dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 93
  1. #61
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    cita

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A jak to chcesz zrobić? Odizolować rurki od ściany rezygnując z akumulacji to jedno ale jak na izolacji zamontować rurki a potem na tym wszystkim jakiś godny zaufania tynk?
    Poza tym ściana od zewnątrz powinna być zaizolowana a najlepiej aby ogrzewanie było na ścianach działowych.
    No czytajac ten watek widac, ze najwiekszym problemem z takim ogrzewaniem sa wlasnie straty do sciany, nawet przy dobrej izzolacji termicznej z zewnatrz i wlasnie dlatego pomyslalem o styropia ie pod rurkami. Podwieszenie rurek na tym jest wg mnie malym problemem, a tynk mozna polozyc na rapicy.
    Co do sxian dzialowych to jestes pierwsza osoba, ktora rekomenduje takie rozwiazanie. Czytajac na temat ogrzewania sciennego wszedzie wskazowka mowi o scianie zewnatrznej.
    Kilku dceptykow w tym watku pisze o glownie jednym minusie - stratach do sciany.
    Stad moje pytanie - skoro mam sie bac strat do sciany, dlacsego nie odizolowac jej dodatkowo od wewnatrz tak jak przy podlogowce?

  2. #62
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    cita

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Pomyśl też o tym, że porównując do podłogówki, porównujesz do przynajmniej kilkucentymetrowej wylewki, na ścianie te rurki raczej nie będą w takiej warstwie umieszczone więc akumulacja będzie mizerna.

    No dobra, a ile zyskuje na tej akumulacji?
    W kaloryferach nie ma jej praktycznie w ogole i jest ok.

    Ps. Sorry za literowki, ale pisze w biegu z telefonu.

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    17jan

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Przy ściennym nagrzewaniu kanałowym od góry nie przyniosło by efektu tu i tak jest ciepłe powietrze więc to dodatkowe nagrzewanie w banie czytać -(głowę).
    A WM usuwa zużyte cieplejsze powietrze niż przy OP -(Ogrz.Podłog.)
    Chłopie! opamiętaj się co piszesz więcej czytaj i myśl swoją główką. Na forum są ludzie, którzy potrzebują fachowej pomocy a nie dywagacji "chłopka roztropka".

    Poczytaj wypowiedzi kol." Kotkamamrotka". Jak jego wypowiedzi są za ciężkie dla ciebie to pytaj a nie wypisuj swoich niezdrowych teorii.

    pzdr.

    Janek

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kasia_2401
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    60

    Domyślnie

    Mam jedno małe pytanie w kwestii ogrzewania płaszczyznowego ściennego, a mianowicie:
    łazienka - 4 m2, z czego 2 m2 to wanna, zatem powierzchnia ogrzewania podłogowego to ok. 2 m2.
    Zapotrzebowanie na ciepło - 383 W.
    Zatem jeśli dobrze myślę - 2 m2* 100W = 200 W - ogrzewanie podłogowe
    i brakuje ok. 200 W ( w projekcie grzejnik drabinkowy)
    Czy zatem wykonując ogrzewanie ścienne płaszczyznowe ( na powierzchni - 3m2) mogę wykonać to na jednej pętli?
    Położyć ogrzewanie podłogowe + ścienne na jednej rurce?

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Osobiście rozdzieliłbym oba obiegi ze względu na łatwiejsze odpowietrzenie ogrzewania ściennego, większą moc ogrzewania ściennego i podłogowego gdy będą rozdzielone.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kasia_2401
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    60

    Domyślnie

    Tylko to jest takie małe pomieszczenie, ogrzewanie podłogowe raptem 15 m rurki, pow 1,5m x 1m, na ścianie wewnętrznej (łazienka/sypialnia) pow. 1,5 x 2 m. Posadzka w podłogówce - wylewka anhydrytowa, piec gazowy kondensacyjny.
    Mogę ograniczyć się wówczas do mniejszego rozdzielacz, zmniejszenia liczy siłowników. Zapotrzebowanie w łazience mam 400W, a licząc 1,5m2*100=150W podłogówka, 3m2x200W = 600W ogrzewanie ścienne. Duży zapas. Nie znam się na tym, ale nie chciałabym powielać niepotrzebnie instalacji w szafkach.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar slawek102
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    50

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasia_2401 Zobacz post
    Mam jedno małe pytanie w kwestii ogrzewania płaszczyznowego ściennego, a mianowicie:
    łazienka - 4 m2, z czego 2 m2 to wanna, zatem powierzchnia ogrzewania podłogowego to ok. 2 m2.
    Zapotrzebowanie na ciepło - 383 W.
    Zatem jeśli dobrze myślę - 2 m2* 100W = 200 W - ogrzewanie podłogowe
    i brakuje ok. 200 W ( w projekcie grzejnik drabinkowy)
    Czy zatem wykonując ogrzewanie ścienne płaszczyznowe ( na powierzchni - 3m2) mogę wykonać to na jednej pętli?
    Położyć ogrzewanie podłogowe + ścienne na jednej rurce?
    Może już problem nieaktualny, ponieważ post jest z lutego, ale dopiero teraz na niego trafiłem.
    Ja w łazience zrobiłbym ogrzewanie podłogowe plus grzejnik drabinkowy, naprawdę się przyda.
    Dom z poddaszem użytkowym. Po podłodze 210[m2], ogrzewana kubatura 510[m3], ogrzewanie ścienne, 2 drabinki w lazienkach, garaż nieogrzewany. Na posadzce 12[cm] styro. Sciany suporex 24[cm]+20[cm] styro. Skosy 25[cm] ekofibru. Wentylacja grawitacyjna. PC C13 12,8[kW] firmy PPC Pompy. DZ dwa odwierty pionowe po 110[m].
    Tu znajdziesz monitoring online mojej pompy ciepła: www.slawek102.pdg.pl

  8. #68
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Witam, ciągnąc dalej ten post mam takie pytanie:
    Pokój 42m2, sciana kolankowa 1m, wyżej skosy które idą do kalenicy ok 4m, 4xokna dachowe, ponieważ jest to najzimniejszy pokój na poddaszu, brak podłogówki, są kaloryfery. Chciałbym w nim usprawnić ogrzewanie i pomyślałem o ogrzewaniu ściennym. Zasilanie z pompy ciepła lub kotła. Do wykorzystania 2 ściany po 6m jedna 7m, są to ściany zewnętrzne(unipor24 +15 styropian) . Zastanawiam się nad metodą mokra czy sucha.
    Sucha to pewnie jakieś panele grzewcze przykręcone do sciany, brak akumulacji. czysty montaż, system Herz, Sanha
    Natomiast mokra rurki pokryte tynkiem, wiadomo brudna robota, czytając stosuje się różne rurki od pex śrenicy 12-14mm są też o mniejszej średnicy np 6-8mm. Czytałem że możnaby je pokryć tynkiem glinianym lub mieszanką podobną gdyż lepiej oddaje zarówno ciepło jak i chłód. Nie wątpliwie chciałbym to zrobić sam i jak najtaniej się da. Zastanawiam się nad powierzchnią, jak to przeliczyć ?
    Czy w tej sytuacji pompa ciepła spokojnie wystarczy do ogrzania np temp 30 stopni
    Ostatnio edytowane przez arcadiusz ; 12-08-2015 o 04:07
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcadiusz Zobacz post
    Witam, ciągnąc dalej ten post mam takie pytanie:
    Pokój 42m2, sciana kolankowa 1m, wyżej skosy które idą do kalenicy ok 4m, 4xokna dachowe, ponieważ jest to najzimniejszy pokój na poddaszu, brak podłogówki, są kaloryfery. Chciałbym w nim usprawnić ogrzewanie i pomyślałem o ogrzewaniu ściennym. Zasilanie z pompy ciepła lub kotła. Do wykorzystania 2 ściany po 6m jedna 7m, są to ściany zewnętrzne(unipor24 +15 styropian) . Zastanawiam się nad metodą mokra czy sucha.
    Sucha to pewnie jakieś panele grzewcze przykręcone do sciany, brak akumulacji. czysty montaż, system Herz, Sanha
    Natomiast mokra rurki pokryte tynkiem, wiadomo brudna robota, czytając stosuje się różne rurki od pex śrenicy 12-14mm są też o mniejszej średnicy np 6-8mm. Czytałem że możnaby je pokryć tynkiem glinianym lub mieszanką podobną gdyż lepiej oddaje zarówno ciepło jak i chłód. Nie wątpliwie chciałbym to zrobić sam i jak najtaniej się da. Zastanawiam się nad powierzchnią, jak to przeliczyć ?
    Czy w tej sytuacji pompa ciepła spokojnie wystarczy do ogrzania np temp 30 stopni
    Czy te ściany przeznaczone do ogrzewania ściennego to czasem nie szczyty poddasza?
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 14-08-2015 o 22:14
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    arcadiusz - ja bym poszedł w ścienne pokryte gliną, konkretnie gotowe panele miedziane Lago Eco 076/075. Mają znacznie wyższą moc z mk niż ogrzewanie układane z rur plastikowych, np.: temperatura zasilania/powrotu.pomieszczenia 40/30/20 moc z 165W/mk.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Głównie, tylko kuchnia, łazienki i wiatrołap mam też podłogowe.

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To już Kaizen miał taką teorię. Wszystko było liczone. Ogrzewanie nie zajmuje całej powierzchni ścian, a przy izolacji jaką mam strata zwiększa się o 2.37W na metrze kwadratowym grzanej ściany - ale przy -20 stopniach - zakładając taka sama temperaturę w całym przekroju ściany z cegły, co w praktyce tak nie wygląda. Łącznie wychodziło coś 150W w dużym zaokrągleniu w górę. Ale dokładnie to samo zjawisko towarzyszy podlogowce. Przy -20 posadzką zamiast 20, na 35 stopni. Czyli delta zwiększa się o 15 stopni (u mnie o 20). I zamiast no wynosić te 13 stopni, wynosi 28. No i raczej mało kto ma 25cm grafitu pod posadzką czy płytą fundamentowa. Także strata będzie podobna, a nawet wieksza, bo z reguły grzana jest cała powierzchnia.

    Rurki są w tynku. Po 2h od włączenia pompy temperatura zewnętrznej części ściany zmienia się o jakieś 2 stopnie. Generalnie fajnie to działa i z samego systemu jestem zadowolony. Dużo niższa bezwładność niż przy podlogowce.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale temperatura po 2 stronie nie ma znaczenia dla samej zmiany zapotrzebowania.

    Jeśli na zewnątrz mam -20, a sciana na powierzchni wewnętrznej zamiast 20 ma 40, to delta temperatury wzrasta o 20.

    W przypadku podlogowki, jeśli pod podłogą grunt ma 10, a posadzka zamiast 20, ma 35, to delta wzrasta o 15 stopni. I sama temperatura pod spodem do różnicy strat nic nie wprowadza.
    Różnica będzie tylko na ogólne zapotrzebowanie.

    Teraz moja ściana w teorii ma przenikalność na poziomie 0,1187Wm2/K
    Podłoga z reguły to 20cm białego styropianu. Zwykłe o lambda 0.037-0.040. Czyli przenikalność jakieś 0.1681.
    A więc u mnie przy delta 20 strata na metr to 2.374W.
    W przypadku podlogowki 2.52.
    U mnie na ścianie zewnętrznej mam 75m2 powierzchni grzanej. W przypadku podlogowki miałbym 160m2. Reasumując, ogrzewanie ścienne nie powoduje większych strat...

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Podłoga z reguły to 20cm białego styropianu. Zwykłe o lambda 0.037-0.040. Czyli przenikalność jakieś 0.1681.
    A więc u mnie przy delta 20 strata na metr to 2.374W.
    W przypadku podlogowki 2.52.
    Do gruntu liczy się inaczej. Nawet, przy tej samej budowie przegrody straty będą inne do powietrza, niż do gruntu. I to nie tylko dlatego, że powietrze będzie miało w sezonie grzewczym niższą temperaturę - ale też ma praktycznie nieograniczoną pojemność cieplną i każdy gram powietrza, który ogrzejesz stratami ulatuje do góry (albo z wiatrem w inną stronę) i jego miejsce zajmuje nieogrzane powietrze. Przy gruncie tak nie jest - nikt nie podmienia Ci gruntu ogrzanego stratami na "świeży, lodowaty".

    Tu możesz o tym poczytać. Jest też tabelka z ekwiwalentami U.

  15. #75

    Domyślnie

    jeszcze pozostaje kwestia dokładności wykonania izolacji na ścianach. Fachowcy potrafią być tutaj bardzo kreatywni...
    Mój dom dużo szybciej się wychładza w dni wietrzne niż w w nawet duże mrozy...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zdaje sobie sprawę, że to są obliczenia uproszczone, ale upraszczam także obliczenia dla samych ścian. Przyjmuję najgorszy scenariusz - temp ściany o temp zasilania i to przy -20.
    Na ten moment temperatura ściany nie przekroczyła nawet 28 stopni. Czyli była 6.5 stopnia wyższa od temperatury w pomieszczeniu.

    Jeśli chodzi o izolację, idealnie nie jest, ale na kamerze termowizyjnej nie widać najmniejszej różnicy między miejscami gdzie ściana grzeje a gdzie nie grzeje - mowa o widoku z zewnątrz.

    Także te zwiększone straty są śmiesznie małe. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę gorsze odbieranie ciepła przez grunt, ale uwzględnimy gorszą izolację podłogi i 2 razy większa powierzchnię, to wyjdzie podobna strata.

    Zresztą jak już ustalił sam producent, pompa działa źle i nie jest w stanie pracować w zakładanym COP.

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zresztą w tabelce podanej przez Kaizena ta korekta u przenikanie do gruntu nie jest aż tak duża.
    Dla dobrze zaizolowane podłogi o u 0,25 korygowane jest do 0,15 (dla poziomu 0), czyli mniej niż połowę. To nadal bilans gorzej dla podlogowki, bo grzalbym 2 razy większą powierzchnię.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dla dobrze zaizolowane podłogi o u 0,25 korygowane jest do 0,15 (dla poziomu 0), czyli mniej niż połowę. To nadal bilans gorzej dla podlogowki, bo grzalbym 2 razy większą powierzchnię.
    Większa powierzchnia to niższa temperatura dla tego samego efektu grzewczego = mniejsze straty/m2. Ale też mniejsz tz to przy PC większy COP.

    0,25 to nie jest dobrze izolowana podłoga. U mnie 18cm EPS 0,030 razem z innymi warstwami (poł metra piasku o lambdzie 0,4 też robi robotę) daje U=0,132. Ścianę mam 0,124 - po skorygowaniu znacznie gorzej od podłogi, a na ścianie mam 20cmEPS 0,032+24cm BK500.
    A te obliczenia nie uwzględniają izolacji pionowej ściany fundamentowej czy opaski przy płycie - więc ogrzewanie podłogowe w praktyce wypada jeszcze lepiej.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Jeśli chodzi o izolację, idealnie nie jest, ale na kamerze termowizyjnej nie widać najmniejszej różnicy między miejscami gdzie ściana grzeje a gdzie nie grzeje - mowa o widoku z zewnątrz.
    Wiesz, widziałem kiedyś zdjęcia, jak ładnie była izolacja zrobiona, klejona na placki, do tego szczelina wentylacyjna, bo ściana musi oddychać...do tego dołóż sobie wiatr, który tam sobie hula i wyższą tempetaturę ściany z powodu ogrzewania ściennego...
    Wcale nie twierdzę, że jest u ciebie, ale z pewnością w przypadku takim jak twój, jest więcej potencjalnie miejsc, że coś jest nie tak, niż przy podłogówce....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Większa powierzchnia to niższa temperatura dla tego samego efektu grzewczego = mniejsze straty/m2. Ale też mniejsz tz to przy PC większy COP.

    0,25 to nie jest dobrze izolowana podłoga. U mnie 18cm EPS 0,030 razem z innymi warstwami (poł metra piasku o lambdzie 0,4 też robi robotę) daje U=0,132. Ścianę mam 0,124 - po skorygowaniu znacznie gorzej od podłogi, a na ścianie mam 20cmEPS 0,032+24cm BK500.
    A te obliczenia nie uwzględniają izolacji pionowej ściany fundamentowej czy opaski przy płycie - więc ogrzewanie podłogowe w praktyce wypada jeszcze lepiej.
    Z tym COP zdaje i zdawalem sobie sprawe, ale to sa naprawde nieduze roznice.

    Ale większa powierzchnia, to nadal większa strata. Izolacja scian fundamentowych w przypadku samej roznicy pod katem grzania podloga juz tak wielkiej nie zrobi - ma oczywiscie znaczenie pod katem calkowitej delty, ale samo uciekanie ciepla spowodowane wyzsza temp podlogi nie bedzie zalezalo w duzym stopniu od tej izolacji.

    Na ten moment temp rzadko spadaja ponizej 0... To wszystko to są uproszczone rachunki. Tak naprawdę nie znalazłem wzoru do obliczeń strat przy grzaniu powierzchniowym. Ten zgrubny rachunek zakłada temp ściany w całym przekroju. Zresztą mielismy kiedys dyskusję o bezwladnosci tego ogrzewania, w ktorej wedlug Ciebie mur bedzie wprowadzal ogromna bezwladnosc. W praktyce to tak nie wyglada - tynk nagrzewa się, ale oddaje szybciej energię do ośrodka o mniejszym oporze cieplnym - czyli do wewnątrz domu.


    Tak czy inaczej strata na pewno jakas jest, ale przy najgorszym scenariuszu to jest 150W do calkowitego obciazenia cieplnego przy -20 stopniach i na pewno nie tlumaczy zuzycia prawie 800kWh w grudniu.

    Sasiad ma dom partertowy. Lany niczym nie zaizolowany strop. Ogrzewanie gazem i rachunek za grudzien to 500zl.

    Zresztą, trochę off topic nam się zrobił.

    Ma ktoś może rozdzielacz od ecopolu? Jakie przepływy są widoczne na rotametrach?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony