dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 1061
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 21202
  1. #2521

    Domyślnie

    Tak kupiłem już, 2,5kw bo tylko tyle było, Inwerter będę brał SMA 4,6 kw bo na pewno dołożę paneli. Dodatkowa zaleta SMA to taka, że jak zarejestruję się na ich portalu i moja instalacja będzie ciągle on line to dostaję za to 5 lat gratisowej gwarancji więcej.

    Karol

  2. #2522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    1) Oczywiście możesz korzystać z taryfy dwustrefowej, pomoże Ci to jeszcze szybszy sposób uzyskać zwrot poniesionych nakładów.
    Jednak w tym momencie należy pamiętać że zakład energetyczny rozlicza nas też w 2 taryfach jest to programowane podczas zmiany taryfy na liczniku. Czy jest to korzystne rozwiązanie?
    Samo liczenie ile zostało nam opustu na daną chwilę to chwila spędzona w xls`ie. Owszem można poświęcić chwilę dłużej o zobaczyć ile mamy do odebrania w dziennej a ile w nocnej, ale czy chcemy programować nasze zużycie energii elektrycznej w okresach dobowych?
    Moim zdaniem jeśli teraz mam ochotę odkurzyć chałupę to to robię, podobnie z praniem, grzaniem cwu.

    Jednak tu należy wziąć pod uwagę konkretny dom. I o ile wiemy że 1kWp instalacja wyprodukuje około 1MWh energii elektrycznej to ile jej wyprodukuje w taryfie dziennej i nocnej - Konsultant masz może taką wiedzę z ciekawości pytam?

    @ morzedzungli jakie panele kupiłeś firma/nowe/używki/mono/polikryształ/moc?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 15-11-2016 o 12:42

  3. #2523
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Właśnie otrzymałem 25% dotację z WFOSIGW na montaż i zakup Pompy Ciepła, wniosek złożyłem na początku kwietnia. Mam nadzieję,że otrzymam też 80% dotacji na instalację fotowoltaiczną z mojej gminy, zaproponowano mi 9,54 kWh, moim zdaniem trochę za duża dla moich potrzeb, ale z dotacją nie będę grymasił.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #2524
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Właśnie otrzymałem 25% dotację z WFOSIGW na montaż i zakup Pompy Ciepła, wniosek złożyłem na początku kwietnia. Mam nadzieję,że otrzymam też 80% dotacji na instalację fotowoltaiczną z mojej gminy, zaproponowano mi 9,54 kWh, moim zdaniem trochę za duża dla moich potrzeb, ale z dotacją nie będę grymasił.
    Może się okazać idealna.

  5. #2525

    Domyślnie

    Czy z taryfa nocna i dzienna nie jest tak ze jesli mamy nadprodukcje i powiedzmy 100 kwh do odebrania z sieci to najpierw schodza nam wyprodukowane kwh niezaleznie w jakiej taryfie odbieramy ? A dopiero jesli kupujemy to jest rozbicie na 1 i 2 ?

    Kupilem panele cigs nowe od ludzi ktorzy kupili sobie a ze gotowka byla potrzebna to sprzedali, szukaj na olx.

  6. #2526
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    witek...

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał morzedzungli Zobacz post
    Czy z taryfa nocna i dzienna nie jest tak ze jesli mamy nadprodukcje i powiedzmy 100 kwh do odebrania z sieci to najpierw schodza nam wyprodukowane kwh niezaleznie w jakiej taryfie odbieramy ? A dopiero jesli kupujemy to jest rozbicie na 1 i 2 ?

    Kupilem panele cigs nowe od ludzi ktorzy kupili sobie a ze gotowka byla potrzebna to sprzedali, szukaj na olx.
    Niestety tak nie jest. To co wyprodukujesz w I taryfie-zostanie rozliczone w zużyciu w I tar.
    A to co wyprodukujesz w II rozliczą w II. Czyli wg moich wyliczeń nie jest opłacalne posiadanie II taryfy.
    Ja np mam do dzisiaj od 01-07-2017 wprowadzone w sieć w I taryfie 1454kw a zużycie 727- czyli jeszcze spora nadwyżka ,a z kolei w II taryfie sprzedaż 757 -a zużycie 695 i muszę się teraz przestawić na zużycie kw w drogiej.
    Dom parterowy 150m2,ściany pustak żużlowy,ocieplenie 20 cm styro,posadzka 10cm styro.,sufit gips karton 40-50 cm wełny,okna 3 i 4 szyby,reku,pompa ciepła pw Panasonic 9kw 3 f,bufor 200l.3 x klimakonwetor purmo vido+2 zwykłe grzejniki,podłogówka (łazienka+hol ok.15m2). kominek,fotowoltaika 7,5kw,cwu pc atlantic 300l.

  7. #2527

    Domyślnie

    W twoim przypadku i moim lepiej miec jedna taryfe bo grzejemy powietrznymi pc a w ciagu dnia czesto jest wyzsza temp niz w nocy wiec lepiej dla pompy.

  8. #2528

    Domyślnie

    Już mamy 2017 rok i to od lipca ? Pewnie przespałem Sylwka .
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 16-11-2016 o 11:12
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #2529
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jednak w tym momencie należy pamiętać że zakład energetyczny rozlicza nas też w 2 taryfach jest to programowane podczas zmiany taryfy na liczniku. Czy jest to korzystne rozwiązanie?
    Samo liczenie ile zostało nam opustu na daną chwilę to chwila spędzona w xls`ie. Owszem można poświęcić chwilę dłużej o zobaczyć ile mamy do odebrania w dziennej a ile w nocnej, ale czy chcemy programować nasze zużycie energii elektrycznej w okresach dobowych?
    Moim zdaniem jeśli teraz mam ochotę odkurzyć chałupę to to robię, podobnie z praniem, grzaniem cwu.

    Jednak tu należy wziąć pod uwagę konkretny dom. I o ile wiemy że 1kWp instalacja wyprodukuje około 1MWh energii elektrycznej to ile jej wyprodukuje w taryfie dziennej i nocnej - Konsultant masz może taką wiedzę z ciekawości pytam?

    @ morzedzungli jakie panele kupiłeś firma/nowe/używki/mono/polikryształ/moc?
    Witam ponownie !

    Zaciekawiło mnie Twoje pytanie dlatego przeprowadziłem małą szacunkową analizę dla Krakowa dla instalacji 1KW, 2 taryfa produkcja tylko 2h (13:00-15:00). Oczywiście w lato te dwie godziny miały mniejszy wpływ na ogólny uzysk, natomiast w przypadku zimy już znaczący. Zaznaczam ,że są to czyste szacunki.

    Produkcja łączna dla całego roku: I taryfa: 223 kWh, II taryfa 862 kWh. Myślę, że spokojnie można przyjąć, że w takim przypadku około 20-25% całkowitej produkcji będzie plasowało się w drugiej taryfie.

    Pozdrawiam !
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 16-11-2016 o 12:07
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #2530

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post

    Produkcja łączna dla całego roku: I taryfa: 223 kWh, II taryfa 862 kWh. Myślę, że spokojnie można przyjąć, że w takim przypadku około 20-25% całkowitej produkcji będzie plasowało się w drugiej taryfie.
    !
    Licząc po mojemu - nie znaczy że dobrze
    13 dni ustawowo wolnych od pracy w 2016r
    Więc tu mamy tańszą taryfę
    do tego weekendy 52 tyg w roku (sobota + niedziela) 52 * 2 = 104 dni (sobota + niedzela)
    104 + 13 dni z ustaw = 117
    365 / 117 = 3,11
    Już mi wyszło 31%
    + te 2h dziennie z każdego dnia
    52 dni * ( 2/12) 0,083 = 4,3 dnia można pominąć


    Należało by sobie odpowiedzieć jaki procent Energi zużywamy w jakich godzinach. Ale nie jestem pewien czy mi się nadal chce
    Bo możemy dojść do punktu wyjścia że G11 będzie bardziej optymalna pod względem rozbiorów, a i tak to będą szacunki które należy przeliczyć dla własnego domu.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 16-11-2016 o 14:34

  11. #2531
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    witek...

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Już mamy 2017 rok i to od lipca ? Pewnie przespałem Sylwka .
    Pomyliłem się- 2016 powinno być...
    Dom parterowy 150m2,ściany pustak żużlowy,ocieplenie 20 cm styro,posadzka 10cm styro.,sufit gips karton 40-50 cm wełny,okna 3 i 4 szyby,reku,pompa ciepła pw Panasonic 9kw 3 f,bufor 200l.3 x klimakonwetor purmo vido+2 zwykłe grzejniki,podłogówka (łazienka+hol ok.15m2). kominek,fotowoltaika 7,5kw,cwu pc atlantic 300l.

  12. #2532

    Domyślnie

    Najwygodniej mieć jedną taryfę bo wtedy łatwo obliczyć produkcję/zużycie i nie trzeba się zastanawiać co o której godzinie włączyć

    Czy liczniki dwukierunkowe które macie przy swoich instalacjach mają możliwość podpięcia do komputera w celu bierzącego odczytu?

    Edit:

    Znalazłem taki licznik, który szystko zmierzy i poda na pc alekosztuje 1500 zł.

    Wydajne urządzenie pomiarowe do inteligentnego zarządzania energią w ramach SMA Smart Home: licznik SMA Energy Meter zbiera dokładne i wyważone pomiary dla fazy, działając jak licznik energii elektrycznej doprowadzonej z sieci i zakupionej oraz przekazuje te wartości poprzez Speedwire. Dzięki swojej zdolności do szybkiego uzyskiwania zmierzonych wartości licznik SMA Energy Meter jest idealnym źródłem informacji do inteligentnego zarządzania energią w SMA Smart Home. Wszystkie dane o wygenerowanej energii fotowoltaicznej, zakupionej energii elektrycznej i energii doprowadzonej z sieci mogą być przekazywane za pośrednictwem standardowego kabla Ethernet na przykład do Sunny Home Manager lub w przyszłości do Sunny Boy Smart Energy. To z kolei ułatwia optymalne monitorowanie energii, efektywne zarządzanie obciążeniem i akumulatorami oraz niezawodne ograniczanie mocy czynnej w punkcie podłączenia do sieci energetycznej, uwzględniając jednocześnie zużycie na potrzeby własne.

    Karol
    Ostatnio edytowane przez morzedzungli ; 17-11-2016 o 14:02

  13. #2533

    Domyślnie

    Nie kombinuj
    Zakład energetyczny musi Ci zamontować licznik 2 kierunkowy do którego najczęściej masz dostęp. Bo liczniki są zaczytywane zdalnie.
    Wchodzisz na www i wiesz wszystko.

    U mnie tak jest w Energa/

  14. #2534
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał morzedzungli Zobacz post
    Najwygodniej mieć jedną taryfę bo wtedy łatwo obliczyć produkcję/zużycie i nie trzeba się zastanawiać co o której godzinie włączyć

    Czy liczniki dwukierunkowe które macie przy swoich instalacjach mają możliwość podpięcia do komputera w celu bierzącego odczytu?

    Edit:

    Znalazłem taki licznik, który szystko zmierzy i poda na pc alekosztuje 1500 zł.

    Wydajne urządzenie pomiarowe do inteligentnego zarządzania energią w ramach SMA Smart Home: licznik SMA Energy Meter zbiera dokładne i wyważone pomiary dla fazy, działając jak licznik energii elektrycznej doprowadzonej z sieci i zakupionej oraz przekazuje te wartości poprzez Speedwire. Dzięki swojej zdolności do szybkiego uzyskiwania zmierzonych wartości licznik SMA Energy Meter jest idealnym źródłem informacji do inteligentnego zarządzania energią w SMA Smart Home. Wszystkie dane o wygenerowanej energii fotowoltaicznej, zakupionej energii elektrycznej i energii doprowadzonej z sieci mogą być przekazywane za pośrednictwem standardowego kabla Ethernet na przykład do Sunny Home Manager lub w przyszłości do Sunny Boy Smart Energy. To z kolei ułatwia optymalne monitorowanie energii, efektywne zarządzanie obciążeniem i akumulatorami oraz niezawodne ograniczanie mocy czynnej w punkcie podłączenia do sieci energetycznej, uwzględniając jednocześnie zużycie na potrzeby własne.

    Karol
    Taki licznik kupisz za 400. Odczyt przed modbusa
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  15. #2535
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie kombinuj
    Zakład energetyczny musi Ci zamontować licznik 2 kierunkowy do którego najczęściej masz dostęp. Bo liczniki są zaczytywane zdalnie.
    Wchodzisz na www i wiesz wszystko.

    U mnie tak jest w Energa/
    Tia... w tauron dostajesz z kiludniowym opóźnieniem.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  16. #2536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przewas Zobacz post
    Tia... w tauron dostajesz z kiludniowym opóźnieniem.
    W Enerdze raz opóźnienie to kilkanaście godzin max 2-3 dni. Ale dla mnie jest to do zaakceptowania.

    Za 400 PLN licznik... to nie taniej kupić LK i 2 liczniki z RS485 i podpinasz to pod PVM i masz na bieżąco wykresy na zdalnym serwerze?

  17. #2537
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Przewas
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W Enerdze raz opóźnienie to kilkanaście godzin max 2-3 dni. Ale dla mnie jest to do zaakceptowania.

    Za 400 PLN licznik... to nie taniej kupić LK i 2 liczniki z RS485 i podpinasz to pod PVM i masz na bieżąco wykresy na zdalnym serwerze?
    Może i taniej, zależy co chcesz mierzyć. Ja musiałem mieć informacje o każdej fazie oddzielnie. Do tego mam pełną informację o poborze energii / prądach i napięciach na każdej fazie. Musze tego pilnować, przy załączaniu grzałek, żeby nie wywalić zabezpieczeń.
    Stara chałupa 1936r , z odzysku:
    - mury - cegła 50cm+20cm styro,
    - podłoga 15 cm styrobeton + 20 cm styro + 5,5 cm wylewka anhydrytowa
    - dach 40 cm wełny + 10kW PV
    - ogrzewanie 100% podłoga, bufor 1000l, grzałki 2x12 kW + 6kW

    Sezon 2014/2015 - 13.189 kWh

    Jak dach z paneli powstawał

  18. #2538

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie kombinuj
    Zakład energetyczny musi Ci zamontować licznik 2 kierunkowy do którego najczęściej masz dostęp. Bo liczniki są zaczytywane zdalnie.
    Wchodzisz na www i wiesz wszystko.

    U mnie tak jest w Energa/
    Chcialbym miec wglad w dane takie jak:
    Ilosc energii wyprodukowanej
    Ilosc energii pobranej
    Suma energii zuzytej lacznie
    Plus statystuki dobowe, miesieczne itd

    Wiec to bede mial na www z licznika ktory mi zalozy enea?

    Karol

  19. #2539

    Domyślnie

    Cytat Napisał morzedzungli Zobacz post
    Chcialbym miec wglad w dane takie jak:
    Ilosc energii wyprodukowanej
    Ilosc energii pobranej
    Suma energii zuzytej lacznie
    Plus statystuki dobowe, miesieczne itd

    Wiec to bede mial na www z licznika ktory mi zalozy enea?

    Karol
    NIe wiem jakie liczniki zakłada enea, i nie wiem jakie statystyki zapewniają wiem co mi zapewniła Energa. Resztę statystyk będziesz miał na inwerterze.

  20. #2540

    Domyślnie

    Witam,
    Pytanko z innej beczki .Mam możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup instalacji o mocy 3KWp. Do tego odpowiednio dobrany inwerter. Czy jest możliwość do instalacji której panele mają moc o 3KWp zamontować inwerter o większej mocy przystosowany np do instalacji o mocy 5KWp.Tak aby w przyszłości za 5 lat( po okresie trwałości projektu) kiedy instalacja będzie już moją własnością dokupić sobie 2KWp paneli i rozbudować instalację bez wymiany inwertera?

Strona 127 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony