dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 92
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1825
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    nagrzewnice lamelowe moglyby byc wiekszej powierzchni niz powierzchnia 'ssaca' PCI zwolmilo by to strumien powietrza przy nagrzewnicach i zmniejszyloby opor, janal bylby szerszy przy nagrzewnicach a wezszy przy PCI.

    Myslisz ze nie pociagnie przez tyle nagrzwenic?

    A w sumie moze byc jena tylko wieksza nagrzewnica o odpowiedniej mocy i konstrukcjii.
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Jedno wydaje się pewne.
    Wentylator samej PCi nie da rady tego powietrza przetłoczyć.
    On jest obliczony do dmuchania bezpośrednio na wymiennik PCi a nie do przetłaczania strugi w kanale w którym znajdzie się jeszcze dodatkowo nagrzewnica (nagrzewnice).
    Potrzebny tu będzie dodatkowy wydajny wentylator który jest przystosowany do takich działań, lub przynajmniej wspomagający.
    Jak nie ma być prądożerny to chyba coś z oferty EBM lub Soler&Palau.
    Nie wiem czy nie wystarczyłby wentylator A4E 300 AP 26-02 z EBM.
    http://www.ebmpapst.pl/sklep.php?PID=102
    Ten przynajmniej nie zabija ceną choć może mieć za mały spręż
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Ale pomijajac wentylator, czy taki uklad da nam tyle energi z gwc zeby w zimie gdy temp powietrza spadnie ponizej zera, podniosll ja jakos - zawsze jest to energia do wykozystania, czyli COP lepszy...
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Układ z którym kombinujesz to już właściwie nie GWC tylko zważywszy na rozmiar i przeznaczenie raczej kolektor płaski DZ.
    Wszak jest dedykowany do współpracy z PCi
    Dla mocy która spodziewasz się pobierać będzie musiał mieć około 350m +/- 50m zależnie od warunków gruntowych i być położony w trzech pętlach.
    Samo przekazanie energii będzie trochę naokoło, bo po pobraniu jej z ziemi najpierw przekazujesz ją powietrzu, żeby potem odebrać ją na powrót z tego powietrza.
    Zadziałać powinno skoro wszystko zostanie dobrze policzone dla mocy i przepływów jakie potrzebujesz.

    Może warto rozważyć przerobienie samej jednostki zewnętrznej PCi tak, aby przez wymiennik mogla bezpośrednio odbierać energię DZ.
    Warto by jakiegoś chłodniarza w tej materii "zgwałcić"
    Kosztowo może by nawet wyszło podobnie jak konkretna nagrzewnica dla bąć co bąć dużych przepływów, tym bardziej że dodatkowy wentylator byłby już zbędny.

    Masz "pomysła".
    Warto chyba sprawdzić inne warianty tego rozwiązania.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi78__
    Witam

    Mam pytanie do Adama_mk:

    Z GWC glikolowego da sie wydusic max 3kW, a jak zrobic wieksza wydajnosc, coby przedmuchiwac 2000m3/h? Ustawic w kanale 3 nagrzewnice jedna za druga i osobne obiegi?, czy lepiej jedna duza nagrzewnice?

    Mam jeden pomysl i potrzebne mi ogromne GWC wodne 1, albo inaczej potrzebna mi wieksza moc.....

    Chodzi o to zeby poprzez GWC wodny 1 zwiekszyc sprawnosc pompy ciepla powietrze/woda

    Przeplyw powietrza w takiej pompie - nieduzej to ok 2000m3/h - zaraz sie znajda tacy co napisza ze jest znacznie wiecej, ale dla PCI ok5-6kW wystarczy



    Umiescic by to bylo mozna w kanale zaizolowanym ( u mnie idealnie pod planowanym tarasem)i wlaczac obieg glikolu zima, a latem wylaczac zeby nie schladzac powietrza niepotrzebnie, ciekaw jestem ile mocy moglo by to oddac i czy jakie gabaryty takiego ustrojstwa by musialy byc?

    Jesli niewypal to walcie odrazu..

    Co do kosztow to GWC pewnie 4-5tys zl (wszystko razem) a taka PCI jakbym potrzebowal ok 6-10tys

    Co Wy na to Panowie?
    Swego czasu też coś takiego planowałem.
    http://forum.muratordom.pl/post2089837.htm#2089837
    http://forum.muratordom.pl/post2133050.htm#2133050
    Potem oprócz wymiennika powietrznego w pompie ciepła dołożyłem wymiennik płytowy zasilany glikolem z gruntu, czyli miałem taka hybrydę PC glikol-woda, powietrze-woda. Niestety sprawność tego była niewielka i ostatecznie zdecydowałem się na pompę ciepła glikol-woda. Szczegóły w moim Dzienniku budowy .

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Sam zamysl byl taki ze PCI gruntowa ma szczegolnie z DZ poziomym ma mala sprawnosc latem (do CWU) lub na wiosne (jeszcze CO i CWU) po wyziebieniu zimowym DZ i wtedy kozystniej jest miec DZ w postaci powietrza, a zima wspomagac sie przez 'to GWC/DZ'

    Gdyby udalo sie podniesc zima - zwlaszcza w skrajnych warunkach temp powietrza o kilka/kilkanascie stopni sprawnosc by byla zdecydowanie wieksza niz przy np.-15tsC

    Od wiosny do jesieni kozystamy z powietrza jako DZ, a grunt sie regeneruje i niema problemu z wychodzonym/wymrozonym gruntem(DZ) inaczej mamy dwa dolne zrudla dla jednej PCI

    A moze lepiej je ustawic rownolegle niz szeregowo? wtedy predkosc przeplywu powietrza mniejsza, dluzszy czas kontaktu powietrza z nagrzewnicami, mniejszy opor przeplywu i moze sama PCI dala by rade.

    Dodarkowo pomiedzy nagrzewnice a PCI mozna wyrzucac powietrze z reku.
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi78__
    Sam zamysl byl taki ze PCI gruntowa ma szczegolnie z DZ poziomym ma mala sprawnosc latem (do CWU) lub na wiosne (jeszcze CO i CWU) po wyziebieniu zimowym DZ i wtedy kozystniej jest miec DZ w postaci powietrza, a zima wspomagac sie przez 'to GWC/DZ'
    Co to dla ciebie znaczy mała sprawność?
    Dla parametrów 0/35 większość glikolowych pomp ciepła ma COP=4,0.
    W najbardziej niekorzystnym momencie momencie temperatura dolnego źródła wynosiła u mnie -4,0/+0,8 st. C, w tej chwili już temperatura DZ zaczyna rosnąć i wynosi -3,8/+1,0. Przy największym zapotrzebowaniu na ciepło wymiennik gruntowy wymiennik jest z pewnością bardziej wydajny, niż wymiennik powietrzny. Natomiast gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0st. C, to temperatura gruntu stosunkowo szybko rośnie. Wystarczy porównać dwie rzeczy - z gruntu jest pobierane 20-30W/m2, natomiast słońce ogrzewa grunt z mocą 500-800W. Po zakończeniu sezonu grzewczego wykorzystanie pompy ciepła jest zdecydowanie mniejsze. Na potrzeby przygotowania ciepłej wody moja PC nie będzie pracowała więcej jak 2h w ciągu doby.
    Powietrzna PC ma zdecydowaną przewagę tam, gdzie latem potrzeba dużej ilości ciepłej wody (ośrodki wczasowe, podgrzewanie basenu, itp.). W typowym domu jednorodzinnym pompa ciepła z wymiennikiem glikolowym ma przez większość sezonu grzewczego znacznie wyższy COP niż pompa powietrzna.

    Oczywiście nie twierdzę, że PC powietrze-woda jest złym wyborem. Pozwala ona uniknąć wykonywania wymiennika gruntowego. Niższa cena całej instalacji rekompensuje gorszy całoroczny COP. Dodawanie do PC powietrznej wymiennika gruntowego niewiele polepszy sprawność, a znacznie zwiększy koszt.

    Jeżeli chcesz w ten sposób kombinować, to do PC glikol-woda dodaj wymiennik ciepła powietrze-glikol, który będzie działał latem.

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    ale jeszcze chodzi o to ze na pompe gruntowa trzeba 40 - 50 tys wydac
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Spokojnie idzie się zmieścić w połowie kwot, które wymieniłeś. Przy wymienniku płaskim, zakupie pompy polskiego producenta i montażu wszystkiego samodzielnie (a wnioskuję, że rozwiązanie proponowane przez Ciebie zamierzałeś wykonać sam) można mocno ograniczyć wydatki. Jak wgryziesz się w temat możesz pompę wykonać samodzielnie co jeszcze trochę ograniczy wydatki. Ja ze swoją spokojnie się zmieszczę poniżej 20tys.
    Rozwiązanie proponowane przez Ciebie też nie było by tanie, a stopień skomplikowania większy.

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomi78__
    ale jeszcze chodzi o to ze na pompe gruntowa trzeba 40 - 50 tys wydac
    Jak chcesz to możesz i 200tys. zł wydać .
    Tak jak napisał Rafał - jak dobrze poszukasz, znajdziesz tańsze, co nie zawsze musi oznaczać gorsze rozwiązanie.

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Dla Twojego domu spokojnie zmieścisz się z pompą w 20 tys.
    Ja liczyłem jak pamiętam 14 tyś za pompę z dolnym źródłem "do samodzielnego montażu"
    A dom mam trochę większy i z większym zapotrzebowaniem na każdy m2 powierzchni !

  12. #72

    Domyślnie

    Mam dokładny schemat PC (zainstalowana u moich rodziców - więc mam wgląd do wnętrzności) - sprawdzałem cennik komponentów i dla Twojego domu można zrobić za jakieś 5-6tys. - tylko musi być fachowiec, który to wszystko poskłada.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Przenieście się na inny wątek jeśli chcecie o Pompach gadać

    A wracając do tematu czy jest ktoś chętny aby wykonać GWC wodne i wstawić pompę pokazującą pobór mocy ?
    To by nam trochę naświetliło sprawę odnośnie potrzebnej wydajności pomp !

  14. #74
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Piczman Jakie opory przepływu powietrza wytwarza Twoja nagrzewnica oraz jaka jest jej moc? Czy dysponujesz takimi danymi? Pytam, bo ma to spory wpływ na dobór wentylatorów w wentylacji mechanicznej.

    A wracając do tematu czy jest ktoś chętny aby wykonać GWC wodne i wstawić pompę pokazującą pobór mocy ?
    Pytasz, a wydaje mi się, że Ty taki układ już masz

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja wstawiłem na pałę pompę z ręczną regulacją, to że chodzi na pierwszym biegu to wiemy, ale być może wystarczyło by założyć mniejszą !?
    Tego nie wiem, teraz pobiera 45 W a to nie jest mało !

    Nagrzewnica daje małe opory, sprawdzę jakie ale dopiero wieczorem.
    Jutro rano napiszę !

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Moc tej pompy zależy wprost od przerzucanych w jednostce czasu mas płynu.
    A te masy?
    Od warunków zewnętrznych, od temperatury zaokiennej oraz od wielkości przepływającej strugi powietrza i jego wilgotności.
    Transport ciepła jest zimą od płynu do powietrza.
    W efekcie na wylocie ten płyn jest zimniejszy od tego co napływa.
    A o ile?
    I tu właśnie jest pies pochowany!
    Jak o jakie 10 stopni - to przepływ jest katastrofalnie za mały.
    Lamele są zimne a mogłyby być cieplejsze.
    Jak temperatura wypływającego płynu jest prawie taka sama jak napływającego - to lamele są maksymalnie "gorące" (z 7-8stC) i powietrze zasysane ogrzewane jest tak - że bardziej się już nie da.
    I do tego trzeba dążyć kosztem mocy pchanej w tę pompę.
    Da się dobrać taką pompę, która ma czujnik temperatury i sama dobiera sobie moc do bieżących warunków pracy. (bardzo zmiennych)
    Tyle, że one są droższe (takie pompy) od zwykłych "nie myślących".
    Ale jak kto ma wolę i trochę grosza....

    Adam M.

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Gdzieś podawałem temp. przed i za nagrzewnicą.
    To było chyba w okolicach 2 C różnicy w największe mrozy.
    Na wyższych biegach nie sprawdzałem.
    Czyli jest dobrze,może i optymalnie !?

    Chodzi prawie cały czas od 4 miesięcy ( zima okrutna) i jest z czego brać!
    U mnie całkowicie się to GWC sprawdziło !
    Czekam na lato, mam nadzieje również na spore korzyści

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Latem, to się spodziewam, że znacznie bardziej będzie widać wpływ przepływu cieczy na te temperatury, bo powietrze wilgotniejsze (bezwzględnie! - większe masy wody na m3).
    A woda ma duże ciepło właściwe.
    Adam M.

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Jak mierzyłem zaraz po złożeniu wszystkiego to w upał nawiewało +16 C .
    I ta woda w wiaderku
    Pobawię się przepływem jak przyjdzie na to czas.
    Póki co odśnieżać muszę rano samochód a GWC odmraża
    Prawie połowa Marca ,,,

  20. #80
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kszew
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    178
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Dobierając pompę, należałoby wpierw dokonać pewnych obliczeń teoretycznych.

    Wariant 1 - średnie warunki w zimie
    - powietrze
    temp. powietrza zewnetrzna -5st.C
    temp. za nagrzewnicą +5st.C
    dT = 10 st.C
    V = 150 m3/h przepływ powietrza
    Q = 0,47 kWh - ilość ciepła jaka trzeba dostarczyć powietrzu
    - płyn
    temp. na zasilaniu = 8st.C
    temp. na powrocie = 5st.C (taka jak powietrza za nagrzewnicą)
    dT = 3 st.C
    m - masa plynu (woda)
    m = Q / (cp x dT) gdzie cp-ciepło właściwe płynu (przyjąłem dla wody)
    m = 0,47kWh / ( 0,00117 x 3 ) = 134 kg (w przeliczeniu na godzinę)
    Czyli przyjąć należy ok. 150 litrów/godzinę

    Wariant 2 - max warunki w zimie
    - powietrze
    temp. powietrza zewnetrzna -20st.C
    temp. za nagrzewnicą +2st.C
    dT = 22 st.C
    V = 300 m3/h przepływ powietrza (imprezka )
    Q = 1,9 kWh - ilość ciepła jaka trzeba dostarczyć powietrzu w czasie 1 godz.
    - płyn
    temp. na zasilaniu = 8st.C
    temp. na powrocie = 2st.C (taka jak powietrza za nagrzewnicą)
    dT = 6 st.C
    m - masa plynu (woda)
    m = Q / (cp x dT) gdzie cp-ciepło właściwe płynu
    m = 1,9kWh / ( 0,00117 x 6 ) = 270 kg (w przeliczeniu na godzinę)
    Czyli przyjąć należy ok. 300 litrów/godzinę

    To jest dużo mniej niż w ogrzewaniu podłogowym.
    W dodatku ruraż GWC z pewnością daje mniejsze opory przepływu płynu niż ruraż ogrzewania podłogowego.
    Wyjdzie jakaś mała pompa (może taka, jak do cyrkulacji cwu).

    Może ktoś by się potrudził i dobrał pompę:
    instalacja GWC z rur PP fi25mm:
    - dwie pętle po 70mb połączone równolegle
    - główna nitka długości 30m
    - opór nagrzewnicy ? (największa niewiadoma)
    - przepływ płynu max 300 l/h

    pozdrawiam
    kszew

Strona 4 z 92

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony