dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 92
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 1825
  1. #701
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.
    Zauważ, że podałem maksymalną możliwą do uzyskania moc chłodniczą tego GWC. Przy tych założeniach, które podał Jasiek rzeczywista moc chłodnicza nie będzie zbytnio odbiegała od tej którą podałem. Jednak przy małym wymienniku glikolowym będzie ona znacznie mniejsza.

  2. #702
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?
    Robiłem takie pomiary podczas zeszłorocznych upałów (chyba koniec lipca lub początek sierpnia). Temperatura gruntu na głębokości ok.1,5m wynosiła 14-15 st. C, a mam właśnie mokrą glinę.
    Niedawno sprawdzałem temperaturę gruntu na głębokości 6m - wynosiła ona 8 st. C.

  3. #703
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi.
    Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
    Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.

  4. #704
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    "grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
    A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

    Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?
    Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)
    Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #705
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
    Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.
    Henok a jaka będzie prędkość 600m3 powietrza w 7 kanałach o średnicy 100mm?
    5m/s toż to już odkurzacz

  6. #706
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.
    A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

    Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?
    Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)
    Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.
    Adam M.
    Po prostu wydaje mi się, że pchanie powietrza jednym głównym kanałem, nawet przewymiarowanym to nieporozumienie.

  7. #707
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Henok a jaka będzie prędkość 600m3 powietrza w 7 kanałach o średnicy 100mm?
    5m/s toż to już odkurzacz
    Zaczynasz głupoty pisać.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  8. #708
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Zaczynasz głupoty pisać.
    HenoK stwierdził, że 600m3/h to juz przekroczenie prędkości 5m/s.
    W jaki sposób, jeśli kanał główny o średnicy 250mm i długości 1m zakończony jest skrzynką rozdzielaczową 7x100mm.
    Duży przepływ i mała prędkość strugi powietrza i chyba o to właśnie chodzi, prawda?
    Załóżmy że prędkość w kanałach 100mm będzie wynosiła 2m/s, przy 10m dlugości przewodzie wentylacyjnym okres przebywania(przepływu) powietrza będzie wynosił 5s.
    Zresztą jeśli chodzi o straty, to izolowanie przewodów wentylacyjnych i poddasza welną mineralną w tych czasach to nieporozumienie.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 07-07-2011 o 12:41

  9. #709
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Gdzie, bo nie widzę, pada to stwierdzenie... i sprawa zasadnicza... dla jakiego przekroju kanału?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  10. #710
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Gdzie, bo nie widzę, pada to stwierdzenie... i sprawa zasadnicza... dla jakiego przekroju kanału?
    Dzisiejsza wypowiedź o 6.04 i wygląda na to, że cały czas mowa o 600m3/h a średnice kanałów nieistotne dla HenoK.
    Pada jednoznacznie stwierdzenie, że opisana prędkość przepływu przekracza 5m/s.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 07-07-2011 o 13:21

  11. #711
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    W tym wątku nie żadnego postu o tej godzinie, a cytowany przez ciepie wpis HonoK'a też jakby z innej godziny.
    Jak dla mnie dyskusja o postach - bezprzedmiotowa.

    Najlepiej policz to sam i będzie Ci się wszystko zgadzało... albo i nie.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  12. #712
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Co do nabijania instalacji to są też gotowce :

    http://allegro.pl/pompka-do-napelnia...695717055.html

  13. #713
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.
    Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.
    Dokladnie chodziło mi o tę wypowiedź.

  14. #714
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Co do nabijania instalacji to są też gotowce :

    http://allegro.pl/pompka-do-napelnia...695717055.html
    Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow
    Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  15. #715
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow
    Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

    Fantom
    Tak i wystarczy zrobic tylko przejściówkę z 2 śrubunkami.
    Warto coś takiego uniwersalnego mieć w domu, choćby i dlatego, że mamy instalację solarną, nie będziemy przecież płacić za wymianę glikolu, można przecież samemu tymi ręcami.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 07-07-2011 o 13:34

  16. #716
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Dlatego pisałem o opryskiwaczu bo takie urządzenie jest w prawie każdym domu .
    Odkręcasz wężyk z lancą, dobierasz odpowiedniej średnicy wąż ogrodowy lub ciśnieniowy, na jeden koniec szybkozłączka a drugi opaską na króciec baniaka.
    Tylko jeszcze jedno. aby ten wężyk zaciągał z samego dna trzeba dosztukować mniejszy i zacisnąć opaską wyżej, ewentualnie zgrzać .
    Albo bez tego drugiego wężyka pompować i przechylać go o 180 stopni podczas ładowania .
    Jasno to opisałem czy zdjęcia wkleić ?

  17. #717
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Widziałem takie, które mają wypływ na dole baniaczka a poduszka powietrzna tworzy się u góry.

  18. #718
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Tak wygląda nagrzewnica z Promontu , opcja z tacką ociekową i wyjściem na kanał okrągły fi 200 :




  19. #719
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Tak wygląda nagrzewnica z Promontu , opcja z tacką ociekową i wyjściem na kanał okrągły fi 200 :



    Piczman, sam ją obudowałeś?
    Ja jestem za obudowaniem w formie kielicha, wtedy powietrze wchodzi do nagrzewnicy na całej jej powierzchni.
    W takiej zabudowie jak na zdjęciu powietrze będzie szukało najkrótszej drogi, szczególnie w okresach zimowych kiedy przepływy powietrza są mniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 07-07-2011 o 15:50

  20. #720
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    To juz Promont obudowal !
    Piczman, a obuduja tez z drugiej strony ? W koncu do celow GGWC musimy miec w sumie nagrzewnice kanalowa w 100%

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

Strona 36 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony