dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 677
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 13530
  1. #201

    Domyślnie

    potwierdzam, w tym roku tzw ekogroszek bytomski jest problematyczny, użytkownicy narzekają,że paliwo jest spiekane.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubi27 Zobacz post
    RI tego Pieklorza to 33 mogą być problemy na zwykłej retorcie. http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/...adectwoNR9.pdf
    A patrzyłeś kolego kiedy certyfikat został wystawiony ?

  3. #203
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwazar Zobacz post
    Mam też ciekawe, a zarazem proste rozwiązanie dotyczące różnych "śmieci i dodatków" które skutecznie mogą zablokować ślimaka.
    Wystarczy na górze zasobnika zamocować siatkę o odpowiednich oczkach, która przy jego napełnianiu nie przepuści grubego opału ani "śmieci"
    Coś jak sito do przesiewania piasku, tylko że o większych oczkach.
    Nie uda Ci się wszystkiego odfiltorwać w ten sposób. Nie wiem, czy pamietasz, ale kilka dni temu zamieściłem tutaj zdjecie metalowego cacka, które skutecznie zablokowało mi ślimaka. Podejrzewam, że gdyby nawet wrzucić węgiel na sito, to ta szpila by przeszła pionowo i problem by pozostał.
    Może więc wykrywacz metali

  4. #204
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    No i jestem z lekkim opóźnieniem, bo coś mało czasu na forum ostatnio.
    U mnie nawet jakoś się spala Ekores VIP, popiołu coś właśnie dużo daje, ale trzeba z tym żyć.
    Coś mi jednak nie pasuje jego wydajność. W ostatnich dniach nie zauważyłem, aby piec doszedł do zadanej temp. 60 stopni. Właśnie chciałem pisać na "swoim" wątku o PID, bo może coś muszę jeszcze doregulować albo PID tak działa.

    Ostatnie zdjęcie z mojego palnika
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC014723..jpg
Wyświetleń:	199
Rozmiar:	39,3 KB
ID:	33203

  5. #205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Odziwo jak wybieram popielnik to tych spieków jest relatywnie mało. Dość sporo jest popiołu. Postaram się na dniach zrobić kolejne fotki i załącze.

  6. #206
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Który węgiel lepiej kupić - jak uważacie.

    Do wyboru mam z Piekar 26 MJ o niższej spiekalności za 920 zł/tonę z dostawą, Bobrek 28 MJ o wyższej spiekalności w tej samej cenie, Chwałowicki 27,2 MJ za 900 zł za tonę z dostawą.

    Czy nie jest tak, że ten o wyższej kaloryczności np. z Bobrka przez to, że się spieka nie oddaje tych wszystkich MJ i defacto daje mniej energii od nie spiekającego się z Chwałowic ?

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Który węgiel lepiej kupić - jak uważacie.

    Do wyboru mam z Piekar 26 MJ o niższej spiekalności za 920 zł/tonę z dostawą, Bobrek 28 MJ o wyższej spiekalności w tej samej cenie, Chwałowicki 27,2 MJ za 900 zł za tonę z dostawą.

    Czy nie jest tak, że ten o wyższej kaloryczności np. z Bobrka przez to, że się spieka nie oddaje tych wszystkich MJ i defacto daje mniej energii od nie spiekającego się z Chwałowic ?
    Spiekajacego nie spalisz w zwykłej retorcie.
    tj. powyżej 20RI możesz zapomnieć, że to się do klasycznej retorty nadaje.

    Szukaj takiego, który ma RI < 20

    Dla groszku spiekającego trzeba miec albo palnik obrotowy albo taki jak sąsiad, gdzie jest relatywnie duże palenisko i węgiel może dłużej zostać w strefie żaru i małego nadmuchu.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #208
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Tak byłoby najłatwiej, ale to 2 różnych dostawców (jeden chce 100 zł za transport a drugi 30 niezależnie od ilości).

    Do tego teraz jakość węgla zmienia się tak często, że nawet w tej jednej dostawie może być połowa ok a druga do bani.

    Zamówię w Angora we Wrocławiu bo mam blisko i gdy będę widział jak się spala dam znać.

  9. #209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post

    Do tego teraz jakość węgla zmienia się tak często, że nawet w tej jednej dostawie może być połowa ok a druga do bani.
    I niestety jest to prawda. Jeden auto z kopalni węgiel cacy a drugie auto jakby całkiem inny a kopalnia ta sama.

  10. #210

    Domyślnie

    to ja sie tez podziele jako swiezy tutaj swoimi przezyciami w ostatnim miesiacu z groszkiem - kupilem na skladzie - sprzedawca zapewnia ze to bytomski pieklorz (ciekawe skad skoro nie produkuja...), wmawiaja mi ze kalorycznosc 26000 a spiekalnosc 0... tymczasem (posluze sie swoim prywatnym wpisem na podobnym forum - dodam ze mam SASa Gro-Eco ze sterownikiem Ognik Plus PID II)...
    piec wyczyszczony jak nigdy (ostatnio taki byl po fabrycznym zamontowaniu) ruszylem od ustawien serwisanta (pp.0, d.60, ni.3, PID aktywny) czyli tak jak palil zawsze dobrze np. w lato. Odpalam, po 4h w zuzel nadal, kawalki niedopalonego wegla tez sie pojawiaja ale generalnie szlaka, koks i zuzel. Jednym slowem - MASAKRA.
    na rurach w piecu rozowo (czyli siarki multum). dzis zszedlem do podawania wegla na -9 (nizej juz sie nie da), dmuchawe na 40% ale dalej wegiel niedopalony, ponadto ciezko ma podbic temperature na piecu >56C (meczy sie niemilosiernie) moze Wy cos jeszcze doradzicie - jakbym wrzucil zdjecia z wiadra i po spalaniu to niewiele lepiej jak tu kolegow na forum...

  11. #211
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dadr
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Lublin -> okolice Firleja
    Posty
    24

    Domyślnie Który wybrać?

    Witam.
    Chciałbym zakupić ekogroszek, będę palił w kotle z palnikiem BRUCER II i sterownikiem PID. Dostałem taką ofertę:

    1. ekogroszek "BORUTA" z KWK Jankowice pakowany w worki po 25 kg a układany na paletach po 1t.
    Uziarnienie 5-25 mm
    Kaloryczność: 29 MJ/kg
    Popiół Ar: 7.41 %
    Siarka Str: 0.45 %

    2. ekogroszek "PIEKLORZ" z KWK BOBREK CENTRUM
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kaloryczność: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    3. ekogroszek PIEKLORZ z KWK CHWAŁOWICE
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kalorycznosc: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    4. ekogroszek RETOPAL z KWK PIAST II
    Uziarnienie: 6-26 mm
    Kaloryczność 26 MJ/kg
    Popiół Ar: 9 % min
    Siarka Str: 0.6% min

    Który z nich wybrać, aby mieć najmniej problemów? Zaznaczam, że będzie to mój pierwszy raz - nigdy wcześniej nie używałem kotła.

    Pozdrawiam

  12. #212

    Domyślnie

    W moim przypadku (także pierwszy sezon grzewczy) wybrałem 4 rożne ekogroszki. Chcę w ten sposób rozeznać się bardziej w jakości poszczególnych opałów. Posiadam adaptacyjny sterownik PID więc mam nadzieję, że dopasuje się on do zmian w opale. Jak będzie pokaże przyszłość...

  13. #213

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    Dawaj nazwe składu.... żeby inni się nie przejechali...
    sklad w Bytomiu przy ul.Brzezinskiej
    co ciekawe kupowalem u nich juz od roku i bylo ok, problem pojawil sie przy pierwszym spadku minusowym temperatur
    na normalnych ustawieniach pieca bylo pelno koksu i spiekow
    nie wiem jak sobie poradzic z niedopalaniem i temperatura - albo mam koks i zuzel, albo niedopalony wegiel i problem z osiagnieciem 60
    dmuchawa sie juz bawilem od 40 do 80% ale od razu sa zmiany w jedna albo druga strone i zawsze zle

  14. #214

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Tak byłoby najłatwiej, ale to 2 różnych dostawców (jeden chce 100 zł za transport a drugi 30 niezależnie od ilości).

    Do tego teraz jakość węgla zmienia się tak często, że nawet w tej jednej dostawie może być połowa ok a druga do bani.

    Zamówię w Angora we Wrocławiu bo mam blisko i gdy będę widział jak się spala dam znać.
    SUSPENSER masz jeszcze Polmark na ul. Tęczowej

  15. #215
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RESOVER

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Płaza
    Kod pocztowy
    32-552
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadr Zobacz post
    Witam.
    Chciałbym zakupić ekogroszek, będę palił w kotle z palnikiem BRUCER II i sterownikiem PID. Dostałem taką ofertę:

    1. ekogroszek "BORUTA" z KWK Jankowice pakowany w worki po 25 kg a układany na paletach po 1t.
    Uziarnienie 5-25 mm
    Kaloryczność: 29 MJ/kg
    Popiół Ar: 7.41 %
    Siarka Str: 0.45 %

    2. ekogroszek "PIEKLORZ" z KWK BOBREK CENTRUM
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kaloryczność: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    3. ekogroszek PIEKLORZ z KWK CHWAŁOWICE
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kalorycznosc: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    4. ekogroszek RETOPAL z KWK PIAST II
    Uziarnienie: 6-26 mm
    Kaloryczność 26 MJ/kg
    Popiół Ar: 9 % min
    Siarka Str: 0.6% min

    Który z nich wybrać, aby mieć najmniej problemów? Zaznaczam, że będzie to mój pierwszy raz - nigdy wcześniej nie używałem kotła.

    Pozdrawiam
    Kilka uwag: Retopal z Piasta nigdy nie miał, nie ma i nie będzie miał węgla o wartości opałowej 26 KJ/kg i siarki na poziomie 0,6%. Wartości te wynoszą odpowiednio 24-25 MJ/kg a siara do 1 - 1,2 %. Acha frakcja 6-26 mm to jakaś fikcja - ma być 5-25 mm - kiedyś świetny węgiel , z roku na rok niestety coraz gorszy ale prosty w paleniu.
    Chwałowice to temat historyczny.
    Kopalnia Bobrek składa się z 2 ruchów tj. Bobrek i Centrum. Pieklorza robił właśnie ruch Bobrek - 1.07.2010 wyeksploatowano pokład 503 i temat się zakończył. Podobno ostatnim czasem coś zaczęło się pojawiać na rynku ale to węgiel yeti - każdy słyszał, że jest ale nikt go nie widział. Na Ruchu Centrum robią doskonały groszek o frakcji 8-31,5 - jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim sprzętem można go przerobić na frakcję 5-25 mm i jest cacy.
    Jankowice nie robią ekogroszku - produkują natomiast Borutę - jest to groszek o frakcji 8-31,5 mm - to też oczywiście można przerobić na doskonałe paliwo. Faktycznie wartość opałowa około 30 MJ/kg - pali się paliwo lotnicze - w tłokowcu idzie jak burza - w retorcie trzeba się trochę pogimnastykować albowiem spiekalność tego węgla to ponad 40.
    Na dzień dzisiejszy kup sobie z Centrum - fajna ściana się skrobie. Co będzie za kilka dni nie wiadomo - albowiem to wszystko się zmienia.

  16. #216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał dadr Zobacz post
    Witam.
    Chciałbym zakupić ekogroszek, będę palił w kotle z palnikiem BRUCER II i sterownikiem PID. Dostałem taką ofertę:

    1. ekogroszek "BORUTA" z KWK Jankowice pakowany w worki po 25 kg a układany na paletach po 1t.
    Uziarnienie 5-25 mm
    Kaloryczność: 29 MJ/kg
    Popiół Ar: 7.41 %
    Siarka Str: 0.45 %

    2. ekogroszek "PIEKLORZ" z KWK BOBREK CENTRUM
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kaloryczność: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    3. ekogroszek PIEKLORZ z KWK CHWAŁOWICE
    Uziarnienie: 5-25 mm
    Kalorycznosc: 27 MJ/kg
    Popiół Ar: 4-6 %
    Siarka Str: 0.45 %

    4. ekogroszek RETOPAL z KWK PIAST II
    Uziarnienie: 6-26 mm
    Kaloryczność 26 MJ/kg
    Popiół Ar: 9 % min
    Siarka Str: 0.6% min

    Który z nich wybrać, aby mieć najmniej problemów? Zaznaczam, że będzie to mój pierwszy raz - nigdy wcześniej nie używałem kotła.

    Pozdrawiam
    Prawie wszystko bzdura.
    1. Nie słyszałem żeby był eko z Jankowic, owszem groszek tak, kaloryczność się zgadza, popiół 11% chyba że ktoś kruszy orzecha i sprzedaje jako eko
    2. Bobrek zaczyna eksploatację nowej ściany po przerwie od lutego, kiedyś miał 28 MJ/kg
    3. Chwałowice także nie mają eko od wiosny, mają groszek w granulacji eko, spieka się i masa popiołu
    4. Retopal z Piasta najbardziej wiarygodnie wygląda, chociaż koloryczność naciągana, ma 24MJ/kg, pozostawia trochę szlaki

  17. #217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Widzę że mam dobre wiadomości.

  18. #218

    Domyślnie

    Cytat Napisał pachol83 Zobacz post
    nie wiem jak sobie poradzic z niedopalaniem i temperatura - albo mam koks i zuzel, albo niedopalony wegiel i problem z osiagnieciem 60
    dmuchawa sie juz bawilem od 40 do 80% ale od razu sa zmiany w jedna albo druga strone i zawsze zle
    Mam to samo i dałem sobie już spokój z zabawą.
    Niedopalony węgiel wraca do ponownego spalania po wymieszaniu, ze świeżym węglem.
    Co do temperatury, to przymknąłem komin prawie na minimum, jedynie tak udało mi się dojść do 68C.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  19. #219
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RESOVER

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Płaza
    Kod pocztowy
    32-552
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Który węgiel lepiej kupić - jak uważacie.

    Do wyboru mam z Piekar 26 MJ o niższej spiekalności za 920 zł/tonę z dostawą, Bobrek 28 MJ o wyższej spiekalności w tej samej cenie, Chwałowicki 27,2 MJ za 900 zł za tonę z dostawą.

    Czy nie jest tak, że ten o wyższej kaloryczności np. z Bobrka przez to, że się spieka nie oddaje tych wszystkich MJ i defacto daje mniej energii od nie spiekającego się z Chwałowic ?
    Jak się węgiel spieka, to krótko mówiąc jest strata gdyż niedopalony leci do popiołu, nie ma to związku z oddawaniem energii. Chwałowice ma wysoką RI /liczbę Rogi/ tzn spiekalność. Wszystkie węgle o których wspomniałeś mają wysoki wskaźnik RI. Takie są prawa natury. Węgiel wysokoenergetyczny - duże RI - Węgiel słabszy - małe RI.
    Jak umiesz palić w piecu a widzę , że umiesz bierz Bobrka.

  20. #220
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Witam.

    Widać straszne zamieszanie z ekogroszkiem w tym roku. Miałem zamiar na następną zimę zakupić sobie ekogroszek Bytomski bo podobny jest najczystszy i go wypróbować, ale po pierwsze jak widzę nie wiadomo jaki ten groszek teraz tam jest - a na stronach Kampani Węglowej SA uparcie i ciągle jest pokazywane świadectwo tego groszku z 2007 roku - normalnie kpina, nic a nic Kampania nie dba o końcowego użytkownika i o wiarygodność przekazywanych informacji. No po drugie nie wiem czy moja stała retorta Pancerpolu da radę Ekogroszkowi Bytomskiemu bo ma wysoką spiekalność.

    Wobec powyższego moje działanie będzie zachowawcze i zostanę chyba przy swoim sprawdzonym źródle czyli ekogroszku z Juliana i na wiosnę trzeba w takim razie zamówić z kopalni kolejny transport.

    A tak na marginesie to oprócz strony Kampani Węglowej SA są gdzieś jakieś wiarygodne źródła w internecie gdzie można zobaczyć oryginalne i aktualne świadectwa ekogroszków. ?

    Na swój ekogroszek z Juliana nie narzekam - chociaż robi mi trochę spieków (niezbyt twardych - łatwo się kruszą w ręce)

    tu mam parę fotek z ostatnich ustawień i spalania ekogroszku:

    http://www.czp.pl/kociol/nastawy/index.html

Strona 11 z 677

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony