dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 303 z 833
Pokaż wyniki od 6.041 do 6.060 z 16653
  1. #6041
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał vega1 Zobacz post
    czy jest jakiś darmowy program, w którym można się pobawić, obciążeniami, zmieniając ułożenie zbrojenia, klasę betonu itd? Ewentualnie jakiś płatny ale nie drogi? Do zastosowań "nie komercyjnych".
    Kiedyś taki filmik oglądałem:
    http://www.youtube.com/watch?v=AOakUfoaI-M
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #6042

    Domyślnie

    ABC Płyta - 300 PLN/miesiąc użytkowania - modelowanie płyt żelbetowych stropów i płyt fundamentowych na podłożu jednorodnym lub wielowarstwowym a także na sprężystym podłożu. Dużym plusem jest możliwość liczenia ugięć w stanie zarysowanym. Kiedyś dostępna była darmowa wersja demo gdzie można było stworzyć model i zadać podpory i obciążenia a do wykonania obliczeń trzeba było "znaleźć" stanowisko z kluczem sprzętowym - może gdzieś taką wersję demo w czeluściach internetu jeszcze znajdziesz.
    PlaTo - też liczy płyty na podłożu sprężystym i sztywnym, jest wersja demo dostępna, z PlaTo nie korzystałem więc poza tym że jest nic więcej nie powiem...

    Ale dla zupełnie hobbystycznego i niekomercyjnego użytkowania poszukałbym raczej wersji "edukacyjnych.....

  3. #6043
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stefek1980
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    100-dzieniec
    Posty
    122

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Na wiosnę zaczynamy wielką przygodę budowy pierwszego domu Ja z małżonką.
    Sporo czytam forum, po długich bojach z całą rodziną postanowione że będzie płyta, pierwsza w moim mieście, kosmos dla niektórych.
    Co już mamy załatwione: rozmowę z wykonawcami, kumaci chętni do pracy, szef pracował na zachodzie i doskonale wie o co chodzi, obecnie stawiają hale przemysłowe
    geolog też jeszcze czegoś takiego nie widział, ale bardzo chętny do pomocy i ciekawy całego projektu,
    architekt hm nie ogarniał ale łopatologicznie wytłumaczyłem i tylko zapytał kto to zaprojektuje
    konstruktor: tu prawdopodobnie Pan Wojciech Socha, oczywiście jeśli się zgodzi.

    Dom jest projektem ind. ale baaaaaaaaaaardzo podobnym do projektu FLO II z archipelagu
    http://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-ii/

    Na działce na razie z moich obserwacji piach i trochę gliny woda głęboko może nawet z 2 m.

    Pytania:
    jaką pospółkę używaliście o jakiej frakcji?
    W okolicy mam tylko jedno wyrobisko gdzie mają "tylko": płukany żwir 0/12mm; 2/12mm; 4/12mm, jaką frakcję mieliście w projekcie?
    Rozglądałem się za xps i jedna z hurtowni współpracuje z styropoz.pl i z tego co wyczytałem oferują również xps niby synthos (byłoby super),
    chciałbym 10 lub 15cm xps, eps200 zależy co w projekcie na tym płyta i potem chyba 5 lub 10 cm styro na tym podłogówka i wylewka. Ogrzewanie podłogowe, wodne kocioł gazowy, w salonie kominek
    Co o tym sądzicie, dobrze kombinuje.
    pozdrawiam
    Stefek

  4. #6044
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    tak teoretycznie...jeżeli główne ocieplenie da się na płycie a pod płytą cienki xps dla likwidacji mostków od ścian to jaka powinna być grubość xps żeby spełnić wymagania dla np. budynku pasywnego?

  5. #6045

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    tak teoretycznie...jeżeli główne ocieplenie da się na płycie a pod płytą cienki xps dla likwidacji mostków od ścian to jaka powinna być grubość xps żeby spełnić wymagania dla np. budynku pasywnego?
    Nie znam się na tym, ale wydaje mi się że z cienkim xps pod płytą pasywniaka się nie zbuduję.

  6. #6046
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojmil

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    śląsk i zagłębie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Mam pytanie, czy przy wykonywaniu płyty należy montować folię kubełkową na pionowo ustawione płyty styropianu? Jeśli TAK to na wysokość styropianu i czy należy wywijać folię na górze - na płytę?

  7. #6047
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przecież te płyty tworzą cokół budynku.
    Otynkować, albo obłożyć płytkami.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #6048
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojmil

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    śląsk i zagłębie
    Posty
    32

    Domyślnie

    no nie do końca - u mnie częściowo mają być obsypane ziemią i stąd się wzięło moje pytanie - jako że się na tym nie znam to staram się zasięgnąć jakiejś rady

  9. #6049
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ile będzie zasypane ? 15cm ?
    Folia kubełkowa będzie zbędna, nie mówiąc o tym, że nie wiem, jak chciałbyć ją wywinąć na płytę ?
    Rób zgodnie z projektem.


    U mnie cokół obsypany jest ziemia na jakieś 15cm. Póki co to po prostu płyta styropianowa, zaciągnieta klejem na siatce.
    Ta ziemia jest i tak prawie zawsze sucha, jak pieprz - okap dachu chroni przez deszczem. Jedynie jedna ściana szczytowa i ziemia pod nią jest moczona opadami.
    Z tego względu i tak ją wybiorę i zastąpię szerokim na na 15 cm pasem żwirku.
    A sam cokół będzie pokryty tynkiem strukturalnym, albo płytkami, więc będzie zabezpieczony przez wilgocia.

    Jak chcesz to zrobic na bogato, to zamiast kleju na siatce użyj Mapelastica.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #6050
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefek1980 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Na wiosnę zaczynamy wielką przygodę budowy pierwszego domu Ja z małżonką.
    Sporo czytam forum, po długich bojach z całą rodziną postanowione że będzie płyta, pierwsza w moim mieście, kosmos dla niektórych.
    Co już mamy załatwione: rozmowę z wykonawcami, kumaci chętni do pracy, szef pracował na zachodzie i doskonale wie o co chodzi, obecnie stawiają hale przemysłowe
    geolog też jeszcze czegoś takiego nie widział, ale bardzo chętny do pomocy i ciekawy całego projektu,
    architekt hm nie ogarniał ale łopatologicznie wytłumaczyłem i tylko zapytał kto to zaprojektuje
    konstruktor: tu prawdopodobnie Pan Wojciech Socha, oczywiście jeśli się zgodzi.

    Dom jest projektem ind. ale baaaaaaaaaaardzo podobnym do projektu FLO II z archipelagu
    http://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-ii/

    Na działce na razie z moich obserwacji piach i trochę gliny woda głęboko może nawet z 2 m.

    Pytania:
    jaką pospółkę używaliście o jakiej frakcji?
    W okolicy mam tylko jedno wyrobisko gdzie mają "tylko": płukany żwir 0/12mm; 2/12mm; 4/12mm, jaką frakcję mieliście w projekcie?
    Rozglądałem się za xps i jedna z hurtowni współpracuje z styropoz.pl i z tego co wyczytałem oferują również xps niby synthos (byłoby super),
    chciałbym 10 lub 15cm xps, eps200 zależy co w projekcie na tym płyta i potem chyba 5 lub 10 cm styro na tym podłogówka i wylewka. Ogrzewanie podłogowe, wodne kocioł gazowy, w salonie kominek
    Co o tym sądzicie, dobrze kombinuje.
    pozdrawiam
    Stefek
    Witam,
    moim zdaniem dobra decyzja.

    Piasek: Jedynym parametrem który się liczy jest, ze ma być piasek latwozageszczalny, nieplukany. Frakcje już od dawno nie podajemy, ponieważ wszędzie piasek jest inny. Im bardziej roznorodna jest frakcja, tym lepiej się zageszcza. Rzadko się zdarza ze podsypka która przywiozą się nie nadaje, nie ma co przekombinowac. Nie nadaje się np. piasek rzeczny (jakby płukany)

    Pod plyta EPS nie polecam, producent tez nie, ale jak konstruktor się na to zgodzi... cos. Warto pytac czy w obliczeniu uwzglednial te parametry 45kN/m²

    Ogrzewanie podłogowe jak najbardziej tak

    Pozdrawiam
    Thomas
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 14-09-2013 o 12:05

  11. #6051
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    tak teoretycznie...jeżeli główne ocieplenie da się na płycie a pod płytą cienki xps dla likwidacji mostków od ścian to jaka powinna być grubość xps żeby spełnić wymagania dla np. budynku pasywnego?
    Dom pasywny wymaga U<0,15 W/m²K dla wszystkich przegrodow, na dotacje dla domu tzw NF15 nawet 0,12 W/m²K bądź 0,10 W/m²K w strefie klimatycznej 4 i 5.
    Pewnie da się to tez osiagnac majac pod plyta tylko 10cm XPS a reszte jako EPS pod wylewka. Gdzies powyżej podalem link do takiego kalkulatora online (www.u-wert.net), tam można kalkulować caly przegrod, razem z sciankami które stoja na plycie.

    Czy taka wersja się oplaca, biorac pod uwagę ze wtedy potrzebuje wyższe sciany, aby zachować wysokości pokoju, to inna kwestia.
    Poza tym warto sprawdzać gdzie w takiej koncepcji znajduje się punkt rosy. Powyzej podana strona tego kalkuluje.

    Im więcej izolacji na stronie cieplej i im mniej na stronie zimnej przegrodu, tym bardziej punkt rosy wedruje do srodka, co jest niekorzystnie.
    Przy 20cm izolacji pod plyta, punkt rosy znajduje się pod podsypka piaskowej.
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 14-09-2013 o 12:33

  12. #6052
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    W_R_W

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Rzgów
    Kod pocztowy
    62-586
    Posty
    2
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    i tu mała nieścisłość moje doświadczenie fundament na płycie
    jest tańszy
    warunki gruntowe bardzo podobne
    budynki budowane w odległości około 80 metrów od siebie
    mój na płycie i kuzyna na typowym fundamencie z kanoldów -
    mój około 40 % tańszy

    dzięki pomocy pana z firmy thorman
    dołożyłem jeszcze coś czego nie robi
    ani megatherm ani legallet -
    tzw zabezpieczenie przeciw wysadzinowe
    i
    Oczywiście budynek na xps a nie na eps -

    to jest takie po naszemu zawsze coś zaoszczędzić

    - ale w tym miejscu na oszczędność zamiana xps- na eps - NIE!!!!

    nie można - tak ryzykować przecież po kilkudziesięciu latach to styropianu eps szukać trzeba będzie

    pozdr

  13. #6053
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    no tak. tysiące domów co stoją na EPS nagle zostaną bez deka izolacji od tak bo ona zniknie... Bełkot

  14. #6054
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    było już tysiąc razy.. cała rozrzutnośc to jakieś 3-4 tysiące róznicy..
    ale mam pytanie..
    dom stoi.. nie zrobiłem opaski przeciwwysadzinowej póki co.. grunt to piasek.. robić przed zimą?
    a jeśli tak to czy na eps200 starczy? położyłbym po szerokości czyli szerokością 50cm od domu, powinno chyba starczyć..
    i czy drenaż pod opaską robić?
    mogę to tymczasowo też zrobic, lekko podkopać, styro ułożyc i przysypać z góry..
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 15-09-2013 o 22:44
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  15. #6055
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kdens

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kotuń
    Kod pocztowy
    08-130
    Posty
    64

    Domyślnie


    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    było już tysiąc razy.. cała rozrzutnośc to jakieś 3-4 tysiące róznicy..
    ale mam pytanie..
    dom stoi.. nie zrobiłem opaski przeciwwysadzinowej póki co.. grunt to piasek.. robić przed zimą?
    a jeśli tak to czy na eps200 starczy? położyłbym po szerokości czyli szerokością 50cm od domu, powinno chyba starczyć..
    i czy drenaż pod opaską robić?
    mogę to tymczasowo też zrobic, lekko podkopać, styro ułożyc i przysypać z góry..
    Właśnie też się zastanawiam, u mnie narazie sama płyta. Grunt wymieniomny na metr szerzej niż płyta na piasek. Pionowe płyty styropianu też nie były docinane, więc są wkopane w ziemię 20 cm poniżej płyty. JAk myślicie, duże jest zagrożenie, że coś się stanie w tym przypadku, czy można spokojnie zostawićpłytę na zimę bez opaski przeciwwysadzinowej.

  16. #6056
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał W_R_W Zobacz post
    Oczywiście budynek na xps a nie na eps -

    to jest takie po naszemu zawsze coś zaoszczędzić

    - ale w tym miejscu na oszczędność zamiana xps- na eps - NIE!!!!

    nie można - tak ryzykować przecież po kilkudziesięciu latach to styropianu eps szukać trzeba będzie
    A co myślicie żeby mieszać ? Na przykład, dla izolacji 20cm dać XPS 10cm jako pierwsza warstwa. Na to drugie 10cm XPS z "opaską" ok. 0,5m, ale tylko pod ścianami nośnymi a resztę EPS 200 (może nawet 100) ?
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 16-09-2013 o 08:23
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #6057
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A co myślicie żeby mieszać ? Na przykład, dla izolacji 20cm dać XPS 10cm jako pierwsza warstwa. Na to drugie 10cm XPS z "opaską" ok. 0,5m, ale tylko pod ścianami nośnymi a resztę EPS 200 (może nawet 100) ?
    moim skromnym zdaniem to najgorsze chyba co może być bo wtedy masz nierówno obciążone i nie jesteś w stanie przewidzieć jak zwłaszcza po kilku/nastu latach zwłaszcza na łączeniach się to zachowa..
    ile kasy zaoszczędzisz w taki sposób? jak dom jest 10x15m jedną wartstwę chcesz z XPS (w mnie na taką płytę poszło 30m3) więc już masz 15m3 XPS
    potem chcesz pod ściany nośne tez XPS - czyli po obrysie i ze dwie czy trzy w srodku, niech będzie 80mb XPSa, żeby nie ciąć to musisz mieć około 80 płyt czyli 4m3.. i już mamy wynik, oszczędzisz 11m3, za dobry EPS200 parking/podłoga trzeba dać jakieś 280 zł za m3 a za XPS30 jakieś 430 czyli na m3 masz 150 zł różnicy.. razy 11m3 to oszczędzasz 1650 zł.. brutto
    IMHO nie warto..
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 16-09-2013 o 09:31
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  18. #6058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    A ja nie sądzę, żeby to miało duże znaczenie. Przecież płytę projektuje się właśnie na niestabilne warunki gruntowe. W czasie kilku/kilkunastu lat grunt pod domem też może nierównomiernie osiąść i wystąpią naprężenia. Poza tym, skoro największy nacisk jest pod ścianami nośnymi i tam będzie XPS, to skąd ten duży nacisk na EPS, który ma znacznie bardziej odkształcić EPS od XPS ? Można sądzić, że większy nacisk na XPS odkształci go w takim samym stopniu jak mniejsze obciązenie na EPS'a, więc ułożenie płyty będzie bardziej równomierne, a 1650zł w kieszeni.

    PS. W najnowszym dodatku muratora jest przedstawiony taki fundament.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  19. #6059

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    ... a 1650zł w kieszeni....
    a tak na marginesie, stać cie wogóle na budowę domu skoro już na etapie fundamentów szukasz tak iluzorycznych oszczędności?
    Zajrzyj do słownika i poznaj znaczenie słowa "Fundament"
    Pomogę cim inaczej podstawa, już sama nazwa wskazuje czym jest dla domu
    Ciekawe czy na kafelkach w kiblu czy meblach tez będziesz tak oszczędzał?
    Mówili mi, żebym tu się nie doszkalał bo tu z g... chcą bicz ukręcić i zamiast wiedzy głupotami mnie napoją i widzę, że mieli rację

    A największe obciążenie możesz mieć gdziekolwiek, po to projektuje się płytę i odpowiednie rozmieszczenie w niej zbrojenia by płyta przenosiła całe obciążenie równomiernie.
    Przepraszam ale kto ci takich głupot nagadał, że jest inaczej?
    Ostatnio edytowane przez domowy cieć ; 16-09-2013 o 12:11

  20. #6060

    Domyślnie

    Cytat Napisał domowy cieć Zobacz post
    po to projektuje się płytę i odpowiednie rozmieszczenie w niej zbrojenia by płyta przenosiła całe obciążenie równomiernie.
    To taki żarcik z tym "równomiernie"...?

Strona 303 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony