dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 131 z 193
Pokaż wyniki od 2.601 do 2.620 z 3842
  1. #2601

    Domyślnie

    Witam,
    Ja po walkach z piecem od 23 listopada 2014 wówczas wprowadziliśmy się do nowego domu, rożne kombinacje przerabiałem, w końcu kolejny raz ustawiłem tak jak pisze mariuszwa, z tym ze pierwszy raz jak tak ustawiłem to nie wiedziałem jak na piecu zmienić parametry, poczytałem instrukcję i zmieniłem ustawienia na piecu.
    Mała różnica w ustawieniach to taka że punkt końcowy mam ustawiony na 50, reszta jak u mariuszwa zadana temperatura w domu to 21*C oszczędzanie 19,5*C, grzejemy od 6:30 do 21:30, reszta to oszczędzanie, parametry ciepłej wody 50*C i wodę mamy ustawiona od 18:00 do 21:30. Rano jest ciepła woda z wieczora - wystarcza nam, w ciągu dnia nie potrzebujemy ciepłej wody (2 osoby, 2 dzieci, zasobnik junkers 120L).
    Ogrzewamy taki dom: http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...ma8b1f70590e62
    obecnie u nas temperatura na dworze to: - 6 do -15, zużycie gazu z ostatniej doby to 8,9m3 wcześniejsze wyniki to ok 9,4 ale punkt końcowy miałem na 55 i wówczas w domu było ok 22,5*C - chyba nieco podniosę punkt końcowy.
    W domu ok 70m2 podłogówki reszta to grzejniki z głowicami.
    Nowy dom pierwszy sezon grzewczy (mieszkamy tu od listopada 2014) - to wydaje mi się że wynik jest chyba dobry?
    Wcześniejsze ustawienia z których tez bylem zadowolony to ustawiłem temperaturę maksymalna zasilania na 47*C i piec pracował ok 12h/dobę w domu tez było ok 21 do 22,5, zużycie gazu było w okolicach 10m3.
    Z tego co ja zaobserwowałem to zużycie gazu można obniżyć przez dobre dopasowanie ciepłej wody, my grzejemy tylko wieczorem i na rano nam wystarcza. Poza tym w nocy na 3h ustawiłem tryb pzamr. zaobserwowałem, ze wówczas piec się w ogóle nie włącza, na trybie oszczędzanie podtrzymuje temperaturę (chyba) bo nieraz w nocy mamy ciepłe grzejniki temetratura jest np 20,5*C a piec pracuje - nie wiem dlaczego, dlatego ustawilem pzamr.(i tu mam temperaturę 10*C)

  2. #2602

    Domyślnie

    Zapomniałem napisać, ze na gazie tez gotujemy.

  3. #2603
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek_Sz Zobacz post
    Witam,
    Ja po walkach z piecem od 23 listopada 2014 wówczas wprowadziliśmy się do nowego domu, rożne kombinacje przerabiałem, w końcu kolejny raz ustawiłem tak jak pisze mariuszwa, z tym ze pierwszy raz jak tak ustawiłem to nie wiedziałem jak na piecu zmienić parametry, poczytałem instrukcję i zmieniłem ustawienia na piecu.
    Mała różnica w ustawieniach to taka że punkt końcowy mam ustawiony na 50, reszta jak u mariuszwa zadana temperatura w domu to 21*C oszczędzanie 19,5*C, grzejemy od 6:30 do 21:30, reszta to oszczędzanie, parametry ciepłej wody 50*C i wodę mamy ustawiona od 18:00 do 21:30. Rano jest ciepła woda z wieczora - wystarcza nam, w ciągu dnia nie potrzebujemy ciepłej wody (2 osoby, 2 dzieci, zasobnik junkers 120L).
    Ogrzewamy taki dom: http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...ma8b1f70590e62
    obecnie u nas temperatura na dworze to: - 6 do -15, zużycie gazu z ostatniej doby to 8,9m3 wcześniejsze wyniki to ok 9,4 ale punkt końcowy miałem na 55 i wówczas w domu było ok 22,5*C - chyba nieco podniosę punkt końcowy.
    W domu ok 70m2 podłogówki reszta to grzejniki z głowicami.
    Nowy dom pierwszy sezon grzewczy (mieszkamy tu od listopada 2014) - to wydaje mi się że wynik jest chyba dobry?
    Wcześniejsze ustawienia z których tez bylem zadowolony to ustawiłem temperaturę maksymalna zasilania na 47*C i piec pracował ok 12h/dobę w domu tez było ok 21 do 22,5, zużycie gazu było w okolicach 10m3.
    Z tego co ja zaobserwowałem to zużycie gazu można obniżyć przez dobre dopasowanie ciepłej wody, my grzejemy tylko wieczorem i na rano nam wystarcza. Poza tym w nocy na 3h ustawiłem tryb pzamr. zaobserwowałem, ze wówczas piec się w ogóle nie włącza, na trybie oszczędzanie podtrzymuje temperaturę (chyba) bo nieraz w nocy mamy ciepłe grzejniki temetratura jest np 20,5*C a piec pracuje - nie wiem dlaczego, dlatego ustawilem pzamr.(i tu mam temperaturę 10*C)
    Aby kocioł nie włączał się w trybie oszczędzania ustaw parametr "ogrzewanie wyłączone do niższego poziomu temp"- tak, wtedy kocioł będzie wyłączony aż temp w pomieszczeniu.spadnie do temp. oszczędzania.

  4. #2604

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Aby kocioł nie włączał się w trybie oszczędzania ustaw parametr "ogrzewanie wyłączone do niższego poziomu temp"- tak, wtedy kocioł będzie wyłączony aż temp w pomieszczeniu.spadnie do temp. oszczędzania.
    Mam tak

  5. #2605
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    A jak masz ustawiony wpływ temp. pomieszczenia.

  6. #2606

    Domyślnie

    100%
    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    A jak masz ustawiony wpływ temp. pomieszczenia.
    dzisiaj w nocy tez oszczędzanie mam 19,5 a w domu było ponad 20 i grzejniki były takie przełamane, w sensie letnie.

  7. #2607

    Domyślnie

    A ja mam z kolei inne pytanie. Od trzech dni na zewn temp jest srednio 6 st C na plusie, piec na moich ustawieniach 39-55 krzywa grzania powinien sie kociol nagrzac do temp 44,5 st ( tak podaje fw100 po przycisnieciu INFO) ale piec osiaga temp np 45,5 i caly czas chodzi tzn grzeje, palnik jest zalaczony i temp utrzymana stala 45,5 stopnia. Zauwazylem to po dwoch czy trzech dniach jak w domu zrobilo sie bardzo cieplo. FW100 jest ustawiony na auto wiec jedzie wg krzywej tzn powinien. Czy jest mozliwosc ze sie zawiesil? zawsze dojechal do temp ktora byla ustalona wg krzywej (sprawdzam zawsze na przycisk info) i sie wylaczyl a mi palnik pali sie non stop! Spalanie gazu przy tych temp to 14 m3 ale w domu jest cieplo - za cieplo - chodze w krotkim rekawku i spodenkach.

  8. #2608

    Domyślnie

    Cytat Napisał lexy Zobacz post
    A ja mam z kolei inne pytanie. Od trzech dni na zewn temp jest srednio 6 st C na plusie, piec na moich ustawieniach 39-55 krzywa grzania powinien sie kociol nagrzac do temp 44,5 st ( tak podaje fw100 po przycisnieciu INFO) ale piec osiaga temp np 45,5 i caly czas chodzi tzn grzeje, palnik jest zalaczony i temp utrzymana stala 45,5 stopnia. Zauwazylem to po dwoch czy trzech dniach jak w domu zrobilo sie bardzo cieplo. FW100 jest ustawiony na auto wiec jedzie wg krzywej tzn powinien. Czy jest mozliwosc ze sie zawiesil? zawsze dojechal do temp ktora byla ustalona wg krzywej (sprawdzam zawsze na przycisk info) i sie wylaczyl a mi palnik pali sie non stop! Spalanie gazu przy tych temp to 14 m3 ale w domu jest cieplo - za cieplo - chodze w krotkim rekawku i spodenkach.
    ustaw parametry jak mariuszwa ja mam i jest oki

  9. #2609

    Domyślnie

    U nas dzisiaj też na plusie +3 i u mnie na tych ustawieniach 3a, 3b, 3c - mam tak jak u mariuszwa, z tym, ze punkt początkowy mam 27 końcowy 57 i ja zadałem maksymalna temperatura zasilania 47 (po to by przy mrozach mi nie przekroczyło tej temperatury - u mnie się to sprawdza) wpływ temperatury pomieszczenia 100%, ogrzewanie wył do niższego poziomu temp. = tak, ogrzewanie wyłączone przy temperaturze zewnętrznej 20, temp. graniczna mrozu 3. akumulacja cieplna budynku 70%
    Przez ostatnie 48h grzanie ciepła woda i gotowanie poszło 11m3 gazu.
    Też mam taki problem, ze podczas gdy jest osiągnięta zadana temperatura u nas piec nadal pracuje, ale np dzisiaj widzę mam zadaną temperaturę 21,5 w domu jest 22 i piec nie pracuje (na dworze +3) a w zimne dni jak osiągnie zadaną temperaturę to pracuje ale na mniejszych obrotach (do 22 w ostatnim czasie nie dopiłem to nie wiem czy przy -6 na dworze by się wyłączył).
    tez Fv100 mam na auto.
    Jak już masz nagrzany dom, to przestaw na takie ustawienia na piecu jak pisze Mariuszwa i daj długi czas na ogrzewanie, przy krótkim - będzie w domu zimno miałem tak samo wcześniej.
    u nas grzanie od ok 6 rano do ok 21:30 - potem do 3 rano p.zam, a od 3 do 6 oszczędzanie

  10. #2610
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał lexy Zobacz post
    A ja mam z kolei inne pytanie. Od trzech dni na zewn temp jest srednio 6 st C na plusie, piec na moich ustawieniach 39-55 krzywa grzania powinien sie kociol nagrzac do temp 44,5 st ( tak podaje fw100 po przycisnieciu INFO) ale piec osiaga temp np 45,5 i caly czas chodzi tzn grzeje, palnik jest zalaczony i temp utrzymana stala 45,5 stopnia. Zauwazylem to po dwoch czy trzech dniach jak w domu zrobilo sie bardzo cieplo. FW100 jest ustawiony na auto wiec jedzie wg krzywej tzn powinien. Czy jest mozliwosc ze sie zawiesil? zawsze dojechal do temp ktora byla ustalona wg krzywej (sprawdzam zawsze na przycisk info) i sie wylaczyl a mi palnik pali sie non stop! Spalanie gazu przy tych temp to 14 m3 ale w domu jest cieplo - za cieplo - chodze w krotkim rekawku i spodenkach.
    Właśnie tak kocioł powinien pracować. Gdy zbliża się do żądanej temp. zasilania moduluje, czyli zmniejsza moc aby nie przekroczyć żądanej temp., gdy dojdzie do mocy minimalnej, temp. zasilania przekroczy żądaną temp. zasilania i kocioł się wyłączy, im dłużej to trwa tym lepiej.
    Ostatnio edytowane przez mariuszwa ; 13-01-2015 o 19:03

  11. #2611

    Domyślnie

    Dzień dobry!

    Swoją kotłownię chcę oprzeć na popularnym schemacie: kocioł Smart 14-3C, sprzęgło hydrauliczne + dwa obiegi z dwiema pompami sterowane przez IPM2, sterownik FW 200, do tego jakiś zasobnik, ale raczej bez cyrkulacji. Znalazłem niedawno taki schemat: http://zapodaj.net/images/04aadbee420e1.jpg i mam w związku z tym dwa pytania:

    1. między zasilaniem i powrotem grup pompowych są wstawione "poprzecznie" zawory bezpieczeństwa, ale o jakie zawory chodzi? O zawory wyrównujące ciśnienie w przypadku zamykania głowic termostatycznych na grzejnikach?

    2. na grupie pompowej do podłogówki są zamontowane dwa czujniki: TB i MF (wpięte do IPM 2) - one mogą być stosowane zamiennie czy muszą być obydwa?

    Będę wdzięczny za wszelką pomoc i wyjaśnienia!

  12. #2612

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Właśnie tak kocioł powinien pracować. Gdy zbliża się do żądanej temp. zasilania moduluje, czyli zmniejsza moc aby nie przekroczyć żądanej temp., gdy dojdzie do mocy minimalnej, temp. zasilania przekroczy żądaną temp. zasilania i kocioł się wyłączy, im dłużej to trwa tym lepiej.
    A ja mam takie pytanie grzeje od 14:00 do 22:00 (20,5 stopnia) Oszczędzanie na 19 stopni. Jest godzina 17:00 na regulatorze fw 200 19,5 stopnia i nie grzeje kocioł. Dlaczego kocioł robi sobie jakieś przerwy, mierzy temperaturę wody ?

  13. #2613

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes413 Zobacz post
    A ja mam takie pytanie grzeje od 14:00 do 22:00 (20,5 stopnia) Oszczędzanie na 19 stopni. Jest godzina 17:00 na regulatorze fw 200 19,5 stopnia i nie grzeje kocioł. Dlaczego kocioł robi sobie jakieś przerwy, mierzy temperaturę wody ?
    Wystartował o 17:25 przy temp. 19,8 stopni na regulatorze. Dlaczego piec nie grzeje przez cały czas osiągając założone 20,5?

  14. #2614
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes413 Zobacz post
    A ja mam takie pytanie grzeje od 14:00 do 22:00 (20,5 stopnia) Oszczędzanie na 19 stopni. Jest godzina 17:00 na regulatorze fw 200 19,5 stopnia i nie grzeje kocioł. Dlaczego kocioł robi sobie jakieś przerwy, mierzy temperaturę wody ?
    Nie grzeje ponieważ przekroczył żądaną temperaturę zasilania wynikającą z krzywej i teraz będzie czekał aż temp. wody w instalacji spadnie o wartość histerezy (co jakiś czas załączając pompe) i ponownie się załączy. A to czy temp. zadana jest osiągnięta, czy przekroczona nie ma znaczenia bo kocioł pracuje według krzywej, temp. wewn. tylko tą krzywą przesuwa w pionie w stosunku 1:3, to znaczy jeśli różnica między temp. zadaną a aktualną wynosi 1st to krzywa jest przesuwana o 3 st. W przypadku gdy temp. pomieszczenia jest wyższa o 1,5 st od zadanej to kocioł wyłączy się natychmiast.

  15. #2615

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Nie grzeje ponieważ przekroczył żądaną temperaturę zasilania wynikającą z krzywej i teraz będzie czekał aż temp. wody w instalacji spadnie o wartość histerezy (co jakiś czas załączając pompe) i ponownie się załączy. A to czy temp. zadana jest osiągnięta, czy przekroczona nie ma znaczenia bo kocioł pracuje według krzywej, temp. wewn. tylko tą krzywą przesuwa w pionie w stosunku 1:3, to znaczy jeśli różnica między temp. zadaną a aktualną wynosi 1st to krzywa jest przesuwana o 3 st. W przypadku gdy temp. pomieszczenia jest wyższa o 1,5 st od zadanej to kocioł wyłączy się natychmiast.
    Czyli jest wszystko ok? Dodam że grzeje podłogówką + 2 grzejniki pozostałe grzejniki 6 sztuk na górze mam pozamykane
    Ostatnio edytowane przez prezes413 ; 16-01-2015 o 16:46

  16. #2616
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mariuszwa

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    209

    Domyślnie

    Z twojego opisu wynika że wszystko jest ok.

  17. #2617

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszwa Zobacz post
    Z twojego opisu wynika że wszystko jest ok.
    Dzięki bo myślałem że to taktowanie jest

  18. #2618

    Domyślnie

    Hej,

    Nie wiem czy w tym temacie mogę pisać bo jestem dość nowym użykownikiem (jeśli nie proszę o informacje gdzie mogę zadać to pytanie).

    W chwili obecnej rozważam zakup pieca gazowego. Przeczytałem prawie cały wątek i przeraża mnie nieco ilość zużywanego gazu.

    Dom jaki posiadam ma 140m2, ocieplenie styropian podłgowa 20cm, ściany ocieplenie 20cm grafitowy, poddasze ocieplenie 30-32cm wełny o współcznyniku 0,035, dom z dachem dwu spadowym.

    Czy ten piec sie sprawdzi bo rozważam jeszce De Dietrich MCR3 - który pieć będzie lepszy- oszczędniejszy?

  19. #2619
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Jeśli izolacja wykonana poprawnie, to kocioł 14-3 może być nawet nieco za duży. U mnie 3lata przy pow. 147m2 jest trochę za duży. Choć hula bezawaryjnie i oszczędnie.
    Tego De Dietricha nie znam. Popytaj w innym wątku o wyborze kotła. Jeśli ok. to wybierz tańszy i z dobrym servisem blisko domu.

  20. #2620

    Domyślnie

    Cytat Napisał ctxpawlik Zobacz post
    Hej,

    Nie wiem czy w tym temacie mogę pisać bo jestem dość nowym użykownikiem (jeśli nie proszę o informacje gdzie mogę zadać to pytanie).
    Każdy może się pytać i wypowiadać, od tego jest forum
    Cytat Napisał ctxpawlik Zobacz post
    W chwili obecnej rozważam zakup pieca gazowego. Przeczytałem prawie cały wątek i przeraża mnie nieco ilość zużywanego gazu.
    Prawie cały wątek, więc nie trafiłeś na posty, w których użytkownicy tego pieca pisali,
    iż piec ten mógłby mieć jeszcze niższą moc min.

    Cytat Napisał ctxpawlik Zobacz post
    Dom jaki posiadam ma 140m2, ocieplenie styropian podłgowa 20cm, ściany ocieplenie 20cm grafitowy, poddasze ocieplenie 30-32cm wełny o współcznyniku 0,035, dom z dachem dwu spadowym.
    Mieszkam 3 rok.
    Mój dom to parterówka 140m2,+40m2 garażu.
    Ściany ocieplone 15 cm białego styro, strop 30cm wełny i WM.
    Mam Junkersa 14-3, jak w temacie.
    Piec spoko daje radę pokrętło ogrzewania ustawione na 50% mocy.
    Temp. w domu utrzymywana na poziomie 22,5-23stC i
    zużycie gazu za ostatnie 12m-cy. to 1300m3.
    Cytat Napisał ctxpawlik Zobacz post
    Czy ten piec sie sprawdzi bo rozważam jeszce De Dietrich MCR3 - który pieć będzie lepszy- oszczędniejszy?
    Myślę, że na pewno Junkers się sprawdzi,
    będziesz musiał tylko poćwiczyć z ustawieniami,
    w czym może pomóc Ci ten wątek.

    De Dietrich MCR3 ma moc min 6,1kW a max 24,8kW,
    więc mógłby ogrzać dwa takie domy jak Twój.

Strona 131 z 193

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony