dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 92
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1825
  1. #241

    Unhappy

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Można to zrobić oczywiście na jednej pompce, ale nie będzie to z zbyt korzystne rozwiązanie. PCi wymaga dużo większych przepływów niż wymiennik GWC. Wymiennik GWC będzie pracował znacznie dłużej niż PCi. Lepiej więc dać dwie pompy dostosowane do tych obiegów.
    A co zimą gdy PC schładza całe dolne źródło a GWC potrzebuje jak najwyższej temperatury do ogrzania powietrza? Czy tu nie będzie konfliktu interesów czyli spadek sprawności dla poszczególnych urządzeń?

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    A co zimą gdy PC schładza całe dolne źródło a GWC potrzebuje jak najwyższej temperatury do ogrzania powietrza? Czy tu nie będzie konfliktu interesów czyli spadek sprawności dla poszczególnych urządzeń?
    Ja o tym pomyślałem i zrobiłem osobny kolektor "zimowy". Latem planuję wykorzystywać DZ pompy ciepła przy okazji regenerując DZ a zimą osobny GWC też glikolowy.

  3. #243

    Domyślnie

    No dobra ,regeneracja DZ latem ale tu znowu pytanie czy przy funkcji pompy ciepła chłodzenia pasywnego też się będzie gryzło troche z tym GWC . Czy źle myśle?

  4. #244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    No dobra ,regeneracja DZ latem ale tu znowu pytanie czy przy funkcji pompy ciepła chłodzenia pasywnego też się będzie gryzło troche z tym GWC . Czy źle myśle?
    Myślę że nie. Nie mam takiej funkcji bo nie chciałem ale uważam, że dostarczone ciepło do DZ z reku nie wpłynie za bardzo na pracę chłodzenia pasywnego. Może nawet pomóc w nie przekroczeniu punktu rosy. Mało tego, chłodzenie pasywne też dodatkowo będzie regenerowało DZ.

  5. #245
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    W zimie, zwłaszcza przy temperaturze zewnętrznej -25 st. C, czyli bardzo suchym powietrzy nawiewanym założenie jednej wymiany powietrza na godzinę spowoduje drastyczny spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Konieczne byłoby wtedy nawilżanie, czyli ... kolejne straty energetyczne.
    To oczywista oczywistość
    Dlatego napisałem że
    (zimą praktycznie nigdy nie będziesz tak wentylował)
    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Bez problemu można założyć podgrzanie powietrza tylko do 0 st. C. Przy rekuperatorze o dobrej sprawności nie ma potrzeby mocniejszego podgrzewania.
    Można więc dodatkową moc DZ znacznie ograniczyć (mniej więcej o połowę), bez utraty funkcjonalności GWC.
    Latem oczywiście można bez problemu korzystać z dobrodziejstwa całego DZ.
    Wielkość DZ będzie zależało głównie od straty energetycznych domu oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę.
    Z tego co pamiętam amigo1974 planuje dom o niższym od "standardowego" zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania, więc zapewne i pompa ciepła będzie mniejsza.
    Nie wiedziałem jakie amigo1974 ma założenia co do izolacyjności domu.
    Szacowanie mocy PCi wynikło z niedoinformowania z tym że przy powierzchni powyżej 300m2 i tak to nie będzie pompa ciepła z dołu typoszeregu jakiegoś producenta
    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Zakładając jednak, że Twoje szacunki są prawidłowe i potrzebna będzie 800m rur w dolnym źródle, przy ich rozstawie co 1m mamy 800m2 terenu. Latem słońce na tej powierzchni "operuje" przez min. 12h dostarczając 0,5-1,0kW/m2, czyli w ciągu doby 4800-9600kWh. W porównaniu z tym te 24kWh to "pikuś" .
    Fakt że te 25kWh to malutko w ogólnym bilansie nasłonecznienia takiej powierzchni gruntu, ale:
    - słońce operuje z mocą 05-1,0 kW/m2 ale żeby ta ilość energii dotarła do grunty to powierzchnia powinna być pozbawiona jakiejkolwiek roślinności.
    Nawet ładnie przystrzyżony trawnik znacząco ograniczy ilość promieniowania docierającego do gruntu (ciężko sobie wyobrazić 800m2 działki pokrytej tylko trawą).
    - te 25kWh jest dostarczane bezpośrednio na głębokość około 1,5m.
    Wiem że to dalej "pikuś", ale z takich właśnie pikusi rodzą się oszczędności, tym bardziej że w tym przypadku jakoby mimochodem.
    Przynajmniej ja tak kombinuję.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Jani_63 ; 17-09-2010 o 14:38
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  6. #246

    Domyślnie

    [QUOTE=Jani_63;4306671]To oczywista oczywistość
    Dlatego napisałem że
    Nie wiedziałem jakie amigo1974 ma założenia co do izolacyjności domu.
    Szacowanie mocy PCi wynikło z niedoinformowania z tym że przy powierzchni powyżej 300m2 i tak to nie będzie pompa ciepła z dołu typoszeregu jakiegoś producenta


    Ale teraz już mniej więcej wiesz.To mówiąc krótko, korzystniej według Was będzie robić dolne źródło PC i GWC jako jeden organizm z dwiema pompkami osobnymi dla każdego urządzenia o długości 800mb fi 32 , czy jednak dwa oddzielne układy?Jeśli odzielne to dla GWC fi 32 odługości 300mb a dla PC jakieś 500-600mb też fi 32 i to powinno w zupełności według Was wystarczyć, czy może po poznaniu moich założeń Jani trochę mniej?

  7. #247
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Założenia to jedno, a moc PCi potrzebna do pokrycia zapotrzebowania na ciepło to drugie.
    Tej jak zdaje się dalej nie znasz.
    Im mniejsza moc będzie potrzebna tym krótszy wymiennik wystarczy.
    Cały wymiennik i tak bedzie sie skladał kilku pętli tworząc jeden układ, więc nie za bardzo widzę sens dawania dwóch pomp obiegowych.
    Ale może wypowie się jakiś hydraulik z krwi i kości.
    Co innego dwa całkowicie oddzielne układy.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  8. #248
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    ZNAM przypadek, gdzie glikol w pętli zasilającej PC z podróży pod ziemią wracał w temperaturze około -3 i PC dalej poprawnie działała.
    Nam tu chodzi o okolice +7-10stC, żeby powietrze wpadające było już "nad zerem" chociaż.

    Poważnie bym tę pompę obejrzał.
    Moc, dopasowanie itp.
    Cholera wie, czy nie lepiej to porozdzielać i hydraulicznie i przestrzennie (w terenie).
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #249
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Cały wymiennik i tak bedzie sie skladał kilku pętli tworząc jeden układ, więc nie za bardzo widzę sens dawania dwóch pomp obiegowych.
    Tu masz przykład układu z dwoma pompami obiegowymi

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    To układ chłodzenia pasywnego który działa sporadycznie w okresie doby (i to nie każdej), ale oczywiście jakaś analogia jest.
    To czym zajmuje się druga pompa może obsłużyć zawór trójdrożny przy jednej robocie pompy DZ.
    Gdzieś czytałem że w takim układzie jak się nie zachowa odpowiednich średnic to mogą pojawiać się dziwne dźwięki związane z różnicami oporów hydraulicznych tych dwóch obiegów.

    De facto rozważamy tylko jak taki układ można postawić, ale jakby przyszło co do czego to tak jak Adam napisał:
    - trza tą pompę dokładnie obejrzeć.
    Dla takich niestandardowych rozwiązań trzeba albo robić projekt do klocków z których się to składa, albo kompletować elementy do założeń projektu.
    Z łapanki może nie wyjść.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  11. #251
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Sluchajcie, czy na pewno w dobrym watku piszecie ? Troche odeszlo to wszytsko od tematu "GWC wodnego".

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    ZNAM przypadek, gdzie glikol w pętli zasilającej PC z podróży pod ziemią wracał w temperaturze około -3 i PC dalej poprawnie działała.
    Nam tu chodzi o okolice +7-10stC, żeby powietrze wpadające było już "nad zerem" chociaż.

    Poważnie bym tę pompę obejrzał.
    Moc, dopasowanie itp.
    Cholera wie, czy nie lepiej to porozdzielać i hydraulicznie i przestrzennie (w terenie).
    Adam M.
    Czyli Adamie uważasz że prościej i lepiej raczej osobno. Czy na to GWC przy kubaturze do z wentylowania 850m3 wystarczy 200mb rury fi 32 czy pewniej 300mb?

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Ale ten układ jest już nieźle skomplikowany!Lepiej byłoby zastosować prostsze rozwiązanie żeby mógł nad nim sam zapanować w miarę możliwości

  14. #254
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    Ale ten układ jest już nieźle skomplikowany!Lepiej byłoby zastosować prostsze rozwiązanie żeby mógł nad nim sam zapanować w miarę możliwości
    Chodziło mi tylko o pokazanie możliwości pracy dolnego źródła z dwoma pompami obiegowymi. W Twoim wypadku jedna pompa obsługiwałaby PCi, a druga nagrzewnicę/chłodnicę. IMHO, taki układ jest prostszy, bo można bez problemu dopasować wydajność pomp obiegowych do zapotrzebowania PCI i wentylacji.
    Ale jak ktoś wcześniej napisał : "diabeł tkwi w szczegółach" - trzeba konkretny układ zaprojektować, obliczyć opory hydrauliczne, spadki temperatur, dobrać wydajności pomp obiegowych.

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Chodziło mi tylko o pokazanie możliwości pracy dolnego źródła z dwoma pompami obiegowymi. W Twoim wypadku jedna pompa obsługiwałaby PCi, a druga nagrzewnicę/chłodnicę. IMHO, taki układ jest prostszy, bo można bez problemu dopasować wydajność pomp obiegowych do zapotrzebowania PCI i wentylacji.
    Ale jak ktoś wcześniej napisał : "diabeł tkwi w szczegółach" - trzeba konkretny układ zaprojektować, obliczyć opory hydrauliczne, spadki temperatur, dobrać wydajności pomp obiegowych.
    A te myślące , trochę mocniejsze a zużycie prądu i wydajność odpowiednie do zapotrzebowania?Mogę napisać na priv?

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    "Czy na to GWC przy kubaturze do z wentylowania 850m3 wystarczy 200mb rury fi 32 czy pewniej 300mb? "

    Gdzieś tu po drodze logikę szlag trafił....

    ILE na tych 850m3 kubatury będziesz miał generatorów wilgoci?
    Ty, żona, łebek czy dwa i pies jakiś?
    To potrzeby zwyczajne NADAL masz rzędu 120-150m3/godz.
    Puścisz więcej to przesuszysz chałupę i złudkujesz każdy kawałek drewna w niej.
    Drzwi, półki w szafie, klepki w parkiecie itd...
    Przemyśl dobrze CO naprawdę jest Ci potrzebne i takie zrób.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Czy na to GWC przy kubaturze do z wentylowania 850m3 wystarczy 200mb rury fi 32 czy pewniej 300mb? "

    Gdzieś tu po drodze logikę szlag trafił....

    ILE na tych 850m3 kubatury będziesz miał generatorów wilgoci?
    Ty, żona, łebek czy dwa i pies jakiś?
    To potrzeby zwyczajne NADAL masz rzędu 120-150m3/godz.
    Puścisz więcej to przesuszysz chałupę i złudkujesz każdy kawałek drewna w niej.
    Drzwi, półki w szafie, klepki w parkiecie itd...
    Przemyśl dobrze CO naprawdę jest Ci potrzebne i takie zrób.

    Adam M.
    Piszę tylko że mam taką powierzchnie do z wentylowania a ile trzeba będzie powietrza wymienić na godzinę to nie wiem i tu zadaję to pytanie , z tym GWC to chciałbym wiedzieć jakiej długości aby na te wymiany wystarczyło tej energi w tym gruncie a fachowcem w tej dziedzinie nie jestem i proszę o doradztwo w doborze odpowiedniej długości GWC glikolowego bo to chciałbym przed zimą wykonać.To według Ciebie powinno być ile tej rurki?Tak na logikę!

  18. #258
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Powoli i spokojnie!
    Tabakiera dla nosa czy nos dla tabakiery?

    TWÓJ dom.
    WY generujecie wilgoć.
    Powierzchnia/kubatura jest znana.
    Wiadomo, że dom nie gorszy jak 0,3W/1m2 x stK (bo nie odbiorą gorszego).
    Powietrze w ilości około 500-800m3/godz NIE POTRAFI W NAJLEPSZYCH WARUNKACH przenieść więcej jak do 2,5kW.
    Więc źródło c ciepła o mocy rzędu 3kW jest wystarczająco "sztywne", zwłaszcza, że BARDZO RZADKO będziesz korzystał z ilości maksymalnych.
    W efekcie, przy nawet (liczone dla kiepskich warunków) 25W/1mb byłoby tej rury 120 metrów.
    Więc, jak ją przewymiarujesz i dasz dwa odcinki pi około 100mb równolegle fi 25 (chodzi o małe opory przepływu dlatego dwie równolegle) to będzie i dobrze i z zapasem!

    Ale tu wszystko już było, z wyliczeniami i ze 20 razy.
    - Brak zadania domowego!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #259
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Ja mu liczyłem moc przy warunkach ekstremalnych.
    Max wydajność - 850m3/h
    Max delta "t" - 25K
    Wtedy tej mocy potrzeba trochę więcej.
    Fakt że dla warunków zimowych trochę mnie poniosło bo wiadomo, co zresztą zasugerowałem że z takiej wydajności zimą nie będzie korzystał.
    Użytkowo będzie najprawdopodobniej 150-200m3/h. Ewentualnie w sporadycznych przypadkach (impreza z udziałem palaczy) 400-500m3/h.
    No chyba że człowiek imprezowy i takie stadko ma u siebie przynajmniej raz w tygodniu.
    Dla pełnej wydajności wentylacji (kubatura/h) przy pracy ciągłej w okresie letnim spięcie tego układu tak jak sugerował z DZ pompy ciepła załatwi sprawę wydajności złożą z nawiązką.
    amigo1974, jeśli Cię przestraszyłem tym 800mb rury pod trawnikiem to przepraszam.
    Będziesz znał zapotrzebowanie na ciepło (moc PCi), przyzwyczajenia domowników znasz, to wtedy zacznie się skracanie tej rury.
    Przewymiarowanie w sumie niczemu nie szkodzi, koszty jak to się mówi przy jednej robocie aż tak nie rosną, bo rura tania jest.
    Jedynym problemem to mieć gdzie upnąć taką ilość rur na działce.
    Ale znowu wychodzę z założenia że budując dom powyżej 300m2 nie stawiasz go na 7ar.

    Pozdrawiam
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Ja mu liczyłem moc przy warunkach ekstremalnych.
    Max wydajność - 850m3/h
    Max delta "t" - 25K
    Wtedy tej mocy potrzeba trochę więcej.
    Fakt że dla warunków zimowych trochę mnie poniosło bo wiadomo, co zresztą zasugerowałem że z takiej wydajności zimą nie będzie korzystał.
    Użytkowo będzie najprawdopodobniej 150-200m3/h. Ewentualnie w sporadycznych przypadkach (impreza z udziałem palaczy) 400-500m3/h.
    No chyba że człowiek imprezowy i takie stadko ma u siebie przynajmniej raz w tygodniu.
    Dla pełnej wydajności wentylacji (kubatura/h) przy pracy ciągłej w okresie letnim spięcie tego układu tak jak sugerował z DZ pompy ciepła załatwi sprawę wydajności złożą z nawiązką.
    amigo1974, jeśli Cię przestraszyłem tym 800mb rury pod trawnikiem to przepraszam.
    Będziesz znał zapotrzebowanie na ciepło (moc PCi), przyzwyczajenia domowników znasz, to wtedy zacznie się skracanie tej rury.
    Przewymiarowanie w sumie niczemu nie szkodzi, koszty jak to się mówi przy jednej robocie aż tak nie rosną, bo rura tania jest.
    Jedynym problemem to mieć gdzie upnąć taką ilość rur na działce.
    Ale znowu wychodzę z założenia że budując dom powyżej 300m2 nie stawiasz go na 7ar.

    Pozdrawiam
    Jani ! Palacze teraz są na cenzurowanym! Wiesz jak to jest ,ja jako właściciel niepalący nie pozwalam palić innym u siebie tym bardziej że dwójka małych dzieci w domu i trzecie w drodze!Wcale się się nie wystraszyłem tych 800m rury tylko jak już będę to GWC robił chciałbym żeby było dobrze zrobione. a dom będzie na 150ar, także takie ilości rury nie są mi straszne.

Strona 13 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony