dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 99 z 1061
Pokaż wyniki od 1.961 do 1.980 z 21202
  1. #1961
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał agamon Zobacz post
    Czyli , warto zaryzykować? Tak?
    Czy lepiej poszukać coś na własną rękę?
    Niestety nie zapoznawałem się jeszcze z RPO dla lubelskiego, a każde województwo ma oddzielne, inne wymagania.

    A powiedz jeszcze, co Cię niepokoi w umowie? Kto jest właścicielem instalacji? Od razu Ty, jako inwestor, czy gmina?
    Są jakieś ograniczenia co do wyprowadzania energii do sieci przez Twoją instalację?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  2. #1962

    Domyślnie

    Przez 5 lat Gmina, potem przepisania za jakąś nieokreśloną sumę na nas. Nie ma podanej żadnej sumy, a w umowie jest klauzula ,że jeśli zrezygnujesz to ponosisz całkowite koszty. Rozumiem,że dopiero jest w wszystko w fazie projektu. Gdzieś za rok ma być przetarg na wykonawcę i dopiero wtedy będą znane koszty. Czy tak jest w innych projektach?
    agamon

  3. #1963
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał agamon Zobacz post
    Przez 5 lat Gmina, potem przepisania za jakąś nieokreśloną sumę na nas. Nie ma podanej żadnej sumy, a w umowie jest klauzula ,że jeśli zrezygnujesz to ponosisz całkowite koszty. Rozumiem,że dopiero jest w wszystko w fazie projektu. Gdzieś za rok ma być przetarg na wykonawcę i dopiero wtedy będą znane koszty. Czy tak jest w innych projektach?
    Podobnie było z PROW.
    Przez 5 lat gmina była włascicielem, a potem przekazywała za jakąś symboliczną kwotę inwestorowi instalację.
    Co do tego 5 letniego okresu kiedy nie mozesz wyprowadzać energii - stosowane są różne systemy i z tego co dowiadywałem się u kolegów z branży najlepiej sprawdzało się to w zakładach takich jak tartak, stolarnia, bo wtedy było zapotrzebowanie na energię i prąd się nie "marnował"

    Dla domów jednorodzinnych może opcja dofinansowania jest kusząca, ale trzeba by pomyślec o tym co zrobić z energia, czyli albo gromadzić w postaci ciepłej wody albo załączać po kolei zmywarkę, pralkę itd....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #1964

    Domyślnie

    Dla domów jednorodzinnych może opcja dofinansowania jest kusząca, ale trzeba by pomyślec o tym co zrobić z energia, czyli albo gromadzić w postaci ciepłej wody albo załączać po kolei zmywarkę, pralkę itd....[/QUOTE]
    Czy możesz wyjaśnić w/w kwestię? Po co mam włączać bez potrzeby w/w sprzęt agd? Nam mówiono, że będą to instalacje typu "otwartego". Że jak "nasza " instalacja wyprodukuje prąd ,to przekazuje jej nadmiar do sieci. Gdy potrzebujemy to pobieramy z sieci jak z "magazynu". Ponosimy tylko opłaty przesyłowe.
    U mnie przy zużyciu rocznym ok. 2100 kWh zaproponowano panele o mocy 2 kW. Mówiono, że moc paneli nie może być większa od zużycia rocznego. Ale przecież ma być prąd rozliczany z elektrownią w stosunku 1:0,75 . Projektant kontaktował się ze mną telefonicznie i ustalił moc paneli na 2,5-3 kW.
    agamon

  5. #1965

    Domyślnie

    https://www.facebook.com/gmina.garwo...691964/?type=3

    Witam. W mojej gminie pojawiła się szansa na dofinansowanie do kolektorów i paneli fotowoltaicznych. Przez 5 lat właścicielem jest gmina, potem odsprzedaje za symboliczną złotówkę. Interesują mnie panele fotowoltaiczne 2kW. Instalacja jest "wpinana" do sieci i następuje wymiana licznika na taki który wskazuje ile wyprodukowaliśmy energii i ile pobraliśmy z sieci. Co o tym sądzicie?

    Agamon widzę, że opisujesz podobny program co u mnie.

  6. #1966

    Domyślnie

    KedlawO- Jak tam po spotkaniu? czy coś wiesz?
    U nas ( gmina Głusk), podobno na spotkaniu był tylko monolog , bez zadawania pytań przez zainteresowanych ( wygląda,że w gminie też niewiele wiedzą). Ludzi co niemiara. Na liście było zapisanych ok. 1000 ludzi, na rezerwowej ok. 600. Ale jak dostaliśmy umowy do podpisu, to zapłaciło ( za projekt po 113 zł.) i podpisało umowy do piątku ok. 200 osób. Jest wiele niewiadomych w umowie i w samym projekcie. Stąd taka mała ilość osób ryzykujących. Wstępny koszt udziału ok. 6-7 tyś zł. Na razie będzie robiony projekt. W przyszłym roku gmina ma się dopiero starać o pieniądze. Jak projekt będzie przyjęty to dopiero przetarg.Czy coś z tego wyjdzie ?
    W gminie Trawniki podobno było taniej i jaśniej dla inwestorów. Ludzie mają PV za mniejsze pieniądze i są zadowoleni.
    W Łęcznej zapisało się tylko ok. 53 osoby-tak pisała prasa lubelska.
    Tu link: http://www.dziennikwschodni.pl/leczn...000178978.html
    Nie wiem czy to będzie jakiś szwindel czy ktoś sabotuje projekt ?
    Czy macie wzór umowy do podpisania?
    agamon

  7. #1967

    Domyślnie

    U mnie spotkanie ciekawe i konkretne. Około 50 osób z jednej gminy chociaż program ma być na kilka gmin łącznie. Dopłata 80% czyli np za 2kW paneli foto wychodzi około 3,5k zł przed przetargiem, a po może być taniej. Deklaracje musimy złożyć do końca kwietnia bo w maju konkurs a na wiosnę przyszlego roku realizacja. Odnośnie paneli to cena paneli, inwertera, podstaw montażowych oraz przyłączenia do sieci energetycznej (energetyka podobno musi wymienić licznik na swój koszt). Pytania można było zadawać, sam zasypywałem. Podobno jak ktoś z PGE podpisywał umowę na gwarantowane ceny prądu, to ma w umowie że nie może mieć paneli fotowoltaicznych i oddawać do sieci nadwyżki. Wie ktoś czy to prawda?

  8. #1968

    Domyślnie

    Koledzy, mam 4960 Kwp i poszukuję inwertera w dobrej cenie.
    Możecie coś doradzić?

  9. #1969
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kwarti

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    139

    Domyślnie

    Z tego to pamiętam - wszystkie te programy gdzie dofinansowanie jest tak wysokie 80-90 % są tak skonstruowane że nie możesz sprzedać nadwyżki do ZE, oddajesz ja za darmo. Jest to wsparcie tylko własnego zużycia.

  10. #1970
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ktosiek
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubelskie/Biłgoraj
    Posty
    675

    Domyślnie

    To dobrze czytaj, są dwie do wyboru (przynajmniej w mojej gminie) zamknięta, tak jak piszesz 85% dofinansowania i tzw. OTWARTA z dofinansowaniem 65% i o takiej piszą koledzy powyżej. U mnie tez lubelskie, zastanawiam się cały czas czy w to iść, nie ma większych szczegółów. Mam kolektory, też z dofinansowaniem, zapłaciłem 1400zł, do tej pory OK. Ułożenie dachu mam wschód-zachód, więc nie bardzo optymalny.
    http://www.gminabilgoraj.pl/do_pobra...cznych_334.pdf
    Dom w rododendronach 8
    Dziennik Budowy <<<---OGLĄDAJ
    Komentarze do dziennika <<<<----pisz tutaj


  11. #1971

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwarti Zobacz post
    Z tego to pamiętam - wszystkie te programy gdzie dofinansowanie jest tak wysokie 80-90 % są tak skonstruowane że nie możesz sprzedać nadwyżki do ZE, oddajesz ja za darmo. Jest to wsparcie tylko własnego zużycia.
    U mnie na spotkaniu jak pytałem to gość mówił, że dmraczej ta wersja, że nadwyżki idą za darmo. Optymalnym jest używać urządzeń gdy jest największa produkcja prądu z paneli.
    Mój dom ma dach pod kątem 45 stopni i odchylony od południa na wschód o około 25 stopni.

  12. #1972
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał agamon Zobacz post
    Dla domów jednorodzinnych może opcja dofinansowania jest kusząca, ale trzeba by pomyślec o tym co zrobić z energia, czyli albo gromadzić w postaci ciepłej wody albo załączać po kolei zmywarkę, pralkę itd....
    Czy możesz wyjaśnić w/w kwestię? Po co mam włączać bez potrzeby w/w sprzęt agd? Nam mówiono, że będą to instalacje typu "otwartego". Że jak "nasza " instalacja wyprodukuje prąd ,to przekazuje jej nadmiar do sieci. Gdy potrzebujemy to pobieramy z sieci jak z "magazynu". Ponosimy tylko opłaty przesyłowe.
    U mnie przy zużyciu rocznym ok. 2100 kWh zaproponowano panele o mocy 2 kW. Mówiono, że moc paneli nie może być większa od zużycia rocznego. Ale przecież ma być prąd rozliczany z elektrownią w stosunku 1:0,75 . Projektant kontaktował się ze mną telefonicznie i ustalił moc paneli na 2,5-3 kW.[/QUOTE]

    Jeżeli możecie w tym programie korzystać z net meteringu to ok. Źle zrozumiałem Twoją odpowiedż widocznie, bo jeżeli musimy blokować wypływ energii to nie możemy nic przez pewien okres oddawać.

    Co do tego 1:0,75 - tego zapisu jeszcze nigdzie nie ma i to jest jedynie propozycja branży do ministerstwa energii - na początku maja się wyjaśni, czy rzeczywiście tak będzie.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #1973

    Domyślnie

    Uff, decyzja zapadła. Podpisałem umowę. Jest ryzyko , będzie zabawa.
    W umowie jest nieciekawe zastrzeżenie,że nie możesz zrezygnować z podpisanej umowy bez zwrotu kosztów lub musisz znaleźć na swoje miejsce innego mieszkańca naszej gminy. Po prostu gmina zabezpiecza swoje interesy.
    Tylko co zrobić, jak projekt gminy będzie się przeciągał, a pojawi się inna forma korzystniejszego dofinansowania.
    Ostatnio edytowane przez agamon ; 25-04-2016 o 08:13 Powód: modyfikacja
    agamon

  14. #1974
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpal Zobacz post
    Witam
    Proszę o poradę )
    jaki wpływ na sprawność instalacji ma to zacienienie
    Zrób z tym porządek - proponuje wypuścić panele poza dachówki, na zewnątrz, dokup w tym celu profile montażowe i dokręć do tych które masz. Jeśli tak to zostawisz masz pewne hot spoty - poczytaj o tym..
    "Kto pyta - mniej błądzi"
    Jeszcze buduje(my)

  15. #1975
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.031
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanley79 Zobacz post
    Zrób z tym porządek - proponuje wypuścić panele poza dachówki, na zewnątrz, dokup w tym celu profile montażowe i dokręć do tych które masz. Jeśli tak to zostawisz masz pewne hot spoty - poczytaj o tym..
    Albo te najbliższe moduły (najbliżej tego elementu zacieniającego) można ewentualnie zrobić na mikrofalownikach.

    Te bardziej oddalone, w bezpiecznej strefie normalnie na szeregowych. Wtedy te na mikrofalownikach nie będą przeszkadzały gdy będą zacienione a jak dadzą radę, to wspomogą produkcję.
    To jest dobre wyjście w sytuacji gdy masz nie za wiele pola do manewru i mało miejsca na dachu, lub gdy chcesz mieć instalację symetryczny rozkład modułów na dachu
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #1976
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Silli

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szufnarowa
    Kod pocztowy
    38-124
    Posty
    21

    Domyślnie

    Witam,

    U mnie już PGE odesłało umowę, panele już produkują, ale .... falownik cały czas restartuje .. przypomnę to falownik SMA Sunnyboy 3600 TL ... Pokazuje błąd 101 i 301 - zbyt wysokiego napięcia na wejściu do falownika czyli za duże wahania napięcia są z sieci ... dzisiaj monterzy przepieli w domu wszystko na inną fazę, ale nic to nie dało... napięcie momentami skacze nawet do 280 V !! To problem PGE, ale oni nie palą się żeby problem rozwiązać ... Zastanawiałam się czy istnieje jakiś dławik /regulator napięcia który można by było zamontować przed falownikiem? I jaki byłby ewentualny koszt czegoś takiego...

  17. #1977

    Domyślnie

    http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,...tml#BoxBizLink

    No i banda osłów może wciągnąć nas do średniowiecza.

    Dziś złożyłem wniosek na panele fotowoltaiczne. Przyjęty wniosek jako 85 z kolei. Nie spodziewałem się tylu chętnych, a najgorsze że tylko 10 mln dofinansowania na gminę.

  18. #1978
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    passat33

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    44

    Domyślnie

    Jeszcze zaplaczesz nad swoim wyborem.
    Jezeli wezmiesz dotacje na panele to bedziesz mial rozliczenie 1do 0,35.
    Tak wiec radze Ci rob za wlasne pieniadze.

  19. #1979

    Domyślnie

    Cytat Napisał passat33 Zobacz post
    Jeszcze zaplaczesz nad swoim wyborem.
    Jezeli wezmiesz dotacje na panele to bedziesz mial rozliczenie 1do 0,35.
    Tak wiec radze Ci rob za wlasne pieniadze.
    Jak mi za 3k założysz kompletną instalację 2kw razem z robocizną to biorę w ciemno.

  20. #1980
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar stanley79
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Jak mi za 3k założysz kompletną instalację 2kw razem z robocizną to biorę w ciemno.
    Śmiem twierdzić, że twoje 3tys spuchną do 8tys po pieciu latach. Mialem w rece umowe z gminy, w której obok wplaty 10 procent wartosci instalacji, była roczna opłata za dzierżawę instalacji po 500zl, przeglądy (pewnie tez po 500-zaplacisz bo nie masz wyjścia) i na koncu wykup za kolejne 10 procent. O tym nikt głośno i dokładnie nie mówił na spotkaniu. Zrobilo sie 9,5tys. Za tyle samodzielnie mozna piekne 3kW zrobić....

Strona 99 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony