dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 1061
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 21202
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    No kusi uniezależnienie się (przynajmniej częściowe) do elektrowni.
    Przy niskim zapotrzebowaniu domku na energię i podpięciu pompy ciepła pod domową "elektrownie" ... perpetuum mobile

    Pokazując chińską stronę chciałem zwrócić uwagę, że taki zestaw można kupić za stosunkowo niewielkie pieniążki.
    Chyba nawet widziałem już zestawy: 400W turbinka + panel 100W + oprzyrządowanie za około 450$-600$. Trzeba by dobrze poszukać.
    W Polsce panel 24V/190W można już kupić za około 700 zł.

    Oczywiście to wciąż jest dyskusyjnie opłacalne ale ... ceny spadają i coraz bardziej kusi.

  2. #82

    Domyślnie

    Fajnie to wszystko wyglada tylko czy to sie oplaci

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    No to jest kluczowe pytanie
    Przy takim zestawie bardzo dużo zależy od nasłonecznienia i siły wiatru.
    Sam jestem ciekaw jaka jest wydajność takiej instalacji.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    W Polsce panel 24V/190W można już kupić za około 700 zł.
    Da się znaleźć i po <400.
    Cytat Napisał slonko26 Zobacz post
    Fajnie to wszystko wyglada tylko czy to sie oplaci
    Czy się opłaci, trudno powiedzieć. Ogrzewania tym nie pokryjesz. Ostatnio wprowadzono ustawę umożliwiającą budowę instalacji prosumenckich na zgłoszenie. Parę osób dostało już dwukierunkowe liczniki, aczkolwiek zakładom energetycznym nie zależy i nie ułatwiają zakładania takich instalacji. Ogólna idea może być taka, że instalacja pv produkuje prąd w prawie każdych warunkach w ilości odpowiadającej bieżącemu stałemu zużyciu - np. lodówki, komputera, routerów i innych bajerów działąjących w ciągu dnia, czyli gdy prąd jest drogi - po 70gr/kWh. Oczywiście przy takiej instalacji w słoneczne dni pojawią się nadmiary prądu, które można jakoś zużyć (np. ogrzewając/klimatyzując dom, czy grzejąc cwu) lub w ostateczności odsprzedając do sieci (po 16gr/kWh). W nocy gdy nie ma słońca jest za to tania taryfa, do której przenosimy większość zużycia np. na ogrzewanie. Przy takich założeniach i przede wszystkim tanim wykonaniu instalacji ma to jakść szanszę bytu, poza naszą satysfakcją, ale na kokosy nie należy się nastawiać. Jakie uzyski się pojawiają w jakich dniach w naszym kraju można sobie śledzić na różnych stronach w necie.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 03-12-2013 o 17:48
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #85
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dlaczego ogrzewania tym nie pokryję?
    Przy mały domku (np. 120m2) z zapotrzebowaniem <15kW/m2, na jeden dzień przypada średnio 5kW. Przy pompie ciepła z COP 2.5 ... wystarczy 2kW/dzień.
    Instalacja solarno/wiatrowa może nam to dostarczyć bez problemu.
    Wystarczy instalacja 1kW chodząca z wydajnością 20% przez 10h ... jest to praktycznie możliwe.

    Oczywiście to są takie wyliczenia z kapelusza ... ale jest w nich coś na rzeczy

  6. #86
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Dlaczego ogrzewania tym nie pokryję?
    Przy mały domku (np. 120m2) z zapotrzebowaniem <15kW/m2, na jeden dzień przypada średnio 5kW. Przy pompie ciepła z COP 2.5 ... wystarczy 2kW/dzień.
    Instalacja solarno/wiatrowa może nam to dostarczyć bez problemu.
    Nie wiem jaką matematyką się posługujesz, ale mi wychodzi tak 120m2 x 15kW/m2 = 1800 kW. Przy pompie ciepła z COP 2,5 będzie to 720kW.
    Zdaje się, że w Polsce jest na razie jedna instalacja PV o takiej mocy (gdzieś pod Rzeszowem) .

  7. #87
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dobrze liczysz tylko ... te 1800W to jest rocznie
    Po podzieleniu przez 365 dni daje 5kW/dziennie / COP 2.5 ... stąd te 2kW dziennie.
    A taką moc spokojnie wygeneruje mała "elektrownia".

  8. #88
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Dobrze liczysz tylko ... te 1800W to jest rocznie
    Po podzieleniu przez 365 dni daje 5kW/dziennie / COP 2.5 ... stąd te 2kW dziennie.
    A taką moc spokojnie wygeneruje mała "elektrownia".
    Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie 15kW/m2 to jednostka mocy przypadająca na 1 metr kwadratowy powierzchni.
    Z wyliczenia wychodzi Ci 1800kW, a nie 1800W.
    Domyślam się, że chodziło Ci o dom pasywny zużywający na ogrzewanie 15kWh/m2 rocznie.
    Dla domu pasywnego istotniejszy jest drugi parametr - moc grzewcza <10W/m2.
    To z kolei daje dla domu o powierzchni 120m2 1,2kW mocy grzewczej, czyli na dobę 28,8kWh.
    Z COP 2,5 da to zużycie energii elektrycznej 11,5kWh.
    Jeżeli myślisz, że przesadzam z tymi 10W/m2, to zaprojektuj, a potem wykonaj dom, który będzie miał niższe zapotrzebowanie na moc do ogrzewania.
    Gwarantuję Ci, że nawet nawet osiągniecie takiego zapotrzebowania na moc do ogrzewania nie jest proste.

    W przyszłości zwracaj uwagę na jednostki

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Sorry ... powtarzając dobitnie zgubiłem jednostkę. Trochę się czepiasz. Tym bardziej, że w poście wyżej nie zgubiłem.
    Dom z zapotrzebowaniem 15kW/m2 (to jest o ile rozumiem zapotrzebowanie dobowe) zużywa rocznie 1800kWh.

    Nie mam pojęcia jak ci wyszło 28.8kWh dziennie. Przez rok dało by to 10500kWh (czyli ponad 6000 zł) ... ????
    W jaki sposób ludzie mając porządne domki energooszczędne płacą po 900-1200 zł za prąd ??? Mają super pompy ciepła z COP 5-7 ?
    No chyba nie ...?

    Ja wiem, że zrobienie domku 1.5 litrowego jest trudne. Nie będę rozważał teraz zasadności i opłacalności budowy.
    Chodziło mi tylko o rozważanie czy można uniezależnić się od elektrowni.
    Według moich wyliczeń można.

  10. #90
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Sorry ... powtarzając dobitnie zgubiłem jednostkę. Trochę się czepiasz. Tym bardziej, że w poście wyżej nie zgubiłem.
    Dom z zapotrzebowaniem 15kW/m2 (to jest o ile rozumiem zapotrzebowanie dobowe) zużywa rocznie 1800kWh.

    Nie mam pojęcia jak ci wyszło 28.8kWh dziennie. Przez rok dało by to 10500kWh (czyli ponad 6000 zł) ... ????
    W jaki sposób ludzie mając porządne domki energooszczędne płacą po 900-1200 zł za prąd ??? Mają super pompy ciepła z COP 5-7 ?
    No chyba nie ...?

    Ja wiem, że zrobienie domku 1.5 litrowego jest trudne. Nie będę rozważał teraz zasadności i opłacalności budowy.
    Chodziło mi tylko o rozważanie czy można uniezależnić się od elektrowni.
    Według moich wyliczeń można.
    Widzę, że długa droga przed Tobą.
    Po kolei :
    Jeżeli dom o powierzchni ogrzewanej 120m2 miałby zapotrzebowanie na moc do ogrzewania 15kW/m2 (Ty podałeś taką wartość), to potrzebowałby mocy grzewczej 15x120=1800kW. To oczywiście żart z mojej strony, ale celowy - mający uświadomić Tobie jak ważne są jednostki.

    Skąd 28,8kWh/dobę? 10W/m2 to zakładana dla domów pasywnych maksymalna moc grzewcza. Taką moc grzewczą można w domu pasywnym utrzymać stała temperaturę wewnętrzną np. 20 st. C przy zewnętrznej temperaturze obliczeniowej np. dla mojej strefy klimatycznej -16 st. C.
    Przy czym zakłada się, że w tym czasie w takim domu nie ma zysków bytowych i słonecznych.
    Dalsze obliczenie jest proste 10W/m2 x 120m2 = 1200W = 1,2kW - jest to moc grzewcza potrzebna dla całego domu.
    Ten dom w ciągu doby zużyje więc 1,2kW x 24h = 28,8kWh.

    Jak to możliwe, że dom o takim zużyciu energii w sezonie grzewczym zużyje 15kWh/m2, czyli dla domu 120m2 x 15kWh/m2/rok = 1800kWh/rok ?
    Takie zużycie jest możliwe dopiero po uwzględnieniu zysków bytowych (od 2,1 do 3W/m2 w zależności od założeń obliczeniowych) i zysków słonecznych (obliczanych na podstawie zastosowanych okien).
    Obliczenia przeprowadza się na podstawie Polskich Norm, przeważnie przy pomocy programów komputerowych takich jak Audytor OZC, ArCADia Termo, PHPP, itp.
    Ale oczywiście najlepszym sprawdzianem poprawności obliczeń jest rzeczywiste zużycie energii w czasie eksploatacji domu.

    Czy jest możliwe uniezależnienie się od elektrowni ?
    Zależy co rozumiesz pod pojęciem elektrowni .
    Jak zrezygnujesz z zewnętrznej, musisz stworzyć własną - przydomową.
    Powinna ona zapewnić dla domu 120m2 te 28,8kWh na dobę, czyli średnią moc dobową 1,2kW.
    Przy zastosowaniu pompy ciepła z COP=2,5 można tę moc zmniejszyć do ok. 0,5kW, a zapotrzebowanie dobowe do ok. 11,5kWh.
    Przy samych panelach PV byłoby to trudne - w zimie nawet w bezchmurny dzień słońce jest widoczne przez max 7h, czyli instalacja musiałaby mieć moc min. 11,5kWh/7h=1,7kW, a w praktyce znacznie więcej, bo trzeba jeszcze uwzględnić kąt nachylenia paneli, ew. zacienienie, czyli min. 3kW.
    W połączeniu z małą elektrownią wiatrową jest to już bardziej realne (przy korzystnych warunkach może ona pracować znacznie dłużej niż panele PV).
    Pozostaje jednak do rozwiązania problem dużej nierównomierności dostaw energii z takich odnawialnych źródeł energii.
    Bez akumulacji energii się tu nie obędzie. Zastosowanie akumulatorów elektrycznych byłoby bardzo drogie. Lepiej już zastosować akumulator ciepła. Może nim być sama konstrukcja budynku, i/lub np. bufor wodny.
    Biorąc to wszystko pod uwagę można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, ale nie będzie to proste i tanie.

  11. #91
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dobra. Douczę się

    Niemniej jednak z ostatnim stwierdzeniem zgadzam się ... "można"
    Choć koszty są oczywiście znaczne.


    Choć to 28.8kWh nie daje mi spokoju ...
    28.8*365=10.000kWh * 40gr (nocna taryfa) = 4 tyś zł
    W jaki sposób ludzie płacą np. 1200 zł/rocznie za domki bynajmniej nie 1.5 litrowe ...?
    Ostatnio edytowane przez Fan*ft ; 05-12-2013 o 12:57

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Choć to 28.8kWh nie daje mi spokoju ...
    28.8*365=10.000kWh * 40gr (nocna taryfa) = 4 tyś zł
    W jaki sposób ludzie płacą np. 1200 zł/rocznie za domki bynajmniej nie 1.5 litrowe ...?
    Teraz, to sobie chyba kpisz
    Przez 365 dni w roku chcesz grzać tyle ile ogrzewanie wydoli?
    15kWh/m2 x 120m2 x 0,40zł/kWh = 720zł - tyle zapłacisz za ogrzewanie, jeżeli zainwestujesz dodatkowo w termostat.
    Jeżeli będziesz miał pompę ciepła, to ten koszt spadnie do 288zł.

  13. #93
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Czekaj czekaj ... te nasz rozważania to przecież wartości średnie?
    Logicznym jest, że jednego dnia grzejemy więcej innego mniej.

    Jaka pompa ciepła? Sam już mieszasz.

    Ludzie płacący te przykładowe 1200zł/rok używają zapewne pompy ciepła. Pompa ciepła pracuje na prąd.
    Prąd który chcemy zastąpić źródłem alternetywnym.

    Więc policzę w drugą stronę.
    1200 zł rok / 0.40 zł/kWh = 3000kWh rocznie <- to jest zapotrzebowanie domku na prąd który go ogrzewa
    Daje to średnio 8,2kWh dziennie.

    No więc dalej nie wiem skąd wziąłeś te 28.8kWh ....???

  14. #94
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozumiem że w lipcu będziesz akumulował energię aby ją wykorzystać w styczniu. "Chopie" pomyśl trochę?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Raaany ... no przecież mówię, że rozważamy "średnią"

    Czepiając się, to w zimowy pochmurny dzień przy -30 st C żadne panele słoneczne ci nie pomogą.
    Nawet gdyby miały nominalnie 20kW to i tak efektywnie dadzą pewnie z 5% tego

  16. #96
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wiesz takie rozważania to możemy sobie prowadzić ale chyba nie w tym wątku bo niepotrzebnie robi się ludziom nie do końca znającym temat wodę z mózgu. To tak jak średnia krajowa - prawie 4K a 80% społeczeństwa zarabia dużo mniej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #97

    Domyślnie

    Jak ktoś chce poczytać o wrażeniach, problemach, wyliczeniach, kosztach innych realnych użytkownikow, to można tu zaglądnąć http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=300
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  18. #98
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fan*ft

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    199

    Domyślnie

    Elektroda daje radę

    Ale inspirując się tym tematem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html
    W lipcu zyski z 4.5kW elektorowni solarnej to około 35kWh dziennie.

    Czyli dywagując ... zestaw 1kW kupiony w chinach za około 5 tyś zł da nam w miesiącach letnich około 8kWh dziennie.
    Załóżmy, że przez 6 miesięcy w roku da nam 70% z tych 8kWh.
    Rocznie zyskujemy 30*6*8kWh*70% = 1MWh "darmowej" energii. Zyskujemy 400 zł (licząc w nocnej taryfie).
    Instalacja zwraca się po 12 latach, a po drodze trzeba wymieniać akumulatory.
    Jednym słowem ... lipa Marzenia upadły

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Marzenia może nie ale pomyśl o bezpośrednim wpięciu paneli n.p do bufora, zasobnika cwu lub reku.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #100
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fan*ft Zobacz post
    Czyli dywagując ... zestaw 1kW kupiony w chinach za około 5 tyś zł da nam w miesiącach letnich około 8kWh dziennie.
    Załóżmy, że przez 6 miesięcy w roku da nam 70% z tych 8kWh.
    Rocznie zyskujemy 30*6*8kWh*70% = 1MWh "darmowej" energii. Zyskujemy 400 zł (licząc w nocnej taryfie).
    Instalacja zwraca się po 12 latach, a po drodze trzeba wymieniać akumulatory.
    Nie wiem, dlaczego liczysz w cenie nocnej taryfy?
    Wszystko zależy od założeń.
    Wybierasz np. taryfę G12r (taką oferuje Energa) - taryfa dzienna 0,7397zł/kWh, taryfa nocna 0,2900zł/kWh.
    Obie taryfy po 12h na dobę. W nocy, gdy nie działają panele PV , korzystasz z tańszej energii z sieci.
    W dzień wykorzystujesz energię z paneli.
    Co zyskujesz ? Nie musisz tej energii akumulować lub jeżeli to konieczne to akumulujesz tylko niewielką jej ilość np. na godzinę prac paneli (chodzi o dopasowanie mocy dostarczanej z paneli PV, do mocy odbiorników energii).
    Jeżeli chcesz to wykorzystać do ogrzewania domu, przy pomocy pompy ciepła (opłaca się bardziej niż zwiększanie ilości PV, bo 1kW mocy z pompy ciepła powietrze woda kosztuje możesz mieć za 2-3 tys. zł, ale pozwala uzyskać z 1kW paneli PV 2-3 kW mocy grzewczej).
    Oczywiście, gdy wystarczy energii z paneli PV, nie musisz korzystać z nocnej taryfy.

Strona 5 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony