dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał ron5
    Dziękuję za ostrzeżenie ale:
    obudowa pieca i baterie były sprawdzone przez elektryka i nie ma na nich napięcia.
    Sprawdzam baterie i piec dotykając ich jedną ręką a drugą dotykam zamoczonej podłogi-nic się nie dzieje,nie ma śladu mrowienia.
    Również na sucho nie ma mrowienia.
    Jestem kompletnie zdezorientowany .
    pozdrawiam
    Tak to Ty się lepiej nie baw w próbówkę.

    Czy podłączenie pieca poprzez np. przedłużacz do innego gniazdka coś zmienia ?
    Wybija czy nie ?
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał kid

    Spraw jeszcz czy faza w gniazdku jest po odpowiedniej stronie.Jeśli jest zamieniona to będzie wybijać jak podłączysz piec.
    No właśnie, nie wiem o co biega z tą fazą przy piecach ale u znajomego jak podpinałem gniazdko to instalatorzy pieca krzyczeli "tylko żeby faza nie była zamieniona i była z lewej strony bo nie bedzie działał" przecież są różne instalacje, raz faza z lewej raz z prawej, prąd jest przemienny więc jak dla mnie różnicy być nie powino...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirron
    No właśnie, nie wiem o co biega z tą fazą przy piecach ale u znajomego jak podpinałem gniazdko to instalatorzy pieca krzyczeli "tylko żeby faza nie była zamieniona i była z lewej strony bo nie bedzie działał" przecież są różne instalacje, raz faza z lewej raz z prawej, prąd jest przemienny więc jak dla mnie różnicy być nie powino...
    A to akurat ma znaczenie... dla pieca. A dokładniej do poprawnej pracy elektrody jonizacyjnej.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    To proste - skoro podłączając sam żółto-zielony wybija różnicówka to co w piecu musiało by być zepsute aby tak się działo?
    Ktoś z nas źle chyba zrozumiał opis usterki. Kolega pisał:
    "Zółto zielony jest odłączony od korpusu pieca obecnie.
    Jak był podłączony-to wywaliło różnicówkę."

    Absolutnie mi z tego nie wynika, że różnicówkę wywala jak jest podłączony
    tylko PE. A jeśli przyjmiemy wersję taką, jak mi się wydaje prawdziwa, że piec pracuje dobrze po odłączeniu PE, a różnicówka wywala jego przyłączenie, objawy wskazują moim zdaniem na piec.

    Objaw mógłby wskazywać na przebicie w innym odbiorniku który ma styczność w jakiś sposób z rurami CO i ich uziemienie powoduje "ujawnienie" się przebicia, ale wykluczają to wstępnie pomiary które nie wykazują na rurach napięcia. Stawiam na błąd w rozdziale PE i N.
    A jeśli twoja wersja jest słuszna, pozostaje jeszcze spytać, na czym polegały owe pomiary. Bo jeślibyły one zrobione na zasadzie wizyty elektryka z "neonką" czy nawet woltomierzem, dotknięciu nią do rur i stwierdzeniu "eee, tu nic nie ma", to takie pomiary z przeproszeniem o kant dupy można.

    Może niech autor wątku usystematyzuje sprawę:
    1) piec dołączony do gniazdka zabezpieczonego różnicówką, PE podłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?
    2) piec dołączony do gniazdka zabezpieczonego różnicówką, PE odłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?
    3) piec dołączony do gniazdka niezabezpieczonego różnicówką, PE podłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?
    4) piec dołączony do gniazdka niezabezpieczonego różnicówką, PE odłączony. Krany kopią czy nie?
    5)piec nigdzie nie podłączony, dołączony do niego jest jedynie PE. Co się dzieje?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #25

    Domyślnie

    Nie wiem co się tak uparliście na ten nieszczęsny piec. Przedstawie problem inaczej.
    Połączenie miedzianej instalacji CO z przewodem PE wybija różnicówkę.
    Możliwości są w zasadzie dwie:
    1/ uszkodzone jakieś urządzenie które ma kontakt bezpośredni lub pośredni (przez rury wodne, gazowe, zbrojenie budynku) z tym nieszczęsnym CO.
    2/ przeprowadzenie PE przez różnicówkę (czyli rozdział na PE i N za różnicówką).
    Nie zabardzo widzę tu miejsce na piec odłączony od sieci (przewody L i N) jako winowajcę.
    PS.
    Może upewnijmy się - czy autor wątku może potwierdzić że połączenie rur CO z bolcem w gniazdku (przy wyłączonym z gniazdka piecu) wybija różnicówkę?

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirron
    No właśnie, nie wiem o co biega z tą fazą przy piecach ale u znajomego jak podpinałem gniazdko to instalatorzy pieca krzyczeli "tylko żeby faza nie była zamieniona i była z lewej strony bo nie bedzie działał" przecież są różne instalacje, raz faza z lewej raz z prawej, prąd jest przemienny więc jak dla mnie różnicy być nie powino...
    To temat rzeka, który niejedną forumową wojnę wywołał, ale generalnie złota zasada porządnych elektryków mówi, że faza powinna być z lewej strony gniazdka zamontowanego bolcem do góry. W gniazdkach podwójnych, które nie mają skrzyżowanych wewnętrznie połączeń, faza po prostu z lewej.

    I może i są "różne instalacje", ale po spełnianiu owej złotej zasady najprościej rozpoznać instalacje robione przez profesjonalistów od instalacji robionych przez pana kazia ze śfagrem.

    Dlaczego tak? Norm ani przepisów, które by tak nakazywały nie ma nigdzie. Ale tak się robi po prostu, tak się przyjęło, trzyma się tego właściwie cały cywilizowany świat (niedowiarki niech sobie rozkroją dowolny chiński kabel "od komputera" i zobaczą, jak jest wtyczka podłączona, jakie kolory na jakie bolce idą).

    A jaka tu jest różnica dla pieca? Może ona wynikać choćby z konstrukcji beztransformatorowego zasilacza sterownika, który wymaga podania przewodu fazowego z konkretnej strony, choćby dlatego, że ma niesymetryczny filtr na wejściu.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #27

    Domyślnie

    Odpowiednie połączenie jest konieczne ze względu na pracę elektrody jonizacyjnej, dzięki której zapalany jest gaz. Ale tutaj gaz się zapala.

  8. #28

    Domyślnie

    Dzisiaj wieczorem odpowiem systematycznie na pytania z postów-dotyczące różnych wariantów podłączeń do gniazdka i kabla PE.pozdrawiam,

  9. #29

    Domyślnie

    Zastanawiam się, czy instalator nie wykonał czasem zerowania, w którymś miejscu podłączając się do rur c.w.u. ?
    D09 "Dom na 102" wariant III

  10. #30

    Domyślnie

    ten zółtozielony kabel,odłączony obecnie od korpusu pieca (PE=zerowanie) jest podłączony klemą do c.w.u.

  11. #31

    Domyślnie

    Zerowanie pieca (kabel żółto-zielony) w żadnym wypadku nie może być podłączany do rur c.w.u., ani innych. Powinien być podłączony do listwy uziemiającej w skrzynce, a ta do elementu zakopanego w ziemi na odpowiednią głębokość. Tak prawidłowo robi się uziemienie. Zobacz w instrukcji pieca. Bynajmniej w mojej było napisane, że zabrania się dołączania uziemienia pieca do jakichkolwiek rur. Stąd mogło być mrowienie na kranach.
    Pozdrawiam
    D09 "Dom na 102" wariant III

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    U mnie przyczyną wywalania różnicówki po podłączeniu kotła CO był zawór trójdrożny. Niby był sprawny ale instalator widać miał już taki przypadek po szybko zlokalizował przyczynę, wymienił silnik krokowy i było po sprawie.
    Czy autor postu ma też zawór trójdrożny i zasobnik CWU?

  13. #33

    Domyślnie Re: Różnicówka wybija nie wiem dlaczego

    Cytat Napisał ron5

    Elektryk badał instalację (urządzenia,odbiorniki zewnętrzne itp.)i nie znalazł miejsca upływu prądu.Po wyłączeniu pieca co junkers spod różnicówki problem ustał.Natomiast zielono-żółty kabel od korpusu pieca do rury wodnej został odłączony od korpusu.
    Na baterii wodnej przy wannie i w sąsiednim wc pojawiło się mrowienie.
    Ponieważ sądziłem,że przyczyną mrowienia był niepodłączony zielono-żółty kabel ,podłączyłem go do korpusu.
    Różnicówka po jakims czasie nagle wyłączyła prąd.
    Wygląda to na jakiś upływ z innego urządzenia na instalacji wodnej.
    Mrowienie pojawia się jak nie ma sprowadzenia potencjału tej instalacji do ziemi przez przewód żółto-zielony (PE). Jak przewód ten jest to część prądu z innego odbiornika zamiast wracać przewodem niebieskim (N) wraca przewodem żółto-zielonym co powoduje wyzwolenie różnicówki.

    Można się pokusić o odłączanie kolejnych innych urządzeń do czasu aż różnicówka przestanie rozłączać.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał moominek72
    Zerowanie pieca (kabel żółto-zielony) w żadnym wypadku nie może być podłączany do rur c.w.u., ani innych. Powinien być podłączony do listwy uziemiającej w skrzynce, a ta do elementu zakopanego w ziemi na odpowiednią głębokość. Tak prawidłowo robi się uziemienie.
    Nie wiem śmiać się czy płakać. Czy kolega ogrodnik mógłby nie wprowadzać w błąd wypowiadając się na tematy dla siebie obce?

    Cytat Napisał moominek72
    Bynajmniej
    I czy mógłby nie używać słów których znaczenia nie zna?
    Podpowiedź:
    Bynajmniej i przynajmniej nie oznacza tego samego. I wcale nie brzmi się mądrzej używając tych słów zamiennie.

  15. #35

    Domyślnie

    "Przedzwonić " kable PE i N, i wszystko jasne.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  16. #36

    Domyślnie

    Oto moje odpowiedzi na pytania:

    1) piec dołączony do gniazdka zabezpieczonego różnicówką, PE podłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?

    Wybija ,nie kopią

    2) piec dołączony do gniazdka zabezpieczonego różnicówką, PE odłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?

    wybija,nie kopią

    3) piec dołączony do gniazdka niezabezpieczonego różnicówką, PE podłączony. Różnicówka wybija czy nie? Krany kopią czy nie?

    nie wybija,nie kopią

    4) piec dołączony do gniazdka niezabezpieczonego różnicówką, PE odłączony. Krany kopią czy nie?

    nie kopią
    5)piec nigdzie nie podłączony, dołączony do niego jest jedynie PE. Co się dzieje?

    nic się nie dzieje ani z różnicówką ani krany nie kopią
    I jeszcze jedno-przyjrzałem się i ten kabel PE (zielono-żółty) nie jest podłączony do rury ale znika gdzieś w jastrychu.Jak pamiętam jst położona bednarka w ziemi.

  17. #37

    Domyślnie

    No to kiedy kopią w końcu te krany?

  18. #38

    Domyślnie

    kopały a raczej mrowiły ale teraz przestały.
    Natomiast piec właczony do gniazda przez różnicówke natychmiast wybija.

    Czy da się to sprawdzić jakimiś pomiarami?

  19. #39
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alfred3

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam
    Wyłącznik różnicowo- prądowy wyłacza.Nie wiemy który obwód jest jest tego przyczyną?
    W rozdzielni z bezpiecznikami są dwie listwy połączeniowe.Listwa N [żyły
    niebieskie] i PE [żyły żółto-zielone].Z listwy N odpinamy wszystkie żyły oprócz zasilającej[to ta najgrubsza] załaczamy różnicówke i po kole każdą żyłę
    dotykamy do zacisku listwy.Któraś z kolei wyłączy róznicówkę.To jest
    uszkodzony obwód.Podłaczamy ponownie te ''dobre'' [tą ''uszkodzoną nie] i
    sprawdzamy w budynku gdzie nie ma 230 V.Nie neonówką,tylko probówką z dwoma biegunami albo ''woltomierzem''[stwierdzić brak ''zera'']Iten obwód jest uszkodzony.To powinien wykonać ELEKTRYK Z WAŻNYMI UPRAWNIENIAMI.
    w/G przepisów żyłę N w gnieżdzie 230 V powinna być z lewej strony[patrząc od zewnątrz]
    i
    Pozdrawiam

  20. #40

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze doradzę ale zrobił bm tak.
    Wyłączył wszystkie bezpieczniki w domu ale pozostawił tylko jeden bezpiecznik z zasilaniem na gniazdo, tak aby podłączony był do niego tylko piec.
    Sprawdziłbym czy piec działa czy wybija.
    Jeśli nie wybija piec jest ok., jeśli nie to włączał bym po koli każdy z bezpieczników.
    Ten obwód lub urządzenie przy którym nastąpi wybicie należy sprawdzić.

    Ps. jaki masz bezpiecznik pod który podłączasz piec ?
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony