dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator - koszt miesięczny zużycia energii elektrycznej

    Witam

    Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.
    Proszę o odpowiedź na pytania:

    1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?
    2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?

    Dzięki z góry za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

    Nie lubie tego robic, ale...
    Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie
    2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).


    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie
    Nie wiem co masz dokładnie na myśli - domyślam się że chodzi Ci o to że rekuperator zużywa zero energii.

    Otóż jest tak, że w branży oglónie budowlanej (architekci, projketncji, bankierzy od kredytów, murarze) rekuperator = wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

    Jako ciekawostkę podam, że analityk/ekspert analizujący mój wniosek kredytowy nie wiedział co jest ta wentylacja mechaniczna i pytał czy to może jest rekuperator?

    A co do głównego pytania
    - dla średniego domku, dla przeciętnej wydajności dobry "rekuperator" ze stoprądowymi wentylatorami powinien się zmieścić w mocy 50-70W
    - ... z wentylatorami zmiennoprądowymi 2 razy tyle

    Pozdr AM

  4. #4

    Domyślnie

    Hm... uwazam ze zainteresowany powinien jednak doczytac zeby wiedzial dla samego Siebie co jest co. Suche odpowiedzi nie zawsze wystarczaja zeby zrozumiec -a warto wiedziec wiecej, chocby dlateg zeby nikt nie probowal nas oszukac/naciagnac albo wmowic jakies bzdury.
    Nie padly by pytania typu ile rekuperator a ile wentylatory zuzywaja pradu -dlatego warto pofatygowac sie i troszke poczytac.


    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie Re: Rekuperator - koszt miesięczny zużycia energii elektrycz

    Cytat Napisał pietrz44
    Witam

    Zastanawiam się nad instalacją rekuperatora w budowanym domu. Czytałem dużo na forum ale nie dopatrzyłem się tej informacji.
    Proszę o odpowiedź na pytania:

    1. Ile prądu zużywa sam rekuperator na miesiąc działania w zł. ?
    ok 35zł

    plus 1zł /godzinę gdy pracuje grzałka w wielkie mrozy

    2. Ile zużywają prądu wentylatory działające w instalacji rekuperatora, przykładowo w Waszej instalacji ?
    100-120W
    Dzięki z góry za odpowiedź.
    Proszę
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Po kiego zakladasz nowy temat!!!!!!!!!!!!!!!

    Nie lubie tego robic, ale...
    Moze sam cos poczytaj i nie sciemniaj ze nie znalazles bo jest nawet kilka watkow o rekuperatorach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    1-poczytaj co to jest rekuperator i jak dziala a wowczas pierwsze pytanie zniknie
    2 -poszukaj na forum, sa juz opisywane koszty zuzycia teoretyczne (podawane przez producentow) i praktyczne (podawane przez uzytkownikow).


    Pzdr.
    Piwopijca czytałem wiele tematów o rekuperatorach i nie znalazłem informacji na ten temat. Może nie te czytałem.

    Dzięki CityMatic za odpowiedź.

    Proszę o wypowiedzi innych użytkowników rekuperatorów jak u Was jest ze zużyciem prądu do jego działania ?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.
    A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    jeśli producent podaje że moc wentylatorów to 100W to jaki może być miesięczny rachunek za prąd?

    Wydaje mi się wiedza to zaiste tajemna... Ja nie jestem w stanie policzyć... Ale zapytam kolegę co to ma stopień doktora (wprawdzie chemii) - jest mądrzejszy. Może i co poradzi...
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon
    W moim przypadku, przy wydajności ok. 130 m3/h i pracy całą dobę - dzienna ilość zużywanej energii na potrzeby wentylacji wynosi 2.08 kWh/d.
    A więc moc pobierana przez dwa wentylatory i automatykę wynosi ok. 87 W.
    Dzięki falkon za odpowiedź.

    W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietrz44
    systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?
    Jezuuuu.... Chłopie... Przeczytaj co masz pod nickiem ... Pytasz o tak elementarne rzeczy że pisanie odpowiedzi jest demoralizujące.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Większość producentów podaje max zużycie prądu, zwykle centrale chodzą na 50 % lub mniej i wtedy co?
    Dzielimy ?
    Otóż nie !!! U mnie max to 112 W a 50 % już 46 W, 25 % to 12 W !

    W tej chwili mój koszt wentylacji to 15 zł/miesiąc utrzymując ok. 60 % wilgotności w pierwszym sezonie grzewczym, rok i 3 miesiące od rozpoczęcia budowy.
    W przyszłości będzie troszkę mniej. Wszystko chodzi 24h/dobę !

    pietrz44 jak masz WM to są zawsze tylko 2 wentylatory.
    To nie sa wiatraczki wyciągowe w każdym pomieszczeniu

  12. #12

    Domyślnie

    Tak na mój gust to pietrz44 dokładnie nie wie co to jest tylko o tym słyszał, a że nie chce mu się odrobić pracy domowej to czeka że ktoś spłodzi solidny elaborat od A do Z. Po co parę godzin przed kompem siedzieć i szukać, może ktoś poświęci własny wolny czas i zrobi kompilację.
    Pozdrawiam - Piotr

  13. #13

    Domyślnie

    u mnie Mistral pochlania lekko 200 pln/rok,na stronie swej,producent podaje ok. 350 pln....nie mam dokladnych danych,ale wiecej je u mnie thermomix oraz piekarnik...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.
    Ci którzy nie są wtajemniczeni myślą że to skomplikowane urządzenie, przereklamowane i zupełnie niepotrzebne ale że bardzo chcą TO mieć to pytają gdzie się da.
    Na forum chwalą, a jak zapyta sąsiada ( co tez guzik ma pojęcia) to jest bee ,,,

    Ja Go rozumiem, przecież to podstępem jakimś pachnie, tylko 17 zł ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.
    To pytanie:

    Czyli wentylatory chodzą na 1/2 mocy, a oba mają po 50W?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietrz44
    W systemie masz tylko 2 wentylatory ? Są one przy rekuperatorze ? W w pokojach nie ma ?
    Oczywiscie, dwa: nawiewny i wywiewny. Nie stosuje się innej ilości wentylatorów w typowym pojedynczym układzie wentylacji nawiewno-wywiewnej.

    Podana moc zużywana jest na te dwa wentylatory, regulator, siłownik na zaworze mieszającym przy nagrzewnicy oraz siłowniki przepustnic powietrza: z GWC, z czerpni zewnętrznej i by-pasu.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic
    Cytat Napisał Jezier
    U mnie w instalacji wentylacyjnej prąd ciągną tylko wentylatory. Koszt miesięczny to ok. 17 zł.
    To pytanie:

    Czyli wentylatory chodzą na 1/2 mocy, a oba mają po 50W?
    Chyba tak, ale mogłyby być i takie o mocy max 100 W a chodzić na 1/4 mocy.
    Jeśli pracujesz żeby żyć, to po co zabijasz się pracą?

  19. #19

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał celulit Zobacz post
    tu elegancko widać ile prądu żre rekuperacja - http://www.youtube.com/watch?v=YUYcr...U9yVjObuETzytw
    Gdyby Szanowny Kolega, kiedykolwiek włączał, lub podnosił bieg wentylatorom. zobaczyłby kolega, że pobór mocy szybko przyrasta a potem spada i stabilizuje się. Taki miernik można za 40 zł kupić i samemu sprawdzić.
    To nie jest praca wentylatorów,

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony