dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Wykonanie wentylacji

    Witam wszystkich formułowiczów. Na poniższym rysunku narysowałem widok boczny mojego domku. Jak widać jest to domek parterowy z poddaszem mieszkalnym, z dwiem łazienkami, jedna na parterze, druga na poddaszu. Ta na parterze jest używana od roku, na piętrze w planach.
    Mam kilka pytań, może najpierw dolna łazienka:
    - istniejąca wentylacja składa się z mechanicznego wentylatora, który włacza się wraz z załączeniem włącznika światła. Kanał przechodzi przez ścianę, a zakończenie kanału wygląda jak na zdjęciu. Pytanie brzmi: co zrobić żeby w zimie nie nawiewało do łazienki zimnego powietrza, gdy wentylator jest wyłączony (szczególnie podczas tegorocznych mrozów było to odczuwalne)?

    Teraz górna łazienka, planuję wstawić wentylator mechaniczny z czujnikiem wilgotności:
    - czy lepiej zrobić kanał wentylacyjny wychodzący z dachu czy ze ściany (który lepiej spełni swoje zadanie)?
    - czy musi wystawać ponad dach domu czy nie?
    - czy zrobić nawiewnik w oknie łazienki czy w innym pokoju?
    - jak zakończyć wylot kanału , żeby nie było problemu nawiewania zimnego powietrza z zewnątrz w zimie?

    Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...2a9649549.html

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj,

    rozwiązaniem Twoich problemow będzie zwykła klapa zwrotna.
    Większość wentylatorów łazienkowych już ma takie w standardzie.
    Wyrzut tam gdzie będziesz miał najkrótsza drogę.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamykkamyk2 Zobacz post
    co zrobić żeby w zimie nie nawiewało do łazienki zimnego powietrza, gdy wentylator jest wyłączony
    Zamontować klapkę zwrotną.

    Cytat Napisał kamykkamyk2 Zobacz post
    - czy lepiej zrobić kanał wentylacyjny wychodzący z dachu czy ze ściany (który lepiej spełni swoje zadanie)?
    - czy musi wystawać ponad dach domu czy nie?
    - jak zakończyć wylot kanału , żeby nie było problemu nawiewania zimnego powietrza z zewnątrz w zimie?
    Na wszystkie te trzy pytania odpowiedź jest jedna: wszystko jedno, skoro i tak przepływ powietrza będzie tu wymuszany przez wentylator a poza okresem jego działania przepływu powietrza ma nie być.

    Cytat Napisał kamykkamyk2 Zobacz post
    - czy zrobić nawiewnik w oknie łazienki czy w innym pokoju?
    Zależnie od tego, czy masz szczelne okna. Jeśli tak, to wypadałoby. Skądś to powietrze musi się w domu brać, by mogło uciekać przez wentylację w łazience.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, dzięki za odpowiedzi.
    Znalazłem coś takiego do dolnej łazienki, co będzie lepsze?
    http://allegro.pl/item1170407198_kra...0_mm_braz.html
    oraz
    http://allegro.pl/item1163068217_kla...a_zawor_s.html.

    A to bym zakupił do górnej łazienki, czy te wentylatory są ok?
    http://allegro.pl/item1176200822_wen...er_gratis.html

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamykkamyk2 Zobacz post
    1. Znalazłem coś takiego do dolnej łazienki, co będzie lepsze?
    2. A to bym zakupił do górnej łazienki, czy te wentylatory są ok?
    Ad. 1 - lepszy ten pierwszy zawór pod warunkiem, że kupisz kanały okrągłe odpowiadającej mu średnicy tej samej firmy (Dospel). Drugi jest metalowy (innej firmy) i nie wiadomo, czy będzie dokładnie "pasował" do takich kanałów
    Ad.2 - można go kupić (należy także do tego samego systemu Dospel)

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Podepnę się do tematu.

    Rozumiem, że jeśli zamontujemy wentylatory w łazienkach i pralni wentylację w tych pomieszczeniach mamy tylko w przypadku, gdy te wentylatory są włączone? Grawitacyjnie nie będzie się wentylować? Mam w projekcie kanały went grawitacyjnej w ścianach w tych pomieszczeniach - czy zamontować wentylatory na ich wlotach, czy zrobić jako dodatkowe przewody, np. w suficie?

  8. #8
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Zgodnie z przepisami - albo wentylacja konwekcyjno-grawitacyjna, albo mechaniczna.

  9. #9

    Domyślnie

    Rozumiem, że nie powinno się w myśl przepisów mieć zainstalowanych i działających dwóch systemów wentylacji - grawitacyjnego i mechanicznego.
    Tylko że wentylatory w łazienkach nie są traktowane chyba jako "wentylacja mechaniczna" stricte? Mogą to chyba być urządzenia usprawniające wentylację grawitacyjną? Chyba nie są zabronione? Jak to jest?
    Ostatnio edytowane przez *milek* ; 16-12-2010 o 14:54

  10. #10
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r.:
    "Rozdział 6
    Wentylacja i klimatyzacja
    § 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej."

    Jeśli zatem macie własny domek, to "wolnoć Tomku w swoim domku" (na własną odpowiedzialność). Jeśli natomiast mieszkacie w budynku wielorodzinnym, to...kłopoty z odbiorem kominiarskim.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 16-12-2010 o 18:17

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Jeśli natomiast mieszkacie w budynku wielorodzinnym, to...kłopoty z odbiorem kominiarskim.
    Ee tam bzdura!
    Skoro mieszkają to odbiór kominiarski już był. A teraz drobna zmiana i jeśli nie ma jakiegoś tlenożernego urządzenia w mieszkaniu to wszystko ok.
    Autor wątku ma jeszcze jedno rozwiązanie - więcej grzać w łazience - wtedy na pewno nie będzie wiało chłodem z kratki.
    A że to koszt - to cóż z tego - posiadanie domu jest kosztowne
    Ostatnio edytowane przez orko ; 22-12-2010 o 13:18

  12. #12

    Domyślnie

    Ok - mam na myśli (podobnie jak autor wątku) wentylację w domu jednorodzinnym.
    Czy mogę prosić, aby ktoś się odniósł do mojego pytania?



    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    Podepnę się do tematu.

    Rozumiem, że jeśli zamontujemy wentylatory w łazienkach i pralni wentylację w tych pomieszczeniach mamy tylko w przypadku, gdy te wentylatory są włączone? Grawitacyjnie nie będzie się wentylować? Mam w projekcie kanały went grawitacyjnej w ścianach w tych pomieszczeniach - czy zamontować wentylatory na ich wlotach, czy zrobić jako dodatkowe przewody, np. w suficie?

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Ee tam bzdura!
    Skoro mieszkają to odbiór kominiarski już był.
    Przypominam Sz. Koledze, że odbiory kominiarskie są obowiązkowe co roku (także w budownictwie jednorodzinnym)
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 22-12-2010 o 22:19

  14. #14

    Domyślnie

    No cóż ja kominiarza widuję jedynie w okolicach świąt kiedy usiłuje mi wcisnąć kalendarzyk, choć myślę, że jest to raczej przebieraniec a nie kominiarz.

  15. #15
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    No cóż ja kominiarza widuję jedynie w okolicach świąt kiedy usiłuje mi wcisnąć kalendarzyk, choć myślę, że jest to raczej przebieraniec a nie kominiarz.
    No właśnie Trzeba jednak podkreślać to przy każdej okazji, że można (na własną odpowiedzialność ) nie zapraszać kominiarza i nawet czyścić kominy samemu (znam takich), ale w przypadku, gdy z tego powodu coś się komuś stanie, to spotkanie z prokuratorem ...gwarantowane

    Pozdro.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    Podepnę się do tematu.

    Rozumiem, że jeśli zamontujemy wentylatory w łazienkach i pralni wentylację w tych pomieszczeniach mamy tylko w przypadku, gdy te wentylatory są włączone? Grawitacyjnie nie będzie się wentylować? Mam w projekcie kanały went grawitacyjnej w ścianach w tych pomieszczeniach - czy zamontować wentylatory na ich wlotach, czy zrobić jako dodatkowe przewody, np. w suficie?
    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    Ok - mam na myśli (podobnie jak autor wątku) wentylację w domu jednorodzinnym.
    Czy mogę prosić, aby ktoś się odniósł do mojego pytania?

    Może jednak ktoś mi odpowie...?

  17. #17
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    Może jednak ktoś mi odpowie...?
    Spróbuję.
    Prawidłowo wykonana wentylacja konwekcyjno-grawitacyjna w łazience (i nawet w pralni) powinna wystarczyć.
    Taki np. wentylatorek fi 100 mm ma spory wydatek. Aby ten "apetyt" zaspokoić, trzeba by mu skądinąd dostarczyć to powietrze. Warto, aby to było działanie celowe, a nie przypadkowe (np. aby ciągnął z innego kanału wentylacyjnego). Jeśli w mieszkaniu jest sporo nawiewników okiennych, to może to wystarczyć. Jeśli nie, to na czas pracy tego wentylatorka warto by otwierać w pobliżu jakiś spory nawiewnik (choćby okno) zamykany zaraz po jego wyłączeniu. I jeszcze jedno - zgodnie z Rozdz. 5 par.141 Rozp. Min. Infrastruktury z 2002 r. nie wolno instalować wentylatorów w pomieszczeniach, w których znajdują się przewody spalinowe. Ale cóż, jak napisałem powyżej - "wolnoć Tomku w swoim domku" (na własną odpowiedzialność )

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 29-12-2010 o 21:07

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki - to mam już jakiś zarys. O wentylatorkach myślałam w łazience i pralni, można by rozszczelniać okna w tych pomieszczeniach (bo nawiewniki niby powinny być w "czystych" pomieszczeniach.
    W pomieszczeniach z przewodami spalinowymi, czyli w moim przypadku w salonie nie przewiduję wentylatora (w kuchni przewiduję wyciąg, ale będzie zamykana). Ale skoro
    jesteśmy przy tym temacie, to zapytam od razu o kratkę w salonie z kominkiem - mam w projekcie przewód wentylacyjny obok kominkowego, ale zastanawiam się, czy to konieczne (w myśl zasady, że kratki w pomieszczeniach "brudnych"), skoro kominek będzie miał bezpośrednio doprowadzone powietrze i będzie zamknięty.

  19. #19
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał *milek* Zobacz post
    w kuchni przewiduję wyciąg, ale będzie zamykana (?). Ale skoro
    jesteśmy przy tym temacie, to zapytam od razu o kratkę w salonie z kominkiem - mam w projekcie przewód wentylacyjny obok kominkowego, ale zastanawiam się, czy to konieczne (w myśl zasady, że kratki w pomieszczeniach "brudnych"), skoro kominek będzie miał bezpośrednio doprowadzone powietrze i będzie zamknięty.
    Jeśli kuchnię chcesz zamykać na czas pracy okapu, to będzie ci wciągało powietrze ze spalinami z kratki wentylacyjnej (jest obowiązkowa, jeśli jest tam kuchenka gazowa).
    Dlatego tam, gdzie ma być używany okap zalecam zastosowanie otwieranego nawiewnika, uchylanie okna lub (jak w starych domach) wykorzystanie stale otwartego nawiewnika w spiżarce. Wtedy powietrze zanim wyjdzie na kuchnię, najpierw ogrzeje się nieco w tej spiżarce. Jeśli chodzi o salon, to projektant nie bez powodu wstawił kratkę wentylacyjną. Nawet przy oddzielnym kanale doprowadzającym powietrze jest tam przewód spalinowy (rura do komina) - patrz par. 141 (powyżej) i zawsze może (choćby teoretycznie) wystąpić rozszczelnienie tych przewodów spalinowych.

    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Kuchnia ma być częściowo otwarta na salon, zamykana podwójnymi drzwiami suwanymi. Nie przewiduję kuchenki gazowej, kratka będzie - ma być wentylacja naturalna, grawitacyjna, więc kratki być muszą (są dwa kanały zaprojektowane - jeden pod wyciąg, drugi wentylacyjny), zastanawiałam się tylko nad salonem, ale skoro tam też być musi to będzie...
    Spiżarka, owszem będzie przy kuchni, ale bez okna, za to z drzwiami na zewnątrz - od bidy można uchylić.

    Mam jeszcze ogromną zagwostkę od strony materiałów na przewody wentylacyjne - mam je zaprojektowane w ścianach. Te dwa w kuchni są w ścianie zewnętrznej, szczytowej z ceramiki typu porotherm 24-25 szer ( jeszcze na poddaszu dojdzie trzeci do łazienki), a reszta w nośnych, które mają być z siliki 18. I nic nie pasuje. Ceramiczne pustaki wentylacyjne są za wąskie - trzeba by czymś uzupełnić powstałą wnękę (cegła zrobi mostek, może styro?), te kształtki z silki są z kolei za szerokie (24cm). Przyszło mi do głowy, żeby je zamienić, ale o ile ceramikę można by jakoś wmurować w silikatową ścianę (będzie wystawać lekko, koło 1cm), o tyle chyba silka jest za ciężka do oparcia na ceramicznej ścianie (bo przewody chyba będą zaczynać się wyżej, opierając się na zwykłych pustakach?).
    Ostatnio edytowane przez *milek* ; 30-12-2010 o 14:11

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony