dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie - dylemat...

    Witam,
    Mam zamiar postawić ogrodzenie, które będzie składało się z gotowej podmurówki, łączników. Wypełnieniem będą przęsła ze sztachet ułożonych w kształcie łuku.
    Mam kilka dylematów:
    1) Z czego postawić słupki? Ładne by były np drewniane kantówki, ale podobno problem jest z ich montażem (kotwy), poza tym mogą "pracować" pod wpływem warunków atmosferycznych. Kombinuję nad rozsądnym kompromisem tzn. zalenia słupków metalowych (profil zamkniety np. 80x80) i obłożenie ich deskami oszlifowanymi, a z góry jakiś daszek metalowy.
    2) Poprzeczki pod mocowanie sztachet w formie kantówki drenianej czy metalowe? Do kantówki bedzie się fajnie przykręcać sztachety...
    Prosze o podpowiedzi, głownie w odniesieniu do słupków.
    Pozdrawiam serdecznie

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Słupki bym stawiał stalowe w kolorze przybliżonym do koloru sztachet. Poprzeczki zawsze sugeruję z ceownika ze sztachetami montowanymi za pomocą śrub zamkowych. Niestety jest to najbardziej upierdliwe do montażu, ale trwałe i efektowne.

  3. #3

    Domyślnie

    "Słupki bym stawiał stalowe..." a co powiesz o obkładanie tych słupków drewnem?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    "Słupki bym stawiał stalowe..." a co powiesz o obkładanie tych słupków drewnem?
    Nigdy nie robiłem i może niesłusznie obawiałbym się o trwałośc takiego rozwiązania. 4 deski przymocowane do stali na zewnątrz - co jak się woda dostanie pod deski? Co jak deski wyschną/zwilgotnieją? Nie wiem. Może ktoś podpowie z osób, które takie rozwiązanie już zastosowały.

  5. #5

    Domyślnie

    A jak rozwiązałeś problem mocowania poprzeczek (do których przykręca się sztachety) do słupków? Jakieś kątowniki?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    A jak rozwiązałeś problem mocowania poprzeczek (do których przykręca się sztachety) do słupków? Jakieś kątowniki?
    Do stalowych słupów poprzeczki stalowe przyspawane. To jest najprostrze i najsolidniejsze.

  7. #7

    Domyślnie

    Do stalowych słupów poprzeczki stalowe przyspawane. To jest najprostrze i najsolidniejsze.[/quote]
    OK, dzięki za porady, czekam jeszcze na opinie w sprawie słupków drewnianych

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał jacek_cn
    A jak rozwiązałeś problem mocowania poprzeczek (do których przykręca się sztachety) do słupków? Jakieś kątowniki?
    Do stalowych słupów poprzeczki stalowe przyspawane. To jest najprostrze i najsolidniejsze.
    I to niekoniecznie musi być najlepsze.
    Pomyślałeś o skurczach przy dużych mrozach?
    Dlaczego w torach kolejowych zostawia się odstępy na łączeniach?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB

    I to niekoniecznie musi być najlepsze.
    Pomyślałeś o skurczach przy dużych mrozach?
    Dlaczego w torach kolejowych zostawia się odstępy na łączeniach?
    Nie przesadzajmy. Po zamkach pomiędzy słupkami nie jeżdzą pociągi.

    Ostatnia zima była najcięższa z ostatnich lat z zakresem temperatur od + kilku stopni w grudniu do -25. Moje ogrodzenie z przodu w wersji jeszcze bez sztachet. Słupki profil zamknięty 40/40/3, pomiędzy to zamki profil zamknięty 40/30/nie pamietam czy x3 czy x2. Nic nie popękało nie powyginało się. Stoi jak stało. Jednak bardzie bym się obawiał, że drewniane słupy lub drewniane zamki z biegiem lat powykręca niż moje profile.
    pozdrawiam,
    M

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał jacek_cn
    A jak rozwiązałeś problem mocowania poprzeczek (do których przykręca się sztachety) do słupków? Jakieś kątowniki?
    Do stalowych słupów poprzeczki stalowe przyspawane. To jest najprostrze i najsolidniejsze.
    I to niekoniecznie musi być najlepsze.
    Pomyślałeś o skurczach przy dużych mrozach?
    Dlaczego w torach kolejowych zostawia się odstępy na łączeniach?
    Jakby przęsło miało kilkadziesiąt metrów też bym się tym przejmował. O ile wygnie się poprzeczka przy zmianie temp. o 20 stopni przy jej długości np. 3m? Wydłuży/skurczy się o 0,72mm co da ugięcie wartości 0,0nic.
    Jak chcesz montować szyny kolejowe do ogrodzenia to życzę powodzenia.

  11. #11

    Domyślnie

    A ma ktoś może fotki tego typu ogrodzeń, tzn. słupki metalowe i przęsła ze sztachet?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Jakby przęsło miało kilkadziesiąt metrów też bym się tym przejmował. O ile wygnie się poprzeczka przy zmianie temp. o 20 stopni przy jej długości np. 3m? Wydłuży/skurczy się o 0,72mm co da ugięcie wartości 0,0nic.
    Jak chcesz montować szyny kolejowe do ogrodzenia to życzę powodzenia.
    No i właśnie taki przypadek widziałem cały płot metalowy pospawane przęsła do słupków i skrajne słupki pokrzywiło.
    Oczywiście jeśli to króciutki płotek to problemu nie ma.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof BB
    Cytat Napisał zbigmor
    Jakby przęsło miało kilkadziesiąt metrów też bym się tym przejmował. O ile wygnie się poprzeczka przy zmianie temp. o 20 stopni przy jej długości np. 3m? Wydłuży/skurczy się o 0,72mm co da ugięcie wartości 0,0nic.
    Jak chcesz montować szyny kolejowe do ogrodzenia to życzę powodzenia.
    No i właśnie taki przypadek widziałem cały płot metalowy pospawane przęsła do słupków i skrajne słupki pokrzywiło.
    Oczywiście jeśli to króciutki płotek to problemu nie ma.
    Możliwe, że pokrzywi, ale na pewno nie z powodu rozszerzalności cieplnej stali. Chyba, że przęsło niebotycznie długie, a bardzo delikatny w stosunku do poprzeczek słupek zamocowany do podłoża na słowo honoru.

  14. #14

    Domyślnie

    Jakich wkrętów uzywaliście w przypadku montażu sztachet do poprzeczek metalowych? Samowiercące?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    Jakich wkrętów uzywaliście w przypadku montażu sztachet do poprzeczek metalowych? Samowiercące?
    Najczęściej używane są samonawiertne, a na drugim miejscu zamkowe. To tak z moich obserwacji.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Mam płot drewniano-betonowy.


    Przy słupkach wkopywanych odpadł problem mocowania przęseł - wszystko wsuwa się w rowek słupka. Ale też nie robiliśmy podmurówki, tylko jest wsunięta płyta 25 cm i tzw. okap. Poprzeczki z kantówki. Brama jest na stelażu stalowym (zdjęcie w dzienniku budowy).

    Co do wkrętów, to pamiętam, że ojciec mi któreś odradzał, bo po jakimś czasie robi się pod nimi ciemny zaciek - dowiem się, to napiszę jakie były użyte.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  17. #17

    Domyślnie

    Myśle i myśle.... i przyszło mi do głowy takie rozwiązanie: słupki stalowe o średnicy 60 mm (taki wymiar pasuje mi do otworu znajdującego się w tzw. łączniku podmórówki). Następnie zakup kantówek powiedzmy 120x120 mm w których wykonać otwór wewnętrzny minimum 65 mm, dzięki czemu możliwe byłoby nałożenie tych kantówek na te słupki metalowe. Wtedy uzyskujemy rozwiązanie kompromisowe, tzn. zachowujemy sztywność konstrukcji dzięki słupkowi wewnętrznemu metalowemu oraz estetykę (gotowy słupek wygląda jakby był cały z drewna.
    Co o tym moim naiwnym pomyśle sądzicie?
    Może ma ktoś lepszy pomysł jak pogodzić sztywność i trwałość słupka z estetyką?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Też o tym myślałem, ale pomysł skazany jest wg mnie na porażkę.
    Nikt Ci nie wytoczy takiego otworu i mocno bałbym się trwałości takiego rozwiązania, czyli popękania przy schnięciu.

  19. #19

    Domyślnie

    Czy cena 1900 zł brutto za bramę przesuwną wraz z montażem (brama ocynk) to dobra cena?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    Czy cena 1900 zł brutto za bramę przesuwną wraz z montażem (brama ocynk) to dobra cena?
    Raczej bardzo dobra, ale zależy co w skład tej oferty wchodzi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony