dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 24
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 463
  1. #261

    Domyślnie

    pociągnę Twój trop Elfir:

    -

    -

    W Anglii, Niemczech i Holandii już są jeden krok przed nami: dużo traw, bylin, ogólna lekkość. Tylko kto to im pielęgnuje?
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  2. #262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w przypadku traw cała pielęgnacja głownie sprowadza się do ścięcia wszystkiego na przedwiośniu i podsypania azotu na wiosnę.

    Skoro ludzie wynajmują panią do sprzątania domu co tydzień, co za problem cztery razy w sezonie wynająć kogoś do ogarnięcia ogrodu?
    Zachwycamy się ogrodami angielskimi, próbujemy kopiować ich rozwiązania, ale nie da się przełożyć idei ogrodu liściastego na rząd "tujek" i innych "iglaczków".

  3. #263

    Domyślnie

    Elfir, jestem pod wrażeniem komopozycji z glediczją i miskantem. Chciałabym stworzyć u siebie coś podobnego (tylko podobnego). Chcę na tle luźno posadzonych przy płocie grabów fastigiata posadzić 4 glediczje sunburst ( u mnie żwiru nie będzie, bo nigdzie na działce nie mam i byłby zgrzyt, ławeczka mogłaby być, ale drewniana, nie mam ani ogrodu ani domu w stylu nowoczesnym). Jak myślisz ile m2 trawnika pod coś takiego zlikwidować, w jakiej odleglości posadzić glediczje.Czy widziałabyś coś jeszcze oprócz traw (np. kosodrzewinę?, żeby nie było totalnie łyso w marcu).

  4. #264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jata - ja bym dała zimozielone turzyce (lub trawiaste byliny np.: konwalnik, liriope, liliowce, kosaćce syberyjskie), a pod ławką umocniła teren albo plastrami drewna, albo płytkami. W szczelinach płytek można posiać fiołki lub inną ekspansywną, niską roślinę.
    Drzewka na zdjęciu są posadzone nieregularnie co 3,5-5 m

  5. #265
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    jata pamiętaj że glediczje to wielkie drzewa, szybko rosnące. Na szczęście nie daja wielkiego cienia, bo mają drobne listki,jednak trzeba pamiętać o ich rozmiarach. Szybko przerosną graby fastigiata.
    REKLAMA

  6. #266

    Domyślnie

    Dzięki Elfir i Magnolia. Magnolia - wiem, że glediczje to spore drzewka, ale ja mam działkę 1700 m2, a zagospodarowane jest jakieś 700... Mam taki pusty plac, na którego brzegach posadzone są drzewka iglaste, jedna brzózka, parę krzewów (tak bez sensu) kiepsko rosnące na kamienistej glinie. Przystępuję do robienia rabat pod tymi drzewkami. I słuszałam, że glediczje nieźle dają sobie radę na glinie (w Maji w ogrodzie). Chciałam zrobić taki półwysep z tej glediczji (widoczny z głownego okna salonu), a graby to trzy drzewka, chyba nie byłyby zacienione przez glediczje i stanowiły by takie zielone tło.
    Tak to wygląda (zdjęcie drugie - widoczne graby, zdjęcie robione w maju - tak doświetlone jest przez wiekszość dnia, to wschodnia strona domu)





    Uploaded with ImageShack.us

    Jak to jest bez sensu to wybijcie mi to z głowy...
    Ostatnio edytowane przez jata ; 22-08-2011 o 09:05

  7. #267
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Jata nie jest to bez sensu. Tylko tak- 'mocą' tej kompozycji która Ci się podoba ( ja też się nią zachwycam) jest jej jednorodność i łaczenie wyrazistych struktur- trawiastych liści z koronkowymi, prawie limonkowymi . bardzo łatwo zgubić tą moc dodając +za dużo gatunków. Pomyśl czy nie dałoby się zrobić tak, żeby akcent wiosenny, kiedy miskanty są małe był przeniesiony na sąsiedztwo- może coś kwitnacego ( jakieś krzewy ) za miskantami co z czasem będzie dla nich fajnym tłem. I tez dałabym jednorodnie te krzewy albo żeby dominowały tam. Mogą być szpalerem, albo jeszcze fajniej, grupami z odstępem co kilka sztuk ( odstępmoże być nieregularny, raz między większa grupką, potem za 2 sztuki itd). Do tego w miskanty mozna wsadzić cebyulowe, żeby zakwitły, a potem jak zaczną im żółknąc listki, zagubią się w trawach. Tylko nie tulipany bo je trzeba wykopywać, raczej narcyze, albo czosnki wielkogłówkowe ( choc wypróbuj je na kilku sztukach, bo są chimeryczne).
    Ważny jest tez kształt w jaki zaplanujesz całą kompozycję , ile dasz jej przestrzeni. Może to narysuj, co?
    Dla mnie glediczje, miskanty, cebulowe i trawnik między nimi oraz tło za miskantami i ławka i wystraczy. Może jeszcze verbenę bonariensis bym wsiała w miskanty, żeby trochę plamek folietu dodać.
    REKLAMA

  8. #268
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    verbene bonariensis masz na zdjęciach Uszatka kilka postów wyżej- smukłe pionowe kwiatki
    REKLAMA

  9. #269

    Domyślnie

    Dziękuję Magnolia, będę myśleć, rysować i mierzyć w terenie (trochę już wytrułam trawy, ale za mało). Wiem, że muszę uważać, żeby nie przesadzić z ilością gatunków - ta kompozycja prostotą jest piękna. Traw jeszcze nie sadziłam w ogrodzie i trochę się obawiam, że wiosną są mało atrakcyjne, stąd decyzja o wlączeniu innych roślin. A pomysł z verbene bonariensis super, ale i liriope i kosaćce kuszą, ech trudny wybór...

  10. #270
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    lirope potrzebuje cienia, więc raczej na początku go nie sadź. Może z czasem
    REKLAMA

  11. #271

    Domyślnie

    Zalozyciel watku napisal, ze po 3 latach biegania za kosiarka ma dosc. My sialismy trawe w kwietniu tego roku i JUZ mamy dosc. Dlatego zwracam sie z pytaniem: jak usunac trawe (chcemy zrobic takie paski bez trawy/z kora wzdluz ogrodzenia)? Czy wystarczy "zdjac" murawe szpadlem, przewrocic do gory nogami i czekac az sie rozlozy? Czy w przyszlym sezonie wyrosnie na nowo? Czy moze agrowloknine rozlozyc na zime? (Oczywiscie chemia wszelaka odpada). Z gory dzieki wielkie za pomoc.

  12. #272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jagustynka Zobacz post
    Czy wystarczy "zdjac" murawe szpadlem, przewrocic do gory nogami i czekac az sie rozlozy?
    Wystarczy, ale po co się tak męczyć? Nie lepiej czymś przykryć i poczekać aż wygnije? Ja, na małe kawałki wykładam gazety, przysypuję kompostem. Po około 10-14 dniach można bez większego wysiłku przekopać. Można zastosować jakąś folię. Ja teraz, z braku komposty zasypałam kawałek trawnika, którego chcę się pozbyć świeżo ściętą trawą. Jestem przekonana, że to ułatwi przekopanie. Bo u mnie to jest taka darń, że w trawnik to ciężko szpadel wbić.
    Ostatnio edytowane przez JoShi ; 24-08-2011 o 20:19
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  13. #273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kolejna ciekawa kompozycja ogrodu bez trawnika, ale z trawami:


    Sumaki, zielona hakonechloa i bukszpany.

    Tom Stuart -Smith
    http://www.tomstuartsmith.co.uk/proj...london-garden/

  14. #274

    Domyślnie

    Elfirku piekną inspiracje wstawiłaś. Kompzycja trafia w mój gust (no może sumaka bym wymieniła bo nie podoa mi się jak kwitnie . w woim ogrodzie planuje podobne kompozycje.

  15. #275

  16. #276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z czasem sumak tworzy pnie, ale w tym przypadku myślę, że był ogałacany. Na dodatek wstawiony jest, myślę, do donic, by się nie rozrastał przez odrośla korzeniowe.

  17. #277
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    hm., Elfir- jeden z moich ulubionych projektantów.
    REKLAMA

  18. #278
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    O fajna inspiracja.Lubie sumaki.Sama u siebie planuje jednego sumaka przed domem, choc sie naczytalam, ze problematyczne sa.Ta donica to jaka duza by musiala byc???

  19. #279
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    taka jak betonowy krąg studzienny - donica bez dna.

  20. #280
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ocia79

    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    901
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    To wielka taka.
    Można taką kupić w Casto lub Obi?

Strona 14 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony