dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Wspólczynnik przenikania ciepła a akumulacyjność ciepła.

    Witam.
    Moje pytanie dotyczy różnicy pomiędzy współczynnikiem U a akumulacyjnościa cieplną.
    Poroton T-24 (lambda=0,21) + 15 cm styropianu (lambda=0,04)
    współczynnik U wynosi 0,19
    YTONG 24 cm (lambda-0,095) + 12 cm styropianu (lambda=0,04)
    współczynnik U wynosi 0,18
    Różnica minimalna. Współczynnik U informuje nas o tym, ile ciepła ucieknie w ciągu jednej sekundy przez 1m2 jeśli różnica temperatur pomiędzy stronami ścian wynosi 1 stopień C. Zatem jak się ma do tego wszystkiego akumulacyjność cieplna, skoro informuje nas o tym, że jedna ściana długo się nagrzewa ale i długo oddaje ciepło, a druga szybko nagrzewa i równie szybko oddaje ciepło? Jaka jest różnica?
    Ceramika czy Ytong ma większa akumulacyjność cieplną?

  2. #2

    Domyślnie

    Akumulacyjność cieplna jest to ilość ciepła którą pochłonie /przyswoi/ dany materiał o danej masie. A mówiąc inaczej ta akumulacyjność to tak naprawdę ciepło właściwe danego materiału i jego masa, im to ciepło właściwe większe, tym większa akumulacyjność. To że dana ściana szybko stygnie to nić innego jak to że pobrała mało ciepła, bo albo materiał z którego jest wykonana ma małe ciepło właściwe,albo ma małą masę albo jedno i drugie razem.
    myślenie jest przyszłością

  3. #3

    Domyślnie

    ... a tak po polsku lepszy akumulator - ceramika
    ...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Przewodność cieplna jest parametrem, w którym energia (ciepło) jest odniesiona do czasu i wymiarów materiału. W przypadku pojemności cieplnej energia odniesiona jest do masy materiału. Informuje nas zatem ile potrzebujemy energii aby podnieść temperaturę materiału, czyli ile dany materiał może ciepła zakumulować.
    Przewodność cieplna jest potrzebna do tego, aby określić w jakim czasie uda nam się określony efekt osiągnąć lub obliczyć straty z tego tytułu.
    Generalnie materiały mineralne mają ciepło właściwe podobne, dlatego więcej ciepła zgromadzi materiał cięższy. Jeżeli weźmiemy tę samą objętość, ceramika oczywiście wygra z betonem gazobetonem.
    Najlepszym akumulatorem jest oczywiście zwykła woda, mająca ciepło właściwe czterokrotnie większe od każdej ceramiki i betonu.

    P.S.
    Jeżeli chcemy to przeliczyć na złotówki, to na pokrycie kosztów ogrzewania związanych z akumulacją ścian kasę wydajemy tylko raz na sezon i w dodatku mamy ją zdeponowaną, z tytułu przewodnictwa kasę wydajemy cały sezon i ją tracimy.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 07-09-2010 o 11:06

  5. #5

    Domyślnie

    Mam z związku z tym jeszcze jedno pytanie.
    Czy dobrze rozumiem, że jeśli silikaty mają duża akumulacyjność cieplną (większą niż beton komórkowy) to pomimo tego, zę to ciepło szybciej ucieka to duza akumulacyjność cieplna sprawi, że dom będzie się wolniej wyziębiał?
    Chodzi o to, że podobno silikat długo trzyma ciepło ale lambda jest większa niż przy betonie komórkowym. Co zatem sprawia, zę dom jest długo nagrzany? To, że tego ciepła skumulowane zostało tak dużo, że pomimo większych strat w jedenostce czasu ubyło go mniej niz przy betonie komórkowym?
    Wiem, ze masło maślane ale wczujcie się

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał themichals Zobacz post
    Co zatem sprawia, zę dom jest długo nagrzany?
    15 lub 20 cm styropianu na tych bloczkach to sprawia
    Przez warstwę ocieplenia ucieka tyle samo ciepła, a warstwa konstrukcyjna z silikatu ma go więcej zakumulowanego, więc na dłużej wystarcza.
    Lambda materiału konstrukcyjnego nie ma tu wielkiego znaczenia (w porównaniu z izolacyjnością styropianu).
    Tak na chłopski rozum...

  7. #7

    Domyślnie

    Faktycznie
    Czyli jesli mamy 2 ściany (YTONG+styropian i SILKA+styropian) o tym samym współczynniku U to dom z silikatu dłużej trzyma ciepło, ze względu na to, że więcej go zakumulował?
    Rozumiem takze, że YTONG szybciej gromadzi ciepło, zaś SILKA wolniej? Czy jest to różnica widoczna gołym okiem?
    Ja w takim razie nie widzę zalet betonu komórkowego z porównaniu z silikatem Jakoś nie przekonuje mnie łatwe źłobienie na instalacje...to nie mój problem.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Beton komórkowy ma zalety np. waga, natomiast ja także wybrałem silikat. Dodam tylko, że wbrew wszystkim tzn. murarzowi, architektowi i kier. budowy.
    Na razie stoją ściany i czekają na dach, zobaczymy jak będzie.

  9. #9

    Domyślnie

    Waga jest zaletą? Chyba dla pleców murarzy. No i chyba przy domu jednorodzinnym nie trzeba rozmyślać na "lekkimi konstrukcjami" ?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem...
    Czy ciepło z pieca gazowego jest inne niż z elektrycznego? Jest gorsze?
    Dlaczego nie można go akumulować?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    chodzi o to ze jak piec działa cały czas na wolnych "obrotach" to nie ma aż tak dużego sensu akumulować produkowane ciepło, jak w przypadku, gdy grzejemy "falami" czyli najpierw hajcujemy, potem nie i tak w kółko. Przy piecu elektrycznym taryfa nocna grzania jest ekonomiczniejsza niż dzienna więc dobrze mieć ściany o dużej akumulacyjności, zeby w ciągu dnia oddawały to co pobrały nocą
    Oczywiście lepiej mieć dom z dużą pojemnością cieplną niż z małą. Przy dodatkowo dobrze izolowanym termicznie domu podczas sezonu grzewczego łatwiej zachować komfort cieplny i utrzymywać stałą temperaturę w srodku
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  12. #12

    Domyślnie

    OK wielkie dzięki
    Wiem, że schodzę z tematu ale zaryzykuję
    W takim razie jaka jest przewaga betonu komórkowego nad silikatem?
    Cena - taka sama
    Akumulacyjność przewyższająco większa w silikatach (nie szkodzi a może jednak pomóc)
    Twardość - w silikatach trudniej żłobi się miejsce na instalacje, ale co mnie to obchodzi skoro ja nie buduję(tak jak 95% "budujących" domy)
    No i współczynnik U - wiadomo sam beton komórkowy daję nam już dobry współczynnik, ale i tak zazwyzcaj dociepla się ścianę i wszystko się wyrównuje.
    "Minusem" może być fakt, że silkę powinno się ocieplać drogą wełną, ale przecież oddychanie ścian to mit...
    Ostatnio edytowane przez themichals ; 06-10-2010 o 15:33

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał themichals Zobacz post
    OK wielkie dzięki
    Wiem, że schodzę z tematu ale zaryzykuję
    W takim razie jaka jest przewaga betonu komórkowego nad silikatem?
    Cena - taka sama
    Akumulacyjność przewyższająco większa w silikatach (nie szkodzi a może jednak pomóc)
    Twardość - w silikatach trudniej żłobi się miejsce na instalacje, ale co mnie to obchodzi skoro ja nie buduję(tak jak 95% "budujących" domy)
    No i współczynnik U - wiadomo sam beton komórkowy daję nam już dobry współczynnik, ale i tak zazwyzcaj dociepla się ścianę i wszystko się wyrównuje.
    "Minusem" może być fakt, że silkę powinno się ocieplać drogą wełną, ale przecież oddychanie ścian to mit...
    ocieplałam silikaty styropianem i żyję. od usuwania wilgoci ze ścian jest wentylacja. Beton trzeba sprawdzać, czy w składzie nie ma popiołów lotnych. Nie wiem jak jest teraz ale badania z końca zeszłego wieku wykazywały spore stężenie radonu w betonach.
    Silikaty pod tym wzgledem są bezpieczniejsze, a pozatym trzeba brać co tańsze -do tego ekipę, która umie murować dobrze danym materiałem i kasę ładować w ocieplenie domu. Mury mają być solidne, a ocieplenie odpowiadać za współczynnik U
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    BK ma tą zaletę że jak zrobisz sobie z niego ścianki działowe do pokoju nastoletniej córki, to będziesz słyszał każde jej słowo, i będziesz miał ją ustawicznie od kontrolą, a silikaty zrobisz sobie do pokoju teściowej żeby ona za wiele nie słyszała

    PS oddychanie ścian to naprawdę mit, a to co piszą o konieczności ocieplania wełną to w większości tylko marketingowe zagrywki
    ja osobiście wolę nie słyszeć o czym mówi moja córka w swoim pokoju, a juz napewno nie będę chciała słyszeć za kilka lat
    Pozatym ścianka z BK działa w dwie strony.Zeby się nie okazało, ze to córka nas szpieguje

    uwaga
    Przy silikatach trzeba zachować szczególną uwagę podczas murowania i dobrze wieńczyć ściany, zwłaszcza jesli stawia się je na klej
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mwars

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Chojnice
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja mam zamiar budować ściany nośne z BK - Ytonga a wewnętrzne ściany nośne i działowe z silikatów Silki. Dom będzie w pełni podpiwniczony więc będą 2 stropy. Tak więc stropy + ściany wewnętrzne będą działały jako akumulator ciepła a ściany zewnętrzne z BK pomogą styropianowi w izolowaniu. Co o tym myślicie Ytong i Silka mają te same wysokości więc z połączeniem jednego z drugim nie powinno być problemów.

  16. #16

    Domyślnie punkt rosy w ścianie

    Witam,
    Chcę wybudować dom, coś na wzór energooszczędnego i do budowy ścian rozważam zastosować poniższe zestawienie materiałów:
    1. Porotherm 38PW + 15cm płyty z wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1465
    Koszt m2 to 151,00 PLN

    2. Porotherm 30PW + 20cm płyty wełny Emax Rockwool, co daje współczynnik U = 0,1461
    Koszt m2 to 147 PLN

    Według cen wyjściowych ze stron.

    W zawiązku z tym, że różnice cenowe nie są znaczne jakie rozwiązanie najlepiej wybrać rozważając punkt rosy w ścianie i akumulacyjność cieplną ściany. Pustak 38 jest cięższy zaledwie 1 kg od 30.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzysztof czajka

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    163

    Domyślnie

    hmm, chyba już dzisiaj czytałem identycznego posta gdzieś

    Themichals ja to współczuje ekipie, która będzie budowała Ci domek

  18. #18

    Domyślnie

    Budować dom energooszczędny z ceramiki. Ciekawostka

  19. #19

    Domyślnie

    lesnik te pytanie/ stwierdzenie pisales juz w innym poscie czemu powielasz cos na co odpowiedz dostajesz juz w innym miejscu?
    cos na wzor energooszczednego - wiec prawie energooszczedny! a rawie robi wielka roznice!
    taki z ceramiki mozesz pobudowac

  20. #20

    Domyślnie

    co do tematu poczatkowego, moze i lepsza akustyka silikatów, ale o czym my prawimy jak nie mamy dobrych drzwi czy okien, to nie sciana przepuszcza te odglosy chyba ze dzialowe maja 12cm! to sorry!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony