dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 1061
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 21202
  1. #61

    Domyślnie

    Więc latem będzie spora nadwyżka energii, którą można użyć do zasilania w dzień np monitora komputerowego, routerów, ładowania sprzętów typu tablet/telefon. Całkiem fajnie się to zapowiada, a zimą raz na jakiś czas może instalacja służyc jako tylko zasilanie awaryjne.

    Ciekawa sprawa i naprawdę tanio, tylko napięcie wyjściowe trochę wysokie... ale można użyć przetwornicy:
    http://allegro.pl/panel-fotowoltaicz...358399309.html

  2. #62
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    putas

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgf1 Zobacz post
    Ciekawa sprawa i naprawdę tanio, tylko napięcie wyjściowe trochę wysokie... ale można użyć przetwornicy:
    http://allegro.pl/panel-fotowoltaicz...358399309.html
    Ja mam takie panele model: SG-HN100-GG.
    Bardzo fajne i pracują przy słabym świetle.

    Całą instalacje na razie na 3kW, chcę rozbudować do 6-9kW.
    Jak ktos chce zobaczyć i poczytać o ty więcej to zapraszam
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...18470#12518470

  3. #63
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moncek

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Posty
    4

    Domyślnie Ja mam całą hale pokrytą panelami PV - gramer.com.pl

    Cytat Napisał Kolores Zobacz post
    Witam. Jadąc samochodem przez Czechy, byłem zszokowany ilością instalacji fotowoltaicznych - całe hektary pól pokryte panelami. W Niemczech też są coraz bardziej popularne instalacje na dachach domów. Z tego co wiem, mają tam specjalne dotacje. Zakładając, że może kiedyś i u nas będą dotowane, proszę o opinie jak w praktyce wygląda ich wydajność, użyteczność, generalnie wszystkie plusy i minusy. Najlepiej z 'własnej autopsji' , ale jak ktoś ma jakakolwiek pewna wiedzę, niech się podzieli, proszę.
    Pozdrawiam.

    Czechy... nie tylko oni, Niemcy też - tam już magazynują energię, a u nas nawet nie ma pozwolenia na oddawanie energii do sieci. Wszystko w powijakach. Mamy na swojej hali produkcyjnej panele pv, i jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiadomo, że trzeba było na start zainwestować jednak liczymy, że inwestycja w najbliższych latach się zwróci.

    [proszę bez reklamowania się! - moderator]
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 26-07-2013 o 10:36 Powód: usunąłem tel/email do firmy

  4. #64
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Tere fere.... Zabuliliście i musicie z tym żyć. W Polsce to nigdy chyba nie będzie opłacalne.
    Fokus 2

  5. #65
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marel

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Brzeźnica
    Kod pocztowy
    68-113
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja tam myślę, że się wypłaci. Sam chciałbym założyć sobie panele fotowoltaiczne. Choć to spora inwestycja, trzeba rozważeć wszystkie plusy i minusy. Ale tych pierwszych znajdzie się więcej...

  6. #66
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Jasne, jeśli nabijasz sobie kieszeń sprzedając to
    Fokus 2

  7. #67
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marel

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Brzeźnica
    Kod pocztowy
    68-113
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ojtam, ojtam. Ja jestem za PV i mam ndadzieje że wkrótce to będzie jeszcze bardziej opłacalne dla użytkowników końcowych. O panelach znalazłem fajny artykuł: http://www.ibc-solar.pl/panele_fotowoltaiczne1.html

  8. #68
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Masz płacone przez tą firemkę?
    Fokus 2

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał paulik89 Zobacz post
    Witam ! Miesiąc temu założyliśmy sobie na działce mikro instalacje 40kW , narazie mamy ją na 'własne potrzeby' licznik kręci się jak należy ,wszystko super zrobione, sąsiedzi przychodzą i pytają o wszystko...Jest naprawdę bardzo duże zainteresowanie, docelowo chcemy postawić jeszcze 100kW jednakże czekamy na ustawę...Jak wiadomo, każdy kto chcę w ten sposób zainwestować pieniadzę na nią czeka. Firma która zajeła się montażem naszych paneli z kolei twierdzi,że ma bardzo dużo roboty bo ludzie docelowo zdają sobie sprawę z tego,że jak wejdzie ustawa OZE to zacznie się taki bum ze będzie trzeba czekać miesiącami na montaż! i faktycznie byłam świadkiem ciągłych rozmów telefonicznych jednego z Panów firmy XXX. Zastanawiam się teraz czy przed wejściem ustawy warto zainwestować w 100 kW? [] Fotowoltaika to chyba najlepsza inwestycja w jaką weszlismy !
    40kWp na działce?
    To spora działka,czy na dachu?
    z tego co wiem to 40kw na ziemi trzeba miec pozwolenie,a powyzej 40kWp to równiez koncesja i działaność.
    W sercu ułana na pierwszym miejscu panna,a przed nią tylko koń

  10. #70

    Domyślnie

    Z mini elektrowniami słonecznymi jak na dzień dzisiejszy nic nie wiadomo.Narazie uchwalono mały trójpak,jesli wejdzie duży to inwestycja bedzie opłacalna.
    Obecnie nie kalkuluje sie odsprzedawać energii,inaczej bedzie wyglądała sprawa z dopłatami,wówczas warto zainwestować.
    Tak na marginesi,czytałem niedawno ze Czasi własnie wycofali dotacje!
    Ostatnio edytowane przez janrenovate ; 05-09-2013 o 18:25 Powód: dodałem tekst
    W sercu ułana na pierwszym miejscu panna,a przed nią tylko koń

  11. #71
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Prymitywna reklama
    Fokus 2

  12. #72

    Domyślnie

    Całe farmy.... zamiast kartofli z dopłatą....
    I już mieszkamy !

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Całe farmy.... zamiast kartofli z dopłatą....
    Dlaczego zamiast? Jak się dobrze ustawisz, to możesz mieć farmę fotowoltaiczną, a pod nią uprawiać kartofle .
    Zresztą kartofle można zamienić na spirytus, a to już przecież biopaliwo .

  14. #74
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mtb_mtb

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam forumowiczów,

    jestem obecnie w fazie budowy domku (wykończenie) i własnym kosztem (ok rok temu) uruchomiłem instalację fotowoltaiczną na południowej stronie dachu. Obecnie łączna ilość mocy zainstalowanej to ok 2kW. Całkowity koszt instalacja (nie licząc własnej pracy) to około 7 tyś zł. W tej cenie należy liczyć:
    - panele
    - konstrukcję umożliwiającą montaż paneli
    - przewody
    - regulatory
    - akumulatory
    - przetwornica.
    Zgodzę się z przedmówcami odnośnie magazynowania energii - jest to najdroższe w całej instalacji, aczkolwiek w moim przypadku posiłkowałem się akumulatorami żelowymi "z drugiej ręki" ponieważ są wtedy nawet o 70% tańsze niż nowe, natomiast ich pojemność to okolice 85-90% pojemności nowych.
    Co do konstrukcji na dach... Została przeze mnie zrobiona ze stali nierdzewnej - dlaczego? Otóż nie wiadomo dlaczego producenci (nieliczni na chwilę obecną) konstrukcji dedykowanych do paneli FV cenią sobie omawiana konstrukcję "jak za zboże"... Nie wiadomo dlaczego konstrukcja obliczana przez nich pod "ilość watów na dachu" jest tak droga... Dlatego postanowiłem ową konstrukcję zrobić samemu, gdzie nie licząc własnej pracy a cenę tylko stali nierdzewnej (która również do tanich nie należy) koszt konstrukcji jest mniejszy od oferowanych konstrukcji "firmowych" o około 60%!
    Reasumując - na chwilę obecną instalacja obsłużyła niemalże całą budowę domu, powodując pewne uniezależnienie się od "energetyki". Koszt mojej obecnej instalacji powinien zwrócić się po około 6 latach... Moim zdaniem warto i polecam!
    Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia "jak to wygląda" w Tychach po wcześniejszym umówieniu, jeśli ktoś potrzebuje jakichkolwiek informacji, również służę pomocą. Mój mail: marek.tyka(małpa)gmail.com

    Pozdrawiam

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po co jeździć - wstaw fotki i wszystko będzie jasne.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mtb_mtb

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Po co jeździć - wstaw fotki i wszystko będzie jasne.
    Jeśli znajdę chwilę, wstawię fotki, aczkolwiek napisałem: "jeśli jest ktoś zainteresowany" - może wpaść, zobaczyć, ot tyle...

  17. #77

    Domyślnie

    witam
    poczytalem troche o tych panelach i wie moze ktos ile trzeba by bylo tych paneli zeby np zasilic pompe ciepla gruntowa o mocy 11kW

  18. #78

    Domyślnie

    Pewnie byś chciał w dodatku zasilać tą pompę zimą. Taka pc ma sprężarkę koło 3-4kW, więc 10kWp zimą w słoneczny dzień nie będzie za dużo. Lepszym pomysłem będzie wpięcie się do sieci w trybie on-grid. Wtedy niedobory prądu pobierzesz z sieci.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Chcąc pobawić się w fotowoltaikę może warto rozważyć na początek takie coś:
    http://www.aliexpress.com/item/Fedex...616090943.html
    Takich gotowych "systemów" na aliexpress jest pełno.

    Dodajemy akumulator i za kwotę około 4.5 tyś zł mamy instalację ~1kW.
    Można potem to rozbudowywać o kolejne panele.

    Kwestia ile to da nam faktycznie prądu?
    Ostatnio edytowane przez Fan*ft ; 02-12-2013 o 18:34

  20. #80

    Domyślnie

    wlasnie nie wiem czy jest sens bawic sie w to!
    buduje dom i bedzie w nim pompa ciepla i chodzi o to zeby w pozniejszym terminie bylo jak najtaniej,
    teraz sa pieniadze a jak bedzie za kilka lat nikt nie wie!
    a jeszcze ciagle podwyzki za prad

Strona 4 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony