dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Złącze kablowe - elektryk. O co chodzi?

    Witam,

    niestety musiałem się pożegnać z elektrykiem co mi robił okablowanie. Aktualnie rozmawiam z panem, który przejmie po nich pałeczkę. I tak. Praca zaczyna się od zrobienia rozdzielni + podłączenie do skrzynki przyłączeniowej kablem ziemnym. Za samo położenie kabla do przygotowanego wykopu i podłączenie go do skrzynki + rozdzielni chce 900 PLN. Jak pytam za co, to mówi, że obsługę w elektrowni itp. Tylko czy w ogóle on musi podpisywać jakieś odbiory kabla itp?


    Rozmawiałem też z wykonawcą przyłącza energetycznego po stronie elektrowni. On mi na to, że żadnych papierów się nie załatwia i on kasuje, za położenie kabla 40 PLN (5x10) i nie interesuje mnie wykop itp.

    Czyli jak? Muszę mieć elektryka z uprawnieniami do przyłącza kablowego, ma on tam wykonać jakieś pomiary. Bo rozumiem, że w instalacji wewnętrznej to jest protokół odbioru + pomiary itp. Ale tutaj? Nie wiem co jest grane, takie są stawki za przyłączenie kabla do skrzynki?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam to nie ma żadnych pomiarów itp.Potrzebna jest umowa z energetyką a elektrykowi płacisz za podłączenie licznika (ja płaciłem chyba 150 zł)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ja sam zrobiłem wykop, położyłem kabel do słupka i rozdzielni wpioł elektryk a zrobił to w ramach montażu rozdzielni choć nie do końca bo miał powieszoną i tylko szyny kabelki i es'y powpinał
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  4. #4

    Domyślnie

    To masz tanio !!!
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Nie odbiory kabla tylko pomiar rezystancji izolacji musi być, i oczywiście protokół dostarczony przez pana elektryka , inaczej ZE nie odbierze.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Jak to powiedział mój znajomy geodeta "każdy będzie chciał wyżyć z tej Twojej budowy"
    pozdrawiam
    Łukasz

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał januszbe
    Witam

    Nie odbiory kabla tylko pomiar rezystancji izolacji musi być, i oczywiście protokół dostarczony przez pana elektryka , inaczej ZE nie odbierze.

    Pozdrawiam
    O jakim protokole mówisz, protokole dotyczącej kabla od skrzynki do rozdzielni?

    Pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak. Chodzi o "Protokół rezystancji izolacji kabla zasilającego" od złącza kablowego do rozdzielni głównej w domu
    ... jak ktoś chce, to może ...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: Złącze kablowe - elektryk. O co chodzi?

    Cytat Napisał fmau
    Za samo położenie kabla do przygotowanego wykopu i podłączenie go do skrzynki + rozdzielni chce 900 PLN. Jak pytam za co, to mówi, że obsługę w elektrowni itp. Tylko czy w ogóle on musi podpisywać jakieś odbiory kabla itp?
    Może chce ci zrobić uziom przy okazji?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  10. #10

    Domyślnie

    Nic nie jest potrzebne żadne protokoły, a jak on za pomiar rezystancji chce 900 zł to niezłą ma stawkę. Taki pomiar sie robi 10s włącznie z wyjęciem miernika z etui, a kabel musi byc odączony od zasilania i odbiorników na czas pomiaru. Pomiary należy zrobic jak sie skończy instalację, chociaż ZE tego nie wymaga do podania napięcia, czasem do odbioru budynku potrzebne sa te pomiary. Po zakopaniu kabla to sie dzwoni żyły miernikiem między sobą czy nie są zwarte i podłącza z jednej strony do złącza w płocie a z drugiej strony do rozdzielni w domu.

  11. #11

    Domyślnie

    Wszystko zależy od rejonu, w Sosnowcu pomiar izolacji jest wymagany (zresztą bardzo słusznie). Cena za ułożenie kabla, pomiar i podpięcie trochę kosmiczna. Chyba, że kabel to 4x120 i ma ze 100 metrów

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Witam. Tu chyba cena jest taka, że gość po kimś ma kończyć. pozdr adam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Witam. Tu chyba cena jest taka, że gość po kimś ma kończyć. pozdr adam
    Niestety nie. Jest to standardowa cena za przyłącze kablowe, widnieje ona w jego cenniku.

  14. #14

    Domyślnie

    We Wrocławiu też muszą być pomiary kabla, inaczej ZE nie poda napięcia.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał fmau
    Niestety nie. Jest to standardowa cena za przyłącze kablowe, widnieje ona w jego cenniku.
    Nie słuchaj bzdur. Standardowa stawka to może być za monataż osprzętu w rozdzielnicy lub gniazd. Przyłącze za każdym razem wygląda inaczej więc standartowy cennik chyba nie w tym przypadku. Jest chyba różnica czy ułożyć 10m YKY4x6 czy 200m 5x120, w gotowym wykopie czy kopać, tylko w piasku czy jeszcze w arocie. IMHO za drogo chyba, że są dodatkowe trudności o których nie napisałeś lub nie wiesz.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    A gość jest z Energetyki i ma taki cennik czy to jego własny ? Choć czasami ich cenniki takie są jeśli oni to robią, a jeśli coś zlecają innym to stawki też są inne. pozdr adam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony