dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matex

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie dom na zasypanym stawie


    witam mam pytanko czy ktoś może budował się na działce gdzie kilka lat wcześniej był staw? był zasypany gruzem i ziemią, proszę o porady czy jest realna budowa na takim terenie i czy badania nośności gruntu coś dadzą. pozdrawiam
    Oszczędzamy !!!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    badania dadzą, byleby nie takie na 3m robione
    ale na budowę na czymś takim bym się raczej nie zaszadzał
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie ryzykowałabym.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matex

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wiem, że ryzyko jest duże, ale działka za darmo od teściów. Może jakaś płyta żelbetowa jako fundament porządnie zazbrojona albo pale.
    Oszczędzamy !!!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    jak również i płyta i pale
    bez badań się nie dowiesz
    ale to co dodatkowo władujesz w budowę z tego powodu, może pokryć Ci zakup nowej działki, a tę wciśnij komuś, kto smarka w studolarówki, pomimo kataru siennego
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6

    Domyślnie

    Mój kolega miał taki problem kiedyś, tylko że to nie był staw tylko zasypany śmieciami lej po bombie.
    Napewno należy wykonać badnia gruntowe, żeby określić poziom na jakim zaczyna się grunt nośny i żeby wiedzieć jaki jest poziom wód gruntowych.
    Koszt badań ( przynajmniej we Wrocławiu) to ok 100pln za mb odwiertu.
    Jak dostaniesz wyniki badań, to zgłoś się z tym do jakiegoś projekanta, on ci powie jaki zastosować fundament i będzie można wstępnie oszacować koszty fundamentu, ale z tego co się orientuję to napewno nie płyta, jak już to pale, albo ławy osadzone na gruncie nośnym, ale bez badań nie ma co dywagować.
    Co do badań gruntowych to pod domek robi się min 2 otwory, ale tym przypadku zrobiłbym min 4 ( w każdym narożniku przyszłego budynku).
    Budowa, w to mi graj

  7. #7

    Domyślnie

    Musisz określić poziom na jakim zaczyna się grunt nośny!
    Jak to bedziesz wiedział to jestes w domu

  8. #8

    Domyślnie

    Witam
    Co prawda nie budowałem tego domu ale w takim mieszkam, stoi na podłożu jak opisałeś - 35lat. Typowy piętrowy klocek z lat 70. Wyjątek nie czyni reguły, nie mam zamiaru Ciebie przekonywać swoim przykładem do podjęcia życiowej decyzji, nie mam kwalifikacji. Mogę tylko stwierdzić, że chałupa stoi i nie ma zamiaru przyjąć pozycji wieży w Pizie, ściany nie pękają i nie dzieje się nic, czego tam jeszcze po takiej lokalizacji można oczekiwać. Jest jeden feler, tzn. odpadające tynki w piwnicach, wg mnie jest to efekt wielo przyczynowy, ale na pewno trochę wynikający z rodzaju gruntu, na którym dom jest posadowiony.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    W Ełku budują kościół w miejscu gdzie ok 20 lat temu był dół zasypany różnymi śmieciami i gruzem. Fundament jest na palach, obecnie jest już dach i wieża. Czyli się da jak ktoś musi ale pewnie jest to nie tania impreza

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Ciril
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    571
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę, że widziałam taki zasypywany staw u sąsiadów i to czym on był zasypywany i mając tego świadomość w życiu bym się nie zdecydowała na budowę.
    Gruz to był luksus... większość to były stare meble, szkło, okna... śmieci różnej maści i pochodzenia....

    Jeżeli masz pewność, że staw został zasypany tylko gruzem, piachem i ziemią - to po badaniach gruntu może i bym się zdecydowała na budowę w takim miejscu...

    Jednak trzeba się liczyć z większymi trudnościami technicznymi niż przy budowie na normalnym gruncie...
    Tu czytaj i pisz
    "Błogosławiony niech będzie człowiek, który nie mając nic do powiedzenia, nie dostarcza tego dowodu w słowach."G.Eliot

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matex

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    Na działkę tą będę nawoził jeszcze ziemię nie wiem dokładnie ile , ale jakieś 70- 80 cm na całą działkę. Może nawieźć około 30 cm porządnie zagęścić( może jakiś walec) i tak z kolejnymi warstwami Budynek nie będzie podpiwniczony, więc może takie zagęszczenie coś da.
    Oszczędzamy !!!

  12. #12

    Domyślnie

    No to ście mnie nastraszyli bardzo poważnie bo miałem po dziadkach dostać albo:
    - działka 10a ale z tego wiekszośc na byłym stawie dziadka zasypany jakieś 20 lat temu .Nie wiem czym nie wiem jak będę musiał z ojcem porozmawiać. I na ta działkę się zapatrywałem ba już wszystko miałem załatwione tylko kilka formalności.
    - działkę 6a ale czysta bez żadnych problemów wszystko w najlepszym porządku.
    Chciałem na niej stawiać dom podpiwniczony na całości z poddaszem użytkowym ale po tym co piszecie zaczynam się bać.


    W mojej okolicy stanął ostatnio dom na były stawie , nie wiem czy były jakieś problemy bo jest dopiero wykańczany a zresztą cała okolica to byłe stawy rybne. Na większości działek stoi woda po roztopach lub ulewach. Chciałem kupić nawet jedna fajna działkę naprzeciwko swoich rodziców ale właściciele się rozmyślili.

  13. #13

    Domyślnie

    Moim zdaniem ważne jest to czy ten były staw powstał w sposób naturalny np. wiele takich "dołków" w mojej okolicy jest pozostałością po Wiśle , która przez stulecia zmieniała swój bieg pozostawiając takie "oczka" w połączeniu z podziemnymi źródłami w dawnym korycie rzeki i w takim wypadku zdecydowanie był odradzał - takie "oko" wszystko wciąga jak odkurzacz . A jeżeli staw powstał w wyniku działalności człowieka; zakopać, udeptać i budować przy ulepszonej technologii Ozywiście bez badań gruntowych ani RUSZ . Można się jeszcze pofatygować na budowę naszego Stadionu Narodowego - może parę pali zostało nie wykorzystanych przez robotników
    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał matex
    Na działkę tą będę nawoził jeszcze ziemię nie wiem dokładnie ile , ale jakieś 70- 80 cm na całą działkę. Może nawieźć około 30 cm porządnie zagęścić( może jakiś walec) i tak z kolejnymi warstwami Budynek nie będzie podpiwniczony, więc może takie zagęszczenie coś da.
    Zgodnie z haslem w Twoim podpisie (Oszczedzamy) - jesli nie chcesz umoczyc pieniedzy to
    1) odwierty sprawdzajace nosnosc (i czesciowo skald nasypu)
    2) wstepna opinia konstruktora

    Moze bedziesz mial opcje np na lekki dom szkieletowy, ale forumowicze nic tu nie pomoga...
    Pzdr

  15. #15

    Domyślnie

    Ja mam działkę, gdzie kiedyś były glinianki. Zasypane zostały głównie popiołami. Z badań wyszło, że rodzimy grunt jest ok 2,8 m a wody gruntowe 4,5m. Nie było sensu wymieniać go na inny i zrobiłem pełne podpiwniczenie. Badania to podstawa i później decyzja.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    moj projektant opowiadal mi o facecie co sie uparl na piwnice on chce i juz
    a projektant ze nie bo wysoko wody gruntowe i ze teren jak bagno ze na mor beton bedzie woda w srodki
    gosc stwierdzil niewazne piwnica ma byc
    i jest
    dom na palach w srodku wody zero kasy d groma wsadzil ale jak chcial tak ma
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  17. #17

    Domyślnie

    To znaczy ja robiłem przymiarki pod budowę domu w miejscu gdzie stała ciągle woda wiosną i przy długich opadach. Ktoś powiedział mi ,ze można robić piwnice ale najpierw trzeba zastosować specjalna folie.
    http://www.bitumpolska.pl/flexigum.html
    To znaczy kiedyś płynęła tamtędy ( ok. 10m od działki) rzeczka ( 50cm szerokości ,30 cm głębokości) ale teraz wyschła i dlatego był ten stawek. nie byl on naturalny tylko specjalnie kopany.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał matex
    Na działkę tą będę nawoził jeszcze ziemię nie wiem dokładnie ile , ale jakieś 70- 80 cm na całą działkę. Może nawieźć około 30 cm porządnie zagęścić( może jakiś walec) i tak z kolejnymi warstwami Budynek nie będzie podpiwniczony, więc może takie zagęszczenie coś da.
    matex broń boże ziemię,nie wiem czy badania coś dadzą ,z doświadczenia wiem,że wynik będzie n/n we wszystkich parametrach strefy posadowienia budynku,miałem takie badania kilka razy w ręku.dopiero na głebokości x pojawi się nośność,trudna sprawa aczkolwiek nie beznadzieja.badania musisz zlecić wczesniej informując o problemie,tak aby gość nie wszedł,nie zrobił odwiertów do 3 m nie napisał w tabelach n/n i 600 proszę.Może być, że załatwi się sprawę wymianą gruntu/nie taki diabeł straszny/,ale na razie to wróżenie z fusów,kontakt na prv

  19. #19

    Domyślnie

    A ja znam taki przypadek oto... baaaaaardzo smutny dla inwestora.
    Z opowiadania znajomego, który świadczy usługi koparką.
    Miejsce: Warszawa Białołęka, obrzeża miasta od strony Marek, dawne tereny podmokłe ze wskazaniem na bagienne. Z opowiadania teścia, miejscowego "tambylca" z dziada pradziada wiadomo, że obszary te na wiosnę po roztopach były zawsze zalane i woda stała czasami do maja. W latach 60-tych przyszło "nowe" czyli melioracja i woda się przestała utrzymywać na powierzchni. Całkiem niedawno, bo w latach 90-tych, przyszło jeszcze nowsze i zaczęto szykować pola uprawne na działki.
    Ale wracając do tematu...
    Otóż mój znajomy został wynajęty do wykonania wykopu pod dom z piwnicą.
    Działka piękna, pod lasem, ca 1000m2 w kwadracie. Uregulowany stan posiadania. IGŁA. Tak zapewniał poprzedni właściciel. Wszystko okazało się prawdą. Prawie. Nowy właściciel przed zakupem nawet wpadł na działkę ze szpadelkiem, żeby sprawdzić jaki grunt jest. Była ziemia jak na polu. Wszystko wydawało się OK.
    Geodeta wytyczył, przystąpiono do wykopu.
    Z początku ładnie szło. Kolega zdejmował kolejne warstwy. Tak z 80 cm głęboko. I nagle zgrzyt. Łycha o coś zaczepiła. Pierwsza myśl... pewnie kamień.
    Próbował z jednej strony, z drugiej... nie szło. No to zaczął kopać w innym miejscu. To samo. Co się okazało... Pierwotny właściciel, wiedząc, że jest to teren podmokły urządził tam zwałkę. Gruz, betony (przeróżnego kształtu i pochodzenia), pozostałości pobudowlane. Wszystko szło "ile wlazło". I tonęło bez śladu. Oczywiście nikt tego nie równał, nie ubijał. Na to nawieziono ziemi. Tak na wszelki wypadek, gdyby potencjalny nabywca zapragnął wysondować teren.
    Ostatecznie prace wykopaliskowo-odkrywkowe kolega przerwał na głębokości ok. 3m!!! Pod spodem nadal były jakiś betonowo-gruzowy syf. Kierownik budowy, który pojawił się na miejscu zalecił wykonanie palowania i płyty żelbetowej. Koszt ustabilizowania podłoża zrównał się z postawieniem domu w stanie surowym.
    Sprawa podobno trafiła do sądu.
    Masakra.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony