dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 270 z 1061
Pokaż wyniki od 5.381 do 5.400 z 21202
  1. #5381
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Tak właśnie trzeba CERTYFIKAT Z UDT- bez tego nie odbiorą
    Wystarczą uprawnienia E do 1kv

  2. #5382
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Wystarczą taki papier:
    https://strefainzyniera.pl/index.php...ne-sep-do-1-kv
    BO wymagają coś takiego
    świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 20-01-2018 o 07:51
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #5383
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Do zgłoszenia mikroinstalacji potrzebne są uprawnienia E lub uprawnienia budowlane. Trzeba podac numer uprawnien i zlozyc podpis na oswiadczeniu. Projekt jednokreskowy instalacji od pv do miejsca wpiecia w instalacje ( ja wykonalem to recznie na kartce bo nie chcialo mi rzezbić na kompie) i certyfikaty inwertera i paneli. To wszystko wysłałem przez neta do enei .W ciągu 2 dni dostałem odpowiedź że wszystko zostało przyjęte bez zastrzeżeń i w ciągu 30 dni zostanie wymieniony licznik na 2 kierunkowy. Po 2 tyg wymienili mi licznik i po sprawie. Teraz tylko słońca brakuje bo zima i pogoda kiepska i przez niskie słońce mam teraz sporo cienia...Ale zaraz wiosna☺ i produkcja ruszy z kopyta.

  4. #5384
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    @marcin_u
    Za moich czasów elektrycy ("elektrykopodobni" też) w różnych zakładach mogli wykonywać różne prace elektryczne pod warunkiem, że mieli przeszkolenie BHP i
    zdali egzamin na stosowną grupę SEP. To było pilnowane i nawet zwykła wymiana żarówki nie mogła być wykonana bez tych uprawnień.
    "Elektrykopodobni", to nie elektrycy - ale zdali egzamin na grupę SEP.
    Uprawnienia Budowlane "to wyższa szkoła jazdy". Są ważne nawet te wydane po 1928 roku.

    Dodam jeszcze, że w domku jednorodzinnym to za licznikiem właściciel mógł nie tylko wymienić żarówkę ale gniazdko elektryczne - stąd pewnie ta dyskusja, czy można samemu podpisać wniosek do ZE. Jeśli nie można, to na pewno jest stosowna podstawa prawna.
    Jeśli jest, to na pewno znają ją w ZE, to podadzą. Jak ktoś ma wątpliwości, to może się zwrócić o nią na piśmie.
    Wiem, np na klatce schodowej w bloku w Spółdzielni Mieszkaniowej żarówkę na kladce schodowej wymieniała osoba uprawniona (czasem to był dozorca).
    Właściciel mieszkania mógł "grzebać " w gniazdku, ale i tak przepisy nakładał kontrolę w mieszkaniach (chyba co 5 lat), czy instalacja elektryczna jest O.K.

    Żeby nie zaśmiecać niepotrzebnymi wpisami tego wątku, to napiszę, że nie będę się wdawał w dyskusje z ludźmi, którzy innych mają w pogardzie.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 20-01-2018 o 10:06
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5385
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Odpowie mi ktoś czy to to "świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci " to to samo co to"Uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV"

    Egzamin wydaje się banalny trzeba by trochę się tylko douczyć i można on majstrować.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #5386
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    @kulibob Kiedyś pisałem - jak się czujesz na siłach, to zmontuj instalację PV wg P.T. Potem nie zależnie, czy tego wymaga, czy nie ZE, ale dla własnego bezpieczeństwa (nie śledzę, jakie są obecnie wymagania w instalacjach elektrycznych NN "za licznikiem" u prywatnych inwestorów), wezwij kogoś z uprawnieniami by sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Jeśli jest O.K. to podpisze, jeśli coś trzeba poprawić, to poprawi, lub uzupełni.
    Możesz zdać egzaminy. Ale jest takie pytanie: Czy warto kupić krowę, żeby się napić szklanki mleka?

    Jeśli chcesz to przeczytaj:
    http://www.bezel.com.pl/index.php/be...je-pracownikow

    lub inne opracowania dostępne w sieci

    Pozdrawiam.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #5387
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    teoretycznie egzamin 150zł więc można spróbować potrzebne tylko materiały do nauki. 100lat temu tech. elektryka uzyskałem ale wiedza zapomniana i niepraktykowana poza tym offgridem
    Jak jest wg was racjonalna cena za podbicie tych papierów ongrid do enei? Jakbym szukał kogoś do podbicia papierów to wole znać jakiś punkt wyjścia.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #5388

    Domyślnie

    vr5 jak zrobiłeś ten stelarz do mocowania paneli w pionie?

  9. #5389
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    teoretycznie egzamin 150zł więc można spróbować potrzebne tylko materiały do nauki. 100lat temu tech. elektryka uzyskałem ale wiedza zapomniana i niepraktykowana poza tym offgridem
    Jak jest wg was racjonalna cena za podbicie tych papierów ongrid do enei? Jakbym szukał kogoś do podbicia papierów to wole znać jakiś punkt wyjścia.
    Zależy od wielkości instalacji.

  10. #5390
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    do 6 paneli ok 1,5kw.Więcej nie wejdzie na planowaną wiatę grillową.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #5391
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    @kubek86 Bez stelaża. Konstrukcja wg własnego pomysłu - śruby M8 25 cm długości wkręcone w mur (w kołki plastikowe rozporowe) po 4 na panele krańcowe i po 2 dodatkowe na każdy następny (sąsiedni) łącząc na tej samej śrubie-kotwie 2 panele. Śruby 25 cm (kotwy), gdyż ocieplenie ma 13 cm (styropian). Każdy panel ma od spodu otwory, więc wystarczy odpowiednio wyprofilowana blacha, która połączy panel z kotwą. Od strony panela najlepiej dać śruby M6 ze stali nierdzewnej. Prace wykonywałem mając do dyspozycji rusztowania warszawskie.

    @kulibob
    Przesyłam Ci linki do strony Eney :

    https://www.operator.enea.pl/dladomu...bie-zgloszenia

    https://www.operator.enea.pl/operato...ostateczne.pdf

    Jeśli masz uprawnienia projektowe, lub ktoś ze znajomych to też honorują. Jak pisałem- najlepiej, żeby Twoje rękodzieło ocenił "niezależny" fachowiec.
    Ale:
    To jest instalacja zalicznikowa, więc spróbuj dołączyć dyplom i oświadczenie, że wykonałeś zgodnie z obowiązującymi przepisami (jeśli zrobisz ją poprawnie),
    Dołącz do wniosku Zgłoszenia wszystkie potrzebne certyfikaty (na pewno inwertera!), a do paneli polikrystalicznych, jeśli nie znajdziesz w sieci, to chyba gdzieś miałem w j. polskim.
    Jeśli uznają, że coś trzeba uzupełnić, to uzupełnisz i "po sprawie"

    @kulibob
    Ten inwerter, który Ci podesłałem na pewno może pracować z 5 panelami, a kto wie, czy nie zastartuje z czterem. Ma 2 wejścia MPTT, zapas mocy (a więc jest rozwojowy), chyba wszystkie certyfikaty (może w j. polskim). Jeśli sprzedawca ma w j. angielskim, to nie problem, bo firma ma u nas swoje przedstawicielstwo.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 20-01-2018 o 19:45
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #5392
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Dzięki za linki znam je i dlatego pytałem o SEP 1kV
    Z tego "on" to pewnie lipa będzie za dużo darmozjadów po drodze. To przecież inwerter dba oto aby pracownikowi ZE dupa nie spłonęła na słupie i mi jak dom wyhebluje. Poczekamrok ochłonę sprawdzę off zobaczę. Na pewno będę musiał o czymś pomyśleć jak będę grał prądem ale to odległa sprawa

    Moje panele wiszą na śrubach m8 i blaszkach perforowanych dwie z góry jedna zdołu. a to przymocowane na kołki 12 i wkrętach dekarskich długimi na 30 (styro 20).Jak spadną to wysoko nie mają 15cm do gleby
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 20-01-2018 o 20:10
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #5393

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To jest instalacja zalicznikowa, więc spróbuj dołączyć dyplom i oświadczenie, że wykonałeś zgodnie z obowiązującymi przepisami (jeśli zrobisz ją poprawnie),
    Dołącz do wniosku Zgłoszenia wszystkie potrzebne certyfikaty (na pewno inwertera!), a do paneli polikrystalicznych, jeśli nie znajdziesz w sieci, to chyba gdzieś miałem w j. polskim.
    Jeśli uznają, że coś trzeba uzupełnić, to uzupełnisz i "po sprawie"
    Masz rację.
    Nie mam prawie żadnych formalnych uprawnień. Oświadczyłem że jest zgodnie z przepisami i przyjęli bez żadnych poprawek. Tłumaczenie certyfikatów i kart technicznych urządzeń z angielskiego zrobiłem sam. Schemat długopisem na kartce narysowałem odręcznie posługując się tylko linijką.
    Instalacja działa.
    Licznik dwukierunkowy ZE też wymieniłem sam, bo przy okazji chciałem zrobić przeróbki w rozdzielnicy. Potem pan przyszedł, popatrzył i zaplombował.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #5394
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    @JanWerbinski Pisałem kilkukrotnie, że nie wiem, czy ZE ma podstawy prawne, by nie przyjąć poprawnie wykonanej instalacji PV.
    Ja akurat nie mam aktualnie ważnych uprawnień SEP (tak to się kiedyś nazywało), bo nie muszę. Mimo to nie muszę szukać SEP`owca, by mi ZE odebrało PV.
    Nie sprawdzałem w aktualnych przepisach, kto co i dlaczego może... Nie chce mi się grzebać w gąszczu często niezbyt spójnych stale zmieniających się przepisów.
    Wykonałem taką instalację dla siebie, zrobię dla rodziny i wystarczy. PV jest instalacją zalicznikową.
    W dawnych czasach, kiedy w tym byłem "na bieżąco" to instalacja odbiorcza (czyli ta za licznikiem) w domkach jednorodzinnych musiała być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami (czyli bezpieczna) i to wszystko. Chyba i obecnie ZE interesuje się tylko tym, co jest od złącza przyłączeniowego do licznika. Czyli potrzebny jest "człowiek z papierami".
    Podobno jakiś czas temu właściciel PV miał zakładany na swój koszt osobny licznik, instalacja był wpięta bezpośrednio do sieci NN.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #5395
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @JanWerbinski Pisałem kilkukrotnie, że nie wiem, czy ZE ma podstawy prawne, by nie przyjąć poprawnie wykonanej instalacji PV.
    Ja akurat nie mam aktualnie ważnych uprawnień SEP (tak to się kiedyś nazywało), bo nie muszę. Mimo to nie muszę szukać SEP`owca, by mi ZE odebrało PV.
    Nie sprawdzałem w aktualnych przepisach, kto co i dlaczego może... Nie chce mi się grzebać w gąszczu często niezbyt spójnych stale zmieniających się przepisów.
    Wykonałem taką instalację dla siebie, zrobię dla rodziny i wystarczy. PV jest instalacją zalicznikową.
    W dawnych czasach, kiedy w tym byłem "na bieżąco" to instalacja odbiorcza (czyli ta za licznikiem) w domkach jednorodzinnych musiała być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami (czyli bezpieczna) i to wszystko. Chyba i obecnie ZE interesuje się tylko tym, co jest od złącza przyłączeniowego do licznika. Czyli potrzebny jest "człowiek z papierami".
    Podobno jakiś czas temu właściciel PV miał zakładany na swój koszt osobny licznik, instalacja był wpięta bezpośrednio do sieci NN.
    Mam instalacje "ON" od wrzesnia 2013r, w, tauronie. Za licznik nigdy sie nieplacilo (u nich). Na poczatku wystarczaly uprawnienia Sep zwyklego elektryka, teraz naciagaja na uprawnienia instalatora OZE (lista waznych uprawnien z nazwiskami na stronie UDT) reszta papiurow bez zmian...
    "Kto pyta - mniej błądzi"
    Jeszcze buduje(my)

  16. #5396

    Domyślnie

    Panowie, co sądzicie o takich zasadach dofinansowania PV?

    1. Moduły polikrystaliczne o mocy minimum 280 Wp
    2. Sprawność systemu PV minimum 83%.
    3. Moduły musza być zgodne z normami: PN-EN 61730-2:2007/A1:2012, PN-EN 61215-
    1-1:2016-10, PN-EN 62716:2014-02
    4. System monitorowania pracy instalacji powinien umożliwiać:
    a) gromadzenie i lokalną prezentację danych o ilości energii elektrycznej
    wytworzonej w instalacji,
    b) podłączenie modułu komunikacyjnego do sieci Internetowej,
    c) archiwizację danych pomiarowych,
    5. Urządzenia wchodzące w skład instalacji muszą być fabrycznie nowe, nie starsze niż 12
    miesięcy.
    6. Urządzenia wchodzące w skład instalacji muszą posiadać gwarancję producentów:
    a) na wady ukryte modułów fotowoltaicznych min. 10 lat,
    b) na uzysk mocy z modułów fotowoltaicznych w ciągu 10 lat minimum 90%,
    c) na uzysk mocy z modułów fotowoltaicznych w ciągu 25 lat minimum 80%,
    d) gwarancja na pozostałe urządzenia na co najmniej 5 lat od daty odbioru
    końcowego,
    e) posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.
    7. Instalacja musi posiadać rękojmię wykonawcy instalacji na co najmniej 5 lat od daty
    odbioru końcowego.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  17. #5397
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tom_tomasz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jeśli masz uprawnienia projektowe, lub ktoś ze znajomych to też honorują. Jak pisałem- najlepiej, żeby Twoje rękodzieło ocenił "niezależny" fachowiec.

    czyli najlepiej zaopatrzyc sie, zrobic konstrukcje, a panele i zgloszenie niech robi monter? U mnie za taka robocizne chca 1500 zl. Jak pytalem o samo zgloszenie - niewiele mniej. Czy moze ewentualnie macie sprawdzone ekipy?

  18. #5398
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom_tomasz Zobacz post
    czyli najlepiej zaopatrzyc sie, zrobic konstrukcje, a panele i zgloszenie niech robi monter? U mnie za taka robocizne chca 1500 zl. Jak pytalem o samo zgloszenie - niewiele mniej. Czy moze ewentualnie macie sprawdzone ekipy?
    Cytat z mojego postu dotyczył kolegi @kulibob, który ma dyplom technika elektryka, a nie posiada aktualnych uprawnień SEP.
    Każdy, kto się zajmuje zawodowo PV chce zarobić by starczyło choć "na miskę ryżu".
    Im więcej wykonasz sam, tym więcej zaoszczędzisz, to proste. Dla części forumowiczów PV to jest wyzwanie - sprawdzenie swoich umiejętności. W dzisiejszych czasach nie tylko zbudowanie domu, zasadzenie drzewa.....
    Dla niektórych po zmontowaniu PV pozostaje tylko wymiana licznika na dwustronny, czyli zgłoszenie kompletnej instalacji do ZE.
    Od kilku stron tu dyskutujemy, "co i jak" by ZE przyjął naszą fotowoltanikę.
    Jak już będziesz miał gotowe, to pewnie znajdziesz sobie tańszego fachowca z uprawnieniami.

    @kulibob
    przy montażu paneli pamiętaj, by zachować odstęp od ściany, by była wentylacja (żeby panele się nie przegrzewały), bo gorące mają mniejszą sprawność.

    @imrahil
    nie mogę się doszukać, na czym dofinansowanie ma polegać.
    To w ramce zapewne dotyczy spełnienia warunków stawianych przez "sponsora" dofinansowania.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 22-01-2018 o 15:43
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #5399
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @imrahil [/B] nie mogę się doszukać, na czym dofinansowanie ma polegać.
    To w ramce zapewne dotyczy spełnienia warunków stawianych przez "sponsora" dofinansowania.
    dofinansowanie 85% do OZE , wiele gmin ruszyło zadki do programów

    Wypisz wymaluj to na co też czekam
    http://www.wfosgw.poznan.pl/unijne-s...ob-fizycznych/

  20. #5400

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5
    Cytat z mojego postu dotyczył kolegi @kulibob, który ma dyplom technika elektryka, a nie posiada aktualnych uprawnień SEP.
    Może jeszcze świadectwo maturalne ?
    Człowieku, opamiętaj się !!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 270 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony