dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 402
  1. #1

    Domyślnie 15 czy 20 cm styropianu?

    Czy różnica w ociepleniu ściany z betonu komórkowego 24cm styropianem 20cm będzie warta świeczki czy pozostać przy 15cm? Chodzi też o porównanie co do poniesionych kosztów czyli zysku energetycznego

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ślimak69

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja nic nie liczyłem dobierając grubość ocieplenia i zakupiłem 20, jest to najgrubszy styropian jaki da się bezproblemowo zamontować. Powyżej zaczynają się problemy z kotwami ja mam 30 cm (dłuższych nie spotkałem), teoretycznie można kotwę schować w styropian... Nie za bardzo się też da więcej ze względu na systemy klejenia dopuszczają one np bolix max 20cm.
    Dla mojej ilości styropianu różnica (15 zamiast 20) wyniosła by ok. 1700 PLN i stanowi ok 12% kosztów materiałów do wykonania ocieplenia. Jeśli jeszcze policzyć robociznę to wychodzi że procentowo niewiele więcej będzie to kosztować.
    Trzeba się liczyć z tym, że koszty energii grzewczej będą rosnąć i wyliczenia dzisiaj nijak się będą miały do wyliczeń za 10 lat.
    Ostatnio edytowane przez ślimak69 ; 07-10-2010 o 10:49

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Za mało danych, by udzielić sensownej odpowiedzi.
    Jaki beton komórkowy ? Jaki styropian ? Czym chcesz grzać ?

    Generalnie i pomijając bicie piany na temat zwrotu inwestycji: nie ma takiej grubości izolacji cieplnej, które nie warto by było dodać.
    Zyski będą zawsze.
    Raz większe, raz mniejsze - zależy to od wielu czynników.

    Stać Cię (różnica w cenie to tylko te 5 cm., robocizna i pozostałe materiały takie same), daj 20 cm.
    Ja osobiście bym się nie zastanawiał i te 5 cm. dołożył, bez względu na wszystko.

    pzdr
    Dom parterowy 116m2, poddasze nieużytkowe, ogrzewanie gazowe, podłogowe. Hmm no właśnie jakość i producent materiałów też pewnie mają znaczenie- gapa nie pomyślałem. Odzysk ciepła i wymianę ma wspomagać rekuperator.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    No jeśli tak, to posłuchaj faceta, który mieszka w domku parterowym.

    Na strop wysyp z 0,5 metra (to nie żart) granulatu wełny, zwłaszcza jeśli będzie on wylany. Jak ma być drewniany to ze 30-40 cm.. (ale lepiej wylej ten strop, nie wiem na jakim jesteś etapie). Granulat wełny jest o połowę tańszy niż wełna z rolki uznanych producentów, więc 0,5 m. = 0,25 m. cenowo. Albo kup wełnę Castoramy po 8,93 zł. za 15 cm. i ułóż w 3 warstwach.
    Ja tez będę budowała parterówkę.
    Dach+strop z wiązarów.
    Jeśli wysypię ten granulat to co dalej ?? co na to idzie?? Rozumiem, ze robię wiązary+na to deski lub płyta OSB i na to granulat ??

    No i co z rozwiązaniem - 15cm wełny między belki wiązarów - dolny pas od stropu + deski/osb i na to 30cm wełny - mówię tu o Twoim tanim rozwiązaniu Castorama.
    No i w tej sytuacji co dalej ?? Jak"zakończyć" podłogę by można po niej było chodzić, wsadzić jakies kartony ??

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Skoro ma być drewniany.....
    Na pewno nie chcesz lanego ?........

    Drewniany.
    Ja bym zrobił tak. Dolny pas wiązara tworzący strop nad parterem, jego góra, stanowiłaby punkt 0.
    Na nim płyty OSB najlepiej niezbyt szczelnie, można je też nieco podziurawić, aby umożliwić ewentualnej wilgoci ujście.

    Tutaj zadałbym sobie pytanie, jak grubej izolacji cieplnej wymagamy, jak chcemy uzyskać wsp. przewodzenia cieplnego tej przegrody ??
    Od tego zależy jak - w założonym przykładzie - obniżymy na wieszakach podwieszany sufit z KG ???
    Jeśli chcemy wysypać 40 cm. granulatu wełny, od punktu 0 obliczamy 40 cm. i na tej wysokości podwieszamy sufit z KG. Jeśli pomieszczenie robi się za niskie podnosimy ścianę o pustak, tak by nam pasowało. Ja mam 2,7 m.
    Na KG wysypujemy granulat aż do punktu 0. UWAGA: ruszt pod KG musi być b. solidny (patrz przypadek Piczmana).
    Mamy tanio, ciepło i wygodnie na poddaszu.

    pzdr
    Dzięki.
    Teraz wszystko jasne.
    Myślałam wcześniej że wysypywałeś granulat na tym "pkt 0" i nie wyobrażałam sobie jak to zrobić ...blondynka...

    Choć ja bym jednak nie chciała dodawać pustaków, a opuszczanie sufitu o 30 cm to stanowczo za dużo - może jednak da się ułożyć wełnę na płytach osb lub wysypać ten granulat - jakieś 20 cm i na to dać jeszcze jedną warstwę płyt?? lub deski?? ma to sens ??

    A strop drewniany - są wiązary - one dają mi to że w domu nie mam ścian nośnych - lanym stropem nie osiągnę rozpiętości 16m bez nośnych ścian.
    2 przy wiązarach zresztą nie ma jak wylać stropu - sama konstrukcja daje nam stropo-dach...
    Ostatnio edytowane przez atika ; 07-10-2010 o 14:25

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Da się. Pomyśl ile i gdzie chcesz mieć ten składzik na duperele. Na całym poddaszu na punkcie 0 układasz płyty OSB. Powiedzmy, że na 20 m.kw. chcesz mieć składzik. Układasz w tym miejscu, twarde płyty wełny i przykrywasz ponownie OSB. A wokół morze granulatu..............
    Grubość płyt i granulatu może, ale nie musi być taka sama.

    pzdr
    Bardzo dziękuję za radę.

    Zrobię najprawdopodobniej tak. Wiązary - od doły na stelażu płyta GK - na nią 15cm między deski normalnej wełny. Na to płyta OSB i na nią jeszcze z 15-20 cm granulatu, a w miejscu "kartonowni" twarde płyty wełny z płytą OSB na wierzchu...

    Nodan - sory za prywatę w Twoim wątku ale moze Tobie,lub innym też sie przydadzą te porady

  7. #7

    Domyślnie

    Nic nie szkodzi Przecież oto w idei forum chodzi . Dużo ciekawych rzeczy , na pewno skorzystam z rad

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    @nodar a w jakiej odległości dom stoi od granicy ? Bo jak równe 4m to może być problem jak zwiększysz o 5cm.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar atika
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    2.535

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Odradzam.
    Tak prosto to nie ma.
    Izolatorem jest powietrze SZCZELNIE zamknięte w pewnej strukturze. Tak jest w styropianie, tak jest w wełnie, tak jest w materiałach poryzowanych przeznaczonych do wznoszenie ścian (ceramika, beton komórkowy).
    Jak to powietrze nie zostanie szczelnie związane, następuje konwekcja i struga ciepła rusza, do góry. Jak na tej górze napotka kolejną warstwę wełny (u Ciebie tak ma być) zacznie szukasz ujścia po bokach oraz wykorzystując do tego każdą szczelinę. A na wentylowanym poddaszu nie unikniesz nieszczelności i wpuścisz - siłą rzeczy - między jedną, a drugą warstwę wełny powietrze. W zimie bardzo zimne powietrze.
    Aby określona przegroda miała odpowiedni opór cieplny najlepiej by była ciągła.

    pzdr

    Piszę dopiero teraz bo nie wiem dlaczego ale nie miałam powiadomienia a nowym poście....

    Rozumiem z tego, że bez sensu jest utykanie wełny między NIDĘ a OSB ?? lepiej całość te 30-40cm ułożyć na strychu na płytach ?? Kurde ten temat jakoś do mnie nie dociera - więc przepraszam, że trzeba mi wykładać jak 4 latkowi w przedszkolu.

  10. #10

    Domyślnie

    Będę miał podobną konstrukcję domu, jak atika - parterówka z wiązarami tworzącymi jednocześnie strop, z tym że poddasze będzie na tyle duże, że chciałbym wykroić w nim dwa ekstra pokoje, małą łazienkę i graciarnię.
    Tyle, że w pierwszym etapie na pewno poddasze będzie nieużytkowe.

    Ciekawa koncepcja z granulatem.
    Rozumiem, że w porównaniu do klasycznej waty w rolce takie rozwiązanie jest tańsze.
    A jak z właściwościami wygłuszającymi (przy poddaszu częściowo użytkowym ma to już znaczenie)?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Granulat ma tą zaletę, że dość szczelnie wypełni Ci przestrzeń nie pozostawiając mostków termicznych trudnych do wyeliminowania, gdy wełnę z rolki układa się pomiędzy wiązary.pzdr
    Ja dolny pas wiązarów będę miał w postaci kratownicy:

    W niej będą poprowadzone instalacje (rury WM, kable prądowe, odpowietrzenie kanalizy, pewnie rurki instalacji poddasza), więc będzie tam niezły galimatias.
    Pasuje mi zasypanie wszystkiego granulatem.
    Zastanawiam się jak szczelnie zamontować folię paroizolacyjną od góry płyt GK tworzących strop.

    Na myszy proponuję to:
    http://www.hodowlany.pl/i470_Lapka_z...tka_29_cm.html
    Od dwóch lat mam coś takiego. Pozwala mi to zachować pozory humanitaryzmu, choć pewnie mysz wypuszczona teraz na pole nie ma wielu szans.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam, jak dajesz izolację to obowiązkowo musisz dać folię,która powstrzyma przenikanie wilgotnego powietrza z niższej kondygnacji. Na folię dajesz izolację. NIE MOŻESZ ZAMYKAĆ OD GÓRY SZCZELNIE IZOLACJI ZIMNE POWIETRZE MUSI SIĘ PORUSZAĆ SWOBODNIE PO WIERZCHNIEJ WARSTWIE IZOLACJI. Zamknięcie szczelnie izolacji powoduje powstawanie punktu rosy. Tworzenie punktu rosy to katastrofa, która ujawni się po latach użytkowania. niektórzy FORUMOWICZE zapomnieli o prawach FIZYKI.

    POZDRAWIM

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to 15 czy 20 cm tego styropianu?
    Warto? Umie ktoś policzyć oszczędność w ogrzewaniu gazem z rurki dla średniego domu (180m2 z użytkowym poddaszem, ściany z porothermu 25) ?
    Bo dodatkowy koszt inwestycji policzyć łatwo...

  14. #14

    Domyślnie

    Witam , mój poprzedni wpis był do innego forum pomyłkowo wpisałem go tutaj PRZEPRASZAM, jeżeli chodzi o grubość styropianu na ścianę z betonu komórkowego występuje problem. Wrzuciłem Twoje dane tj. grubość ściany i styropian program pokazał mi że wystąpi punkt rosy. Podałem 24cm beton kom. 15 cm styropian dało następujący wynik: wytrąci się woda w ciągu 60 dni zimowych w ilości 30g/m2 , osuszenie ściany w okresie ciepłym tj.powyżej 12st C nastąpi w ciągu 8dni. Punkt rosy wystąpi w styropianie na głębokości licząc od zewnątrz ok 7 cm grubości ok 18cm. Po zwiększeniu grubości styropianu na 20 cm dało następujący wynik: Wytrąci się woda w ciągu 60dni zim. w ilości 10g/m2, na osuszenie ściany potrzeba będzie 6dni. punkt rosy wystąpi w styropianie na głębokości 4 cm i będzie sięgał w głąb 11 cm mierząc od zewnętrznej strony. Myślę że wszystko przemawia za styropianem grubszym, chociaż nie jest to rozwiązanie optymalne.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Witaj MORHOT, na Twoje pytania nikt nie odpowie nie ma takich szans.Nie podajesz praktycznie nic o budynku np: jakie masz okna, drzwi, strop, dom podpiwniczony ? jakie tynki i ich grubość, głębokość wód gruntowych, w jakiej części polski mieszkasz i jeszcze wiele innych czynników ma wpływ na zużycie energii. Jeżeli wszystkie parametry podasz budynku to i tak nikt Ci nie będzie robił za friko. Te rzeczy wyliczają projektanci jak projektują budynek. Kupując projekt należało spytać czy są wyliczenia strat energii w budynku.
    Pozdrawiam

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24 Zobacz post
    Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia pozdr adam
    Tym tokiem myślenia właśnie się kieruję...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24 Zobacz post
    Dziesięć lat temu ludzie ocieplali 5 cm i dziś żałują, że tylko 5 cm dawali. Daj 20 cm i będziesz miał mniejsze wyrzuty sumienia pozdr adam
    Pewnie za 10lat będą lepsze materiały i technologie.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Pewnie za 10lat będą lepsze materiały i technologie.
    Oczywiscie, ale ten kto buduje teraz juz z nich nie skorzysta. Bo czy bedziesz za 10 lat wymienial tradycyjny styropian na "nowy super produkt"? Chyba, ze czekasz 10 lat na te nowe materialy...

    P.S. Ja sie zastanawiam czy 25 cm styropianu czy 30. Hmmm, chyba dam 30.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Coraz wiecej jest takich co daja 20 do 50 cm i coraz mniej to dziwi. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony