dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 157 z 209
Pokaż wyniki od 3.121 do 3.140 z 4162
  1. #3121

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Nie możesz wprowadzić dobiegów do budynku. Zaoszczędzisz na kupnie studzienki.
    Nie spojrzałeś jaki mam dobieg od pętli? Studzienka już postanowiona, 2 pętle zakopane więc teraz chcę dobrze zrobić ze studzienką dlatego pytam.

    Ok. Studzienka już wkopana więc teraz ciąg dalszy.
    Teraz pewnie znowu sam sobie zadam pytanie. Czy to normalne, że te rury PE są takie sztywne? Co prawda teraz są temperatury 5-10 st. i nie wyobrażam sobie skręcenia ich do rozdzielacza. Planuję wrzucić do studzienki farelkę zagrzać tam ze 40 st. i dopiero próbować to formować i skręcać. Elastyczne się one robią pod wpływem temperatury?
    Ostatnio edytowane przez ppluto ; 05-11-2015 o 20:50

  2. #3122
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad79

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Mirków
    Kod pocztowy
    55-095
    Posty
    319

    Domyślnie

    Witam ponownie

    Podzielę się informacją że teraz stałem się w pełni zadowolonym posiadaczem ustrojstwa PC ze Strzegomia- bo jest gorąca woda CWU
    był serwis całe 30min przyczyna moich awarii to przyblokowana iglica zaworu obyło się bez tuningu bebechów i dodatkowych kosztów (choć mocniejszą obiegówkę zdążyłem kupić i zawór zwrotny klapkowy wymienić) Teraz Preostat (czy jak to się nazywa) osiąga lekko ponad 61*C

    Na minus to, że usterka była od maja 2014 a usunięta teraz (PC przyjechała do mnie już z usterką) ale to tylko głównie moja wina bo myślałem że tak po prostu tak ma być i takie są koszty oszczędności eksploatacji PC PC= letnia woda CWU z bakteriami

    Wczoraj po raz pierwszy korzystałem z dobrodziejstw założonych baterii termostatycznych które nie były tanie a przy letniej wodzie mogłem sobie.........ustawione były zawsze na max

    Jeszcze raz dziękuję forum za pomoc w podjęciu decyzji montażu PC "tymi ręcami" bo jest wykonana dzięki wam samemu

  3. #3123

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad79 Zobacz post
    Wczoraj po raz pierwszy korzystałem z dobrodziejstw założonych baterii termostatycznych które nie były tanie
    Może trochę off-top, ale moje spostrzeżenia dotyczące baterii termostatycznych są takie, że świetnie się sprawdzają, gdzie wodę ogrzewa się bez zasobnika cwu czyli np. junkersem - wtedy baterie termostatyczne bardzo poprawiają komfort. Przy zasobniku nie mają już takiego ważnego zastosowania, bo temperatura wody w zasobniku jest stabilna i łatwo ustawialna. Jeśli się ogrzewa wodę do wysokich temperatur (np. solarami - u mnie latem do 90*), to trzeba założyć 1 termostatyczny zawór mieszający na wyjściu z zasobnika i po problemie, choć może trudniej wtedy z ewentualną cyrkulacją. Cyrkulacji nie mam więc nie wiem. Oczywiście baterie termostatyczne nie zaszkodzą i przy zasobniku cwu - zwłaszcza gdy budżet nasz jest w miarę szeroki, ale jeśli ktoś ma ograniczony budżet, to można wydać gotówkę na bardziej potrzebne rzeczy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #3124

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    ...Czy to normalne, że te rury PE są takie sztywne? Co prawda teraz są temperatury 5-10 st. i nie wyobrażam sobie skręcenia ich do rozdzielacza...
    O tym na ile są one sztywne przekonałeś się już podczas ich układania (zatem nie rozumiem zdziwienia).
    Jeśli sposób ich wprowadzenia do studzienki i jej rozmiary uniemożliwiają docelowe ich ułożenie (poprzez wyginanie) oraz połączenie z rozdzielaczem, to pozostaje użycie kolanek. Wystarczy przecież dać po jednym kolanku, aby przejść z odcinków sekcji wprowadzonych poziomo, na odcinki pionowe i połączyć z belką rozdzielacza umieszczoną powyżej poziomo (tak przykładowo).
    Zanim zaczniesz obcinać rury sekcji, dobrze sobie wszystko przemyśl. Nie obcinaj na styk, lecz zostaw zapas.
    Oczywiście, można również (jeśli jest to możliwe) doprowadzić sekcje do rozdzielacza pod kątem, unikając dodatkowych połączeń skręcanych. To niekoniecznie musi być ładne, ale to musi przede wszystkim poprawnie działać.

  5. #3125
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Witam. Jaką długość kolektora przyjąć dla pompy ciepła 6kw? jakie pętle lepiej robić - 200m czy 150 i dlaczego, PE32 czy 40- wybrać cieńsze ścianki czy grubsze?
    -grunt to piasek no i sucho,
    -działki dużo,
    -dostęp do taniego kopania i dobrych materiałów w bardzo dobrych cenach jest
    Jeśli pompa byłaby dobrana z zapasem ok 20% to na jakie temperatury na DZ mogę liczyć, (myślałem żeby zrobić 5 obiegów po 150m rury PE40)?

  6. #3126
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    Witam. Jaką długość kolektora przyjąć dla pompy ciepła 6kw? jakie pętle lepiej robić - 200m czy 150 i dlaczego, PE32 czy 40- wybrać cieńsze ścianki czy grubsze?
    -grunt to piasek no i sucho,
    -działki dużo,
    -dostęp do taniego kopania i dobrych materiałów w bardzo dobrych cenach jest
    Jeśli pompa byłaby dobrana z zapasem ok 20% to na jakie temperatury na DZ mogę liczyć, (myślałem żeby zrobić 5 obiegów po 150m rury PE40)?
    Pompa ciepła 6,2KW u mnie pracuje na 200m wymienniku 32mm. Temperatury na dzień dzisiejszy 13/9 na starcie, po ok. 2 godzinach 10/6.
    Na tym samym wymienniku działa również gwc przy temperaturach zewnętrznych niższych od temperatury wymiennika gruntowego.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 16-11-2015 o 14:16

  7. #3127

    Domyślnie

    No to się pochwale dolnym źródłem pompy ciepła.

    planowana pompa 8kW
    długość 750m odcinki 150m cena 1470zł
    średnica 32 scianka 2
    długość wykopów okolo 100m
    szerokość 150cm
    głębokość od 170cm na końcach wykopu do 140cm przy studzience
    grunt glina
    palowany rozdzielacz z ocynku 1 1/4 zawory kulowe
    podłączenie do kotłowni około 5m rura 40








    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  8. #3128
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Jeżeli zrobie wymiennik spiralny to oczywiście przy użyciu wymaganej ilości lub z zapasem rury np. 800m na 6kW, uzyskam tą moc, ale co z wydajnością - jak długo będę miał tą moc dostępną? -przy wymienniku spiralnym będę miał tak naprawdę ok. 300m2 powierzchni wymiany... czy wymiennik zdąży się zregenerować?
    rwxw wpuszczał do wykopów również rurę drenarską od deszczówki - jest sens?

  9. #3129
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    Jeżeli zrobie wymiennik spiralny to oczywiście przy użyciu wymaganej ilości lub z zapasem rury np. 800m na 6kW, uzyskam tą moc, ale co z wydajnością - jak długo będę miał tą moc dostępną? -przy wymienniku spiralnym będę miał tak naprawdę ok. 300m2 powierzchni wymiany... czy wymiennik zdąży się zregenerować?
    rwxw wpuszczał do wykopów również rurę drenarską od deszczówki - jest sens?
    300m2 to nawet wystarczy przy zwykłym kolektorze.
    Jak jest mokro to przewodzenie zawsze będzie lepsze.

  10. #3130
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ssss

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    asd
    Kod pocztowy
    22-222
    Posty
    32

    Domyślnie

    Racja, przecież jak jest 300m to i tak w dwie strony wyszłoby 600m
    Ostatnio edytowane przez Ssss ; 17-11-2015 o 13:34

  11. #3131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    Racja, przecież jak jest 300m to i tak w dwie strony wyszłoby 600m
    Ssss długość rury ma tutaj drugorzędne znaczenie. Liczy się prze de wszystkim powierzchnia z jakiej jest odbierane ciepło.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #3132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Co do rury odprowadzajacej deszczówke z dachu tez zakopałem powyżej dz,miałem deszczówke poprowadzoną do studni a dz kopane obok więc szkoda nie zasilić w jakimś stopniu,myśle że nie zaszkodzi.

  13. #3133
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Chciałem poruszyć kwestię różnicy przy wykonaniu źródła poziomego. Wszyscy jak widzę, kuszą się na wymiennik spiralny. Ale ja po wstępnym projekcie spiralki i przeglądaniu fotek z realizacji, zacząłem zastanawiać się nad wymiennikiem meandrycznym. Przy tej samej powierzchni grunty, przy meandrycznym jest znacznie więcej kopania, ale mniej rury wchodzi w grunt, co za tym idzie mniej glikolu i łatwiej jest rurę układać (bo się nie "wije"), jest także mniej naruszany grunt rodzimy. Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 18-11-2015 o 08:32
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #3134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Chciałem poruszyć kwestię różnicy przy wykonaniu źródła poziomego. Wszyscy jak widzę, kuszą się na wymiennik spiralny. Ale ja po wstępnym projekcie spiralki i przeglądaniu fotek z realizacji, zacząłem zastanawiać się nad wymiennikiem meandrycznym. Przy tej samej powierzchni grunty, przy meandrycznym jest znacznie więcej kopania, ale mniej rury wchodzi w grunt, co za tym idzie mniej glikolu i łatwiej jest rurę układać (bo się nie "wije"), jest także mniej naruszany grunt rodzimy. Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Spiralny się chyba najprościej układa. Nie musisz nawet rozwijać rury z krążka ani jej prostować. Spiralę rozciągasz jak sprężynę.
    Co do ilości kopania to jest znacznie mniejsza - tylko wykopy co 4 metry. W meandrycznym musisz zrobić odkrywkę na całej powierzchni - całość od razu wykopać albo przerzucać ziemię z jednego miejsca w drugie. Zajmuje to znacznie więcej czasu koparce.
    Czy ilość rury i glikolu jest mniejsza? Raczej nie - policz sobie. Załóżmy wymiar kolektora 12x20m. W meandrycznym rury co 0,6m, czyli wchodzi 400mb rury. W spiralnym 2 wykopy po 100mb rury, czyli łącznie 200mb, a więc o połowę mniej.
    Sprawność - praktycznie identyczna. Jeśli ustalisz wielkość wymiennika tak, aby pompa ciepła pobierała około 20W/m2 (czyli moc chłodnicza pompy / powierzchnia kolektora < 20W/m2), oraz zamontujesz do domu taką pompę, żeby chodziła ok. 2000 godzin w sezonie grzewczym, to pomiędzy włączeniami pompy temperatura w kolektorze się wyrównuje i praktycznie temperatura powrotu jest bardzo zbliżona do meandrycznego. Przez bardzo zbliżona mam na myśli różnicę do 0,5 czy jednego stopnia pod koniec cyklu sprężarki.
    Jest to najłatwiejszy do zainstalowania kolektor, najmniejszym nakładem pracy i kosztów.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 18-11-2015 o 15:08



  15. #3135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    , PE32 czy 40- wybrać cieńsze ścianki czy grubsze?
    Dla pc 6kW dałbym rury 150m PE32, bo 6kW wymaga małych przepływów i pakowanie się w PE40 niepotrzebnie podniesie koszty. Ścianki dowolne, byle to była rura wodociągowa do wykopów , a nie taka do podlewania, której ścianki można ścisnąć w palcach.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #3136
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    całość od razu wykopać albo przerzucać ziemię z jednego miejsca w drugie. Zajmuje to znacznie więcej czasu koparce.
    Pisałem to głównie w odniesieniu do mniejszej naruszalności gruntu rodzimego. Toteż raczej "przerzucanie" niż odkrywka. Nie wiem tylko na ile ta niska naruszalność jest warta tej walki, bo że nakład pracy koparki jest dużo większy to jest jasne. Z zalet, można sobie nająć małą kopareczkę i po krótkiej wprawie ciupciać samemu rowki. Widzę tu jeszcze pewną zaletę, można na bieżąco dokładnie ubijać wybrany materiał. Tzn. koparka kopie kolejny rowek zasypując ten, w którym jest już ułożona rurka.

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Czy ilość rury i glikolu jest mniejsza? Raczej nie - policz sobie. Załóżmy wymiar kolektora 12x20m. W meandrycznym rury co 0,6m, czyli wchodzi 400mb rury. W spiralnym 2 wykopy po 100mb rury, czyli łącznie 200mb, a więc o połowę mniej.
    Przy takiej powierzchni 2 wykopy na spiralny? Ja mam u siebie 20x25m pod kolektor, mam zaplanowane 5 rowów, 200m rury w każdym z czego tylko 100 przypada na spiralę (reszta na dobiegi).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 20-11-2015 o 11:05
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #3137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ssss Zobacz post
    800m na 6kW, uzyskam tą moc, ale co z wydajnością - jak długo będę miał tą moc dostępną?
    Jak dasz 800m rury na 6kW to DZ nigdy Ci się nie wyczerpie. Dla 6kW nawet bym dał 4x200m PE32. bo przy Twoich przepływach około 1,5m3/h, jeśli się nie mylę, opory będą około 1mws. Co do nawodnienia DZ, to sam nie wiem, czy jest sens.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #3138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Czyli jednak o połowę mniejsza ilość rury i glikolu. Czyli ile to kwotowo może wyjść? 2 tys. mniej? Ile z tego może zjeść koparka za więcej rowków?
    Myjk przy spirali masz oszczędność na koparce, rurze i glikolu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #3139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Kwestia ceny i warunków wykonania - ja się zdecydowałem na spiralny dlatego, bo byłem w stanie oszacować koszt kopania i wyszedł mi satysfakcjonujący, a działka i tak wymagała równania. Przy meandrycznym można zastosować jakieś sprytne urządzenie do układania rur, które kładąc rurę zrobi rowek np. 5-10cm i wtedy na pewno działka będzie mniej zdewastowana, a może i wyjdzie taniej. Ale czy w okolicy ktoś ma taka układarkę i za ile, to już każdy musi sam poszukać. może ktoś z was zna się na tym ? Zwykła minikoparka może się nie sprawdzić, bo dużo czasu może zająć kopanie, ale trzeba by popytać kogoś znającego się na tym, bo ja nie wiem ile metrów wykopu o głębokości 1,5m może wykonać w ciągu godziny minikoparka. Gdy grunt będzie sypki, będzie miała chyba jeszcze trudniej.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #3140
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Myjk przy spirali masz oszczędność na koparce, rurze i glikolu.
    OK, policzyłem to sobie na własnym przykładzie, ilość rury wyszła mi taka sama (odstęp nitek - 1m), czyli tyle samo glikolu. Tylko większy nakład na koparę. Czyli jednak nie warto się spinać na meandryczny.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 157 z 209

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony