dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 120
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie Czym i jak ogrzewać mały domek- brak gazu ziemnego?

    Witam,

    Proszę o poradę. Zastanawiam się czym i jak ogrzać dom oraz wodę w parterowym domku 96 m2.
    Dom jest w fazie projektu. Zastanawiam się nad eko groszkiem i kotłem zgazowującym drewno.
    Dom ma być ogrzewany tylko przez podłogówkę.
    Nie mam wielkiej chęci do palenia w piecu latem- zastanawiam się nad solarami, tylko czy one wystarczą aby ogrzać wodę w okresie bez grzania kotłem?
    Czy zastosować bufor ciepła? Czy podłączać do niego solary? Czy może jakieś inne pomysły?

    Pozdrawiam

  2. #2
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Wrzuciłem zapytanie w tamtym wątku, natomiast tam jest mowa o typowych domkach pasywnych, a mój nie będzie miał ani gwc ani reku. To jest malutki parterowy domek z nieużytkowanym poddaszem, projekt wróbel: http://pprojekt.pl/projekt422-wrobel.html
    Interesują mnie proste uzasadnione ekonomicznie rozwiązania, nie takie które się zwrócą po 40 latach, tylko takie abym miał niedrogie wygodne w użytkowaniu ciepełko.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz-w
    Interesują mnie proste uzasadnione ekonomicznie rozwiązania, nie takie które się zwrócą po 40 latach, tylko takie abym miał niedrogie wygodne w użytkowaniu ciepełko.
    reasumując: ogrzewanie ma być:

    1. proste
    2. niedrogie:
    3. wygodne w użytkowaniu

    trzeba by uściślić czy niedroga ma być instalacja czy eksploatacja. Jeżeli instalacja to celowałbym w ogrzewanie elektryczne. A jeżeli eksploatacja to też elektryczne ale dom musiałby być bardzo dobrze ocieplony.

    Inne sposoby ogrzewania nie spełnią jednocześnie tych wszystkich warunków.

    Acha - i nie daj sobie wmówić że ogrzewania ekogroszkiem jest wygodne. mam takie i piszę Ci to jako palacz w swojej kotłowni...

  5. #5

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi.

    Co do kosztów to wolę aby początkowe były trochę wyższe (instalacja). Prądu się boję- wysokich kosztów.

    Kominek- owszem, ma być, ale tylko jako rekreacja nie jako główne ciepło.

    Czy przy kotle na paliwo stałe i podłogówce potrzebuję zbiornik akumulacyjny?
    Jak rozwiązać niską temp w podłogówce, a temp na kotle. I co z tym cwu?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja wybieram źródło ogrzewania do podobnego domu - 80m2, pustak 24cm + 12 cm styropianu. Teraz dołożyłbym więcej styropianu, bo cena ładnie poszła w dół.
    Na początku myślałem nad LPG, ale odstrasza mnie trochę długoterminowa umowa. Plusem są tanie kotły (np. Junkers Ceraclass za niecałe 3 tysiące).
    Kotły na drewno odrzuciłem w ciągu pół godziny - nie mam miejsca na sezonowanie drewna przez ponad rok, zanim wyschnie. Poza tym podobno taki kocioł ma stałopalność rzędu kilku godzin.
    Ekogroszek i zasobnik też trochę kuszą, pomimo problemów u niektórych osób - pewnie jest 50-50 szans, że nie będziesz miał problemów. Cena takiego kotła też jest dosyć wysoka (5000-7000 zł), ale do przełknięcia.
    W tej chwili jestem nastawiony na kocioł dolnego spalania Dakon Dor (Junkers Superclass) o mocy 13,5 kW (2500 zł). Z przeczytanego intenetu wychodzi mi, że jak już opanujesz ten kocioł, to robi się całkiem przyjemnie - pali mało, a obsługa to tylko zajrzenie raz-dwa razy na dobę i dosypanie wiaderka węgla + pilnowanie temperatury w domu. Koniecznie upieram się, żeby temperatury pilnowała elektronika, a nie ja sam, bo to wydaje mi się najbardziej upierdliwe. Wygląda na to, że jest to możliwe i nawet niedrogie (okolice 500 zł). Spójrz na mój temat założony na innym forum: http://forum.info-ogrzewanie.pl/inde...showtopic=4778 , końcówka dyskusji (opcja bez termostatów, z regulatorem pokojowym sterującym pompą CO). To tylko plany, ale za 3 miesiące chciałbym mieć już coś działającego. Mało czasu ... .

    EDIT: Moja opinia co do solarów ogrzewających CWU - ja planuję wstawić grzałkę do zbiornika i w lato jechać na prądzie (chyba, że będzie mi się chciało okazyjnie odpallać kocioł).

  8. #8
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    "Interesują mnie proste uzasadnione ekonomicznie rozwiązania, nie takie które się zwrócą po 40 latach, tylko takie abym miał niedrogie wygodne w użytkowaniu ciepełko."

    Masz cholernego pecha!
    NIC takiego dotąd nie wymyślono!!!

    Pomyśl...
    Domek około 100m2.
    Ocieplenie jakieś tam (w gruncie rzeczy bez większego znaczenia w Twoim przypadku!).
    Jak by nie popatrzał, to jeżeli nie przewidzisz do tego 100W/m2 to w mrozy może być naprawdę smutno!
    A 100 x 100 = 10 000.
    Co byś nie powiedział to te 10 kW musisz tam pchać! W każdej sekundzie w mrozy!
    Czyli w mroźny dzień "pójdzie" 10 x 24 = 240kWh energii
    Wylicz sobie z dowolnego nośnika tej energii ile Cię to będzie kosztowało.
    A co z CWU?
    Bo TEGO kosztu to tu nie uwzględniliśmy!
    Spokojnie!
    Dodaj 1/3 do wyniku i będzie!


    Już widzę jak się pukasz po łbie!
    Toż wyszło jak dla chałupy 500m2 po podłogach!
    TAK!!!
    Bo:
    "mój nie będzie miał ani gwc ani reku."
    "Dom ma być ogrzewany tylko przez podłogówkę. "
    Kombinujesz tak:
    "Zastanawiam się nad eko groszkiem i kotłem zgazowującym drewno"
    I masz wątpliwość
    "Czy zastosować bufor ciepła? Czy podłączać do niego solary?"


    Kocioł bez bufora pędzący "wprost" podłogówkę w 3 lata szlag trafi, bo go zamęczysz trzymając go na 40stC
    Skropliny powypalają w nim dziury.
    Paliwo będzie spalane nieekonomicznie i sporo z niego trafi na wysypisko zamiast zamienić się na ciepełko.
    Podłogówka będzie stale pracowała na granicy swych możliwości (80W/1m2).
    Może nie spełnić Twych oczekiwań, bo... NIE BĘDZIE ZIMNA!!!
    Przy ciepłej to tam długo nie wytrzymasz...
    Nie przewidujesz GWC i rekuperacji co JEDNOZNACZNIE wskazuje, ze wentylacja będzie grawitacyjna!
    DLATEGO właśnie musisz dysponować mocą grzewczą na poziomie 100W/m2
    W MROZY będzie tak, że dom weźmie te "normowe" 40W/m2 a resztę zabierze wentylacja!
    Nie przejmuj się jednak! Mrozy trwają najwyżej tydzień w jednym kawałku.
    Można się zaczepić u mamy na ten czas...

    Alternatywnie - zablokujesz wentylację i zaczniesz tonąć we własnej wodzie...
    Zawilgocisz cały dom. Problemy z drewnem, grzybkiem...

    DLATEGO napisałem - że masz pecha!
    Ale...
    Otwórz sobie jaką stolarnię albo tartak - to problem rozwiążesz jednym pociągnięciem.

    Mam wrażenie , ze i tak Ci nikt nie pozwoli zbudować takiego czegoś...
    Zmieniły się normy.
    Wymuszą na Tobie kilka zmian - bo nie zrobisz odbioru domu!

    Dobrze trafiłeś.
    Czytaj to forum do bólu.
    Rozwiążesz swe problemy. Na razie wiesz co byś chciał, a ja - paskudne bydlę - zaczynam Cię uświadamiać, że chcieć to se możesz...

    Natury nie oszukasz.
    I nie wszystko będzie tak, jakbyś wolał.
    Ale - generalnie - da się to zrobić dobrze.

    Pozdrawiam Adam M.

  9. #9
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Zapomniałem, ale już poprawiam!
    ZAMIESZKASZ w kotłowni!
    Pędząc podłogówkę tak jak planujesz będziesz czyścił komin 2 razy w tygodniu albo masz pewny pożar sadzy raz w miesiącu.
    Wtedy co sezon to odbudowa komina!
    I - co to za komin w takim niskim domku...
    Komin zaczyna się od 5m (liczonego od punktu wpięcia w niego kotła) i tylko przy PRAWIDŁOWEJ temperaturze paleniska!
    Ty z biedą będziesz miał "kominek" i do tego zimny jak pięty umarlaka (bo tak planujesz). Zero ciągu i mieszkanie przy nim.
    Adam M.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Bardzo mi się spodobała ta konkretna odpowiedź.

    Czy mogę Cię jeszcze pociągnąć za palec?

    Co proponujesz?

    Tak jak napisałem dom w fazie projektu i mogę ewentualnie zrezygnować z komina wentylacyjnego w kuchni na rzecz rekuperatora. Wtedy to ustrojstwo jakoś mi zrekompensuje cena komina. Podłogówka to złe rozwiązanie? Czytam to forum i wałkuje na wszystkie strony, a zdań tyle co postów. Powiedz jak Ty byś widział rozwiązanie tego problemu?

    Dodam tylko, że mam 1 okno z sypialni na północ.
    Dom budowany z 25 cm silikatu+ chcę aby to była wełna. Silikat dobrze akumuluje ciepło, natomiast nie źle przewodzi ciepło.
    Brak piwnicy, poddasze nieużytkowe, strop drewniany izolowany (nie wiem jeszcze czym. Kotłownia nie za duża.

    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i życzę szczęśliwego nowego...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Wszystkie moje pomysły wzięły w łeb. Kominek mogę olać- nie jest to dla mnie jakiś mus konieczny. Tylko czym ogrzać tą małą chałupę i wodę, abym nie płacił jak wg Twoich wyliczeń kupy piniendzy?

  12. #12
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Widać u Ciebie sporo dobrej woli!
    Ucz się.
    Poznaj te dziwne urządzenia, które składają się na skomplikowany mechanizm nazywany OM.
    Pal czym chcesz.
    Owsem, ołówkiem, groszkiem czy co Ci w podajnik wpadnie!
    Ale...
    Piec MUSI być gorący!
    Wtedy komin, nawet te marne 5m, będzie miał ciąg!
    Gromadź wrzątek (no. bardzo ciepłą wodę) w buforze dobrze ocieplonym.
    Z tego bufora (tona byłaby bardzo dobra) bierz na potrzeby podłogówki. Zapas starczy na pół dnia w ostre mrozy. Na dobę w bardziej przyjaznych warunkach (zobacz jak ma piczman).
    Zespół pompowo-mieszający tę sprawę rozwiąże.
    Bufor pozwoli Tobie palić wtedy, kiedy TY będziesz miał na to ochotę.
    Jak automatyka się potknie lub kupiony opał okaże się tym 3 gatunku...
    Ściany to ja zbudowałbym z silki.
    Ocieplił je na tyle, na ile kasy starczy.
    Wentylację zrobiłbym MECHANICZNĄ nawiewno-wywiewną zrównoważoną.
    MOŻE BYĆ BEZ ODZYSKU - czyli rekuperatora.
    Będzie tańsza jak grawitacyjna i w pełni sterowana.
    GWC - to jak wola, ale on gratisowo tym więcej daje im więcej potrzebujesz!
    Solarek?
    No, bufor to już by był.
    Te panele to nie majątek a palić w lipcu by nie trzeba było.
    Zresztą, zawsze da się dołożyć.
    CWU przepływowo w tym buforze.

    Jest jedna sprawa, którą MUSISZ rozwiązać!
    Dom ma być jak garnek odwrócony dnem do góry!
    Szczelny na ile tylko da się zrobić!!!
    JAK inaczej utrzymasz tę chmurkę ciepełka otoczoną oceanem chłodu zimą?
    WATĄ ciepła nie zatrzymasz! Przewieje ją i bagno z niej zrobi, nawet jak dasz jej pół metra!
    Strop lany czy co?
    Pogadaj z architektem.
    TU nie oszczędzaj!
    Płyta kanałowa nie zabija ceną! Dałbym na te stropy płytę żerańską.

    Kotłownia nie za duża.... ale musi pomieścić to, co trzeba!
    Poczytaj o cyrkulacji.
    To złodziej ciepła i wór bez dna, jak się ją spapra...

    Zmiany subtelne, ale zaczyna być bardziej tak, jakbyś wolał...
    Adam M.

  13. #13
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Kominek...
    Zbuduj lub nie, ale jakby tak- to możliwie MAŁY!!!
    CAŁA chałupa może potrzebować około 4-5kW we wściekłe mrozy a kominek potrafi dać i naście kW.
    Saunę z salonu w 10 minut zrobisz i wszyscy z majtek powyskakują!
    Adam M.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Reasumując kocioł bez znaczenia na jakie paliwo stałe. Zbiornik akumulacyjnu około 1000 l (gdzie ja go wp....le?). Może być podłogówka w całym domu. Dobre ocieplenie. Mały kominek jako dodatek- ewentualnie, choć jak dla mnie to są lepsze rzeczy za te pieniążki: sauna, balia wodna itp.

    Kurcze nie wiedziałem, że jest coś takiego jak wentylacja nawiewno wywiewna. Muszę doczytać i to dość szybko bo kończy nam architekt projekt.

    Co do GWC to mam grunt piaszczysty i wysoki poziom wód, a z tego co wiem jest to problem.
    Pozdrawiam

  15. #15
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

  16. #16

    Domyślnie

    Moja wiedza w porównaniu z wiedzą Adama stanowi jakby to powiedzieć...wartość pomijalną,ale z tego co ja widzę ,to energia raczej tanieć nie będzie , więc opłaca się zrobić dom ciepły.Czym by nie miał być ogrzewany.
    Ja bym dał min 20cm styro na ściany , min 40cm wełny w strop , zastosował dość dobre okna oraz drzwi.
    I teraz - w tym momencie mogą okazać się dwie rzeczy:
    a.dom jest na tyle dobrze ocieplony ,że jak policzysz bilans to może się okaże ,że największe straty ciepła w tym momencie masz przez...wentylację
    b.w takim termosie wentylacja grawitacyjna może się nie do końca sprawdzać
    I może samo ci wyjdzie i zrobisz WM z reku?

    Zastanów się jeszcze nad dwiema rzeczami:
    -dom na płycie fundamentowej
    -jeśli wchodzi w grę dla ciebie dom na płycie fundamentowej (coraz więcej osób twierdzi ,że to rozwiązanie dużo lepsze od tradycyjnych fundamentów min.przez likwidację przenikania ciepła do gruntu) oraz nie masz gazu na działce, to może zastanów się nad Legalett.Możesz wtedy grzać prądem (ale też podpiąc piec na ekogroszek czy gaz jeśli kiedyś się pojawi).
    Jest obszerny wątek na temat Legalett.Staram się jakoś odsiać prawdę od marketingowego bełkotu ale wydaje się ,że przy dobrze docieplonym domu i stosunkowo niedużym (taki planujesz) oraz faktem ,że na działce gazu nie ma Legalett mógłby być dobrym rozwiązaniem noi absolutnie bezobsługowym w porównaniu z węglem.Noi w tym małym domu zyskujesz miejsce które normalnie zajmie ci kotłownia a każdy zyskany metr powierzchni domu to ok 2500zł brutto.
    Jako ciekawostka:
    Możesz też pójść na całość i dać ściany z elementów prefabrykowanych keramzytobetnowych.Masz w okolicy (Mysłowice) Pref-bud.A Zabrzu stoi ich dom modelowy na Legalett.Możesz podejrzeć to rozwiazanie.
    Mają promocję jakąś dom parterowy (ten modelowy właśnie) za 250 tys brutto stan deweloperski.102metry.Szczegóły na ich stronie.Czas realizacji 3 m-ce.Zeszli sporo z ceny bo poprzednia 280 tys była bez sensu zupełnie.Nadal nie jest tanio ,ale już trochę lepiej jak było

  17. #17
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Dobra płyta to dobra sprawa.
    Zwłaszcza w mokrym piachu...
    Adam M.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Ja pi...le ile tego tam jest.

    Już na wstępie mam pytanie.

    Przy wentylacji nawiewowo wywiewowej gdzie w moim przypadku dać rozprowadzenie? W podłogach (przy podłogówce dodatkowo ogrzane), czy nad stropem w nieogrzewanej pustce? Po podłogówce niby wydaję się lepiej, natomiast problem może być z wyjściem na ściany.

    Chyba już się przekonałem do gwc. Pogadamy jeszcze jak to zrobić w moim przypadku. Mam grunt piaszczysty i studnie głębinową w której widać lustro wody jest na głębokości około 1,5 m od powierzchni gruntu. Działki mam sporo więc z miejscem nie będzie problemu. Problem może być ze studzienką na skropliny (zbyt wysoko woda).

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    A i jeszcze jedno pytanie odnośnie stropu drewnianego. Podobają nam się widoczne legary. Czy można dać wełnę na strop a pod nią folię paroizolacyjną, czy może lepiej styropian? Kurcze nie bardzo mi się uśmiecha taki ciężki montować.

  20. #20
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Już czytam - że nie doczytałeś!
    Poszukaj GWC wodny1.
    TO bym sugerował.
    Z rurowcem miałbyś ciągły kłopot.
    Chyba, że się bardzo uprzesz

    Poddasze nieużytkowe ma być.
    Tam bym tę fabrykę wstawił.
    Metrów kanałów tyle co nic.
    Fakt - każdy metr trzeba grubo ocieplić, tyle, że metrów to tam nie ma...
    Przepusty w stropie wykonać na etapie budowy stropu.
    Kucie potem to bardzo siłowa i niefajna robota a wycinanie wiertnią wywraca flaki (ceną, bo to ponad fi 125).

    Muszę Cię zmartwić!
    NIE MASZ studni głębinowej!
    Korzystasz w "normalny sposób" (prawo wodne) z wód powierzchniowych.
    Wygrałeś na tym, jak woda czysta BIOLOGICZNIE.
    Jurajska lub trzeciorzędowa szarpana z -60m byłaby zażelaziona i może (co gorsze) zamanganiona a ta jest "czysta" (w sensie mineralizacji).
    Masz jej jak naprał - a to ocean ciepła!
    O pompie ciepła nie myślałeś?

    Tu wychodzi kompletne wywrócenie planów na lewą stronę i z chałupy zostaje raptem kształt, bryła...
    Chyba stare plany wylądują jako podpałka...
    Adam M.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony