś juz sie borykał z takim problemem? Każda uwaga bedzie dla mnie cenna? Pozdrawiam.
    Dobra automatyka i po sprawie.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #23

    Domyślnie

    mariankossy a coś konkretniej mógłbys napisać?

  4. #24

    Domyślnie Sterowanie podłogówką w instalacji mieszanej ?

    Mam mały problem , ogrzewanie mam na ekogroszek , instalacja mieszana , tj. grzejniki na parterze z podłogówką ,
    podłogówka miała służyć głównie po to by podłoga z glazury była ciepła , ale powstał mały problem , ponieważ podłogówka praktycznie cały czas zasuwa, chociaż słabo ale grzeje i niema jak tym posterować, bo ta lekko grzejąca podłogówka przegrzewa pomieszczenia , grzejniki mają głowice i zamykają sie wtedy kiedy mają, ale podłoga praktycznie niesterowalna,
    pomyślałem se tak , grzejnikami kierują głowice , a podłogówkę podłączę pod jakiś sterownik pokojowy , tzn. pompę która zatrzyma sie po osia gniciu
    zadanej tem.otoczenia
    jak wy to macie rozwiązane?

  5. #25

    Domyślnie

    Podłogówka bez możliwości regulacji .Bardzo ciekawe . Kolega sam to popełnił czy ktoś za to wzioł kasę ?

  6. #26

    Domyślnie

    ale sterowanie jako tako jest ,wszystko działa, tylko na zasadzie odczytu tem. powrotu, wszystko było by ok, gdyby nie grzejniki , sama podłogówka działa ok , tylko sterowanie nie sprawdza sie przy jednoczesnym grzaniu grzejników , no bo grzejniki nagrzewają razem z podłogą pomieszczenie , jak zawór odetnie przepływ to grzejnik staje na szlag, bo ma maly zład (ok 1litr wody)
    czujnik podłogi jeszcze nie zatrzymał pompy , w koncu tem. powrotu jest na ustalonym poziomie i zatrzymuje pompe ,ale w ten czas podłoga ma tyle ciepła w sobie , ż go odaje i oddaje a tem. rosnie
    pomyślałłęm że sterownik powinien brać pod uwage tem. otoczenia a nie powrotu
    tak to najprosciej wytłumaczyć

  7. #27

    Domyślnie Re: Sterowanie podłogówką w instalacji mieszanej ?

    Cytat Napisał Kris2222
    jak wy to macie rozwiązane?
    Zwykle stosuje się (takie czy inne) zawory termostatyczne... Napisz coś dokładniej o tym jak masz zrobioną tę podłogówkę.

  8. #28

    Domyślnie

    wiec tak podłogówka na osobnym rozdzielaczu, z swoim mieszaczem i pompą ,sterownik włancza pompe gdy tem . na kotl eosiągnie zadaną wartoś, i działa , zatrzymanie następuje gdy tem powrotu osiągnie ustaloną tem.

  9. #29

    Domyślnie

    najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termostatu pokojowego który steruje pompą podłogówki .Ja u siebie mam zamontowany termostat bezprzewodowy euroster 2006 cena ok.300 zł z możliwością zaprogramowania z podziałem temperatury na każdy dzień tygodnia i pory dnia i działa rewelacyjnie.Jest on dostępny także w wersji przewodowej cena ok.150 zł ale w tym przypadku trzeba poprowadzić przewód z kotłowni do pomieszczenia w którym jest podłogówka .Podłączenie termostatu jest dziecinnie proste i szybkie.W pomieszczaniu masz estetyczny termostat który możesz postawić np.na komodzie lub powiesić na ścianie a w kotłowni zasilacz z antenką który wedle potrzeb włącza lub wyłącza pompę.

  10. #30

    Domyślnie

    Jeszcze lepiej byłoby gdyby termostat pokojowy miał czujnik umieszczony w wylewce. Zadajesz stałą temp. podłogi i po temacie.

  11. #31

    Domyślnie

    czujnik w wylewce to się montuje w połączeniu z matą elektryczną a czujnik ten steruje temperaturą podłogi a nie pomieszczenia a przy ogrzewaniu wodnym nie stosuje się żadnych czujek w podłodze

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jest coś takiego jak elektrozwory i termostaty pokojowe na "bieg czy biegi". Ale teraz to już popij wodą sporo galimatjasu.
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  13. #33

    Domyślnie

    montolit o to mi właśnie chodziło, przewód mam , bo miał sterować kotłem ,ale będzie podłogówką
    a stała tem. podłogi nic nie daje , własnnie teraz tak mam i to do dupy ciągle grzeje na okrągło

  14. #34

    Domyślnie

    montolit o to mi właśnie chodziło, przewód mam , bo miał sterować kotłem ,ale będzie podłogówką
    a stała tem. podłogi nic nie daje , własnnie teraz tak mam i to do dupy ciągle grzeje na okrągło

  15. #35

    Domyślnie

    chyba mi coś sie nacisło
    mam jeszcze pytanko
    monolit a co wyłącza w kotłowni pompę i włącza, co tam trza za ustrojstwo ?

  16. #36

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał montolit
    czujnik w wylewce to się montuje w połączeniu z matą elektryczną a czujnik ten steruje temperaturą podłogi a nie pomieszczenia a przy ogrzewaniu wodnym nie stosuje się żadnych czujek w podłodze
    Możesz napisać dlaczego nie stosuje sie? Czym sie różni podłoga grzana wodą od tej grzanej prądem? Jak źle zrobione to nie działa.

  18. #38

    Domyślnie

    gdy termostat jest połączony z czujnikiem podłogowym to reguluje on temperaturą podłogi a nie pomieszczenia i dlatego utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia przy czujniku w wylewce jest niemożliwe ze względu na różną temperaturę zewnętrzną .maty elektryczne stosuje się głównie jako wspomaganie grzejników i na małych powierzchniach a gdyby nie czujnik w wylewce to nagrzewała by się ona tak bardzo że nie dało by się po niej chodzić

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał montolit
    gdy termostat jest połączony z czujnikiem podłogowym to reguluje on temperaturą podłogi a nie pomieszczenia i dlatego utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia przy czujniku w wylewce jest niemożliwe ze względu na różną temperaturę zewnętrzną .maty elektryczne stosuje się głównie jako wspomaganie grzejników i na małych powierzchniach a gdyby nie czujnik w wylewce to nagrzewała by się ona tak bardzo że nie dało by się po niej chodzić
    Więc przeczytaj pierwszy post w wątku a dowiesz się, że autor zastosował podwójny system ogrzewania czyli grzejniki + podłogówka, która miała podgrzewać płytki aby nie były zimne. W takim przypadku jak najbardziej poprawnie będzie stosowanie termostatu z czujnikiem podłogowym do utrzymania lekko ciepłej posadzki. Autor tam też pisze że chce zastosować termostat do wyłączania pompy obiegowej podłogówki co jest słuszne. Jak zastosuje taki z czujnikiem powietrznym to nic mu to nie da bo dalej podłogówka swoją bezwładnością będzie przegrzewała pomieszczenia albo będzie musiał na nim ustawić temp. np. 19 stC. Gdyby to był termostat z czujnikiem podłogowym to ustawiłby temp. podłogi np na 20 stC i to byłoby constans. Grzejniki natomiast dogrzewałyby do potrzebnej temp. otoczenia.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A ja się zastanawiam czy w ogóle jest możliwe utrzymanie ciepłej podłogi tak jak chce autor z jednoczesnym nie przegrzewaniem pomieszczeń z tego co czytałem to podłoga ma być nie zimna i nie ciepła tak jakoś po środku ja też mam mieszaną jeszcze nie grzeje ale planuje podłogą grzać non stop około 20stopni a utrzymanie odpowiedniej temperatury zostawię grzejnikom.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony