dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie gdzie ułożyć rurki co?

    Witam forumowiczów. Remontuje stary dom. W domu jest zamontowane co, rurki miedziane, kocioł na paliwo stałe. Muszę poprzenosić grzejniki w inne miejsca i mam watpliwość czy lepiej pozostawić rurki biegnące po ścianach, tuz przy podłodze czy przełożyć je pod podłogę (będzie nowa wylewka i płytki podłogowe). Pozostawienie rurek na scianach jest rozwiązaniem średnio estetycznym . Pod podłoga rurki byłyby ślicznie schowane ale obawiam sie, że w razie jakiegoś pęknięcia trzeba będzie skuwać podłogę. Tego wolałabym uniknąć. Na ile trwałe są łaczenia rurek miedzianych? Co radzicie? Pytałam wśród kilku znajomych ale zdania są podzielone. Nie wiem co robić a fachowcy zaczynają remont niebawem.

  2. #2

    Domyślnie

    spokojnie mozna w posadzkę - pamietać nalezy o kompensacji wydłużeń ciepnych i otulinie aby rura mogła swobodnie się rozszerzać

    Piotr

  3. #3

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź. może to głupie pytanie było ( nikt nie chciał podpowiedzieć oprócz ciebie ale dla mnie istotne bo zdania słyszałam różne. Teraz decyzja juz podjęta - rurki idą pod posadzkę. Chciałabym się jeszcze zapytać jakie powinno byc to ocieplenie rurek?

  4. #4

    Domyślnie

    jeżeli w styropianie to 6 mm wystarczy termaflex
    jeżeli bazpośredni na betonie to zalecałbym 9 mm termaflex

    proste odcinki nie dłuższe nić 5-6 m jeżeli są dłuższe to U z kolanek ramię min 60-70 cm

    uwaga na średnice nie zbyt małe aby nie przekraczać dopuszczalnych prędkości w rurach

    wyczyściś resztki topika po lutowaniu (powoduje korozję miedzi)

    - wtedy instalacja miedziana jest na wieki.

    Piotr


    Piotr

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    i dodam jeszcze do wypowiedzi kolegi gradować wewnętrzne średnice rurek po obcinaniu obcinakiem krążkowym oraz stosować w miarę możliwości łuki zamiast kolan
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  6. #6

    Domyślnie

    popieram w całości

    Piotr

  7. #7

    Domyślnie

    Dlaczego przeszkadzają Ci te rurki na wierzchu? Oczywiście prawdopodobieństwo uszkodzenia jest praktycznie zerowe ale różne cuda widziałem (źródełka wodne ze ścian) i dla tak drobnego niuansu jak widoczność tych rurek, nie warto, tzn. ja bym się nie zdecydował. Rozumiem że zasilanie i powrót będzie w podłodze?

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuje za rady. Zaproszony fachowiec doradza schowanie całości rurek tj zasilania i powrotu w podłodze. Znajomi doradzaja położyć całość nie w ścianie ale pociągnąć na powierzchni ścian ( własnie po to by uniknąć ewentualnych źródełek w miejscach innych niż karany w łazience i kuchni i kucia w związku z tym ścian lub podłóg . Wizja rozkuwania podłóg i zrywania parkietu nie podoba mi sie zupełnie. Słyszałam coś na temat podłączania grzejników jednym przewodem. Czy wiecie coś na ten temat. Stosuje się u nas takie rozwiązania?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony