dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 677
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 13530
  1. #81
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Sąsiadka wczoraj kupiła worek ekogroszku w Bricomarche - straszne dziadostwo: mokry i masa miału - radzę unikać marketowych węgli.

    Na szczęście przywiozłem od Karoka65 (dystrybutor Resover) 3 worki po 20 kg Juliusza i jeden im opchnąłem to jakoś dadzą radę gdy je zmieszają.

    U mnie Juliusz już się pali - po wysypaniu z worka wrażenie bardzo pozytywne: suchy (nareszcie zasobnik nie robi się w środku mokry) i bez miału (tylko znikome ilości które się zawsze obtłuką), pali się świetnie, popiół bardzo ładny - gdy będzie go trochę wrzucę fotki, żebyście zobaczyli jak powinien wyglądać popiół z porządnego ekogroszku przy prawidłowo ustawionym piecu.

    Trochę mniej kaloryczny od Pieklorza co zgadza się z jego opisem (zwiększyłem podawanie z 6 do 7s i jest ok).

    Gdy się skończy przetestuję Ekores i Ekores VIP.

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Jednak trochę więcej zmian nastaw sterownika było potrzebne bo piec albo wygasał albo przesypywał węgiel w podtrzymaniu.

    Poradziłem sobie, ale widzę, że jest to gatunek węgla raczej na zimę, bo bardzo dobrze się spala dając wysoką temperaturę i bardzo ładny popiół, ale słabo trzyma żar i na ustawieniach letnich tylko do grzania wody (głównie raz dziennie po kąpieli) albo piec wygasa albo się przegrzewa (gdy damy krótszy czas przerwy w podtrzymaniu, żeby nie gasł).

    Zimą piec przez większość czasu pracuje, więc nie ma problemu, ale latem gdy głównie jest w podtrzymaniu lepszy jest gatunek dłużej trzymający żar.

    Karoka65 - napisz jakie masz doświadczenia z testowania Juliusza - podobne jak ja ?

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Węglem z Kazimierza Juliusza paliłem zimą i było tak jak mówisz. Latem do podgrzewania CWU używam słabszych kalorycznie eko groszków. Poprzedniego lata używałem nawet pieklorza z Piekar Śl. który jest uważany za jeden z najlepszych ale nie miałem problemu z wygaśnięciem, ale temp. zadana była przekraczana nawet o 10 do 12 stopni. Po pieklorzu tamtego lata podgrzewałem CWU czechem ( nie sprzedaję czeskiego), a w tym roku całe lato paliłem najtańszym polskim Jaretem 21MJ/kg i też się zdarza że temperatura przekracza zadaną nawet o 6 do 9 stopni.

  4. #84
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Nie wiem czy wszyscy zgodzą się ze mną bo są na forum bardziej doświadczeni operatorzy kotłów ale po moich obserwacjach uważam że ciężko jest ocenić paliwo po sezonie letnim ale dopiero gdy właśnie zaczyna się zima i kociołek zaczyna pracować na wyższych obrotach widać jaki zakupiliśmy opał. Zauważyłem również że bynajmniej u mnie przy każdej zmianie paliwa potrzebne są niewielkie korekty nastaw na sterowniku. Czasami wystarczy zwiększyć siłę nadmuchu o 10% i jest ok. Z tego co czytam na forum to sterowniki z PIDem potrafią sobie z tym radzić ale nie mogę na ten temat nic napisać bo takiego nie posiadam. Może któryś z kolegów którzy posiadają takie sterowniki coś napiszą o swoich obserwacjach i doświadczeniach.

  5. #85
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ja mam Tatarek RT09 PID i też muszę w nim zmieniać parametry brzegowe (nawiew i czas przerwy od do).

    Ciekaw jestem jak sprawuje się Ognik - daj znać gdy uruchomisz piec u kuzynki.

    Ja tam właśnie po sezonie letnim potrafię ocenić węgiel, bo piec pracuje na pełnej mocy po kąpieli gdy ma sporo wody do nagrzania, a na minimalnej i w podtrzymaniu przez resztę dnia.

    Zimą przez większość czasu piec pracuje (z mniejszą lub większą mocą co reguluje PID) więc trudniej ocenić jak jest np. z podtrzymaniem żaru.

  6. #86
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Może nie do końca w temacie jakości węgla, ale jego dystrybucji. Tak coś ostatnio w TV przy okazji zapowiedzi ostatnich strajków podali, że wydobycie tony węgla kosztuje średnio 270zł..... a my za niego płacimy ponad 800zł....

    Dodatkowo podobno transport jednej tony ze śląska do Gdańska jest droższy aniżeli transport jednej tony z Chin do Gdańska ....

    Taki no-commnet off-topic

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Od kilku dni spalam Ekores i mam takie spostrzeżenia:

    - po wsypaniu do zasobnika widać, że węgiel jest odpowiednio suchy i bez dodatku miału, granulacja bardzo dobra
    - spala się bardzo dobrze (choć popiół już nie jest tak idealny jak przy Juliuszu tzn. są szare grudki rozsypujące się po naciśnięciu pogrzebaczem - podobnie jak było rok temu w przypadku Pieklorza)
    - bardzo dobrze trzyma żar, więc jak najbardziej nadaje się zarówno na lato jak i na zimę (przy Juliuszu, który słabo trzymał żar musiałem ustalić przerwy między przedmuchami w czasie podtrzymania na 270 s a przy ekores ten czas wynosi 600 s).

    Podsumowując: bardzo dobry węgiel (jednak o kaloryczności się nie wypowiadam bo na to trzeba poczekać do zimy, ale na każdym worek jest dokładnie opisane co zawiera i dane dystrybutora co wzbudza moje zaufanie w przeciwieństwie do worków bez napisów od okolicznych handlarzy i składów opału).

    Gdy spali się to co wsypałem (20 kg) wsypię Ekores VIP.

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    [QUOTE=SUSPENSER;4308441]Od kilku dni spalam Ekores i mam takie spostrzeżenia:


    - spala się bardzo dobrze (choć popiół już nie jest tak idealny jak przy Juliuszu tzn. są szare grudki rozsypujące się po naciśnięciu pogrzebaczem - podobnie jak było rok temu w przypadku Pieklorza)



    Wszystko się się zgadza ponieważ Ekores jest mieszanką pieklorza piekarskiego z ziemowitem

  9. #89

    Domyślnie

    Trociu jak tam, podłączyłeś już RT09pid??
    Jestem ciekaw, czy już śmiga i czy ustawienia wgrane przez moją osobę się sprawdziły na Twoim kotle i palniku
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #90
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Trociu jak tam, podłączyłeś już RT09pid??
    Jestem ciekaw, czy już śmiga i czy ustawienia wgrane przez moją osobę się sprawdziły na Twoim kotle i palniku
    Hejka
    Powoli składam wszystko w jedną całość. Musiałem trochę pogrzebać, bo chcę go podłączyć tak, aby w razie czego można było się przesiąść na stary sterownik. Takie zbpczenie zawodowe - szukam redundancji.

    Ale zostało mi tylko jedno z czym miałem do Ciebie pisać - o ile dobrze wczoraj wieczorem zapamiętałem, czujnik bezpieczeństwa kotła jest cieńszy od czujnika temperatury kotła. Więc pasowałby mi do ulokowania w "dziurce" w kotle. A ten czujnik temp. kotła dałbym na rurze wyjściowej przed zaworem 3d. Czy jest jakieś znaczenie, który z tych czujników gdzie się znajduje?
    Z tego coś mi się kołacze gdzieś było, że mogą być nawet w tym samym miejscu - czyli na wyjściu z pieca.

    To jest ostatnie ogniwo i odpalam.

    Korci mnie jednak trochę pomajstrować z parametrami:
    - zmniejszyć temp min cwu do 40 (tak teraz mam)
    - zwiększyć czas wybiegu pompy CWU do 10 min
    - dać priorytet na CWU

    a reszta wyjdzie zimą, która podobno już od października...

  11. #91

    Domyślnie

    Czujnik kotła i bezpieczeństwa można przymocować razem, przylgowo do rury zasilającej wychodzącej z kotła, dodatkowo to odizolować.
    CWU w tatarku:

    pompa CWU do ładowania startuje od 43st.C, zakres 50st.C plus 10st.C oznacza grzanie do 60.
    Ta granica między 50-60st.C to taka granica "olewania" dogrzewania bojlera, jak spadnie poniżej 50 to grzeje znowu na więcej.

    Wybieg pompy CWU jak chcesz możesz dać na 10min to stabilizacja bojlera w trybie LATO, po jego nabiciu mamy niby podtrzymanie, ale jeszcze przez 10minut pompa CWU nie będzie rozłączona, aby ustabilizować układ kocioł-bojler.

    priorytet CWU - ta opcja zależy od wykonania instalacji i jakości bojlera. Jest sens, jak bojler high class , szybko się nagrzewa i wolno stygnie.
    Dodatkowo powinny być zastosowane takie zawory z grzybkami (zwrotne), aby przy rozłączeniu pompy C.O. czy cWU druga pracująca pompa nie kradła wody z niby nieczynnego obiegu. Jak kiepski bojler, który długo się grzeje to trzeba dopasować pracę pompy C.O. (dla priorytetu CWU pracuje tak jak przy termostacie, czyli na dom puszcza wodę wyjściowo co 4minuty przez 30sekund, możesz dopasowac przerwę od 1 do 30minut). Przy słąbym bojlerze lepiej się jednak sprawdza równoległa praca pomp a sterowanie układem domowym poprzez termostaty grzejnikowe lub zawór mieszający
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Czujnik kotła i bezpieczeństwa można przymocować razem, przylgowo do rury zasilającej wychodzącej z kotła, dodatkowo to odizolować.
    Tak to mam teraz. Po prostu rozkręcając swój obecny sterownik zobaczyłem, że pod nim jest wejście "do kotła" i tam obecnie siedzi jeden z czujników.
    Co rozumiesz poprzez odizolować? Z zewnątrz owinąć pianką, aby poprawić odczyt poprzez zmniejszenie wpływu otoczenia?

    Mam ambitny plan w sobotę odpalić. Mam nadzieję, że mi żona nie zmieni planów, bo straszą zimą.

  13. #93
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    CWU w tatarku:

    pompa CWU do ładowania startuje od 43st.C, zakres 50st.C plus 10st.C oznacza grzanie do 60.
    Ta granica między 50-60st.C to taka granica "olewania" dogrzewania bojlera, jak spadnie poniżej 50 to grzeje znowu na więcej.
    Tyle kumam - nie różni się to zbytnio od mojego ST-37. Teraz mam ten zakres 40-50 stopni i załączenie pompy chyba przy 35, bo w pewnym momencie trudno było aby piec sięgnął do 60 stopni więc ciągle pracował. Ale teraz obecnie często do 70 dochodzi więc pewnie zostawię te predefiniowane ustawienia. Może wreszcie będę miał pełną wannę gorącej wody

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu Zobacz post
    Tak to mam teraz. Po prostu rozkręcając swój obecny sterownik zobaczyłem, że pod nim jest wejście "do kotła" i tam obecnie siedzi jeden z czujników.
    Co rozumiesz poprzez odizolować? Z zewnątrz owinąć pianką, aby poprawić odczyt poprzez zmniejszenie wpływu otoczenia?

    Mam ambitny plan w sobotę odpalić. Mam nadzieję, że mi żona nie zmieni planów, bo straszą zimą.
    Jak zamocujesz przylgowo do rury te 2 czujniki np. taśma izolacyjną, to z wierzchu obłóż to np. wełną mineralną czy czymś takim, aby zminimalizować wpływ otoczenia na czujniki (wietrzenie kotłowni jakies przeciągi itp.)
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #95
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Trociu i Jarecki proszę nie offtopujcie już bo połowę wątku zasypaliście.

    Teraz na temat:
    palę już Ekoresem Vip - jest świetny: po wsypaniu z worka widać, że jest odpowiednio suchy, bez miału (tylko tyle co się obłupało), pali się bardzo dobrze, świetnie trzyma żar.

    Łączy w sobie zalety Ekoresa (trzymanie żaru) i Juliusza (drobny popiół świadczący o dobrym dopalaniu a do tego wydaje mi się, że jest bardzo kaloryczny (w stosunku do Ekoresa zwiększyłem czas przerwy pomiędzy podawaniem i zwiększyłem dawkę powietrza).

  16. #96
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zima2010

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Stock 41
    Kod pocztowy
    16-200
    Posty
    2
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Ogrzewanie domu

    Piec na olej opałowy posiadam od 12 lat. W okresie kiedy ceny oleju opałowego przekroczyły 3 zł, kupiłem piec na eko-groszek. Obecnie olej opałowy kupuję tylko w okresach kiedy są niskie ceny 2-2.3 zł. Z jakością oleju opałowego nie miałem nigdy problemów natomiast aby kupić dobry ekogroszek
    trzeba mieć szczęście. W miesiącu lipcu 2010r kupiłem 2tony ekogroszku ( na próbę) w Grzejtanio w Tarnowie. Od 3 tygodni rozpaliłem piec i ogrzewam dom, rano 2 godz i wieczorem 3godz.. Węgiel spala się na popiół podobny do drzewnego, nie ma żadnych spieków ani żużla. Po spaleniu węgla pozostaje popiołu w granicach 5%.Piec uzyskuje bardzo szybko wysoką temperaturę pomimo przerw 10-12godz. nie wygasa. To jest najlepszy węgiel jaki kupiłem od 6 lat. Węgiel dowieziono do domu bezpłatnie, wyładowano windą, cena 750zł/t , opłata przy odbiorze węgla.

  17. #97
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Trociu i Jarecki proszę nie offtopujcie już bo połowę wątku zasypaliście..
    Sorki

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zima2010 Zobacz post
    Piec na olej opałowy posiadam od 12 lat. W okresie kiedy ceny oleju opałowego przekroczyły 3 zł, kupiłem piec na eko-groszek. Obecnie olej opałowy kupuję tylko w okresach kiedy są niskie ceny 2-2.3 zł. Z jakością oleju opałowego nie miałem nigdy problemów natomiast aby kupić dobry ekogroszek
    trzeba mieć szczęście. W miesiącu lipcu 2010r kupiłem 2tony ekogroszku ( na próbę) w Grzejtanio w Tarnowie. Od 3 tygodni rozpaliłem piec i ogrzewam dom, rano 2 godz i wieczorem 3godz.. Węgiel spala się na popiół podobny do drzewnego, nie ma żadnych spieków ani żużla. Po spaleniu węgla pozostaje popiołu w granicach 5%.Piec uzyskuje bardzo szybko wysoką temperaturę pomimo przerw 10-12godz. nie wygasa. To jest najlepszy węgiel jaki kupiłem od 6 lat. Węgiel dowieziono do domu bezpłatnie, wyładowano windą, cena 750zł/t , opłata przy odbiorze węgla.
    Oto twój post w innym temacie:
    Od 6 lat mam pic na ekogroszek.Stale miałem kłopoty z kupnem dobrego węgla.W lipcu 2010r kupiłem 2 tony EKOgroszku w Grzejtaniej Tarnów.
    Dowieziono bezłatnie,wyładowano windą.Płaciłem po 750zł/t przy dostawie + 25zł . Od 3 tygodni ogrzewam mieszkanie. Węgiel spala się na popiół podobny do drzewnego około 6%. Piec uzyskuje bardzo szybko wysoką temperaturę.Pomimo dużych przerw( 10-12godz.) piec cały czs podtrzymuje ogień.Jestem z węgla bardzo zadowolony. Po spalaeniu zapasu zamawiam następne 2t (tyle mam miejsca).
    Zasadnicza uwaga; stale w zapasie należy mieć 12-15worków z węglem otwartych (rotacja) Węgiel dopiero po 10-15 dniach po wstepnym przesuszeniu nadają sie do spalania.

    Czy oby nie pracujesz w grzejtanio ?
    Ja na forum systemyogrzewania czytałem dużo mniej przychylne wypowiedzi osób które zakupiły tam opał.
    No i tutaj zapomniałeś dodać kilku istotnych rzeczy o których nie wspomniałeś w tym temacie.

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu Zobacz post
    Sorki
    Przenoszę dyskusję na oddzielny wątek: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ego-sterownika
    Zapraszam zainteresowanych doświadczeniami uruchomienia PIDa wzamian starego sterownika.

  20. #100
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Oto twój post w innym temacie:
    Od 6 lat mam pic na ekogroszek.Stale miałem kłopoty z kupnem dobrego węgla.W lipcu 2010r kupiłem 2 tony EKOgroszku w Grzejtaniej Tarnów.
    Dowieziono bezłatnie,wyładowano windą.Płaciłem po 750zł/t przy dostawie + 25zł . Od 3 tygodni ogrzewam mieszkanie. Węgiel spala się na popiół podobny do drzewnego około 6%. Piec uzyskuje bardzo szybko wysoką temperaturę.Pomimo dużych przerw( 10-12godz.) piec cały czs podtrzymuje ogień.Jestem z węgla bardzo zadowolony. Po spalaeniu zapasu zamawiam następne 2t (tyle mam miejsca).
    Zasadnicza uwaga; stale w zapasie należy mieć 12-15worków z węglem otwartych (rotacja) Węgiel dopiero po 10-15 dniach po wstepnym przesuszeniu nadają sie do spalania.
    Napisz proszę jaki to węgiel (gatunek), czy na workach są podane parametry i producent i dlaczego bez suszenia się nie nadaje ?

    Ja każdy węgiel testuję od razu po dostawie, a nie po suszeniu - to nie jest drewno, które trzeba sezonować, żeby nadawało się do palenia !

    Te "duże przerwy" to oczywiście oznacza typowe grzanie CWU - ja pisałem o przerwach w podawaniu w trybie podtrzymania przy których nie ma prawa wygasnąć nawet przez miesiąc jeśli tylko jest prąd, węgiel w zasobniku i nie zapcha się popiołem .

Strona 5 z 677

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony