dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie certyfikat energetyczny dla bloku??

    nie wiem czy w dobrym dziele ale szukam porady jak w temacie.
    Na 8 marca nasz zarządca zwołał coroczne zebranie wspólnoty odnośnie rozliczenia ubiegłego roku, zatwierdzenia planu na obecny, udzielenia absolutorium i kilka drobnych uchwał w typie przegląd wentylacji itp. I nieśmiało w srodku punktow obrad wtrącone "otwarcie ofert, wybór wykonawcy i podjęcie uchwały nt wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej DLA BLOKU, całego jako budynek. Ma to być sfinansowane z naszego funduszu remontowego, kiedyś obiło nam się o uszy że koszt ok. 5 tys. Nikt z naszej wspólnoty nie zabiegał o wykonanie tego świadectwa tym bardziej, ze nasz blok w listopadzie ubiegłego roku został gruntownie ocieplony. Ktoś kiedyś podsłyszał że nasz zarządca właśnie nosi się z zamiarem wciśnięcia nam owego świadectwa bo maja uprawnienia i mogą nam zrobić za te 5 tys, bo TO JEST POTRZEBNE (ale komu i do czego??).

    I teraz pytanie- do czego może slużyć takie świadectwo dla bloku który stoi już z 20 lat, został dopiero co ocieplony i mamy 120 tys kredytu z tego tytułu do spłaty... ? Proszę o jakieś oświecenie bo chciałabym pójść przygotowana na to zebranie...

    Sama robiłam świadectwo całkiem niedawno dla mojego domu, zapłaciłam 300 pln ale było ono wymagane do dokumentów odbioru po budowie. Wiem tez że swiadectwo może być (ale chyba nie zawsze jest) wymagane podczas sprzedaży mieszkania ale dotyczy ono konkretnego mieszkania a nie bloku. A może się mylę?
    a nasz zarzadca to spółka miejska, kantują jak mogą... 3 lata temu podstępem wyremontowali nam dach papą za kasę jaką ja wydałam akurat na pokrycie dachu dachówką ceramiczną. I mamy dziwne przeczucie ze chcą nas oskubać podstępem po raz kolejny a 5 tysiów drogą nie chodzi...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nie mają potrzeby wykonania świadectwa, zbędny wydatek
    nie wiem jak duży to blok, ale 5k to chyb dużo, za 45 lokalowy 1,5k w tamtym roku
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie

    Dzięki Barbossa, nam też się wydaje, ze to naciągactwo
    nasz blok to tzw punktowiec, jednoklatkowy czteropiętrowy z 20 mieszkaniami.
    Myśleliśmy że może chcą obliczyć zapotrzebowanie na ciepło po termomodernizacji ale kiedy zawnioskowaliśmy o opomiarowanie mieszkań skoro mamy tak cudnie ciepełko usłyszeliśmy, ze to niemożliwe bo nie mamy własnego węzła... więc kto odczuje nasz ocieplony blok?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a co ma węzeł do mierzenia zużycia ciepła?
    jeżeli to z miejskiego, to macie wymiennikownię, tam musi być jakiś licznik
    już jeden odczyt jest, a w lokalach albo podzielniki, albo liczniki, kwestia jaka instalacja (tzn pion przez lokale, czy pion na klatce i do każdego lokalu oddzielnie)
    wkręcają Was jak świderki
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Przy sprzedaży lokalu (mieszkania) , zarządca (właściciel) jest zobowiązany, na żądanie właściciela mieszkania (lokalu) zbywanego, do „dostarczenia” w terminie do 6m-cy ŚE i to zupełnie bezpłatnie.
    Możliwe jest więc, że Zarząd brał to pod uwagę.

    Istnieje też druga prawdopodobna przyczyna.
    Budynek był „modernizowany” w zeszłym roku i w zależności od tego, kiedy wydano PnB i zakresu tej „modernizacji”, być może „załapał się” na obowiązek wykonania ŚE.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    przy termomodernizacji urząd nie wymaga świadectwa (chyba, ze jakieś wymogi kredytodawcy, itp, ale o tym Autorka nic nie pisze),
    sprzedajacy lokal sam musi się zatroszczyć o świadectwo, nie kosztem reszty mieszkańców
    zbędny wydatek, którego nie uzasadnili
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    sprzedajacy lokal sam musi się zatroszczyć o świadectwo, nie kosztem reszty mieszkańców
    zbędny wydatek, którego nie uzasadnili
    Niestety. Była nowela PB i tam jest:

    5. W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną ze źródła w budynku lub poza nim, świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego może być opracowane na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Przepisu nie stosuje się do lokali mieszkalnych posiadających własne instalacje ogrzewcze.

    5a. W przypadku określonym w ust. 5, właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i przekazania jego kopii nieodpłatnie właścicielowi lokalu mieszkalnego lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    a co ma węzeł do mierzenia zużycia ciepła?
    jeżeli to z miejskiego, to macie wymiennikownię, tam musi być jakiś licznik
    już jeden odczyt jest, a w lokalach albo podzielniki, albo liczniki, kwestia jaka instalacja (tzn pion przez lokale, czy pion na klatce i do każdego lokalu oddzielnie)
    wkręcają Was jak świderki
    nie mam pojęcia, kompletnie się na tym nie znam...
    ale ciepło mamy miejskie, rozprowadzone pionami przez każde pomieszczenie w mieszkaniu. Takie mam wrażenie ze to wszystko ściema ale jak tu dojść swojego skoro się na tym nie znam a innych chętnych z naszego bloku do zainteresowania się tematem brak bo kazdy zalatany, nie ma czasu więc wciskają kity na prędce a my je przyjmujemy i tak już kilka lat przydałby się taki Barbossa z raz na zebraniu...
    ale z pewnością dopytam teraz bardzo dokładnie co i jak jest z tym brakiem możliwości opomiarowania. Jak również kto tak bardzo potrzebuje świadectwa za 5 tysięcy.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Cytat Napisał Barbossa
    sprzedajacy lokal sam musi się zatroszczyć o świadectwo, nie kosztem reszty mieszkańców
    zbędny wydatek, którego nie uzasadnili
    Niestety. Była nowela PB i tam jest:

    5. W budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczej oraz w budynkach z instalacją centralnego ogrzewania zasilaną ze źródła w budynku lub poza nim, świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego może być opracowane na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Przepisu nie stosuje się do lokali mieszkalnych posiadających własne instalacje ogrzewcze.

    5a. W przypadku określonym w ust. 5, właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i przekazania jego kopii nieodpłatnie właścicielowi lokalu mieszkalnego lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie.
    nie wiem czy dobrze rozumiem ale wg mnie z powyższego nie wynika zaden obowiązek tworzenia świadectwa tak na zapas bo może komuś kiedyś będzie potrzebne. A ten wytłuszczony wyżej tekst mówi że moze ale nie musi być zrobione na podstawie czegoś tam. Jesli będę potrzebowała świadectwa to i tak je będę musiała zrobić (i zapłacić) czy na podstawie jakiegoś innego czy robionego on nowa na moje potrzeby...

    teoretycznie -dlaczego mam naciągać resztę mieszkanców na świadectwo, ktore potrzebne jest tylko i wyłącznie mi jesli zdecyduję się mieszkanie sprzedać? no i dlaczego ja mam płacić za coś za co za chwilę będę musiała zapłacić drugi raz?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Oczywiście, ze nie ma obowiązku robienia na zapas. Nie ma nawet takiej potrzeby, bo w podanym terminie można kilka razy zlecić i wykonać takie świadectwo.
    Natomiast co do tego, że może być wykonane na podstawie …….
    Cóż, każdy kij ma dwa końce. Jeśli lokator nie zażąda takowego, to za ŚE dla swojego lokalu zapłaci kilka razy więcej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mocca
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    491

    Domyślnie

    dodam pewne informacje w temacie bo może komuś się przyda. Zadzwoniłam do mojego certyfikatora od domu i przeprowadziłam z nim wywiad. Otóż tak jak wyżej, zarządca ma obowiązek takie świadectwo posiadać na wypadek, gdyby ktoś z nas o nie poprosił. Do niczego innego nie jest ono potrzebne. Natomiast taki certyfikat wydawany na blok obejmuje swoim zakresem każde mieszkanie tego bloku- a wiec ogólne świadectwo blokowe jest wystarczające i w przypadku jego posiadania nie trzeba już robić dodatkowych odrębnych certyfikatów dla każdego mieszkania osobno.

    Druga sprawa to taka, ze owszem, przepisy wymagają posiadania takowego przy sprzedaży lub zamianie mieszkania ale... jak to w Polsce robi się u notariusza dopisek, ze sprzedający nie posiada owego certyfikatu a kupujący się na to zgadza i po ptokach...

    Kolejne info to owy pan zaproponował wykonanie tego samego świadectwa za 1800 zł. "Drobna" różnica, prawda? Z tym że zdążyłam też zbadać nastroje współmieszkańców i raczej wszyscy będą przeciw robieniu tego i wywalaniu kasy w błoto, no bo jak to inaczej nazwać...?
    zawalczymy raczej o to opomiarowanie mieszkań...

    Dziękuję za naprowadzenie na trop
    pozdrawiam

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał mocca
    dodam pewne informacje w temacie bo może komuś się przyda. Zadzwoniłam do mojego certyfikatora od domu i przeprowadziłam z nim wywiad. Otóż tak jak wyżej, zarządca ma obowiązek takie świadectwo posiadać na wypadek, gdyby ktoś z nas o nie poprosił. Do niczego innego nie jest ono potrzebne. Natomiast taki certyfikat wydawany na blok obejmuje swoim zakresem każde mieszkanie tego bloku- a wiec ogólne świadectwo blokowe jest wystarczające i w przypadku jego posiadania nie trzeba już robić dodatkowych odrębnych certyfikatów dla każdego mieszkania osobno.
    Chyba nie do końca tak jest.

    Trzeba robić osobne świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkań, przy czym można je zrobić w oparciu o ogólne świadectwo dla całego bloku.

    Jeśli się mylę, proszę o poprawienie.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Trzeba robić osobne świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkań, przy czym można je zrobić w oparciu o ogólne świadectwo dla całego bloku.
    Też tak sądzę.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony