dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 296
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_m Zobacz post
    RABczyn.Są ludzie którzy dużo mówią ,bo nie korzystają z solarów,są także ci których na solary nie jest stać,są tacy którzy mają ,ale są żle zamontowane,lub żle dobrane.Jedno co powiem .Zanim zakupimy musimy wiedzieć co chcemy uzyskać i do czego.Po drugie więcej instalatorów którzy dobrze dobiorą i zamontują.
    Mnie np nie stać na solary, bo nie stać mnie na wyrzucanie forsy. Pieniądze, których nie wydałem na tą fanaberię procentują zainwestowane w akcje.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał skarmateusz Zobacz post
    Ciekawe, co by powiedzieli producenci produkujący te kolektory słoneczne, gdyby się im przedstawiło te obliczenia z pierwszego postu Bo rzeczywiście skoro po 10 latach trzeba je wymieniać, a dopiero po 20 ich koszt się zwraca ( nie biorąc pod uwagę dotacji, których uzyskanie jest malo prawdopodobne) to inwestycja raczej nieopłacalna

    Co zatem się bardziej opłaca, instalacje solarne, czy energia wiatru? Ktoś to może policzył? Bo może się okazać, że te wszystkie ekologiczne rozwiązania zubożą tylko nasz portfel, podobnie jak ekologiczna żywność
    Jak nazwa wskazuje rozwiązania ekologiczne są ekologicznymi choć też nie tak do konca bo na produkcję ich też sporo środowisko traci.
    A opłacalność dla nas to inna sprawa i na pewno mało ma wspólnego z ekologią.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Już kiedyś pisałem iż bardzo dobre kolektory oddają energię użytą do ich produkcji po okresie 1,1-1,3 roku do tego np. energia elektryczna użyta do produkcji pochodzi z turbin wodnych.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #24

    Domyślnie

    Witam,

    Powiem szczerze, przeczytałem wszytskie informacje dotyczące solarów, ich oceny, ekonomicznych uzasadniej i ... zgłupiałem !

    Mam dom w zabudowie szeregowej, ok 150 m2 ( 4-y kondygnacje ), rodzina 2+1 ( mam nadzieję, że w ciagu najbliższych lat 2+2 ). Ogrzewam gazem - intalacja miejska, natomiast wodę podgrzewam elektrycznymi podgrzewaczami. Jeżeli chodzi o c.o. to sezon zimowy jest ok. cena ok 1 800,00 zł natomiast koszty energi kosmiczne - ok 230,00 zł za miesiąc.
    W ostatnim czasie jest możliwość dofinansowania solarów ok 45% inwestycji. Po uwzględnieniukredytu ( tylko tak można uzyskać dofinansowanie ) faktycze zyski z inwestycji to ok 32,5% ( ok 3 200 zł zakłądając inwestycję w wys. 10 000,00 zł )
    Planowałem założyć solary, niestety informacje z muratora/forum sprawiły, że zaczynam się wachać...

    Koszt solara jest b. wysoki, nie wiem, czy nie lepszym roziwązaniem było by kupić piec gazowy dwufunkcyjny z relatywnie dobrym spalaniem i korzystać zarówno przy ogrzewaniu c.o. i wody.

    Proszę o inforację, które rozwiązanie według Was będzie praktyczniejsze/ekonomicznie uzasadnione ???

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Kupujesz pompę ciepła do CWU za 6000zł i masz ciepłą wodę za 20-30zł miesięcznie. Zapewnia ci 100% zapotrzebowania w przeciwieństwie do tak promowanych nie wiadomo czemu w naszej strefie klimatycznej solarów.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Kupujesz pompę ciepła do CWU za 6000zł i masz ciepłą wodę za 20-30zł miesięcznie. Zapewnia ci 100% zapotrzebowania w przeciwieństwie do tak promowanych nie wiadomo czemu w naszej strefie klimatycznej solarów.
    Pompa ciepła rzeczywiście zapewni Ci 100% ciepłej wody. Musisz jej jednak zapewnić odpowiednio wydajne dolne źródło. O ile latem nie ma z tym najmniejszego problemu, to zimą może to być problematyczne.
    Są co prawda pompy ciepła powietrze-woda, które pracują również przy ujemnych temperaturach powietrza, ale kosztują one trochę więcej jak 6000zł.
    Możemy oczywiście założyć, że pompa ciepła powietrze-woda będzie pobierała ciepło z pomieszczeń, ale wtedy trzeba będzie taką samą ilość ciepła do tego pomieszczenia dostarczyć.
    Dla niektórych pomp-ciepła wystarczyłoby ciepło odbierane z wentylacji - przy strumieniu wentylacji 150m3/h i schłodzeniu powietrza o 20K możemy odzyskać ok. 1kW mocy, co oznaczam, że podgrzanie 150litrów wody do temperatury 45 st. C będzie zajmowało ok. 5h. Oznacza to, że bez problemu taka PCi może działać tylko w 2 taryfie.
    Niestety gdy PCi wykorzysta ciepło z powietrza wywiewanego, to nawiewane powietrze trzeba podgrzać (w systemie wentylacji grawitacyjnej to normalne, przy wentylacji mechanicznej, już niekoniecznie).
    Tak więc ta ciepła woda za 20-30zł miesięcznie kosztuje jednak trochę więcej.
    Można mieć oczywiście ciepła wodę za takie pieniądze, ale "przy okazji" - wtedy, gdy pompa ciepła ogrzewa również dom. Tylko to już nie kosztuje 6000zł.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Gdzieś czytałem na forum, że pompa ciepła do CWU wcale mocno nie wychładza pomieszczenia. Ale fajnie np. postawić ją w spiżarni albo suszarni bo przy okazji osusza pomieszczenie.

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    trochę głęboko przesadziłeś, Darek... wydaje miesięcznie 230zł na prąd do CWU
    Gdzie to wyczytałeś, że te 230zł to koszt energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    trochę głęboko przesadziłeś, Darek... wydaje miesięcznie 230zł na prąd do CWU, nie ma jeszcze na świecie nawet w planach tak wydajnej PCi która potrafiła by to zamienić na 20-30 zł

    chyba że ty myślałeś o tym żeby Darek... wydał wszystkie pieniądze na PCi a wtedy z konieczności musiał by zacisnąć pasa i zacząć kąpać się tylko od święta
    No to się grubo mylisz! Pompa ciepła w lipcu zużyła mi 60kWh i to tylko w II taryfie. (3 osoby, zużycie miesięczne wody 9-10m3(ciepłej i zimnej))

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Gdzieś czytałem na forum, że pompa ciepła do CWU wcale mocno nie wychładza pomieszczenia. Ale fajnie np. postawić ją w spiżarni albo suszarni bo przy okazji osusza pomieszczenie.
    W przykładzie, który podałem PCi ma moc chłodniczą ~1kW. Spróbuj na 5 godzin wstawić do spiżarni grzejnik o mocy 1kW i zobacz na ile podniesie się w niej temperatura. Mniej więcej takiego samego wychłodzenia możesz spodziewać się po wstawieniu tam PCi.
    Co do osuszania to oczywiście prawda .

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    jeśli mówimy o prądzie jedno-taryfowym to to jest całkiem normalna kwota
    Jeżeli zużycie ciepłej wody (podgrzanej od 10 st. C do 45 st,. C) w ilości 300litrów na dobę uważasz za normalne, to masz rację.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Ogrzewam gazem - intalacja miejska.....
    Darek, z tego, co czytałam dotacja na solary nie jest dla osób, którzy są podłączeni do sieci miejskiej.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    PS a ile realnie płacisz raty od kredytu za PCi ?? te koszta powinno się chyba tez doliczać do kosztów CWU, inaczej powstaje szum informacyjny
    Jakie raty, jakie raty? Zapłaciłem za pompę jak za dobry piec na groch. Nie budowałem komina i nie potrzebuję dodatkowych metrów na opał więc instalacja wyszła mnie tyle samo!

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spirea Zobacz post
    Darek, z tego, co czytałam dotacja na solary nie jest dla osób, którzy są podłączeni do sieci miejskiej.
    Tak, ale dotyczy to miejskiej sieci ciepłowniczej, a nie gazociągu.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ok, niech będzie 10tyś. więcej. Nie warto? Mam system przy którym nie ruszam palcem i mam wszystko czego potrzebuję a płacę bardzo niskie rachunki.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No niech będzie 600zł rocznie więcej przy kredycie na 30 lat. Czyli 50zł miesięcznie. Raczej za te pieniądze palacza bym nie wynajął. Czy dalej uważasz, że nie warto? Ty masz chyba jakąś psychozę pomp ciepła
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 16-08-2010 o 09:15

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Gdzieś ktoś pisał, że solary zapewnią 50% rocznego zapotrzebowania za CWU. Ale trzeba policzyć koszt pozostałych 50% i podzielić to razem przez 12 i wyjdzie nam miesięczny koszt CWU. Inwestycja nie mała a zysku raczej z tego nie należy się spodziewać.

  18. #38

    Domyślnie

    Liwko - możesz zdradzić ile wydałeś na PC? Jak robiłem swoją instalację CO to koszt kotłowni z kotłem wyniósł mnie 13k pln (na gotowo z robocizną). Zastanawiałem się nad PC ale koszt pompa+dolne źródło wyliczono mi na 60k pln.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Do tych 13tyś. dolicz jeszcze komin (około 4tyś.) i dodatkowe metry domu na opał (około 10tyś.)
    Mnie cały system kosztował 27-28tyś. Czyli wychodzi podobnie jak u ciebie. Wiem, że są naciągacze i szukają jeleni ale wcale nie musi być drogo.

  20. #40

    Domyślnie

    Masz oczywiście rację co do komina i dodatkowych metrów - to słono kosztuje. Z tym że komin i tak jest potrzebny do wentylacji chyba że idziemy na całość i wentylacja jest mech + rekuperacja ale to znowu dodatkowe koszty. Najgorsze jest w tym to że jeżeli całość ma zmontować firma to liczą sobie jakby była to technologia kosmiczna z wyprawy na Marsa (nawet nie na Księżyc). To już widać nawet przy tak banalnej robocie jak ułożenie podłogówki. Ponadto ja kalkulacje opłacalności robiłem jak ekogroszek kosztował 400zł/t obecnie oscyluje trochę poniżej 800zł/t. i tak można sobie kalkulacje o kant d...y potłuc.

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony