dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 546 z 1061
Pokaż wyniki od 10.901 do 10.920 z 21202
  1. #10901

    Domyślnie

    nie mam pojęcia czy prawo jest łamane. Z tego co czytam, to wydaje mi się, ze rację mają jednak koledzy, którzy piszą, że mikroinstalacja zbudowana z 3 inwerterów 1F to nie to samo co mikroinstalacja 3F.
    A może PGE myli się w swojej interpretacji? albo uznali, że taki pojedynczy przypadek nie zasługuje w ogóle na to, zeby się się nad tym problemem pochylić?!?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #10902

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W którym miejscu manipuluję?
    Sugerujesz, że jestem przeciwko bilansowaniu wektorowemu, że ME było autorem Ustawy o OZE, poza tym dyskusja zaczęła się o falowniku jednofazowym, a teraz nagle piszesz o 3 falownikach jednofazowych. Z uporem maniaka twierdzisz, że "mikro" znalazło się tam przez pomyłkę, podczas gdy jest ono całkowicie zamierzone, bo bez tego "mikro" sens zapisu uległby wypaczeniu i w dodatku Twoje zdanie: "Oczywiste jest że w instalacjach jednofazowych bilansowanie między fazowe jest nielogiczne." w obliczu takiego zapisu stałoby w sprzeczności z zapisem z Ustawy. Dlatego uważam, że manipulujesz.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #10903

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nadal uważam że wpisanie słowa "mikroinstalacja" w opisie 3F instalacji jest niezgodne z ideą poprawki z zeszłego roku.
    Oczywiste jest że w instalacjach jednofazowych bilansowanie między fazowe jest nielogiczne.
    Akurat ten zapis od początku obowiązywania ustawy w 2015 roku aż po dzień dzisiejszy nie uległ zmianie i nikt nawet o to nie wnioskował. Nie wiem, skąd ten pomysł, natomiast wiem, skąd pomysł, że mikroinstalacja miałaby być 3-fazowa. Wytłumaczenie jest bardzo proste, mnie wystarczyła wizyta u znajomego, który na dwóch fazach ma 234 V, a na trzeciej 248 V. Właśnie dlatego ZE zależało na zapisie, że mikroinstalacje mają być 3-fazowe.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #10904
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Nie wnikając w Wasze spory powiem tak:

    Instalacja PV zmontowana np na trzech mikroinwerterach (6, 9 12 itd) podłączona do 3 faz produkuje tak samo energię jak ta na inwerterze 3-fazowym.

    Dla mnie nieporozumieniem wydaje się by taki Prosument był pokrzywdzony i mniej korzystnie rozliczany od tego co posiada jeden inwerter 3-fazowy.

    Oczywiście przeciwnicy tego rozwiązania mogą to argumentować tak - w Polsce praktycznie nie ma takich instalacji, bo są znacznie droższe.

    I kolejny w tym bełkocie: "A jak kogoś stać na takie rozwiązanie, to niech traci - na biednego nie trafiło"....
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #10905

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie wnikając w Wasze spory powiem tak:

    Instalacja PV zmontowana np na trzech mikroinwerterach (6, 9 12 itd) podłączona do 3 faz produkuje tak samo energię jak ta na inwerterze 3-fazowym.

    Dla mnie nieporozumieniem wydaje się by taki Prosument był pokrzywdzony i mniej korzystnie rozliczany od tego co posiada jeden inwerter 3-fazowy.

    Oczywiście przeciwnicy tego rozwiązania mogą to argumentować tak - w Polsce praktycznie nie ma takich instalacji, bo są znacznie droższe.

    I kolejny w tym bełkocie: "A jak kogoś stać na takie rozwiązanie, to niech traci - na biednego nie trafiło"....
    Ja jestem w stanie zrozumieć oczekiwanie inwertera 3-fazowego, bo jeśli ktoś ma tym zarządzać od strony sieci to jest to jedyne właściwe rozwiązanie.

    Nie wiem czy różnica w cenie warta jest szarpania się z dostawcą i sposobem rozliczania. Może w niektórych wyjątkowych sytuacjach to się kalkuluje, ale w większości to raczej kwoty poniżej 1000 zł.

    Osobiście wolałbym mieć 3-fazowy inwerter i mniej paneli.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #10906

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Instalacja PV zmontowana np na trzech mikroinwerterach (6, 9 12 itd) podłączona do 3 faz produkuje tak samo energię jak ta na inwerterze 3-fazowym.
    Dla mnie nieporozumieniem wydaje się by taki Prosument był pokrzywdzony i mniej korzystnie rozliczany od tego co posiada jeden inwerter 3-fazowy.
    Oczywiście przeciwnicy tego rozwiązania mogą to argumentować tak - w Polsce praktycznie nie ma takich instalacji, bo są znacznie droższe.
    I kolejny w tym bełkocie: "A jak kogoś stać na takie rozwiązanie, to niech traci - na biednego nie trafiło"....
    No nie, takie argumenty są faktycznie bez sensu. Jedynym argumentem jest to, co napisał niżej miloszenko.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ja jestem w stanie zrozumieć oczekiwanie inwertera 3-fazowego, bo jeśli ktoś ma tym zarządzać od strony sieci to jest to jedyne właściwe rozwiązanie.
    Dokładnie tak. I ciężko się dziwić, bo później są sytuacje jak u znajomego, gdzie napięcie na jednej fazie idzie w kosmos. Jak nad czymś takim zapanować... Wiem, to nie nasz problem, tylko ZE, ale jak widać, najpierw sami sobie robimy pod górkę, a potem mamy pretensje. No i mamy zamknięte koło.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Osobiście wolałbym mieć 3-fazowy inwerter i mniej paneli.
    Pod warunkiem, że ZE zaczną w końcu powszechnie stosować bilansowanie wektorowe, bo przy algrebraicznym faktycznie jesteśmy robieni w balona.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #10907
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Ja tu Koledzy nie wchodzę w Waszą dyskusję. Wyraziłem jedynie swoje zdanie.

    Pamiętam spór z przed kilku dni, czy jeśli spali się falownik po uderzeniu pioruna (spali się, a nie wywali warystor) to nadal powinien być naprawiony w ramach gwarancji. Też wyraziłem swoje zdanie.

    Dokładnie takie samo mam zdanie o panelach objętych wieloletnią gwarancją uszkodzonych (zniszczonych) w czasie gradobicia.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #10908

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dlaczego kłamiesz?
    Nigdzie nie pisalem że ME jest autorem ustawy OZE.
    Cytuję: "Czyli Ty wiesz lepiej od ME które brało udział pisaniu ustawy.". Jeśli ktoś tu skłamał, to prędzej Ty, niż ja. ME nie brało udziału w pisaniu Ustawy, bo nie mogło z prostej przyczyny - w momencie powstawania Ustawy o OZE, ME jeszcze nie istniało.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Pisałem tylko że nie masz racji pisząc że inne niż wektorowe bilansowanie jest zgodne z ustawą.
    Moment, moment. Na pewno nie mam racji? W takim razie, czemu ZE bilansują algrebraicznie? Ja się z nimi nie zgadzam, ale jest takie słowo jak "interpretacja", a w tym wypadku jak widać interpretacje są różne. I jestem bardzo daleki od tego, by tą sytuację nazwać łamaniem prawa. Co najwyżej naginaniem, z czym mamy codziennie do czynienia.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie twierdzę też że slowo "mikro" znalazlo się w poprawce przez pomyłkę.
    Byla to świadoma działalność lobingowa. Tak jak "lub czasopisma".
    Zgadzam się. Z tym, że zostało to świadomie zaakceptowane przez m.in. posła Bramorę, więc w czym problem?

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Żadnego wypaczenia bez tego "mikro" by nie było bo bilansowanie wektorowe dotyczyloby instalacji 3F zasilających domy.
    Ok, tu masz rację. Za szybko przeczytałem i przeczytałem co chciałem przeczytać. Mój błąd. Co nie zmienia faktu, że zapis ma sens.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Znowu nie rozumiesz co piszę bo uważasz że tylko Ty masz rację.
    Takie zaślepienie nie pozwala Ci logicznie myśleć.
    Niestety.
    No chyba że masz coś wspólnego z tymi ZE które nie przestrzegają ustawy.
    To by dużo wyjaśniło.
    Nie przesadzaj z tą paranoją Ja myślę nielogicznie, Ty za to z tym zarzucaniem łamania prawa już myślisz logicznie, tak? To składaj zawiadomienie do prokuratury albo idź do sądu - w końcu jesteś taki pewny, że łamią prawo. Pokrzywdzonych jest tysiące prosumentów, więc na co jeszcze czekasz? Przetrzesz szlaki, wygrasz w sądzie, to masz moje słowo, również to zrobię. To jak? Umowa stoi?

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To jest żadne wytłumaczenie.
    Ja mam inwerter 3F i różnice napięć między fazami w mojej sieci czasami sięgają 70V (190V na jednej i 260V na drugiej) przy pełnej i równej mojej produkcji na 3 fazy. Takie różnice napięć jak podałeś u mnie to norma.
    Wokoło mnie nie ma żadnej innej instalacji PV.
    No cóż, pozostaje mi współczuć. Akurat tego bym nie odpuścił, jak ja miałem 3-4 lata temu różnice blisko 20 V między fazami, to przez miesiąc zgłaszałem codziennie, aż w końcu zrobili jak trzeba. Domyślam się, że masz w pobliżu jakiś tartak czy inną "fabryczkę"? U znajomego to jest akurat spowodowane tym, że sąsiad podpiął dwa jednofazowe falowniki pod jedną fazę. Bo tak, bo mógł. Natomiast to, że Ty masz takie parametry, to jest anomalia, a my rozmawiamy o całości sieci. I z punktu widzenia sieci, zapis w Ustawie jest dobry i znacznie mniej upierdliwy, niż niejasna sytuacja związana z bilansowaniem wektorowym.

    A skoro to ME jest takie dobre, czemu nie zgłosiło jednej poprawki, dopisującej słowo "wektorowo"? To by rozwiązało wszelkie niejasności. Myślałeś o tym może, skoro masz takie dziwne pomysły?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #10909
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @stos

    Ja się na Ciebie nie obraziłem i dalej prowadzę dyskusję.

    Są tacy, którzy uważają, że przy zasilaniu 1-fazowym moc maksymalna, to moc 5 kW która może być przydzielona przez ZE. Ja w starej umowie z ZE miałem 5,5 kW. Nawet nie pamiętam, czy to nie było gdy mieliśmy 220 V na fazę. Nie zwróciłem na to uwagi, czy gdy powstał Enion, czy kiedy indziej do Umowy wstawili 5,0 kW.

    Ale, że mogło być wyższe niż 5 kW, to fakt. Uważam, że czasem nie ma o co kruszyć kopii.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10910
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Załączyłem zdjęcie domu, gdzie w nietypowy sposób właściciel umieścił panele.

    Gdy nadbudowywał piętro, to nie przypuszczał, że dzięki decyzji Urzędu by z piętrem przesunął się o 1 metr w stosunku do parteru uzyska takie świetne miejsce na panele.

    Urząd swą decyzję umotywował tym, że piętro można wznieść 4 metry od granicy działki, jeśli mają być okna. Dawniej, gdy jeszcze nie było drogi, to było 5 metrów do granicy i pobudowano domek parterowy.
    Może nie za bardzo widać (zarys ram), ale panele są ułożone też na dachu nad piętrem. Jest tam też instalacja solarna.



    https://forum.muratordom.pl/images/attach/jpg.gif
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #10911

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tu nie ma miejsca na interpretację bo ustawa wyraźnie mowi o sumowaniu w liczniku.
    Ile razy jeszcze mam wklejać ten fragment z Ustawy? Gdzie tam widzisz słowo "licznik"? Poza tym, patrząc w ten sposób, wszystkie np. Energa dokonuje bilansowania w liczniku. Tylko, że metodą algebraiczną, a nie wektorową.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ME już się na ten temat wypowiedziało a niektóre ZE nadal to prawo łamią.
    Nie łamią prawa. Gdyby tak było, już dawno posypałyby się pozwy i ludzie by wygrywali sprawy w sądzie. Różne ZE dokonały różnych interpretacji, tak samo jak różne US dokonują różnych interpretacji i to, co może być kosztem uzyskania przychodu w Lublinie, w Poznaniu już nie przechodzi. Bo taka jest interpretacja Naczelnika.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Może tym ZE jest łatwiej zamówić jeden typ licznika dwukierunkowego który bilansuje algebraicznie aby nie bilansować wektorowo instalacji 1F podłączonych do instalacji zasilającej 3F.
    A co ma piernik do wiatraka? Producent (czy też np. w Enerdze jeszcze jakiś czas temu monter licznika) programuje licznik wg specyfikacji ZE. Licznikowi jest kompletnie bez różnicy, czy będzie produkcja na jednej, dwóch czy trzech fazach. Jedyna przyczyna jest taka, że rozliczenie bilansowania wg metody algebraicznej jest dla ZE bardziej opłacalne.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Po co mam skladać zawiadomienie? Ja z PGE problemu nie mam.
    To czemu tak głośno krzyczysz, że ZE łamią prawo, skoro Ci to obojętne?


    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z takimi ludźmi chcesz rozmawiać?
    Na rejestrator czekam już 3 miesiące.
    Jak już raz było, powieszą go na tydzień i stwierdzą że wszystko jest OK.
    A już miałem nadzieję, że PGE to wzór do naśladowania. Mimo wad, wolę jednak Energę, Ci przynajmniej mnie nie olewają

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Co jest niejasnego w bilansowaniu wektorowym?
    PGE nie ma z tym problemu.
    Bilansowanie wektorowe jest jasne. Nie jest za to jasne, dlaczego ME tak bardzo broni się przed zapisaniem jednego prostego słowa do Ustawy, które w trybie natychmiastowym uciełoby wszelkie spekulacje i sprawiło, że w końcu zapis stałby się jednoznaczny i bez możliwości interpretacji. Przypadek? Nie sądzę

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ME to wyjaśniło.
    Nie chcieli wprowadzać szczegółowych zapisow technicznych do ustawy bo nie od tego są ustawy.
    Oczywiście, tu mają rację. Od takich szczegółów są rozporządzenia do ustaw. Aaaaaa, rozporządzenia też nie chcą napisać? I znowu przypadek? I ponownie: nie sądzę

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Po przykładzie PGE widać że maja rację.
    Odwrócę kota ogonem. Po przykładzie Taurona, Enea, Energa i Innogy widać, że nie mają racji. To jest beton. Niestety, piszę zarówno o ZE, ME jak i URE. Ręka rękę myje. I tylko dlatego ME nie zrobiło żadnego sensownego ruchu, żeby skończyć ten bałagan. Bo wybacz, ale odpisanie klientowi, że "tak, ma Pan rację, ale radź Pan sobie sam" jest tylko pozorowaniem działania. Zarzucanie ZE, że łamią prawo, jest nie dość że nieprawdziwym zarzutem, to jeszcze jest bez sensu.

    Powtórzę, ZE nie łamią prawa, dokonały interpretacji prawa za (cichym) przyzwoleniem ME oraz URE i legalnie stosują bilansowanie algebraiczne. ZE mają bardzo dużo za uszami, ale akurat w tej kwestii, na litość boską, wystarczył by jeden ruch URE albo ME i natychmiast mielibyśmy bilansowanie wektorowe. Oczywiście chyba każdemu wiadomo, czemu URE i ME tak niechętnie reagują na próby postawienia do pionu ZE. Tak jak pisałem: przypadek? nie sądzę Tak więc, szczekasz pod złym drzewem.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 13-06-2019 o 13:05
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #10912

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zabawne jest to proponowane ograniczenie max mocy inwertera 1F do coś koło 3.8kW. Wcześniej proponowali 3.5kW chyba.
    Gdy zostanie wprowadzone to będzie niezgodne z ustawą OZE. (chyba że równocześnie zmienią ustawę OZE)
    Ustawa OZE mówi że ZE musi podłączyć instalację PV jeżeli jej moc nie przekracza mocy zamówionej.
    Dlaczego nie piszesz, że ZE nie może podłączyć instalacji niezgodnej z wytycznymi/normami? Dobrze wiesz, że jeśli urządzenie nie spełnia norm, to podpieranie się Ustawą o OZE nie ma sensu. I nikt nie musi nic zmieniać w Ustawie o OZE, ponieważ to nie Ustawa o OZE reguluje parametry techniczne, jakie musi spełniać mikroinstalacja, aby mogła być podłączona do sieci.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #10913
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Gdy nadbudowywał piętro, to nie przypuszczał, że dzięki decyzji Urzędu by z piętrem przesunął się o 1 metr w stosunku do parteru uzyska takie świetne miejsce na panele.
    Urząd swą decyzję umotywował tym, że piętro można wznieść 4 metry od granicy działki, jeśli mają być okna. Dawniej, gdy jeszcze nie było drogi, to było 5 metrów do granicy i pobudowano domek parterowy.
    Ładny bezsens ale takie mamy prawo.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #10914

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @cuuube

    Bardzo dobry wynik.
    Teraz jeszcze do 22-giej mały UPS, a do rana II taryfa...

    @miloszenko

    Ja nie jestem w stanie zjeść wszystkiego w takim upale...
    Zjeść to nie problem tylko PO CO? Aby w zimie kupować do ogrzewania
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #10915

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zjeść to nie problem tylko PO CO? Aby w zimie kupować do ogrzewania
    Ogrzewanie przynajmniej dla grzejących prądem to 26 gr. Prąd bytowy to 60-80 gr. Lepiej przejadać latem ile się da niż amortyzować zimę - jak zimą chodzi pompa ciepła albo klima to ona i tak swoim COP podzieli koszt przez 3.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #10916

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Na jednej fazie zmywarka , na drugiej pralka , na trzeciej jedną z grzałek CWU. Zmywarka skończyła poszła klima , następna pralka i dalej jedna grzałka. Później 3 grzałki skręcone do 1kW każda ( z 1,5) + klima . Wyskoki ponad produkcję to żonka na indukcji coś pichciła.
    I co tak codziennie będziesz robił? aby zjeść a w zimie kupisz? Czy to pranie w takiej ilości masz codziennie?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #10917

    Domyślnie

    Cytat Napisał ayo007 Zobacz post
    Moi drodzy, może nie w temacie, ale czytając wiele opinii również w tym temacie naprawdę mam już mętlik w głowie.
    A chodzi o to jaki inwerter zastosować do starym domu z instalacją trójfazową w którym obecnie wszystko jest podpięte na jednej fazie (jest możliwość rozpięcia pięter na dwie fazy). W domu nie mam odbiorników na trzy fazy, sporadycznie używany migomat czy piła tarczowa. W OSD Tauron miałbym możliwość wpięcia inwertera jednofazowego do 4,6kW (zgodnie z nowymi IRiESD jeszcze do października), ale nie wiem czy poprzez asymetrię zasilania sieci nie miałbym kłopotów z wyłączaniem inwertera :/.
    Bardzo Was proszę koledzy/koleżanki o opinie.
    Moim zdaniem jak masz 3F w domu to błąd że nie masz rozdzielenia tych faz na kondygnacje budynku. Ja zrobił bym to jak najszybciej i PV 3F. Według nowych przepisów PV od 4kW musi być inwenter 3F i po kłopocie z bilansowaniem
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #10918

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zostań przy swoim i pozwól że się z Tobą nie zgodzę.
    Ok. Póki nie zobaczysz zależności jakie panują między ZE, URE i ME, to będziemy dalej się bujać z ZE licząc na ich dobrą wolę.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #10919

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ogrzewanie przynajmniej dla grzejących prądem to 26 gr. Prąd bytowy to 60-80 gr. Lepiej przejadać latem ile się da niż amortyzować zimę - jak zimą chodzi pompa ciepła albo klima to ona i tak swoim COP podzieli koszt przez 3.
    Ja wychodzę z identycznego założenia. To dlatego swego czasu pytałem w sąsiednim wątku, jak wyglądają proporcje produkcji 1T/2T dla taryfy G12w...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #10920
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zjeść to nie problem tylko PO CO? Aby w zimie kupować do ogrzewania
    Nie ogrzewam się ( jeszcze ) prądem.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 546 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony